ბენიამინ (ბენია) ჩხიკვიშვილის მემორიალური ალბომი
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), 2020 წლის 26 მაისის საიუბილეო თარიღთან დაკავშირებით, წარმოგიდგენთ რიგით მეორე მემორიალურ ალბომს, რომელიც საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის გამორჩეულ პოლიტიკურ მოღვაწეს, ბენიამინ (ბენია) ჩხიკვიშვილს ეძღვნება. ალბომის ავტორია რეჟისორი, სცენარისტი და მწერალი ირაკლი მახარაძე, რომელსაც ეკუთვნის წიგნები - „გურიის რესპუბლიკა“, „დიადი მუნჯი“, „ქართველები ამერიკაში“ და სხვა პოპულარული გამოცემები. ალბომში წარმოდგენილია საქართველოს ეროვნული და შსს არქივებში დაცული დოკუმენტები და ფოტომასალა, ასევე მასალა საოჯახო კოლექციებიდან.
1900-იანი წლებიდან მოყოლებული, ბენია ჩხიკვიშვილი იყო რევოლუციური და ქართული ეროვნული მოძრაობის ავანგარდში: ხანმოკლე „გურიის რესპუბლიკით“ დაწყებული, საქართველოს პირველი დემოკრატიული სახელმწიფოთი დასრულებული, სადაც რამდენიმე მნიშვნელოვანი თანამდებობა ეკავა. ბენია ჩხიკვიშვილს ყოველთვის იქ აგზავნიდნენ, სადაც ქვეყანას ყველაზე მეტად სჭირდებოდა მისი გამოცდილება და ლიდერის თვისებები: სოხუმში ის მიავლინეს 1918 წლის ნოემბრიდან - 1919 წლის აპრილამდე და სწორედ მის პერიოდში მოხდა დაძაბულობის განმუხტვა, კრიმინალებთან და სეპარატისტებთან წარმატებული ბრძოლა, არჩევნების ჩატარება. ბენიას წარმომადგენლად მუშაობის შემდეგ, მცირე ინციდენტებს თუ არ ჩავთვლით, მასშტაბური გამოსვლები აფხაზეთში აღარ ყოფილა. ამის შემდეგ იგი წარმატებით ართმევდა თავს თბილისის მოურავის (მერის) ფუნქცია-მოვალეობებს, დედაქალაქში მრავალი სიახლე დანერგა და წესრიგი დამყარებითაც გამოირჩა. 1920 წელს, მას ბათუმში იმ პერიოდში მოუხდა საქმიანობა, როდესაც აჭარის რეგიონს ინგლისის ჯარები ტოვებდნენ და მმართველობას საქართველოს მთავრობას აბარებდნენ.
საქართველოში საბჭოთა რუსეთის შემოსვლის შემდეგ, ბენია ჩხიკვიშვილი ოჯახის გარეშე ემიგრაციაში, თავდაპირველად კონსტანტინოპოლში წავიდა, ცოტა ხანში კი საფრანგეთში დაფუძნდა. თუ როგორ განიცდიდა ის ოჯახთან იძულებით დაშორებას, კარგად ჩანს მეუღლესა და შვილებისადმი გაგზავნილ ღია ბარათებში:
,,19/IX 23 წელი. ჩემო ძვირფასო ბიჭუნა გრიშა. საყვარელო, გიკრავ გულში და გკოცნი უთვალავს. გახსოვდეს, შვილო, რომ მამაშენის გული უთქვენოთ მუდამ მკვდარია, გელით თქვენ და თქვენი ნახვის იმედით სცოცხლობს. როცა გაიზდები, მაშინ გაგებ, რომ მე არაფერი ბრალი მიმიძღვის თქვენს ასეთ გამწარებაში... შვილო, იყავი ჭკუით და დედის დამჯერე. სლავკას მუდამ ეფერებოდეთ და დედას დაუჯერეთ. შენი ბენია”.
1924 წელს აჯანყებაში მონაწილეობის მისაღებად უკან ფარულად დაბრუნდა.ბენია ჩხიკვიშვილი დააპატიმრეს 1924 წლის 25 ივნისს, ალექსანდრე ლანდიას ბინაზე. პირველად დაკითხეს იმავე წლის 11 ივლისს. ჩხიკვიშვილი კატეგორიულად უარყოფდა დაპატიმრებისას ბინაში აღმოჩენილ ნოე ჟორდანიას წერილთან და სოციალ-დემოკრატთა პარტიის არალეგალურ „ცეკასთან“ რაიმე კავშირს. ის განუმარტავდა გამომძიებლებს, რომ ჩამოსული იყო ოჯახის წასაყვანად, რომელიც იმჟამად ვლადიკავკაზში იმყოფებოდა, რადგან ჩეხოსლოვაკიაში აპირებდა გადასახლებას და რომ მხოლოდ ამ მიზნით იყო ჩამოსული საქართველოში  და არავითარი პოლიტიკური მიზანი არ ამოძრავებდა.
1924 წლის 30 ივლისს საქართველოს სსრ საგანგებო კომისიის საიდუმლო განყოფილების რწმუნებულმა ჯალაღანიამ საქმის განხილვის შემდეგ მოითხოვა ჩხიკვიშვილის საქართველოდან გადასახლება.  და რომელიმე საკონცენტრაციო ბანაკში სასტიკ იზოლაციაში მოთავსება ხუთი წლის ვადით. სხვა ქართველებთან ერთად ის სუზდალის ციხეში ჩასვეს.
