ბათუმში აღმოჩენილი საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა სამაროვანის შესახებ
საბჭოთა კავშირის ეპოქაში რეპრესირებული პირების ისტორიების შესწავლა, მათთვის სათანადო პატივის მიგება და ხსოვნის უკვდავყოფა პოსტსაბჭოთა სივრცის უმნიშვნელოვანესი და აქტუალური საკითხია. ბევრ ქვეყანაში რეპრესირებულთა დახვრეტისა და დამარხვის ადგილებზე მოწყობილია მემორიალური კომპლექსები, ხოლო ამ ქვეყნების ხელისუფლებები აქტიურად უწყობენ ხელს რეპრესირებულთა ხსოვნის უკვდავყოფის, საგანმანათლებლო და სხვა სახის ღონისძიებებს. უცხოეთის გამოცდილების გაზიარება და სამარხების საკითხის გადაწყვეტა დადგა საქართველოს დღის წესრიგშიც: წლების მანძილზე საბჭოთა პერიოდში რეპრესირებულთა დახვრეტისა და დამარხვის ადგილების მოძებნის უშედეგო მცდელობების შემდეგ, 2019 წლის აპრილში, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიამ გაავრცელა ინფორმაცია, ბათუმთან ახლოს, 1937-1938 წლებში საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა მასობრივი სამარხების აღმოჩენის შესახებ. სამარხები აღმოჩნდა თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთ სამხედრო ბაზაზე, იქ, სადაც ადრე განთავსებული იყო საბჭოთა სატანკო ნაწილი. აღმოჩენილი ხუთი სამარხი პირველი და ჯერჯერობით ერთადერთი მსგავსი ტიპის ადგილია საქართველოში და აქ განხორციელებული აქტივობები სამაგალითო უნდა გახდეს მომავალში სხვა სამარხების აღმოჩენის შემთხვევაში.
საქ. კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის 1937 წლის 27 სექტემბრის ოქმი აჭარაში კონტრრევოლუციონერობის ბრალდებით დაკავებული რვა პირისთვის დახვრეტის, ხოლო სამისთვის პატიმრობის მისჯის თაობაზე (დოკუმენტი დაცულია საქართველოს შსს არქივში)
ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის მიერ განხორციელებული მოქმედებები
2019 წლის აპრილში, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის მიერ განცხადების გამოქვეყნებამ საზოგადოებაში აზრთა სხვადასხვაობა გამოიწვია და გააჩინა ბევრი კითხვა. განცხადებას თან ახლდა ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ ეპარქია აპირებდა აღმოჩენილი ნეშტების ქრისტიანული წესით დაკრძალვას, რაც გააპროტესტა საქართველოს მუსლიმთა სამმართველომ. მათი განცხადებით, 1930-იან წლებში აჭარის მოსახლეობის რელიგიური სურათის გათვალისწინებით, სავარაუდოდ, დახვრეტილებს შორის იქნებოდნენ მუსლიმებიც და მათ შორის სასულიერო პირებიც. სხვადასხვა ორგანიზაციის მიერ გამოითქვა იმის ვარაუდიც, რომ შესაძლოა ეს ყოფილიყო 1921 წლის ომის დროს აჭარის მხარეში შემოჭრილი თურქი სამხედრო პირების სამაროვნებიც.
ზემოაღნიშნული განცხადებების შემდეგ, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიამ გაავრცელა კიდევ ერთი განცხადება და გაურკვეველი ვადით შეაჩერა ნეშტების დაკრძალვის პროცესი. მათ აგრეთვე უპასუხეს შეკითხვას თურქი სამხედროების შესახებ და წარმოადგინეს ფოტოები, სადაც გამოსახული იყო ნეშტებთან ერთად აღმოჩენილი სხვადასხვა არტეფაქტი, მათ შორის, 1935 და 1936 წელს მოჭრილი მონეტები. აღმოჩენილი მონეტების, გასროლილი მასრების და სხვადასხვა ნივთის ზედაპირული ანალიზითაც კი, დიდი ალბათობით, შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ აღმოჩენილი ნეშტები ეკუთვნით 1937-1938 წლის რეპრესიების დროს დახვრეტილ ადამიანებს. ამის თქმის საფუძველს ისიც გვაძლევს, რომ აღმოჩენილ ნეშტებს ჰქონდათ უკან შეკრული ხელები ხოლო თავის ქალაში აღენიშნებოდათ ტყვიით შემავალი ჭრილობა - ზუსტად ისეთი ნახვრეტი, როგორიც აღენიშნებოდათ სხვა ქვეყნებში მსგავს ადგილებში აღმოჩენილ საბჭოთა ტერორის დროს დახვრეტილი ადამიანების თავის ქალებს. ამას გარდა, სამაროვნები, რომელიც წარმოადგენს წინასწარ გათხრილ დიდ თხრილებში ერთად მოთავსებულ 150-მდე ადამიანის ნეშტს (რომელსაც შემდეგ სავარაუდოდ მიწის ერთიანი მასა გადააყარეს), სხვა ქვეყნებში აღმოჩენილი ანალოგიური ადგილების იდენტურია.
