მართლა უყვარდათ თუ არა ქართველები საბჭოთა კავშირში?
ისტორიკოსმა სერგეი ბონდარენკომ, 2019 წლის 27 აგვისტოს გამოაქვეყნა სტატია, „სტალინი - ფეხსაცმლის საფენი, თხა[1], ხალიუგანი“ (Сталин — стелька, козел, халюган), რომელშიც გადმოსცა დიდი ბელადის შეურაცხყოფის 5 სხვადასხვა ისტორია 1930-იან წლებში, НКВД-ის საგამოძიებო საქმეების მიხედვით.
სტატიაში ისტორიკოსი აღნიშნავს, რომ ინფორმაციის მასობრივი კონტროლისა და არჩევნების ფაქტობრივი არარსებობის პირობებში, დღესდღეობით შეუძლებელია დადგენა, რეალურად უყვარდათ თუ არა სტალინი თანამოქალაქეებს: „1930-იანი წლებში, სტალინის რეალურ პოპულარობაზე ძალიან რთულია რამის თქმა. ქვეყანაში სადაც არ იყო კონკურენტული არჩევნები, თავისუფალი მედია, საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვა - იმისათვის, რათა მივხვდეთ რეალურ განწყობას, ერთადერთ წყაროდ რჩება მემუარები და, ასევე უფრო მეტად რეალურ წყაროებად შეგვიძლია მივიჩნიოთ НКВД-ის მოხსენებები,ასევე დაკითხვის ოქმები ხალხში არსებული შეხედულებების შესახებ. სწორედაც ოპოზიციურად განწყობილი,უკმაყოფილო ადამიანების მიმართ აღძრული საქმეები ინახავს ყველაზე მეტ საინტერესო ინფორმაციას:
ამ წყაროებს თუ დავეყრდნობით, მითი ბელადის საყოველთაო სიყვარულის შესახებ სერიოზული კითხვის ნიშნის ქვეშ დგება. ასეთი დოკუმენტების მთავარი გმირები, ძირითადად, უბრალო, დაბალი განათლების მქონდე ხალხია, რომლებიც მაღალ ფენებს არ განეკუთვნებიან და ისინი სტალინის შესახებ საოცრებებს ამბობენ: ერთი მხრივ, უამრავი დაკავებული ბელადს შეწყალების წერილებს სწერდა და დახმარებას სთხოვდა. ამავდროულად ჩვენებებში ბევრი იმუქრებოდა მოეკლათ, დაესახიჩრებინათ, გაეუპატიურებინათ იგი... ასეთი ჩვენებები უდავოა, რომ წამების და დამცირების შემდეგაა დაწერილი. თავად ასეთ საქმეებში „დანაშაულის ნაწილი“ ერთდროულად აბსურდულიცაა და გადამოწმებასაც არ ექვემდებარება. იყო თუ არა მსგავსი ტიპის მუქარა ხმამაღლა ნათქვამი? შეიძლება ისინი უბრალოდ მოწმეებმა გამოიგონეს? ასეა თუ ისე, ჩვენ საქმე გვაქვს საბოლოო შედეგთან - იდეების და გრძნობების ფიქსაცია, იმპულსური ან და წინასწარ განზრახული ქმედებები ასახავს სტალინის და მის მიღმა მდგომი მთელი „საბჭოთა ხელისუფლების“ მიმართ არსებული გრძნობების სპექტრს. ამ აზრების თუნდაც ფრაგმენტული კრებული არის იშვიათი საშუალება რათა შევიხედოთ მასობრივი პოლიტიკური ტერორის ეპოქის ქვეცნობიერში."
ისტორიკოს ბონდარენკოს სტატიაში ჩვენთვის საყურადღებო გახდა ერთი დეტალი, რომელიც სტატიის ავტორს არ აღუნიშნავს. 1933 წლის 8 აპრილით დათარიღებული საქმე შეეხება მოქალაქე მალინინს, რომელიც დააკავეს კრემლში  შეურაცხმყოფელი შინაარსის ანონიმური წერილის გაგზავნის გამო. ის სტალინს ლანძღავდა შიმშილისა და კოლმეურნეობის სისტემის შემოღების გამო. ამავე საქმეში დევს მალინინისგან ამოღებული ბელადის ფოტო, რომელზეც სტალინს მიხატული აქვს დეტალები და მიწერილი აქვს სხვადასხვა დამამცირებელი ეპითეტი - „ბანდიტი“ (Бандит), „სულელი“ (Дурак) და „ქართველი“ (Грузин)[3]. სტატიის ავტორი ისტორიკოსისთვის ეს კონკრეტული მინაწერები კვლევის საგანი არ გამხდარა, თუმცა დოკუმენტიდან ვხედავთ, რომ ქარხნის მუშა მალინინისთვის სიტყვა „ქართველი“ სხვა შეურაცხყოფების რანგში გადიოდა.
