საქართველო და პრეზიდენტი ზვიად გამსახურდია CIA-ს დოკუმენტებში
ქვემოთ მოყვანილი ისტორიული დოკუმენტები გასაჯაროვდა ჯერ კიდევ 2010 წელს, IDFI-ის შუამდგომლობით, მისი ამერიკელი პარტნიორის, ეროვნული უსაფრთხოების არქივის (The National Security Archive) მოთხოვნით. ანალიტიკური მოხსენებები მომზადებულია ამერიკის შეერთებული შტატების დაზვერვის ცენტრალური სააგენტოს მიერ და ეხება საქართველოს პირველ პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიას. დოკუმენტებში განხილულია როგორც იმჟამინდელი საქართველოს პოლიტიკური ვითარება, ასევე გამსახურდიას ბიოგრაფია. სამწუხაროდ, დოკუმენტების ტექსტის მნიშვნელოვანი ნაწილი დღემდე დაშიფრულია. IDFI პირველად აქვეყნებს აღნიშნულ დოკუმენტებს და ფართო მკითხველს, ისევე როგორც საქართველოს უახლესი ისტორიის შესწავლით დაინტერესებულ მკვლევრებს, სთავაზობს CIA-ის ანალიტიკურ მოხსენებებს, რომლებიც მომზადდა 1991 წლის ივნისი -სექტემბრის პერიოდში.
25 ივნისი 1991
მაისში, პირველად საქართველოში, პირდაპირი წესით არჩევნებში, გამსახურდია, ყველაზე პოპულარული პოლიტიკოსი რესპუბლიკაში, არჩეულ იქნა ქვეყნის პრეზიდენტად. დოკუმენტი აღწერს, რომ პრეზიდენტად არჩევის შემდეგ პრესკონფერენციაზე გამსახურდიამ განaცხადა, რომ მის პრიორიტეტებს წარმოადგენდა საქართველოს დამოუკიდებლობის დაცვა და აღიარებისთვის ბრძოლა, იმ ქვეყნებთან [1] თანამშრომლობის გაფართოება, რომლებმაც ხელი არ მოაწერეს 9+1 შეთანხმებას და დასავლურ ქვეყნებთან ურთიერთობების გაღრმავება.
ზვიად გამსახურდია, ქართველების ყველაზე საყვარელი თანამედროვე რომანისტის - კონსტანტინე გამსახურდიას შვილი, 1939 წელს დაიბადა. დაამთავრა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და მუშაობდა ლიტერატურის ინსტიტუტში. 1950-იანი წლებიდან ჩაერთო დისიდენტურ საქმიანობაში, ხოლო 17 წლისამ ანტი-საბჭოთა საქმიანობისთვის პირობითი 5 წლიანი სასჯელი მიიღო. მოხსენების ავტორის მტკიცებით, ბევრი ქართველი ნაციონალისტი, გამსახურდიას მერაბ კოსტავასთან ერთად განიხილავს „ქართული ნაციონალიზმის ნათლიმამად“. დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ზვიად გამსახურდია 60 – 70 იან წლებში ნაციონალისტური საქმიანობის გამო დაპატიმრებულა არაერთხელ პოლიციის მიერ, გათავისუფლებულა სამსახურიდან და გარიცხული იქნა საქართველოს მწერალთა კავშირიდან. გამსახურდია 1976 წელს მონაწილეობას იღებდა საქართველოს ჰელსინკის ჯგუფის ჩამოყალიბებაში. მისმა დაპატიმრებამ და შემდგომმა საჯარო მონანიებამ, სამი წლის შემდეგ, ბევრ ქართველ ნაციონალისტში მის მიმართ ეჭვი გააჩინა, თუმცა, გამსახურდია აცხადებდა, რომ ასე „ეროვნული მოძრაობის გულისთვის მოიქცა“. 1989 წლის 9 აპრილის შემდეგ ის 40 დღით დააკავეს.
CIA-ის მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ გამსახურდიას დაოჯახებულია და ჰყავს სამი შვილი. განათლებით ფილოლოგი, გამსახურდია ამერიკული პოეზიის სპეციალისტია და რობერტ ფროსტს საყვარელ პოეტად მოიხსენიებს. იგი ფლობს გერმანულ, ფრანგულ და უზადო ინგლისურს.
