ერთი წელი გავიდა მას შემდეგ, რაც ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიამ ბათუმთან ახლოს, ხელვაჩაურში მასობრივი დახვრეტის ადგილის შესახებ განაცხადა, სადაც დაახლოებით 150 ადამიანის ნეშტია ნაპოვნი. მიუხედავად იმისა, რომ, თავდაპირველად, მკვლევრებს შორის არსებობდა ვარაუდი, რომ შესაძლოა სამარხი საერთოდ არ ეკუთვნოდათ რეპრესირებულებს და ამ ადგილას თურქი ჯარისკაცების ნეშტები ყოფილიყო დამარხული, სამარხში აღმოჩენილი ნივთები - XX საუკუნის 30-იანი წლების საბჭოთა მონეტები, მასრები და გულსაკიდი ჯვარი ცხადყოფს, რომ ეს სამაროვნები ეკუთვნოდათ არა თურქ ჯარისკაცებს, არამედ საბჭოთა მოქალაქეებს, რომელთა შორისაც ქრისტიანები იყვნენ. აღმოჩენილ ნეშტებს ჰქონდათ უკან შეკრული ხელები ხოლო თავის ქალაში აღენიშნებათ ტყვიით შემავალი ჭრილობა - ზუსტად ისეთი ნახვრეტი, როგორიც აღენიშნებოდათ სხვა ქვეყნებში მსგავს ადგილებში აღმოჩენილ საბჭოთა ტერორის დროს დახვრეტილ ადამიანებს თავის ქალებზე. ნეშტების განცალკევების შემდეგ, ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიამ თითოეული მათგანისთვის დაამზადებინა სპეციალური ხის ჩასასვენებელი, რომლებშიც ნეშტები გადაიტანა და ბათუმში, ღვთისმშობლის სახელობის ეკლესიის ქვედა სართულზე დაასვენა სახელმწიფოს გადაწყვეტილების მოლოდინში, რის შემდეგაც შესაბამისი ნაბიჯები უნდა გადადგმულიყო.
აღნიშნული სამარხების აღმოჩენა უმნიშვნელოვანესი მოვლენაა საქართველოსთვის. რეპრესირებულთა ისტორიების შესწავლა, მათთვის სათანადო პატივის მიგება და ხსოვნის უკვდავყოფა აქტუალური საკითხია პოსტსაბჭოთა და პოსტტოტლიტარულ სივრცეში. ბევრ ქვეყანაში რეპრესირებულთა დახვრეტისა და დამარხვის ადგილებზე მოწყობილია მემორიალური კომპლექსები, ხელისუფლების ხელშეწყობით, იმართება რეპრესირებულთა ხსოვნისადმი მიძღვნილი საგანმანათლებლო და სხვა სახის ღონისძიებები და წახალისებულია ამ მიმართულებით კვლევები. ყოველივე ამას უმნიშვნელოვანესი როლი აქვს ქვეყნების კოლექტიური მეხსიერების ფორმირებაში და ტოტალიტარული წარსულის გააზრებაში. ხელვაჩაურში აღმოჩენილი სამარხები კი პირველი ამგვარი აღმოჩენაა საქართველოს ტერიტორიაზე, რაც სათანადო ყურადღებას მოითხოვს სახელმწიფოს მხრიდან.
სახელმწიფოს მხრიდან, თავდაპირველად, გარკვეული ნაბიჯები გადაიდგა სამაროვნების შესწავლის კუთხით, რაც აჩენდა იმის მოლოდინს, რომ აღნიშნულ საკითხს სათანადო ყურადღება დაეთმობოდა - ეპარქიის მიერ ინფორმაციის გავრცელებიდან რამდენიმე დღეში, აჭარის მთავრობამ აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროსთან შექმნა სპეციალური კომისია, რომელსაც დაევალა სამარხების საკითხის შესწავლა, მუშაობა ნეშტების იდენტიფიკაციაზე, დაკრძალვის ორგანიზება და მემორიალის მოწყობა; სსიპ ლევან სამხარაულის სახელობის ექსპერტიზის ეროვნულმა ბიურომ ნეშტებიდან დნმ მასალა აიღო და შექმნა შესაბამისი ბაზა; ასევე, აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ახლადაღმოჩენილი სამარხების შესწავლისა და შესაბამისი სამუშაოების ჩატარების მიზნით, ეთხოვა სამუშაო ჯგუფის შექმნა; ზემოხსენებულ მისამართზე ახალი სავარაუდო სამარხების აღმოჩენისა და შესწავლის მიზნით, მომზადდა სიტუაციური ნახაზი და გამოთხოვილ იქნა ინფორმაცია ტერიტორიის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებით საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან. თუმცა, მალევე, სახელმწიფოს მხრიდან რეპრესირებულების სამარხისადმი ინტერესი და ყურადღება შემცირდა და სამარხების აღმოჩენიდან 9-10 თვის განმავლობაში, იქამდე ვიდრე მთელი ქვეყნის უმთავრესი საზრუნავი არ გახდებოდა კორონავირუსთან ბრძოლა, ამ მიმართულებით პროგრესი არ შეინიშნებოდა.