მალინინის საგამოძიებო საქმეში დაცული ფოტო წარწერით - "ქართველი" (Грузин)
რუსეთის საისტორიო არქივში დაცული დოკუმენტი
სერგეი ბონდარენკოს სტატიაში აღწერილი ისტორიები და სასამართლოსა თუ საგამოძიებო ორგანების მიერ განხილული საქმეები ნათლად გვაჩვენებს იმდროინდელი რეჟიმის სახეს. რეჟიმის, რომლის სათავეშიც 1930-იან წლებში მესაჭედ იდგა ქართველი იოსებ სტალინი, ასევე გარდაცვალებამდე, 1935 წლამდე ერთ-ერთი გავლენიანი მინისტრი იყო სერგო ორჯონიკიძე, ხოლო კავკასიაში კიდევ ერთი ბელადის - ლავრენტი ბერიას პიროვნება იწრთობოდა და ემზადებოდა უმაღლეს ეშელენობში ადგილის დასაკავებლად. იმაზე, რომ რეჟიმი იყო უკიდურესად არასამართლიანი, თანამედროვე სამყარო თანხმდება: ერთი მხრივ, საუბრის გამო 2 და 3 წლის ვადით მოქალაქეებს უსჯიდნენ შრომა-გასწორებით ბანაკებში გადასახლებას. მეორე მხრივ, არაფრით გამორჩეული - სხვების მსგავსი დანაშაულისთვის, აშკარად მფარველობდნენ ზოგიერთ მსჯავრდებულს და მათ მოქმედებას გაუნათლებლობით ხსნიდნენ როგორც, მაგალითად, მოქალაქე სავინის შემთხვევაში[4].
"მტკიცებულებები", რომლებიც დაკავებულებს წარუდგინეს, რათა მათთვის დაემტკიცებინათ სტალინის შურაცხყოფა
1 - ლურსმნით დაკაწრული სტალინის ფოტო
2- სტალინის პორტრეტისგან გამოჭრილი ფეხსაცმლის საფენი
საბჭოთა კავშირის უზარმაზარ ტერიტორიაზე თავი მოიყარა ასობით არაერთგვაროვანმა ერმა. ამ ერების უნიფიკაციის და ერთიანი სახელმწიფოს შიგნით ინტეგრაციის მცდელობები მისი ჩამოყალიბებიდანვე მიმდინარეობდა. 1920-იან წლებში, სტალინი  ახორციელებდა ე. წ. „კორენიზაციის“ პოლიტიკას[5], რაც ნიშნავდა ლოკალური, არარუსული ეთნიკური იდენტობების მიზანმიმართულ განვითარებას. 1932-1933 წლების შემდეგ კომპარტიამ უგულებელყო ეს პოლიტიკა და მოგვიანებით მის აქტიურ მონაწილეებს რეპრესიებიც კი მოუწყო. ამის შემდეგ კორენიზაცია შეცვალა „ხალხთა შორის მეგობრობის“ პრინციპზე დამყარებულმა რუსიფიკაციის პოლიტიკამ, რაც საგანმანათლებლო პროცესზეც აისახა. ეს გულისხმობდა იმას, რომ საბჭოთა ხელისუფლება, ერთი მხრივ, ხელს უწყობდა საბჭოთა რესპუბლიკებში ტიტულარული ეროვნებების[6] ეთნონაციონალისტური სენტიმენტების გაღვივებას ეთნიკური უმცირესობების შევიწროების ხარჯზე, მეორე მხრივ კი, რუსულ ნაციონალიზმსა და კულტურას განიხილავდა როგორც სხვა დანარჩენ ეროვნებებზე ზემდგომსა და უპირატესს.[7]
