პირველადი მონაცემები აჭარიდან - №6 სამარხში 29 ადამიანის ნეშტი აღმოჩნდა
ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მოწვევით, პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის (IPN) დელეგაცია ა/წ 24 იანვრიდან ახორციელებს აჭარაში აღმოჩენილი კიდევ ერთი, რიგით მეექვსე  მასობრივი ტერორის მსხვერპლთა სამარხიდან ნეშტების ამოსვენებისა და შესწავლის სამუშაოებს.
3 თებერვალს, პოლონელმა სპეციალისტებმა სრულად გახსნეს №6 სამარხი, რის შემდეგაც დაიწყება ნეშტების ამოსვენების პროცესი. არქეოლოგიური სამუშაოების შედეგად სულ ნაპოვნია 29 ადამიანის ნეშტი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მიერ  შსს არქივში დაცული, სხვადასხვა დღეს შედგენილი განაჩენის აღსრულების აქტების შესწავლის შედეგად აღნიშნულ სამარხში აღმოჩენილი ნეშტების რაოდენობა ემთხვევა 1938 წლის 15 მარტის განაჩენის აღსრულების აქტში არსებულ რეპრესირებულთა რაოდენობას.
დოკუმენტის თანახმად, საქართველოს შინაგან საქმეთა სახალხო კომისრის, გოგლიძის 1938 წლის 11 მარტის მიმართვისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისრის, ზაქარაიას  ბრძანებით, 1938 წლის 15 მარტს, ღამის 4 საათზე დახვრიტეს 29 ადამიანი.
ეს ადამიანები იყვნენ:
1. აშრაფიანი ფილიპე ივანის ძე -  დაბ. 1868 წ.
2. ასატურიანი არუთუნ გეორგის ძე -  დაბ. 1906 წ.
3. ანდღულაძე ილარიონ იასონის ძე - დაბ. 1887 წ.
4. აბაშიძე ისმაილ ჰუსეინის ძე -  დაბ. 1904 წ.
5. ალეკპეროვი ჰუსეინ ალეკპერის ძე - დაბ. 1869 წ.
6. ბულეიშვილი გერასიმე პეტრეს ძე -  დაბ. 1884 წ.
7. ბატტი მიხაილ მიხაილის ძე -  დაბ. 1868 წ.
8. ვერეშკო ანტონ ანტონის ძე -  დაბ. 1863 წ.
9. გოლიაძე პართენ ამბაკოს ძე -  დაბ. 1878 წ.
10. გაგუა სერაპიონ სიმონის ძე -  დაბ. 1885 წ.
11. გორდელაძე გიორგი იოსების ძე -  დაბ. 1893 წ.
12. გობრონიძე ირაკლი გიორგის ძე -  დაბ. 1883 წ.
13. ერშოვი ევგენი ვასილის ძე -  დაბ. 1890 წ.
14. ჟულჩენკო სიმონ დიმიტრის ძე -  დაბ. 1905 წ.
15. კრომლიდი ფილიპ გეორგის ძე -  დაბ. 1903 წ.
16. ლოპატინი ტიმოფეი პროკოფის ძე -  დაბ. 1892 წ.
17. მხჩიანი არამ გრიგორის ძე -  დაბ. 1898 წ.
18. მანჯგალაძე (პოპოვა) მირა ვალერიანის ასული -  დაბ. 1908 წ.
19. ნიკოლაიშვილი ნიკოლოზ თაყას ძე -  დაბ. 1881 წ.
20. რუსეიშვილი ირაკლი მოსეს ძე -  დაბ. 1897 წ.
21. ტოლმაჩევი დემიან ფიოდორის ძე -  დაბ. 1890 წ.
22. ტანტ-ოღლი მევლუდ აჰმედის ძე -  დაბ. 1892 წ.
23. თოდუა ლეონიდე სიმონის ძე -  დაბ. 1893 წ.
24. ხარაიშვილი სიმონ დავითის ძე -  დაბ. 1895 წ.
25. ხალვაში აბდულა ისკენდერის ძე -  დაბ. 1905 წ.
26. ცეცხლაძე რიზა თემურის ძე -  დაბ. 1917 წ.
27.ცინცაძე გრიგოლ მაქსიმეს ძე -  დაბ. 1905 წ.
28. ჩაგანავა ნილოზი მელიტონის ძე -  დაბ. 1910 წ.
29. ჩხაიძე გედევან ქიშვარდის ძე -  დაბ. 1908 წ.
აღმოჩენილ ნეშტებს  ხელები უკან აქვთ შეკრული, ხოლო თავის ქალაზე აღენიშნებათ ცეცხლსასროლი იარაღით მიყენებული შემავალი ჭრილობა - ზუსტად ისეთი ნახვრეტი, როგორიც აღენიშნებათ სხვა ქვეყნებში მსგავს ადგილებში აღმოჩენილ, საბჭოთა დიდი ტერორის დროს დახვრეტილი ადამიანების თავის ქალებს. გარდა ამისა, სამარხები, რომელიც წარმოადგენს წინასწარ გათხრილ დიდ ორმოებში ერთად მოთავსებული ათეულობით ადამიანის ნეშტს (რომელსაც შემდეგ სავარაუდოდ მიწის ერთიანი მასა გადააყარეს), სხვა ქვეყნებში აღმოჩენილი ანალოგიური ადგილების იდენტურია.
სამარხებში ასევე აღმოჩენილია 1930 წლიდან 1936 წლის ჩათვლით მოჭრილი საბჭოური მონეტები (კაპიკები). ღილები, სავარცხელი, ბოთლის ნამსხვრევები, ფეხსაცმლისა და ტანსაცმლის ნარჩენები.