ფოტოები, რომლებიც თან ერთვოდა ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის მიერ გავრცელებულ განცხადებას
ნეშტების განცალკევების შემდეგ, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიამ თითოეული მათგანისთვის დაამზადებინა სპეციალური ხის ჩასასვენებელი, რომლებშიც ნეშტები გადაიტანა. დღესდღეობით ჩასასვენებლები მოთავსებულია ბათუმში, ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესიის ქვედა სართულზე. ეპარქიის წარმომადგენლების თქმით, ისინი ელიან სახელმწიფოს გადაწყვეტილებას, რის შემდეგაც დაიწყებენ შესაბამის მოქმედებას.
სახელმწიფოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები
ეპარქიის მიერ ინფორმაციის გავრცელებიდან რამდენიმე დღეში, აჭარის მთავრობამ აჭარის ა/რ ჯანდაცვის სამინისტროსთან შექმნა სპეციალური კომისია, რომელსაც დაევალა სამარხების საკითხის შესწავლა, მუშაობა ნეშტების იდენტიფიკაციაზე, დაკრძალვის ორგანიზება და მემორიალის მოწყობა. IDFI დაინტერესდა კომისიის მიერ განხორციელებული საქმიანობით და ოფიციალური წერილით მიმართა აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროს. სამინისტროს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ამ დროისათვის სულ გაიმართა კომისიის ორი ოფიციალური სხდომა და რამდენიმე სამუშაო შეხვედრა; სსიპ - ლევან სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნულმა ბიურომ განახორციელა ნეშტებიდან შესაბამისი დნმ მასალის აღება და შექმნა შესაბამისი ბაზა; ახლადაღმოჩენილი სამარხების შესწავლის და შესაბამისი სამუშაოების ჩატარების მიზნით, აჭარის ა/რ განათლების, კულტურის და სპორტის სამინისტრომ გადაწყვიტა სამუშაო ჯგუფის შექმნა; ზემოხსენებულ მისამართზე ახალი სავარაუდო სამარხების აღმოჩენისა და შესწავლის მიზნით, მომზადდა სიტუაციური ნახაზი და გამოთხოვილ იქნა ინფორმაცია ტერიტორიის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან. სამინისტროს მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, ამ ეტაპზე, ნეშტების დაკრძალვის ადგილისა და თარიღის შესახებ გადაწყვეტილება მიღებული არ არის.
IDFI-ის მონაწილეობა აღნიშნულ პროცესებში
IDFI საწყის ეტაპზე აქტიურად ჩაერთო ბათუმში და აჭარაში რეპრესირებული პირების შესახებ საარქივო დოკუმენტების მოძიებაში. ორგანიზაციის მიერ არქივებში ჩატარებული კვლევით, კერძოდ კი, სასჯელის უმაღლესი ზომის სისრულეში მოყვანის ოქმების შესწავლით დადგინდა, რომ 1937-1938 წლებში სხვადასხვა სადამსჯელო ოპერაციის შედეგად (როგორიც არის კულაკური ოპერაცია, სტალინური სიები, ნაციონალური ოპერაციები და სხვა) აჭარაში სულ 1050 ადამიანი დახვრიტეს, რაც რამდენიმე ასეულით აღემატებოდა ამ დრომდე ცნობილ რაოდენობას. IDFI-მ აღნიშნული სია გადასცა ბათუმის და ლაზეთის ეპარქიის წარმომადგენლებს და სხვა დაინტერესებულ ორგანიზაციებს. სიის მიხედვით დადგინდა, რომ ამ 1050 ადამიანს შორის იყო 11 ქალი, ასევე მართლმადიდებელი და მუსლიმი სასულიერო პირები. ქალების საკითხი უმნიშვნელოვანესია, რადგან თუ მოხდება ერთი მათგანის ნეშტის იდენტიფიცირება მაინც, შესაძლებელი იქნება დანამდვილებით იმის დადგენა, თუ რომელ რიცხვში დახვრეტილი ადამიანები არიან ამა თუ იმ სამარხში - ამის თაობაზე რადიო „თავისუფლების“ გადაცემაში ვრცლად ისაუბრა IDFI-ის პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა. აგრეთვე აუცილებელია შსს არქივში დაცული, სხვადასხვა დღეს შედგენილი დახვრეტების ოქმების ოდენობა შედარდეს სამარხებში აღმოჩენილი ნეშტების ოდენობასთან, რადგან როგორც წესი, ზოგიერთ დღეს იხვრიტებოდა რამდენიმე ათეული ადამიანი და რიცხვების დამთხვევის შემთხვევაში იდენტიფიკაცია გამარტივდება.