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, ერთი მხრივ, რუსეთი აღიქმებოდა აღმატებულად, ამავდროულად ბელადი პერიფერიული კავკასიიდან იყო და პოლიტბიუროშიც აქტიურად მიმდინარეობდა მისი თანამემამულეების და სხვა კავკასიელების დაწინაურება. როგორც ლავრენტი ბერიას შვილი, სერგო მემუარებში იხსნებს, მამამისმა სტალინს პირველმა  მიაწოდა იდეა, რომ მოსკოვში მოკავშირე რესპუბლიკის ხალხთა კულტურული დეკადები (ათდღეული) გაემართათ, რათა მათ ეჩვენებინათ რუსული კულტურის დადებითი გავლენა სხვა ერების კულტურაზე და ეროვნული ელემენტები. სერგო ბერიას გადმოცემით, სტალინმა იდეა აიტაცა და თავისად გაასაღა.[8] მხოლოდ ამ მემუარზე დაყრდნობით შეუძლებელია დავამტკიცოთ, აღნიშნული ნამდვილად ბერიას ინიციატივა იყო თუ არა, თუმცა ფაქტია, რომ  1936 წლიდან მოსკოვში პერმანენტულად ეწყობოდა კულტურის მუშაკთა დეკადები. 1937 წელს, უკრაინელებისა და ყაზახების შემდეგ, დეკადაზე ქართველებიც წარსდგნენ. კულტურული ღონისძიებების ფარგლებში ნაჩვენები იყო არა მხოლოდ ტრადიციული ქართული კულტურისა და ფოლკლორისთვის დამახასიათებელი ნომრები, არამედ წარმოდგენები ხელოვნების ისეთი „მაღალი“ დარგებიდან, როგორიც, მაგალითად, ბალეტი იყო.[9]
საბჭოთა კავშირის წიაღში, ზუსტად 1937 წლის დეკადის დროს წარმოიშვა და დამკვიდრდა დამოკიდებულება ქართველებისა და საქართველოს მიმართ: პირველ რიგში, ისეთი ეპითეტი, რომელიც რუსულენოვან ქვეყნებში დღემდე ასოცირდება ჩვენ ქვეყანასთან - „მზიური საქართველო“ (Солнечная Грузия). გაზეთ „პრავდასა“ და სხვა მიმომხილველი მედიუმების აზრით, სწორედ კარგი ამინდი და მზე განსაზღვრავდა ქართველი ერის ხალისიან კულტურას. დეკადის დროს უშურველად იყო გამოყენებული ეპითეტები როგორებიცაა - "დიდებული ერი და კულტურა", "ათასწლოვანი ისტორია" და ა.შ.[10] თუმცა იმდროინდელი რუსი ავტორებიც კი აღნიშნავენ, რომ 1930-იანი წლების რუსული შოვინისტური ელიტები ეროვნულ კულტურებს ძირითადად ეგზოტიკად განიხილავდნენ.[11]
ქართველების მიმართ 1930-იან წლებში ჩამოყალიბებული ე.წ. „მზიური“ იმიჯისადმი შემდგომ დამოკიდებულებაზე ნათლად მოგვითხრობს ყოველდღიური საბჭოთა, ერთი შეხედვით უწყინარი ისტორიებიც: მაგალითად კანზასის უნივერსიტეტის პროფესორი, ერიკ სკოტი თავის სტატიაში „ფეხბურთის ოსტატურობა და საიდუმლო პოლიცია: ქართული ფეხბურთი მრავალეთნიკურ საბჭოთა იმპერიაში“ აღწერს 1970 წლის საბჭოთა კავშირის ფეხბურთის ფედერაციის ყრილობას, რომელზეც ქართველი დელეგატის, ცომაიას მიერ ქართული ფეხბურთის თავსმოხვეული ქებით ნაწყენმა ფედერაციის თავმჯდომარემ, ვალენტინ გრანატკინმა დაიყვირა: „იმიტომ, რომ თქვენ ზამთარი არ გაქვთ!“[12]. ამავე ავტორს ეკუთვნის მონოგრაფიული სახის ნაშრომი - „უცხო შინაურები: ქართული დიასპორის ევოლუცია საბჭოთა იმპერიაში“ (Familiar Strangers: The Georgian Diaspora and the Evolution of Soviet Empire), სადაც განიხილავს იმ გავლენას, რომელიც ქართული სუფრის ტრადიციამ მთელს საბჭოთა კავშირზე მოახდინა - როგორ გახდა სადღეგრძელო ტრადიციული შუააზიური კულტურის ნაწილიც და ა.შ.
