1978 წლის 14 აპრილის თბილისის მოვლენები და ამონარიდები დასავლური პრესიდან
1978 წლის 14 აპრილს, თბილისში ხალხმრავალი დემონსტრაციები გაიმართა. საბჭოთა საქართველოს მოქალაქეები აპროტესტებდნენ კომუნისტური პარტიის მცდელობას, რომელიც ქართული ენის კონსტიტუციური სტატუსი შეცვლისკენ იყო მიმართული. 1977 წელს ახალი საბჭოთა კონსტიტუცია მიიღეს, საქართველოს სსრ-ის უზენაესი საბჭო კი განიხილავდა ახალ კონსტიტუციურ გეგმას, რომლის მიხედვითაც ქართული აღარ იქნებოდა სახელმწიფო ენა საქართველოს ტერიტორიაზე, რამაც დიდი ვნებათაღელვა გამოიწვია საზოგადოებაში. საპროტესტო ტალღამ კი კულმინაციას 1978 წელის 14 აპრილს მიაღწია.
დემონსტრანტების უმრავლესობა სტუდენტები იყვნენ, თუმცა საპროტესტო გამოსვლებს მხარს უჭერდნენ ინტელიგენციის წარმომადგენლებიც. ამავე დღეს შეტაკება მოხდა საბჭოთა ძალოვნებსა და მომიტინგეებს შორის, მთავრობის სახლთან კი მობილიზებული იყო საბჭოთა ჯარი. იმის გამო, რომ სიტუაცია სულ უფრო იძაბებოდა, მომიტინგეებს ედუარდ შევარდნაძემ, რომელიც იმ დროს საქართველოს კომუნისტური პარტიის პირველი მდივანი იყო, მიმართა და 1956 წლის 9 მარტის მოვლენები შეახსენა, თუმცა მის მიმართვას ნეგატიური შეძახილები მოჰყვა მომიტინგეების მხრიდან. ამის შემდეგ, მალევე ცნობილი გახდა, რომ ქართული ენა კონსტიტუციურ სტატუსს ინარჩუნებდა, რის შემდეგაც თბილისში სიტუაცია ჩაწყნარდა, თუმცა დაძაბულობამ იმატა აფხაზეთის ავტონომიურ რესპუბლიკაში, ვინაიდან საბჭოთა ხელისუფლების ეს ნაბიჯი იქ აღიქვეს, როგორც ქართული ნაციონალისტური განწყობების წახალისება.
აღნიშნულ მოვლენებს გამოხმაურება მოჰყვა დასავლურ პრესაშიც. 15 აპრილს New York Times-მა გამოაქვეყნა სტატია სათაურით „საბჭოთა ქართველები ქუჩებში გავიდნენ საკუთარი სახელმწიფო ენის გადასარჩენად“, რომელშიც აღნიშნულია, რომ მომიტინგეთა რაოდენობა დაახლოებით 20,000 იყო. სტატიაში, ასევე, წერია, რომ წინა ღამით ამოუცნობმა მამაკაცმა დარეკა New York Times-ის მოსკოვის ბიუროში და მათ უთხრა: „ენასთან დაკავშირებით, კონსტიტუციის საწინააღმდეგოდ დემონსტრაციას ვმართავთ - გაგვიმართლებს, თუ არ გვესვრიან“. ასევე, New York Times-მა 18 აპრილს გამოაქვეყნა კიდევ ერთი სტატია „საბჭოთა ქართველებმა გაიმარჯვეს ენის საკითხზე“, რომელშიც ნათქვამია, რომ საბჭოთა ხელისუფლება მისთვის უჩვეულო დათმობაზე წავიდა და ქართულ ენას სახელმწიფო ენის სტატუსი შეუნარჩუნა.
საინტერესო ცნობებია, ასევე, მოწოდებული The Times-ის 17 აპრილის სტატიაში. სტატიის მიხედვით, ორი ამერიკელი იურისტი - რობერ მაკკეი და ერიკ რაიმენი, რომლებიც იმ დროს თბილისში იმყოფებოდნენ, იუწყებოდნენ, რომ ქართველმა დემონსტრანტებმა საქართველოს კომუნისტური პარტიის პირველ მდივანს, ედუარდ შევარდნაძეს დაუყვირეს, როდესაც ის მომიტინგეების დამშვიდებას ცდილობდა. როგორც სტატიაშია აღნიშნული, მაკკეი და რაიმენი დემონსტრაციის თვითმხილველებს ესაუბრნენ. მათ მიერ მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, შევარდნაძემ მომიტინგეებს ამ ტექსტით მიმართა: „ჩემო შვილებო, რას აკეთებთ?“, რაზეც მომიტინგეებმა ყვირილით უპასუხეს: „ჩვენ შენი შვილები არ ვართ!“
1990 წელს, ქართველი ხალხის მიერ 1978 წელს მოპოვებული გამარჯვების აღსანიშნავად და უკვდავსაყოფად, 14 აპრილი გამოცხადდა ქართული ენის (დედა ენის) დღედ.

On 14 April, a large demonstration was held in Tbilisi. The citizens of Soviet Georgia protested an attempt of the Communist party to change the constitutional status of the Georgian language. In 1977, the new Soviet Constitution was adopted and the Highest Council of the Georgia SSR discussed the constitutional plan according to which the Georgian language would not be a state language on the territory of Georgia anymore, which caused a huge dissent in the society. The protest wave culminated on 14 April 1978.
The majority of demonstrators were students. However, the protest was supported by the intelligentsia as well. On the same day, there was an attack between the Soviet militia and protestors while the army was mobilized at the House of the Government. Due to the rising tensions, Eduard Shevardnadze, who was the First Secretary of the Georgian Communist Party, addressed the demonstrators and reminded them the events of 9 March 1956. However, his speech was followed by the negative remarks from the protestors. After this, it became known that the Georgian language maintained its constitutional status, after which the situation calmed down in Tbilisi but the tensions flared in Abkhazia as this decision was perceived by them as a support of Georgian nationalist sentiments.
The western press also reported about these events. On 15 April, New York Times published an article “Soviet Georgian Take to Streets to Save Their State Language”, in which it is mentioned that the number of demonstrators was more than 20,000. The article also tells a story that an unidentified man called to New York Times bureau and said: “We are having a demonstration against the constitution, concerning language – we’ll be lucky if they don’t shoot us”. Also, New York Times published another article “Soviet Georgians Win on Language” on 18 April, in which it is mentioned that the Soviet government made an extraordinary concession and maintained the status of Georgian language as a state language.
Interesting notes are provided in the article by The Times published on 17 April. According to it, two American lawyers – Robert McKay and Eric Rayman, who were in Tbilisi at that time, reported that the Georgians shouted at the First Secretary of the Georgian Communist Party, Eduard Sehvardnadze when he attempted to calm the demonstrators. As it is mentioned in the article, MacKay and Rayman talked to the eyewitnesses. According to the information provided by them, Shevardnadze asked the demonstrators: “My children, what are you doing?” but the crowd yelled back: “We are not your children”.
For commemorating the victory of the Georgian people on 17 April 1978, in 1990, this date was announced as a Day of Mother Tongue.
Here we suggest the photos of the articles by the New York Times and The Times. You can also find the articles here.