ნეშტების განცალკევების შემდეგ დაიწყება მათი ანთროპოლოგიური შესწავლის პროცესი. IPN ექსპერტების მრავალწლიანი გამოცდილება გვაძლევს იმის თქმის საფუძველს, რომ შესაძლებელია, უახლოეს მომავალში სრულფასოვნად  შეისწავლოს აღნიშნულ სამარხში აღმოჩენილ მსხვერპლთა ნეშტები.
შესწავლისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი შეიძლება აღმოჩნდეს ის ფაქტი, რომ 1938 წლის 15 მარტს დახვრეტილებს შორის ქალიცაა - 30 წლის მანჯგალაძე (პოპოვა) მირა ვალერიანის ასული. მისი იდენტიფიცირების შემთხვევაში შესაძლებელი იქნება სამარხის დათარიღება 100%-იანი სიზუსტით.
IDFI-ის მიერ არქივებში ჩატარებული კვლევით, 1937-1938 წლებში სხვადასხვა სადამსჯელო ოპერაციის შედეგად (როგორიც არის კულაკური ოპერაცია, სტალინური სიები, ნაციონალური ოპერაციები და სხვა) აჭარაში სულ 1050 ადამიანი დახვრიტეს. კვლევით დადგინდა, რომ ამ 1050 ადამიანს შორის იყო 11 ქალი.
IDFI თვლის, რომ აუცილებელია წარიმართოს ცნობიერების ამაღლების კამპანია მოსახლეობაში, განსაკუთრებით სკოლის მოსწავლეებსა და სტუდენტებს შორის, რაშიც უნდა ჩაერთოს მთავრობა, სასულიერო პირები, სპეციალისტები და საკითხზე მომუშავე ორგანიზაციები, რათა აქტიურად გავრცელდეს ინფორმაცია 1937-38 წლებში მიმდინარე რეპრესიების მსხვერპლთა შესახებ.

From January 4, delegation from the Polish Institute of National Remembrance  (IPN) invited by the Eparchy of Batumi and Lazeti and Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI),  is examining and excavating human remains discovered in Adjara from the sixth mass terror.
On February 3, Polish specialists fully excavated №6 mass grave, after which the process of exhumation began. Due to archaeological excavations specialists discovered skeletal remains of 29 victims.
Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) examined enforcement acts preserved in the archives of the Ministry of Internal Affairs and discovered that the number of remains found in the mentioned grave coincides with the number of repressed in the enforcement act of March 15, 1938.
According to the document, by the order of People’s Commissar of Internal Affairs of Georgia, Goglidze (March 11, 1938) and People's Commissar of Internal Affairs of the Autonomous Republic of Adjara, Zakaraia - 29 people were shot at 4am, on March 15, 1938.
1. Ashrafian Philip - b. 1868
2. Asaturian Arutun - b. 1906
3. Andghuladze Ilarion - b. 1887
4. Abashidze Ismail - b. 1904
5. Alekperov Hussein - b. 1869
6. Buleishvili Gerasime - b. 1884
7. Batt Mikhail - b. 1868
8. Vereshko Anton - b. 1863
9. Goliadze Parthen - b. 1878
10. Gagua Serapion - b. 1885
11. Gordeladze Giorgi - b. 1893
12. Gobronidze Irakli - b. 1883
13. Ershov Evgeny - b. 1890
14. Julchenko Simon - b. 1905
15. Kromlidi Philip - b. 1903
16. Lopatin Timofey - b. 1892
17. Mkhchian Aram - b. 1898
18. Manjgaladze (Popova) Mira - b. 1908
19. Nikolaishvili Nikoloz - b. 1881
20. Ruseishvili Irakli - b. 1897
21. Tolmachev Damian - b. 1890
22. Tant-Oghli Mevlud - b. 1892
23. Todua Leonide - b. 1893
24. Kharaishvili Simon - b. 1895
25. Khalvashi Abdulla - b. 1905
26. Tsetskhladze Riza - b. 1917
27. Tsintsadze Grigol - b. 1905
28. Chaganava Niloz - b. 1910
29. Chkhaidze Gedevan - b. 1908
The remains are found with their hands clasped behind their backs, with a gunshot wound in the skull. Wound is similar to the skeletal remains of people discovered  in the similar places, shot in other countries during the Great Soviet Terror. In addition, the graves, whth the remains of dozens of people placed together in large pre-dug pits (onto which supposedly a single mass of land was dumped), are identical to similar mass graves found in other countries.
Soviet coins (kopeekas) minted from 1930 to 1936, buttons, comb, bottles, shoes and clothing waste are also found in the mass grave.
Anthropological study will start after the separation of the remains. Proficiency and huge experience of IPN experts gives us the foundation to believe that in the near future remains of the victims discovered in the mass grave will be fully examined.
On March 15, 1938 30-year-old woman - Manjgaladze (Popova) Mira, was also executed. This may serve as the important factor for the study - if her remains are identified the date of grave will be 100% accurate.
According to a research conducted by IDFI in the archives, a total of 1,050 people were shot dead in Adjara in 1937-1938 as a result of various punitive operations (such as the Kulaki operation, Stalinist lists, national operations, etc.). The study found that among these 1,050 people, 11 were women.
IDFI believes that awareness raising campaigns are necessary, especially for schoolchildren and students. Government, clergy, specialists and other organisations working on these topics should participate in the process, to disseminate information about the victims of the 1937-38 repressions.