„მზიური“ საქართველოს და მისი შვილების მიმართ ცენტრის დამოკიდებულება იდილიურად არ გაგრძელებულა მას შემდეგ, რაც 1953 წელს მოკვდა სტალინი და დახვრიტეს ბერია. დაგროვილმა ფარულმა შურმა ოფიციალურ დონეზე „ამოხეთქა“ 1956 წლის თებერვალში, საბჭოთა კავშირის კომუნისტური პარტიის XX ყრილობაზე, რომელზეც ხრუშჩოვის საიდუმლო მოხსენებაში ხაზგასმული იყო არამხოლოდ სტალინის, როგორც პერსონის მიერ ჩადენილ დანაშაულებზე, არამედ აღნიშნული ხრუშჩოვმა მის ეთნიკური წარმომავლობასთანაც დააკავშირა[13].
ხრუშჩოვის საიდუმლო მოხსენების ნაწილები თბილისშიც გავრცელდა, რამაც გამოიწვია 1956 წლის მარტის ცნობილი მოვლენები. სტალინის სახელის დასაცავად გამართულ გამოსვლებზე კი  შეინიშნებოდა ეროვნული სენტიმენტების მომძლავრებაც და შესაბამისი ლოზუნგებიც, რაც, საბოლოო ჯამში, ძალოვანმა სტრუქტურებმა სისხლში ჩაახშეს. აღსანიშნავია, რომ დამოუკიდებლობის შესახებ მოწოდებები და პირველი დისიდენტური მოძრაობები საქართველოში სწორედ 1956 წლის მოვლენების შემდეგ გაჩნდა[14].
1956 მარტის მოვლენების ვიზუალიზაცია
XX ყრილობის საიდუმლო მოხსენება და 1955-1956 წლებში, 1937-1938 წლებში მასობრივი ტერორის მსხვერლპთა რეაბილიტაცია შეიძლება განვიხილოთ პოლიტბიუროს წევრების მიერ საკუთარი პირადი დანაშაულების „შელამაზების“ მცდელობადაც, ვინაიდან ხრუშჩოვიც, მალენკოვიც, მიქოიანიც და სხვებიც სტალინური ტერორის უშუალო მონაწილეები იყვნენ და ათასობითი ადამიანის რეპრესიებში მიუძღვოდათ წვლილი. შესაძლოა ისინი ფიქრობდნენ, რომ ყველაფრის სტალინსა და ბერიაზე გადაბრალება მათ ისტორიის წინაშე ამ ტვირთისგან ათავისუფლებდა.
ქართველების აღშფოთება და ბრაზი ხრუშჩოვის საიდუმლო მოხსენების შემდეგ შეიძლება მივაწეროთ იმასაც, რომ გაცნობიერებულად, ანდაც სულაც ქვეცნობიერის დონეზე სტალინზე შეტევა მათ საქართველოზე შეტევად აღიქვეს. ასევე საყურადღებოა ხრუშჩოვის მიერ საბჭოთა რესპუბლიკების იერარქიაში საქართველოს მიზანმიმართული დაკნინება, მიუხედავად იმისა, რომ ვარაუდი, ჰქონდა თუ არა ქვეყანას განსაკუთრებული სტატუსი სტალინისა და ბერიას პირობებში დღემდე საკამათო თემად რჩება და ზოგი ისტორიკოსი თვლის რომ ჰქონდა, ზოგი კი პირიქით. აქვე შეგვიძლია აღვნიშნოთ ისიც, რომ ხრუშჩოვს ერთი მხრივ ჰყავდა სანდო დასაყრდენი საქართველოში კომპარტიის პირველი მდივნის, მჟავანაძისა და სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (КГБ) თავკაცის, ალექსი ინაურის სახით. მეორე მხრივ, ის კარგად ხვდებოდა, რომ ქართველები მას სტალინზე და საქართველოზე შეტევას არასოდეს აპატიებდნენ[15].
1956 წლის მოვლენების დასაბჭოთა რეჟიმის მხრიდან ძალის დემონსტრირების შემდეგ, დამოკიდებულება ქართველების მიმართ ნელ-ნელა დალაგდა. სხვადასხვა ზეპირი მოგონებით, ხრუშჩოვი კიდევ რამდენჯერმე დაემუქრა ქართველებს მკაცრი ზომებით და გადასახლებებითაც[16], თუმცა ამის დოკუმენტური დადასტურება არ არსებობს. ერთი მხრივ, საქართველოს ЦК-ს იმდროინდელი მდივნის, ვასილ მჟავანაძის დიპლომატიური ბუნების და ხრუშჩოვის ლიბერალური პოლიტიკის წყალობით, ქართველებმა მიიღეს საკუთარი როლი საბჭოთა თანამეგობრობაში: ეს, ძირითადად, განისაზღვრებოდა კარგი მასპინძლის, მზარეულის, მომღერლის, მოცეკვავის, თამადის ადგილებით. სხვა მოთხოვნების შემთხვევაში, იწყებოდა პრობლემები იმპერიასთან. საქართველოსა და მისი კულტურისა თუ ხალხის ეფემერული სიყვარული მხოლოდ იმ ფარგლებში რჩებოდა (და დღემდე რჩება) „სიყვარულად და პატივისცემად“, სანამ ამით რუსეთის იმპერიის „კომფორტის ზონა“ არ დაირღვეოდა და ქართველები არ გამოვიდოდნენ იმ როლიდან, რომელიც მათ იმპერიამ განუსაზღვრა.