საქართველოს შინსახკომის განსაკუთრებული სამეულის, 1937 წლის 22 ნოემბრის სხდომის ოქმი, ცნობილი ბათუმელი ექიმის, რაისა შიშლო-საბაშვილის დახვრეტის შესახებ (დოკუმენტი დაცულია საქართველოს შსს არქივში)
IDFI-ის აღმასრულებელმა და პროგრამების დირექტორებმა, გიორგი კლდიაშვილმა და ლევან ავალიშვილმა მონაწილეობა მიიღეს აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შექმნილი კომისიის პირველ ოფიციალურ სხდომაში. მათ აგრეთვე დაათვალიერეს ადგილი, სადაც აღმოჩნდა სამაროვნები და ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის წარმომადგენელთან, დედა სიდონიასთან ერთად დაათვალიერეს ნეშტებიც.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), ა/წ 19 სექტემბერს წერილით მიმართა აჭარის მთავრობას და მოუწოდა საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა სამაროვნებისა და ნეშტების კვლევის, დაკრძალვისა და ხსოვნის უკვდავყოფის მიზნით ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისა და პროცესების სწრაფად და ეფექტურად განხორციელების თაობაზე.
2019 წლის ნოემბრის დასაწყისში, ესტონეთში დაგეგმილია ორგანიზაცია - „საერთაშორისო მემორიალის“ კონფერენცია, რომელზეც წარდგებიან გიორგი კლდიაშვილი და IDFI-ის საარქივო, საბჭოთა და მეხსიერების კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე. კონფერენციაზე მოხსენების თემა იქნება საქართველოში საბჭოთა პერიოდში რეპრესირებულთა დახვრეტის და დამარხვის ადგილების შესწავლის საკითხი.
1938 წლის 23 იანვარს ბათუმში დახვრეტილი ჰასან გოგიტიძე (ფოტო დაცულია საოჯახო არქივში)
რეკომენდაციები
IDFI თვლის, რომ ამ დრომდე კომისიის მიერ გატარებული ღონისძიებები საკმარისი არ არის ბათუმთან აღმოჩენილი რეპრესირებულთა სამარხების შესწავლის და რეპრესირებულთა ნეშტებისთვის სათანადო პატივის მიგების თვალსაზრისით, თუ მათი სახელის უკვდავყოფის უზრუნველსაყოფად და აჭარის მთავრობას მიმართავს რეკომენდაციებით:
- უნდა გამოიყოს შესაბამისი ბიუჯეტი 1937-1938 წლებში ბათუმთან რეპრესირებულთა დახვრეტის და დამარხვის ადგილების შესასწავლად, რეპრესირებულთათვის სათანადო პატივის მისაგებად, მათი ნეშტების იდენტიფიკაციისთვის და ხსოვნის უკვდავსაყოფად;
- უნდა დაკომპლექტდეს არქეოლოგთა და სპეციალისტთა ჯგუფი, რომელიც იმუშავებს უკვე აღმოჩენილ სამაროვნებზე და ასევე გააგრძელებს სხვა სამაროვნების და დახვრეტის ადგილების მოძიებას;
- ტერიტორია, სადაც  სამარხები აღმოჩნდა, თავდაცვის სამინისტროს ბალანსიდან უნდა გადაეცეს ბათუმის მერიას და აქ უნდა მოეწყოს საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა მემორიალური კომპლექსი;
- რეპრესიების მსხვერპლთა აღმოჩენილი ნეშტების იდენტიფიცირების მიზნით უნდა წარიმართოს აქტიური კამპანია, რათა რაც შეიძლება მეტმა რეპრესირებულთა შთამომავალმა ჩააბაროს საკუთარი დნმ მასალა, რომელიც შედარებული იქნება ნეშტებიდან აღებულ ნიმუშებთან. IDFI-ს მიერ გამოვლენილი სიის მიხედვით დგინდება, რომ რეპრესიების დროს პერიოდულად, კონკრეტულ თარიღებში ხვრეტდნენ რამდენიმე ათეულ ადამიანს, რომლებსაც ერთ სამარხში ათავსებდნენ (ასეთი ჯერჯერობით სულ ხუთი სამარხია აღმოჩენილი). იმ შემთხვევაში, თუ მოხდება რამდენიმე ნეშტის იდენტიფიკაცია მაინც, დანამდვილებით იქნება ცნობილი, რომელ დღეს დახვრეტილი ადამიანები არიან მოთავსებული სამარხში;
- უნდა წარიმართოს ცნობიერების ამაღლების კამპანიები მოსახლეობაში, განსაკუთრებით სკოლის მოსწავლეებსა და სტუდენტებს შორის, რაშიც უნდა ჩაერთოს მთავრობა, სასულიერო პირები, სპეციალისტები და ორგანიზაციები რათა აქტიურად გავრცელდეს ინფორმაცია 1937-38 წლებში მიმდინარე ე.წ. „სტალინური ტერორის“ შესახებ;
- საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიასა და სრულიად საქართველოს მუსლიმთა სამმართველოს შორის უნდა შედგეს შეთანხმება იდენტიფიკაციის გარეშე დარჩენილი ნეშტების ერთობლივად დაკრძალვის თაობაზე, მოლაპარაკებებში აქტიურად უნდა ჩაერთოს სახელმწიფოც.