1924 წლის 30 აგვისტოს, ამიერკავკასიის სფსრ მთავრობის მოთხოვნით, სსრკ გაერთიანებული სახელმწიფო პოლიტიკური სამმართველოს თავმჯდომარემ ფელიქს ძერჟინსკიმ გადასახლებაში მყოფი საქართველოს წინააღმდეგობის  ლიდერების ბენია ჩხიკვიშვილის, ნოე ხომერიკის, გოგიტა ფაღავას, გიორგი წინამძღვრიშვილის და ვასო ნოდიას დახვრეტის სანქცია გასცა. ქართველები სუზდალის პოლიტიზოლატორიდან ეტაპით გადაყვანისას, რუსეთის ტერიტორიაზე დახვრიტეს...
გვსურს, მადლობა გადავუხადოთ საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკას მემორიალური ალბომის გამოცემაში მხარდაჭერისთვის.
ასევე, მადლობას ვუხდით საქართველოს ეროვნულ არქივს და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივს დოკუმენტების და ფოტოების მოწოდებისთვის. ბენიამინ ჩხიკვიშვილის შთამომავლებს: ქალბატონ ეკა ჩხიკვიშვილს და ბატონ გივი ბოლქვაძეს, ფოტოებისა და სხვა მასალის მოწოდებისთვის. ქალბატონ ესმა მანიას, ქართული ტექსტების გამართვისა და სრულყოფისათვის. ისტორიკოს გიორგი მამულიას, გამოცემის მომზადებისას სასარგებლო რჩევებისთვის. საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის მკვლევრებს და ისტორიით დაინტერესებულ ყველა პირს.

Memorial Album of Benjamin (Benia) Chkhikvishvili
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) presents the second memorial album dedicated to the distinguished political figure of the First Democratic Republic of Georgia, Benjamin (Benia) Chkhikvishvili, on the occasion of the anniversary of May 26, 2020. The author of the album is director and screenwriter Irakli Makharadze, who has previously published books - "Republic of Guria", "The Great Silent", "Georgians in America" and other popular publications. The album includes documents and photographs preserved at the National and MIA archives of Georgia, as well as materials from family collections.
Sincethe 1900s, Benia Chkhikvishvili has been at the forefront of the revolutionary and national movement of Georgia: starting with the short-lived "Republic of Guria" and ending with Georgia's first democratic state, where he held several important positions. Benia Chkhikvishvili was always sent where the country needed his experience and leadership qualities the most: he was sent to Sukhumi from November 1918 to April 1919 and under his leadership, the tensions were defused, the fight against criminals succeeded and the elections were held. After Benia’s working as a representative, except for the minor incidents, there were no massive demonstrations in Abkhazia. After that, he successfully coped with the duties and responsibilities of the Mouravi (Mayor) of Tbilisi, introduced many innovations in the capital and distinguished himself by establishing order. In 1920, he was active in Batumi at a time when British troops were leaving the Adjara region and handing power over to the Georgian government.
After the invasion of Soviet Russia in Georgia, Benia Chkhikvishvili went into exile in Constantinople without his family and then he based in France. How he suffered from the separation from his family is visible in his letters sent to his wife and children:
“19/IX 1923. My dear boy, Grisha. Darling, I hug you and kiss you. Remember, son, that your father’s heart is dead without you, waits for you and lives with the hope to see you. When you grow up, you will understand that I have no fault for your struggle… Son, be obedient to you mother. Always cuddle Slavka and obey to you mother. Yours, Benia”.
In 1924 he secretly returned to take part in the uprising. Benia Chkhikvishvili was arrested on 25 June 1924 at Aleksandre Landia’s apartment. He was questioned on 11 July of the same year for the first time. He refused any connection with Noe Zhordania’s letter and illegal Central Committee of Social-Democratic Party. He explained to the investigators that he had arrived to take his family, livening in Vladikavkaz, with him as long as he was going to resettle in Czechoslovakia, that this was the only purpose of his arrival and there was no any other objective.
On 30 July 1924, after the hearing, the proxy of the Special Committee of the Georgian SSR, Jalaghonia requested Chkhikvishvili to be resettled from Georgia into one of the labor camps in a strict isolation for five years. Together with the other Georgians, he was put in the Suzdal prison.
On 30 August 1924, on the request of the government of the Transcaucasian SFSR, the head of the USSR Political Administration, Felix Dzerzhinsky sanctioned the shooting of the leaders of the Georgian resistance movement: Benia Chkhikvishvili, Noe Khomeriki, Gogita Paghava, Giorgi Tsinamdzghvrishvili and Vaso Nodia. The Georgians were taken to the Russian territory from Suzdal isolator and shot.
We would like to express gratitude toward the following institutions and individuals: The National Parliamentary Library of Georgia for the publication of the Memorial Album. The National Archives of Georgia and the Archives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for the provision of archival documents and photos. Descendants of Beniamin Chkhikvishvili: Ms. Eka Chkhikvishvili and Mr. Givi Bolkvadze, for providing photos and other materials. Ms. Esma Mania, for perfecting Georgian texts. For the support and helpful advice of a historian, Giorgi Mamulia. Researchers of the First Democratic Republic of Georgia and all those interested in history.