ქართველებმა სხვადასხვა ფორმით ამ როლიდან გამოსვლას შეეცადნენ 1956, 1978, 1989 წლებში. ყველა ეს შემთხვევა ქვეყანას ძვირად, არეულობებად და სიცოცხლის ფასად დაუჯდა. ბოლო მოვლენებს თუ გავიხსენებთ: იქნება ეს ქართველთა მასობრივი დეპორტაცია სატვირთო თვითმფრინავით, 2008 წლის აგვისტოს ომი თუ 2019 წლის ე.წ. „გავრილოვის კრიზისი“ - ყველა მათგანი თავსმოხვეული როლიდან გამოსვლის თანამედროვე მცდელობების წინააღმდეგ მიმართულ სადამსჯელო მოქმედებებად შეიძლება განვიხილოთ.
ქართველების დეპორტაცია რუსეთიდან სატვირთო თვითმფრინავით, 2006 წელი
ფოტო: netgazeti.ge
ბუნებრივია, მხოლოდ ერთი მინაწერი, რომელზეც ვაგებთ ჩვენ ჰიპოთეზას საბჭოთა კავშირში ქართველების მიმართ ოფიციალურისგან რადიკალურად განსხვავებულ დამოკიდებულებაზე, მწირი წყაროა. თუმცა, დასაშვებია აზრი, რომ დაბალი განათლების მქონე ქარხნის მუშის, მალინინის მიერ სტალინის ფოტოზე კალმით წაწერილი „Грузин“ სხვა სალანძღავ სიტყვებთან ერთად - ეს არის რეალური განწყობა. ეს ერთი მინაწერი გვეუბნება იმაზე მეტს, ვიდრე ცენზურის მიერ ოფიციალურად კონტროლირებადი ინფორმაციის მასობრივი წყაროები. დღესდღეობით დოკუმენტების სიმწირის გამო დადგენა, ალბათ, შეუძლებელი გახდება, თუმცა უდავოა, რომ კრემლის ეშელონებში კარგად ესმოდათ მალინინისა და, ალბათ, კიდევ მრავალი ადამიანის ხმა, გულდასმით აკვირდებოდნენ საყოველთაო განწყობას. ზემოხსენებულიდან გამომდინარე, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ქართული კულტურის დღეები ორმა ქართველმა მაღალჩინოსანმა მოსკოვში იმისთვის მოაწყო, რომ „ქართველის“ უარყოფითი იმიჯი ცოტათი მაინც შერბილებულიყო. ჰიპოთეტურად შეგვიძლია ისიც აღვნიშნოთ, რომ რეპრესიებით, მსოფლიო ომითა და ტოტალიტარული რეჟიმით დამძიმებული მილიონობით რუსისთვის სტალინის სამშობლო - საქართველო არც თუ მთლად „მზიურ“ ასოციაციებს იწვევდა.
[1] თხა (Козел) რუსულ ენაში შეურაცხმყოფელი მიმართვა/ ეპითეტია.
[2] https://urokiistorii.ru/article/56072 (ბოლოს ნანახი 10.04.2020 წ.)
[3] ГАРФ, ф. 10035, дело П-1551.
[4] სავინის საქმე კიდევ ერთი იყო, რომელიც ისტორიკოს ბონდარენკოს სტატიაში იყო განხილული. სავინი სხვების მსგავსი დანაშაულის ჩადენის გამო არ ცნეს ბრალდებულად, რაც სასამართლომ მის დაბალ განათლებას და პოლიტიკურ გაუნათლებლობას მიაწერა. ამავე დროს, ანალოგიური დანაშაულებისთვის სხვა პიროვნებები 3 და 5 წლიან პატიმრობაში გაუშვეს.
[5] George Liber, ‘Korenizatsiia: Restructuring Soviet Nationality Policy in the 1920s’, Ethnic and Racial Studies, 14, 1991, 1, pp. 15-23.