IDFI საწყის ეტაპზევე დაინტერესდა და აქტიურად ჩაერთო ბათუმში და აჭარაში რეპრესირებული პირების შესახებ საარქივო დოკუმენტების მოძიებაში. ორგანიზაციის მიერ შსს არქივში ჩატარებული კვლევით დადგინდა, რომ 1937-1938 წლებში სხვადასხვა სადამსჯელო ოპერაციის შედეგად აჭარაში სულ 1050 ადამიანი დახვრიტეს, რომელთა შორისაც 11 იყო ქალი, ასევე მართლმადიდებელი და მუსლიმი სასულიერო პირები. ქალების საკითხი საყურადღებოა, რადგან ერთი მათგანის ნეშტის იდენტიფიცირება საკმარისია იმის დასადგენად, თუ რომელ რიცხვში დახვრეტილი ადამიანები არიან ამა თუ იმ სამარხში მოთავსებული. აგრეთვე, აუცილებელია შსს არქივში დაცული, სხვადასხვა დღეს განხორციელებული დახვრეტების ოქმების რაოდენობის შედარება სამარხებში აღმოჩენილი ნეშტების რაოდენობასთან, რადგან როგორც წესი, ზოგიერთ დღეს იხვრიტებოდა რამდენიმე ათეული ადამიანი და რიცხვების დამთხვევის შემთხვევაში, იდენტიფიკაცია გამარტივდება. IDFI-მ აღნიშნული სია გადასცა ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის წარმომადგენლებს.
საკითხის მნიშვნელობიდან გამომდინარე, 2019 წელს IDFI-მ რამდენიმე წერილით მიმართა ჯერ აჭარის მთავრობას და შემდგომში საქართველოს პრემიერ მინისტრს და მოუწოდა რომ ქმედითი და დროული ნაბიჯები გადაედგათ საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა სამაროვნებისა და ნეშტების კვლევის, დაკრძალვისა და ხსოვნის უკვდავყოფის მიზნით. თუმცა დღემდე, ერთი წლის შემდეგაც, სამარხები და ნეშტები კვლავ გამოუკვლეველია, არც აღნიშნული ადგილას მემორიალის მოსაწყობად დაწყებულა სამზადისი და არც საგანმანათლებლო ან სხვა სახის ღონისძიებებს ჩაჰყრია საფუძველი. რაც მთავარია, დღემდე არ არის მიღებული გადაწყვეტილება საერთო სამარხის მოწყობის ან ნეშტების იდენტიფიცირებისა და მათი ოჯახებისთვის გადაცემის შესახებ. 1937-38 წლებში დახვრეტილ და საიდუმლოდ, ორმოში ერთად ჩაყრილ ადამიანებს, აღმოჩენიდან 1 წლის გასვლის მიუხედავად, ჯერ კიდევ არ მიეგოთ სათანადო პატივი, რათა ისინი შესაბამისი წესის დაცვით დაიკრძალონ.
ასევე, IDFI-მ საქართველოში აღმოჩენილი სამაროვნების შესახებ საერთაშორისო პარტნიორებისთვის ინფორმაციის აქტიური მიწოდება დაიწყო. 2019 წლის ნოემბერში IDFI-ის აღმასრულებელმა და პროგრამების დირექტორებმა, გიორგი კლდიაშვილმა და საარქივო, საბჭოთა და მეხსიერების კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ ორგანიზაცია „საერთაშორისო მემორიალის“ კონფერენციაზე ესტონეთში წარადგინეს პრეზენტაცია ხელვაჩაურის სამაროვნების შესახებ, რამაც დიდი ყურადღება დაიმსახურა დამსწრე მკვლევრების მხრიდან.