12 ივლისი 1991
გამსახურდია იმედოვნებს, რომ მალე შეხვდება გორბაჩოვს საქართველოს საკითხის განსახილველად. მას ასევე სურს ვაშინგტონში გამგზავრება რათა შეხვდეს პრეზიდენტ ბუშს, საქართველოს დამოუკიდებლობის მხარდაჭერის მოსაპოვებლად. აპრილში საქართველოს საკანონმდებლო ორგანომ შემოიღო პრეზიდენტის თანამდებობა, გამსახურდიასავე თხოვნით, რომელიც ამტკიცებდა რომ “ცენტრი” (მოსკოვი) მის მტრებთან ერთად მუშაობდა მთავრობის ძირის გამოსათხრელად. უზენაესმა საბჭომ ერთხმად აირჩია ის პრეზიდენტად, ხოლო აკაკი ასათიანი უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარედ. დოკუმენტის მიხედვით, მაშინ როდესაც გამსახურდიას მომხრეებს მისი გაპრეზიდენტება უხაროდათ, ოპონენტები აღნიშნავდნენ, რომ მისი გამარჯვება ავტორიტარიზმის დაბრუნების საფრთხეს შეიცავდა. ისინი ასევე ადანაშაულებდნენ პრეზიდენტს, სტალინის მსგავსი პიროვნების კულტის გაღვივებაში. მისმა ოპონენტმა, რომელიც შიშობდა, რომ გამსახურდია სამოქალაქო ომამდე მიიყვანდა მდგომარეობას, პრეზიდენტი ჩინური ლეგენდის გმირს შეადარა, რომელიც დრაკონს ამარცხებს, მაგრამ თავად ხდება დრაკონი.
ოპონენტების აზრით, გამსახურდია ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ:
- არატოლერანტული გახდა პოლიტიკური ოპონენტების, განსაკუთრებით კი ეროვნული კონგრესის და ეთნიკური უმცროსობების მიმართ;
- მედია მთავრობის კონტროლს დაუქვემდებარა;
- პრეფექტების დანიშვნით ადგილობრივი თვითმმართველობა კონტროლის ქვეშ მოაქცია;
- მცდელობა ჰქონდა, თუმცა კრიტიკის შემდეგ უკან დაიხია, მიეღო საქართველოს მოქალაქეობის კანონი, რომელიც მოქალაქეობას და საკუთრების უფლებას მარტო მათ მიანიჭებდა, ვისი წინაპრებიც საქართველოში 1801 წლამდე ცხოვრობდნენ.
-CIA-ის მოხსენებაში აღნიშნულია, რომ არჩევნების შემდეგ, პირველ პრესკონფერენციაზე, გამსახურდიამ რადიო თავისუფლების ჟურნალისტს, რომელიც უოლ სტრიტ ჯორნალთან ერთად კრემლის ინსტრუმენტად გამოაცხადა, პროვოკატორი უწოდა და შეხვედრა დაატოვებინა.
დოკუმენტი აღნიშნავს, რომ გამსახურდიას შოვინიზმით ყველაზე შეშფოთებული რესპუბლიკის არაქართული მოსახლეობაა. გამსახურდიამ სამხრეთ ოსეთს „ბოლშევიკური გამოგონება“ უწოდა, ხოლო ხშირად ოსებს და მათ ლიდერებს „კრიმინალებად და მოღალატეებად“ მოიხსენიებდა. გამსახურდია აცხადებს, რომ მას მკაცრი ზომების გატარება უწევს, რადგან ოსები საბჭოთა ხელისუფლების მხარდამჭერები არიან. თუმცა, ნეგატიური საგარეო იმიჯის გამოსასწორებლად გამსახურდია ცდილობს ოსეთის მიმართ პოზიციები შეარბილოს. 23 აპრილს მან განაცხადა, რომ სამხრეთ ოსეთის კონფლიქტის მოსაგვარებლად შესაძლებელი იყო საქართველოს ოს მოსახლეობაში ავტონომიის საკითხზე რეფერენდუმის ჩატარება.