[6] ტიტულარულ ეროვნებებში იგულისხმებოდა სხვადასხვა საბჭოთა რესპუბლიკაში დომინანტური ეთნიკური ჯგუფი: საქართველოში - ქართველები, სომხეთში - სომხები და ა.შ.
[7] Terry Martin, The Affirmative Action Empire: Nations and Nationalism in the Soviet Union, 1923-1939, Chapter: The Friendship of the Peoples, Cornell University Press, 2001.
[8] Серго Берия, Мой отец Берия, В коридорах сталинской власти, Москва, 2002, стр.46.
[9] სპეციალურად 1937 წლის დეკადისთვის დადგმული ქართული ბალეტი წარმოადგენდა სოციალისტური რეალიზმის ნიმუშს: პირველ მოქმედებაში კოლმეურნეების ლაღად მუშაობდნენ მინდვრებში, მეორე მოქმედებაში ბოროტი იმპერიალისტები შემოდიოდნენ და ძირგამომთხრელი საქმიანობით ცდილობდნენ შეეჩერებინათ ეს ბედნიერი ცხოვრება, მესამე მოქმედებაში იმპერიალისტებს მამაცი ბოლშევიკები აკავებდნენ და სჯიდნენ - ცხოვრება კი თავის რითმს უბრუნდებოდა.

On 27 August 2019, the historian Sergey Bondarenko published an article called “Stalin – Insole, Goat, Hooligan” (“Stalin – stel’ka, kozyol, khaliugan (sic)” in which he presented five different stories of insulting the Great Leader in the 1930s based on criminal case files. [1]
In this article, Bondarenko observed that due to centralized control and the absence of free elections, today it is impossible to establish whether Stalin was actually beloved by the citizens or not: “It is impossible to say anything about Stalin’s popularity in the 1930s. To find out real public attitudes in a country where there were no competitive elections, free media, of public surveys, the only potentially reliable source is memoirs, as well as the reports and minutes of NKVD about public attitudes. Criminal cases brought against the individuals with opposing and discontent views hold the most interesting information:
According to such sources, an omnipresent love toward the Leader is highly questionable. The protagonists of such documents are mainly ordinary people with a low level of education who do not belong to the higher circles, and they say extraordinary things about Stalin. Many detainees were sending the letters to him, asking for pardons and for help. Meanwhile, in the confessions many threatened to kill, mutilate, and rape the Leader… Such confessions were unquestionably written as the result of torture and humiliation. In such cases, the “criminal aspect” is simultaneously absurd and cannot be verified. Were such threats exaggerated? Could they have been invented by the confessor? Whether they were true or not, the fact is that the fixation on these ideas and attitudes, impulsive or deliberate actions, reflect the spectrum of attitudes toward Stalin and the “Soviet government” standing behind him. Even a fragmented collection of such opinions provides a unique chance to look into people’s subconscious during the epoch of this mass political terror. [2]
In Bondarenko’s article one particular detail stands out, on which the author himself does not focus. A case dated 8 April 1933 concerns a citizen named Malinin who was arrested for sending an insulting letter to the Kremlin, criticizing Stalin for causing starvation through the policy of collectivization. The file includes a photograph of Stalin on which Malinin has written the epithets of “Bandit”, “Fool” and “Georgian”.[3] Bondarenko did not go into detail about these epithets, but it seems from the documents that for the factory worker Malinin “Georgian” was an insulting word.