IDFI კვლავ თვლის, რომ აქამდე კომისიის მიერ გატარებული ღონისძიებები საკმარისი არ არის რეპრესირებულთა სამარხების შესწავლისა და ნეშტებისთვის სათანადო პატივის მიგების უზრუნველსაყოფად და აჭარის მთავრობის მისამართით კვლავ გასცემს რეკომენდაციებს, რომლებითაც ორგანიზაციამ ხელისუფლებას ჯერ კიდევ ერთი წლის წინ მიმართა:
- აჭარის ა/რ მთავრობამ უნდა გამოყოს შესაბამისი ბიუჯეტი 1937-1938 წლებში ბათუმთან რეპრესირებულთა დახვრეტის და დამარხვის ადგილების შესასწავლად, რეპრესირებულთათვის სათანადო პატივის მისაგებად, მათი ნეშტების იდენტიფიკაციისთვის და ხსოვნის უკვდავსაყოფად;
- უნდა დაკომპლექტდეს არქეოლოგთა და სპეციალისტთა ჯგუფი, რომელიც იმუშავებს უკვე აღმოჩენილ სამაროვნებზე და ასევე გააგრძელებს დანარჩენი სამაროვნების ძებნას;
- ტერიტორია, სადაც სამარხები აღმოჩნდა, თავდაცვის სამინისტროს ბალანსიდან უნდა გადაეცეს ბათუმის მერიას და აქ უნდა მოეწყოს საბჭოთა რეპრესიების მსხვერპლთა მემორიალური კომპლექსი;
- რეპრესიების მსხვერპლთა აღმოჩენილი ნეშტების იდენტიფიცირების მიზნით უნდა წარიმართოს აქტიური კამპანია, რათა რაც შეიძლება მეტმა რეპრესირებულთა შთამომავალმა ჩააბაროს საკუთარი დნმ მასალა, რომელიც შედარებული იქნება ნეშტებიდან აღებულ ნიმუშებთან. IDFI-ის მიერ გამოვლენილი სიის მიხედვით დგინდება, რომ რეპრესიების დროს პერიოდულად, კონკრეტულ თარიღებში ხვრეტდნენ რამდენიმე ათეულ ადამიანს, რომლებსაც ერთ სამარხში ათავსებდნენ (ასეთი ჯერჯერობით სულ ხუთი სამარხია აღმოჩენილი). იმ შემთხვევაში, თუ მოხდება რამდენიმე ნეშტის იდენტიფიცირება მაინც, ზუსტად დადგინდება, თუ რომელ დღეს დახვრეტილი ადამიანები არიან მოთავსებული სამარხში;
- უნდა წარიმართოს ცნობიერების ამაღლების კამპანიები მოსახლეობაში, განსაკუთრებით სკოლის მოსწავლეებსა და სტუდენტებს შორის, რაშიც უნდა ჩაერთოს მთავრობა, სასულიერო პირები, სპეციალისტები და ორგანიზაციები, რათა აქტიურად გავრცელდეს ინფორმაცია 1937-38 წლებში მიმდინარე ე.წ. „სტალინური ტერორის“ შესახებ;
- საქართველოს მართლმადიდებლურ ეკლესიასა და სრულიად საქართველოს მუსლიმთა სამმართველოს შორის უნდა შედგეს შეთანხმება იდენტიფიკაციის გარეშე დარჩენილი ნეშტების ერთობლივად დაკრძალვის თაობაზე, მოლაპარაკებებში აქტიურად უნდა ჩაერთოს სახელმწიფოც.

A year has passed since the Batumi and Lazeti Diocese discovered a burial site of around 150 persons in Khelvachauri, near the city of Batumi. Although, in the beginning, there was an opinion among researchers that the mass grave might not be of the repressed individuals at all, and it could have been the burial site of Turkish soldiers, the items discovered at the site – the Soviet coins of the 1930s, bullets and a cross prove that these graves belong not to the Turkish soldiers but to the Soviet citizens, among which were the Christians. This claim is also supported by the fact that the discovered bodies had their hands tied behind their back and the penetrating wounds were identified on their skulls that were similar to the wounds of the victims of the Soviet repressions discovered in the other countries. While waiting for the government’s decision, after the appropriate actions would have been taken, following the separation of the bodies, the Diocese of Batumi and Lazeti ordered the preparation of the wooden coffins in which the bodies were placed and these coffins were located on the lower ground floor of Holy Mother Virgins Nativity Cathedral in Batumi.