დოკუმენტის თანახმად, გამსახურდიას არაერთხელ განუცხადებია, რომ თუ „ცენტრი“ შეეცდებოდა საქართველოს დამოუკიდებლობისკენ სწრაფვის ძალით ჩახშობას, ისევე როგორც ეს ლიტვასა და ლატვიაში მოხდა, ის ხალხს აჯანყებისკენ მოუწოდებდა. გამსახურდია მიჩნევს რომ „ცენტრსა“ და საქართველოს შორის საკითხები როგორც ორ თანასწორ ქვეყანას შორის უნდა მოგვარდეს და არა როგორც საკავშირო ხელისუფლებასა და მოკავშირე რესპუბლიკას შორის. გამსახურდია კატეგორიულად უარყოფს შესაძლებლობას, რომ საქართველომ ახალ სამოკავშირეო ხელშეკრულებას მოაწეროს ხელი. გამსახურდია გორბაჩოვს ლენინისა და სტალინის იმპერიული პოლიტიკის გაგრძელებაში ადანაშაულებს და გარდაქმნას („პერესტროიკას“) აშშ-ს დამსახურებად მიიჩნევს.
კავკასიის რესპუბლიკებს შორის მშვიდობის დასამყარებლად, გამსახურდიამ აზერბაიჯანსა და სომხეთს შუამავლობა შესთავაზა მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის საკითხზე.
გამსახურდიას ოპონენტები შიშობენ, რომ მისი ამერიკაში ვიზიტი, აშშ-ის ხელისუფლების მიერ გამსახურდიას მხარდაჭერის შთაბეჭდილებას დატოვებს.
გამსახურდიას აზრით, ეკონომიკური სიტუაცია გამოსწორდებოდა მაშინ, როდესაც საქართველო საბჭოთა კავშირის ეკონომიკური იზოლაციიდან გამოვა. გამსახურდია მხარს უჭერს საბაზრო ეკონომიკაზე სწრაფ გადასვლას და აღნიშნავს, რომ დასავლური ინვესტიციების მოსაზიდად საჭიროა საქართველოს ეკონომიკის რესტრუქტურიზაცია.
8 სექტემბერი 1991
დოკუმენტის თანახმად, ოპონენტების მტკიცების საწინააღმდეგოდ, გამსახურდიას მხარი არ დაუჭერია პუტჩის მცდელობისთვის, თუმც მისი ხმა არც მათ შორის ისმოდა, ვინც გადატრიალების მცდელობა დაგმო. მოხსენების მიხედვით, მისი სიჩუმე, ალბათ, გამოწვეული იყო სურვილით, საგანგებო კომიტეტს არ გამოეყენებინა ძალა საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ მიუხედავად დამოუკიდებლობის პერსპექტივისა, საქართველოში შიდაპოლიტიკური არასტაბილურობა მატულობს. ოსებთან დაპირისპირებამ სერიოზული პრობლემები შეუქმნა საქართველოს მთავრობის საზოგადოებრივ იმიჯს. გამსახურდიას კონფრონტაციამ მოსკოვთან გაამძაფრა საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა: იზრდება უმუშევრობა, შეიმჩნევა საკვებისა და ელექტროენერგიის დეფიციტი და მატულობს სამომხმარებლო ფასები.
CIA-ის მოხსენების მიხედვით, გამსახურდია გაეყარა პირველ ცოლს მას შემდეგ, რაც ის მისი და მისი მამის მოკვლის მიზნით სუკ-თან თანამშრომლობაში დაადანაშაულა. მისი მეორე მეუღლე პედიატრია. გამსახურდია უარყოფს ჭორებს, რომ მას მეუღლის მინისტრად დანიშვნა სურს. უკანასკნელ ინტერვიუში გამსახურდია აფიქსირებდა თავის აღფრთოვანებას რონალდ რეიგანისადმი და შარლ დეგოლს თანამედროვე პოლიტიკოსის იდეალად მოიხსენიებდა.

In 2010, at the request of IDFI, its American partner the National Security Archive asked for declassification of the documents presented below. The analytical materials are prepared by CIA and discuss the first President of Georgia Zviad Gamsakhurdia. The documents contain biographical information, as well as description of political situation in Georgia. Unfortunately, the significant parts of the documents are still redacted. For the first time, IDFI publishes these documents, allows general audience and scholars, interested in studying modern Georgian history to access CIA documents from June-September 1991.
June 25, 1991
In May, for the first time in direct elections, Gamsakhurdia, the most popular politician in republic was elected as president. On a press conference, after being elected president, Gamsakhurdia declared that his priorities will be strengthening Georgian independence, and achieving international recognition, deepening relations with those republics [1] the did not sign 9+1 agreement, and intensifying relations with West.