A photograph preserved in Malinini's case with an inscription - "Georgian" (Грузин)
The document preserved in Russian historical archive
The stories and the investigative files explored by Bondarenko clearly show the face of the regime, which was led by the Georgian Joseph Stalin in the 1930s. Sergo Orjonikidze was also highly influential in the leadership, and Lavrenty Beria was in the Transcaucasus preparing to take on a position in the highest echelons. There is a worldwide consensus that the Stalinist regime was an unjust one: some people could be imprisoned for years on the basis of a conversation, while others were patronized and their behavior was explained by the lack of education (as in the case of one Savin in Bondareko’s article, who was found not guilty on the basis of his low level of education and political illiteracy).[4]
"Evidences": 1 - Photo of Stalin scratched with a nail
2- Shoe diaper cut from a portrait of Stalin
The Soviet Union subsumed heterogeneous nations on its vast territory, and from the very beginning the regime aspired to incorporate all of these peoples into one political nation. In the 1920s the policy of Korenizatsiia was implemented, which meant the purposeful development of local, non-Russian ethnicities. [5] After 1932-1933, the Party modified this policy and would later carry out repressions against its active supporters. Korenizatsiia changed into a policy emphasizing Russification based on the principle of “Friendship of the Peoples,” which also affected the educational sphere. This meant that the Soviet regime supported the development of ethno-nationalist sentiments among the titular nations in the Union republics [6], while at the same time considering Russian nationalism and culture as the first among equals. [7]
Thus simultaneously Russia was considered superior, but the Leader was from the peripheral Caucasus, while his fellow-countrymen and the other Caucasians were being actively promoted. As Lavrenty Beria’s son Sergo recalled in his memoirs, it was his father who first provided Stalin with the idea of holding Dekadi (ten-day celebrations) of the cultures of each Soviet republic in Moscow to show the positive influence of Soviet Russia on their cultures According to Sergo Beria, Stalin liked this idea and represented it as his own. [8] It is impossible to prove whether this was truly Beria’s initiative solely based on these memoirs, but it is a fact that from 1936 such Dekadi were regularly held in Moscow. In 1937 a Georgian Dekada was held after those for the Ukrainians and the Kazakhs. Among the cultural activities included were not only traditional aspects and folklore, but also performances of “high” culture such as ballet and opera. [9]
The 1937 Dekada helped shape the general attitude in the Soviet Union toward the Georgians and Georgia: first of all, in included the epithet of “Sunny Georgia” (“Solnechnaia Gruziia) which is still associated with it in Russian-speaking countries. According to the newspaper Pravda and other reviews in the press, it was the warm weather and sun that determined the joyful nature of the culture of the Georgian people. During the Dekada phrases such as “Great nation and culture” and “thousand-year-old history” were used abundantly. [10] However, even Russian authors of that time observed that the Russian elites patronizingly considered the national cultures of the republics to be something exotic. [11]
The ordinary Soviet stories, seemingly harmless at the first sight, also speak to the “sunny” image of the Georgians formed in the 1930s: for instance, Kansas University professor Eric R. Scott, in his article “Soccer Artistry and the Secret Police: Georgian Football in the Multiethnic Soviet Empire,” describes a meeting of the USSR Football Federation in 1970 at which its head, Valentin Granatkin, irritated by the boasting of the Georgian delegate Tsomaia, interrupted by exclaiming “Only because you have no winter!” [12] Scott also authored the book Familiar Strangers: The Georgian Diaspora and the Evolution of Soviet Empire, in which he describes the influence of the Georgian feasting tradition (the supra) on the whole Soviet Union, making the toast a part of the traditional culture of Central Asia and elsewhere.
After Stalin’s death and Beria’s execution in 1953, the attitude of the center toward “sunny” Georgia and its sons began to change. The accumulating covert jealousy openly erupted in February 1956 at the 20th Congress of the Communist Party of the Soviet Union, when during his “Secret Speech” Khrushchev not only emphasized the crimes committed by Stalin personally, but also linked them to his ethnic origins. [13]
Rumors about the contents of Khrushchev’s “Secret Speech” quickly began to spread in Tbilisi, resulting in the well-known events of March 1956: public protests were held to defend the name of Stalin, during which there was a noticeable intensification of nationalist sentiments and sloganeering. The demonstrations were ultimately crushed violently by the Soviet security forces. It is noteworthy that calls for national independence and the first underground nationalist dissident movements began in Georgia right after the 1956 events. [14]
The “Secret Speech at the 20th Party Congress and the rehabilitation of the victims of 1937-1938 mass terror in 1955-1956 can be considered an attempt of the Politburo members, including Khrushchev, Malenkov, and Mikoyan, to avoid personal responsibility for their own roles in deciding the fates of thousands of people during the Stalinist Terror. They presumed that blaming Stalin and Beria for everything would absolve them from their responsibility before history.
Georgians’ anger at Khrushchev’s destalinization can also be explained by the argument that either consciously or unconsciously Georgians perceived the attack on Stalin as an attack on Georgia. Khrushchev’s attempt to diminish the role of Georgia in the hierarchy of the Soviet republics was evident, although whether the Georgia had a privileged status under Stalin and Beria is contentious topic even today among historians (especially Georgian ones, many of whom disagree). It should also be noted here that Khrushchev had his own clients in Georgia, such as the new First Secretary of the Communist Party in Georgia, Vasil Mzhavanadze, and the Georgian KGB head Aleksi Inauri. Nevertheless, Khrushchev understood well that Georgians would never forgive him for the attack on Stalin and Georgia. [15]
Following the 1956 events and the demonstration of raw power by the regime, the attitudes toward Georgians gradually settled. According to various oral histories, Khrushchev several times threatened Georgians with strict measures and deportations [16], although there is no documentary evidence for this. Through First Secretary Mzhavanadze’s diplomacy and Khrushchev’s liberal policy, Georgians attained a new role in the Soviet commonwealth, one that was mainly limited to the realms of hospitality, cuisine, singing, dancing and performing elaborate toasts (by the tamada, or toastmaster). Yet there remained the demands of Empire. The ephemeral “love and respect” towards Georgia and its culture was (and still is) in place only until such time as it interfered with the “comfort zone” of the Russian Empire, and the Georgians aspired to break out of their designated role.