On the Mass Burial Site of the Victims of the Soviet Repressions Discovered in Batumi
Studies of the stories of the repressed persons, their proper commemoration and immortalization is an important and urgent issue in the post-Soviet region. In many countries, on the execution and burial sites, there are complexes of memorials and the governments support the commemoration of the repressed, educational and the other types of events. Consideration of the experience of foreign countries and the solution of the issue of graves also became a part of Georgia’s agenda: after the years of unsuccessful search for the execution and burial sites of the repressed, in April 2019, the Diocese of Batumi and Lazeti spread the information about the discovery of mass graves of the repressed persons executed between 1937-1938 under the Soviet Union near Batumi, at one of the military bases of the Ministry of Defense where the Soviet tank division had been allocated before. The discovered site is the first and the only location of this type and the actions taken there should be exemplary for the future.
Protocol of 27 September 1937 of the Central Committee of the Communist Party of Georgia about the death penalty for 8 persons arrested for counter-revolutionary charges and the imprisonment for other 3 (The document preserved in the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia)
The Measures Taken by the Diocese of Batumi and Lazeti
In April 2019, the publication of the announcements by the Diocese of Batumi and Lazeti fostered a controversy in the society. The statement was accompanied by the information about the intention of the Diocese to bury the discovered remains according to the Christian customs, which was opposed by the Supreme Religious Administration of Georgia's All Muslims. According to their statement, considering the religious composition of the population of Adjara in the 1930s, arguably, Muslims, including the religious figures, would be among the executed people. Various organizations also expressed the opinion that this could be a graveyard of the Turkish soldiers who invaded Adjara in 1921.
Following the statements mentioned above, the Diocese of Batumi and Lazeti suspended the burial of the remains for an uncertain period. They also responded to the opinion regarding the Turkish soldiers and presented the photos in which together with the bodies, various artefacts, including the coins issued in 1935-1936 were shown. Through the superficial observation of the discovered coins, fired bullets and the other materials, it can be concluded with high probability that the graves belong to the people executed in 1937-1938. This claim is also supported by the fact that the discovered bodies had their hands tied behind their back and the penetrating wounds were identified on their skulls that were similar to the wounds of the victims of the Soviet repressions discovered in the other countries. Additionally, the graveyards, where up to 150 dead bodies are placed in the ditches dug up in advance, are identical to the analogous sites in the other countries.
Photos spread by the Diocese of Batumi and Lazeti
After the separation of the bodies, the Diocese of Batumi and Lazeti ordered the preparation of the wooden coffins in which the bodies were placed. Today, these coffins are located on the lower ground floor of Holy Mother Virgin Nativity Cathedral in Batumi. According to the representative of the Diocese, they are waiting for the government’s decision, after which they will take the appropriate actions.