Born 1939, Zviad Gamsakhurdia is a son of the most beloved modern Georgian novelist Konstantine Gamsakhurdia. He graduated from Tbilisi State University and worked in the Institute for Georgian Literature. From 1950’s Gamsakhurdia was involved in dissident movement, and as 17-year-old sentenced to 5 years (suspended). According to the document many Georgian nationalists calls Gamsakhurdia, along with Merab Ksotava, “godfather of Georgian nationalism”. In 60’s and 70’s he was arrested several times, fired from work and expelled from the Georgian Writers Union for nationalist activities. In 1976, participated in formation of the Georgian Helsinki group Gamakhurdia’s arrest, and following public repudiation, made a lot of Georgian nationalist suspicious about him; however, Gamsakhurdia said that he did it “for the sake of the nationalist movement”. After April 9, 1989 he was arrested for 40 days.
Gamsakhurdia is married and has three sons. A philologist, Gamsakhurdia specializes in American poetry, and cites Robert Frost as his favorite poet. He speaks German, French and prefect English.
July 12, 1991
Gamsakhurdia hopes to meet Gorbachev to discuss Georgian issue; moreover, he expects to visit Washington, meet President Bush and ask to support Georgian independence.
In April, Georgian legislature created post of the president, at the insistence of Gamsakhurdia, who claimed that center was collaborating with his enemies to undermine the government. The Supreme Soviet elected Gamsakhurdia unanimously as president, and Akaki Asatiani as Chairman of the Soviet. At the time when Gamsakhurdia’s supporters celebrate his election, the opponents warn about risks of return to authoritarianism. They blame president for creating Stalin-like cult of personality. One of his opponents worried that Gamsahurdia will end up with civil war, compared him to the hero of Chinese legend, who kills a dragon only to become a dragon himself.
According to the opposition, after assuming power Gamsakhurdia:
- Displayed intolerance toward political opponents, especially the National Congress, and ethnic minorities;
- Subjected mass media to government control;
- Took control of local self-government by appointing prefects;
- Attempted, although backtracked after criticism, to pass law granting citizenship and property rights only those whose ancestors lived in Georgia before 1801.
On the first press conference after election, Gamakhurdia declared a journalist of Radio Liberty along with the Wall Street Journal as instruments of Kremlin, called him provocateur and ordered him to leave the gathering.
The most concern for Gamsakhurdia’s chauvinism is among the republic’s non-Georgian population. Gamsakhurdia called South Ossetia “Bolshevik invention” and labeled Ossetians and their leaders as “criminals and traitors”. According to Gamsakhurdia, he is forced to enact harsh measures because they collaborate with Soviet government. To improve his bad name on the international arena, Gamsakhurdia tries to soften his position. On April 23, he suggested to hold referendum among Ossetians living in Georgia on the issue of autonomy.
Gamsakhurdia repeatedly stated that if Center tries to halt Georgian drive for independence forcefully, as it did in Latvia and Lithuania, he would call for a popular uprising. Gamsakhurdia thinks that negotiations between Tbilisi and the Center should be conducted as between equal partners not between subordinate and union government. He categorically refuses the possibility that Georgia will sign union treaty. Gamsakhurdia blames Gorbachev for continuation of imperialist policies of Lenin and Stalin, and thanked the United States for Perestroika.
To achieve peace in Caucasus, Gamsakhurdia offered mediation between Armenia and Azerbaijan on the Karabagh issue.
The opponents of Gamsakhurdia are concerned that his visit to U.S. might be interpreted as sign of support to his government by American Administration.
Gamsakhurdia thinks that economic situation will improve after the Soviet isolation will end. He supports rapid transition to market economy, and understands that in order to get Western investment restructuring of Georgian economy is needed.
September 8, 1991
According to the document, contrary to the opponents’ claim, Gamsakhurdia did not support Moscow coup attempt, but was silent in condemning it. His silence was most likely, in order not to provoke the Emergency Committee into taking forceful actions against Georgian government.
Despite the fact that Georgia is gaining independence, the internal political instability is mounting. The confrontation with Ossetian seriously damaged Georgian government’s public image. Gamsakhurdia’s standoff with Moscow exacerbated economic situation in Georgia: rising unemployment, deficit of food and energy, and increase of prices.
Gamsakhurdia divorced his first wife after accusing her of conspiring with KGB in order to kill him and his father. His second wife is a pediatrician. Gamsakhurdia denies rumor that he wants to appoint her as minister. In recent interview, Gamsakhurdia expressed his admiration for Ronald Reagan, and referred to Charles de Gaulle as the ideal modern politician.