In differing forms, the Georgians attempted to go beyond this defined role in 1956, in 1978 and in 1989. All of these cases came at great cost in terms of lives and public order. More recently, this has mass deportation of Georgians from Russia in cargo planes, the August war in 2008, the so-called “Gavrilov Night” crisis [17] in 2019 – all of these can be considered as punitive measures against the attempts of Georgians to transcend the role that Russians have defined for them.
Deportation of Georgians from Russia with cargo plane, 2006
Photo: netgazeti.ge
Of course, a single phrase written on a photograph is a limited basis on which to construct a hypothesis about how attitudes toward the Georgians in the Soviet Union may have deviated from the official stance. However, it can be argued that the word “Georgian” written on Stalin’s photo, together with the other offensive words of the factory worker Malinin, expresses a kind of authenticity. This one expression says more than a great many of the official sources that were subject to censorship. Given the lack of documents, it would be impossible today to prove, but it is certain that in in the Kremlin and among the Soviet public the voices of Malinin and others were understood clearly, and were payed attention to. Based on this, it can be argued that the Georgian cultural days in Moscow in 1937 were organized by the two Georgian leaders of the Party and the Soviet state in order to improve to some extent the negative image of Georgians. It can also be hypothesized that for the many Russians who suffered through the repressions, World War and the totalitarian regime, Stalin’s home country of Georgia did not hold singularly “sunny” associations.
[1] Goat (kozyol) is an offensive epithet in Russian.
[2] https://urokiistorii.ru/article/56072 (accessed March 10, 2020)
[3] GARF, f.10035, d. P-1551.
[4] Based on GARF, f. 10035, d. P-1041.
[5] George Liber, ‘Korenizatsiia: Restructuring Soviet Nationality Policy in the 1920s’, Ethnic and Racial Studies, 14, 1991, 1, pp. 15-23.
[6] Titular nations were the dominant ethnic groups in the particular Soviet republics: Georgians in Georgia, Armenians in Armenia, etc.
[7] Terry Martin, The Affirmative Action Empire: Nations and Nationalism in the Soviet Union, 1923-1939, Cornell University Press, 2001.
[8] Sergo Beria, Moi otets Beriia. Vkoridorakhstaliskoivlasti, Moscow, 2001, p. 46.
[9] The Georgian ballet created specifically for the 1937 dekada was an example of Socialist Realism: in the first act, collective farmers work happily in the fields; in the second act, evil imperialists come and attempt to subvert this happy life; in the third act, the brave Bolsheviks arrest and punish these imperialists and life returns to its usual rhythm.
[10] Martin, The Affirmative Action Empire, p. 443.
[11] E. Gal’perina, “Formy proiavleyiia velikoderzhavnogo shovinizma v literaturovedenii i kritike,” PAPP, nos. 5-6 (1931), p. 47.
[12] Erik R. Scott, “Soccer Artistry and the Secret Police: Georgian Football in the Multiethnic Soviet Empire,” in The Whole World Was Watching: Sport in the Cold War, Robert Edelman and Christopher Young, eds., Stanford University Press, 2020.
Georgian translation: https://www.idfi.ge/archive/index.php?cat=read_topic&topic=151&lang=ka (accessed March 10, 2020).
[13] Claire P. Kaiser, “A silent kind of protest”? Deciphering Georgia’s 1956 (First published in: Georgia After Stalin: Nationalism and Soviet Power, Timothy K. Blauvelt and Jeremy Smith, eds. (BASEES/Routledge Series on Russian and East European Studies, 2015).
[14] Giorgi Kldiashvili, “Nationalism after the March 1956 events and the origins of the national-independence movement in Georgia,” Blauvelt and Smith, eds., Georgia After Stalin.
[15] Timothy Blauvelt, “Status Shift and Ethnic Mobilisation in the March 1956 Events in Georgia,” Europe-Asia Studies, v. 61, n. 4 (2009).