The Measures Taken by the State
After the spread of the information by the Diocese, the Government of Adjara created the special commission at the Ministry of Health of Adjara which was obliged to study the issue, work on the identification of the remains, the organization of burial and the arrangement of the memorial. IDFI became interested in the work of the commission and officially addressed the Ministry of Health of Adjara. According to the information provided by the Ministry, up until now, two official sessions and a few working meetings have been held; Levan Samkharauli National Forensics Bureau took DNA from the remains and created the relevant database; for the studies of the newly-discovered graves, the Ministry of Education, Culture and Sport of Adjara was requested to create a special task force; for the discovery and studies of the graves at the location indicated above, situational sketch was created and the information regarding the territorial security was requested from the Ministry of Defense of Georgia. Based on the information provided by the Ministry of Defense, until now, the decision regarding the place and time of the burial of remains has not been made.
IDFI’s Participation in the Above-mentioned Processes
IDFI was actively involved in the search for archival documents about the people repressed in Batumi and Adjara. Through the archival research carried out by the organization, specifically through the study of the minutes of the execution of the extreme penalty, it has been established that between 1937-1938, through the various means of punishments (such as “Kulak” operation, Stalinist lists, national repressions, etc.) totally 1050 were executed in Adjara which is several hundred more than the amount assumed before. IDFI gave this list to the representatives of Diocese of Batumi and Lazeti. Based on the list, it has been concluded that among these 1050 people, there were 11 women as well as Orthodox and Muslim religious figures. The women’s issue is very important because if the remains of any of them will be identified, it will be possible to establish when the people in different graves were shot dead – the Programs Director of IDFI, Levan Avalishvili talked about this on Radio Liberty. Also, it is essential the number of the minutes of the executions carried out at different times preserved at the MIA Archives to be compared with the number of bodies discovered in the graves because, as a rule, dozens of people were being executed simultaneously, and in case of the coincidence of numbers, the identification will simplify.
November 22, 1937 protocol of the NKVD special „Troyka“ on the execution of the renowned doctor from Batumi, Raisa Shishlo-Sabashvili (The document preserved in the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia)
The Executive Director and the Programs Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili and Levan Avalishvili participated in the first official session of the commission created by the Ministry of Health of Adjara. They also had a look at the site discovered by the representatives of the Diocese of Batumi and Lazeti and together with Mother Sidonia observed the remains.
On 19 September 2019, IDFI sent a letter to the Government of Adjara and called for taking rapid and effective measures toward studying the remains and burying and commemorating the victims of the Soviet repressions.
At the beginning of November 2019, the Conference by the organization International Memorial will be held in Estonia at which Giorgi Kldiashvili and the Head of Archives, Soviet and Memory Studies Direction at IDFI, Anton Vacharadze will make a presentation. The topic of the presentation will be the issue of studying the execution and burial sites of the repressed people during the Soviet period.
Hasan Gogitidze, executed in Batumi on January 23, 1938 (The photo is preserved in the Family Archive)
Recommendations
IDFI considers that the actions taken by the commission until now toward studying the graves and commemorating the victims is not enough and for this, it proposes the following recommendations for the Government of Adjara:
- The Government of Adjara should assign a separate budget for the studies of the burial site of the repressed people near Batumi in 1937-1938, their commemoration and the identification of the remains.
- A special group of archaeologists and specialists should be created which will be working on already discovered graveyards and will continue looking for new sites of burials.
- The territory where the graves were found should be transferred to the Mayor’s Office of Batumi from the Ministry of Defense and the memorial complex of the victims of the Soviet repressions should be set there.
- An active campaign should be carried out for the identification of the remains which would encourage the descendants of the repressed people to provide their DNA which will be compared to the samples taken from the remains. The list created by IDFI reveals that during the repressions, dozens of people were executed simultaneously and they were placed into the same grave together (only five such graves have been found until now). If even a few bodies are identified, it will be possible to define certainly when the people in these graves were executed.
- Campaigns for raising public awareness especially among the school and university students should be held and the government, clergy and specialists should be involved in this process in order to spread the information about the Stalinist terror in 1937-1938.
- The agreement should be reached between the Orthodox Church of Georgia, and the Supreme Religious Administration of Georgia's All Muslims and the state should also be involved in it.