The discovery of the mass graves is very important event for Georgia. In general, the studies of the stories of the repressed persons, their proper commemoration and immortalization is an important and urgent issue in the post-Soviet region. In many countries, on the execution and burial sites, there are complexes of memorials and the governments support the commemoration of the repressed, educational and the other types of events. All of these have a key role in the formation of collective memory of the countries and the rethinking of the totalitarian past. The graves discovered in Khelvachauri is the first discovery of this kind in Georgia, which requires an appropriate attention from the state.
At the initial stage, particular steps were taken by the government, which facilitated an expectation that the state would pay appropriate attention to this issue - after the spread of the information by the Diocese, the Government of Adjara created the special commission at the Ministry of Health of Adjara which was obliged to study the issue, work on the identification of the remains, the organization of burial and the arrangement of the memorial; Levan Samkharauli National Forensics Bureau took DNA from the remains and created the relevant database; for the studies of the newly-discovered graves, the Ministry of Education, Culture and Sport of Adjara was requested to create a special task force; for the discovery and studies of the graves at the location indicated above, situational sketch was created and the information regarding the territorial security was requested from the Ministry of Defense of Georgia. However, soon, the state interest and attention toward this issue decreased and there is no significant progress in this direction. During 9-10 months after the discovery of the tombs, until the main concern of the whole country has become the fight against Coronavirus, no progress was achieved in this direction.
IDFI has been actively involved in the search for archival documents about the people repressed in Batumi and Adjara since the beginning. Through the archival research carried out by the organization, it has been established that between 1937-1938, through the various means of punishments totally 1050 were executed in Adjara, out of whom there were 11 women as well as Orthodox and Muslim religious figures. The women’s issue is very important because if the remains of any of them will be identified, it will be possible to establish when the people in different graves were shot dead. Also, it is essential the number of the minutes of the executions carried out at different times preserved at the MIA Archives to be compared with the number of bodies discovered in the graves because, as a rule, dozens of people were being executed simultaneously, and in case of the coincidence of numbers, the identification will simplify. IDFI gave this list to the representatives of Diocese of Batumi and Lazeti.
Due to the importance of the issue, on 19 September 2019, IDFI sent a letter to the Government of Adjara and called for taking rapid and effective measures toward studying the remains and burying and commemorating the victims of the Soviet repressions. However, until today, after a year of the discovery, the graves remain under researched, the preparation for the erection of the memorial at the place has not started and the educational or the other types of activities have not been initiated.
Moreover, IDFI started providing its international partners with the information about the burial sites discovered in Georgia. In November 2019, the Executive and Programs Director of IDIFI, Giorgi Kldiashvili and the Head of Archives, Soviet and Memory Studies Direction, Anton Vacharadze made a presentation about the graves in Khelvachauri at the conference organized by the organization International Memorial, which attracted a huge interest from the researchers attending the event.
IDFI still considers that he actions taken by the commission until now toward studying the graves and commemorating the victims are not enough and restates the recommendations for the Government of Adjara, that were issued a year ago:
- The Government of Adjara should assign a separate budget for the studies of the burial site of the repressed people near Batumi in 1937-1938, their commemoration and the identification of the remains.
- A special group of archaeologists and specialists should be created which will be working on already discovered graveyards and will continue looking for new sites of burials.
- The territory where the graves were found should be transferred to the Mayor’s Office of Batumi from the Ministry of Defense and the memorial complex of the victims of the Soviet repressions should be set there.
- An active campaign should be carried out for the identification of the remains which would encourage the descendants of the repressed people to provide their DNA which will be compared to the samples taken from the remains. The list created by IDFI reveals that during the repressions, dozens of people were executed simultaneously and they were placed into the same grave together (only five such graves have been found until now). If even a few bodies are identified, it will be possible to define certainly when the people in these graves were executed.
- Campaigns for raising public awareness especially among the school and university students should be held and the government, clergy and specialists should be involved in this process in order to spread the information about the Stalinist terror in 1937-1938.
- The agreement should be reached between the Orthodox Church of Georgia, and the Supreme Religious Administration of Georgia's All Muslims and the state should also be involved in it.