ავტორი: მომჩილ მეთოდიევი, მკვლევარი
გასაგებია, რომ კომუნისტური საიდუმლო სამსახურების არქივების გახსნას დიდი მოლოდინი მოჰყვება ხოლმე. საზოგადოება იმედოვნებს, რომ არქივების გახსნა დიდი ხნის ნანატრ პასუხს გასცემს კომუნისტური რეჟიმის საქმიანობას, სისტემის დაშლას და რომ ეს ნაბიჯი გამოიწვევს ინსტიტუტების გამჭვირვალობას, აღადგენს სამართლიანობას და გზას გაუხსნის ახალი ელიტების ჩამოყალიბებასა და მერიტოკრატიულ განვითარებას. ეს იმედები გასაგები და გონივრულია. მთავარ გამოწვევად რჩება არქივში გამოვლენილ ინფორმაციასა და ადრეულ გარდამავალ წლებში ჩამოყალიბებულ საზოგადოებრივ რწმენას შორის შესაძლო შეუსაბამობა. როგორ რეაგირებს საზოგადოება და ინსტიტუტები, როდესაც გამოქვეყნებული საარქივო ინფორმაცია არა მხოლოდ ადასტურებს, არამედ ეწინააღმდეგება უკვე დამკვიდრებულ აღქმებს?
ამ მხრივ, საუკეთესო მაგალითად შეიძლება განვიხილოთ ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმე. კომუნისტური წყობის დანგრევის შემდეგ 1989 წელს, ბულგარეთში მწვავედ დადგა სახელმწიფო უშიშროების არქივის გახსნის პრობლემა, როგორც მნიშვნელოვანი, თუმცა, საკმაოდ დიდი ხნის განმავლობაში გადაუჭრელი საკითხი. 1989 წლის შემდეგ სახელმწიფო უშიშროების ყოფილმა ოფიცრებმა დაუყოვნებლივ გაანადგურეს პირადი საქმეების დაახლოებით 40%, რამაც მათ საფუძველი მისცა, ემტკიცებინათ, რომ არქივების გახსნა უსარგებლო იქნებოდა და სრული სიმართლე არასოდეს გამჟღავნდებოდა. მიუხედავად ამისა, რამდენიმე წარუმატებელი მცდელობის შემდეგ, 2006 წლის მიწურულს, ბულგარეთის პარლამენტმა მიიღო კანონი ყოფილი სახელმწიფო უშიშროების არქივებზე წვდომის უზრუნველყოფის შესახებ. 2007 წელს შეიქმნა ეგრეთ წოდებული "საქმისწარმოების კომისია" სამი ძირითადი ამოცანით: პირველი, შეაგროვოს და ზედამხედველობა გაუწიოს კომუნისტური ეპოქის საიდუმლო სამსახურების ცენტრალიზებულ არქივს; მეორე, უზრუნველყოს ამ არქივზე წვდომა მსხვერპლთა და მკვლევართათვის; და მესამე, შეამოწმოს პოსტკომუნისტური სახელმწიფო და საზოგადოებრივი ელიტის სხვადასხვა კატეგორია სახელმწიფო უშიშროებასთან კავშირის კუთხით. ბევრისთვის გასაკვირად (მათ შორის ავტორისთვისაც), მომდევნო წლებში კომისიამ დაიწყო თავისი კანონიერი ამოცანების შესრულება და მოიპოვა საზოგადოების ნდობა. პოლიტიკური და ეკონომიკური, პოსტკომუნისტური ელიტის სხვადასხვა ჯგუფის ანგარიშების წარდგენის შემდეგ, 2012 წლის დასაწყისში, კომისიამ განაცხადა, რომ მისი შემდეგი მოხსენება შეეხებოდა ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ხელმძღვანელობას.
ბულგარეთის ეკლესიამ 2000-იან წლებში გადალახა ღრმა კრიზისი. გარდამავალი პერიოდის დასაწყისში, ეროვნული იდენტობის სვეტი - მართლმადიდებლური ეკლესია განიხილებოდა როგორც კომუნისტური რეჟიმის მსხვერპლი და საზოგადოების დიდი ნაწილი ელოდა, რომ ის მხარს დაუჭერდა დემოკრატიულ ცვლილებებსა და დეკომუნიზაციას. ამის საპირისპიროდ, 1990-იანი წლების დასაწყისში, ეკლესიაში დაიწყო მწვავე შიდა განხეთქილება. 1992 წელს ეკლესიის ხელმძღვანელობის ნაწილმა მოითხოვა პატრიარქ მაქსიმეს გადადგომა იმ მოტივით, რომ იგი პატრიარქად აკურთხეს კომუნისტური პარტიის მხარდაჭერით, რისი მტკიცებულებაც არქივში მოიპოვებოდა. ამ მომენტიდან დაიწყო ფართომასშტაბიანი და ხანგრძლივი შიდა განხეთქილება. კონფლიქტს თან ახლდა შენობების და ეკლესიების დაკავება, ურთიერთბრალდებები და შეტაკებებიც კი ორი ჯგუფის მხარდამჭერებს შორის. საზოგადოებას სწამდა, რომ პატრიარქ მაქსიმის ჯგუფი (ე.წ. "კანონიკური სინოდი") ყოფილ კომუნისტებთან უფრო ახლოს იყო, ხოლო მეორე ჯგუფი, ე.წ. "ალტერნატიული სინოდი", მოითხოვდა ეკლესიისა და ეკლესიის ცხოვრების დეკომუნიზაციას. ამ ჯგუფს ხელმძღვანელობდა სამი მიტროპოლიტი: ნევროკოპის მიტროპოლიტი პიმენი (არჩეული "ალტერნატიულ პატრიარქად"), სტარი ზაგორას მიტროპოლიტი პანკრატი და ვრაცას მიტროპოლიტი კალინიკი. კრიზისი, რომელიც ცნობილი გახდა როგორც "საეკლესიო განხეთქილება", გადაწყდა 2004 წელს, როდესაც ერთიანობა აღდგა მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეოსისა და სახელმწიფოს მხარდაჭერით.
სიმართლე გამჟღავნდა 10 წლის შემდეგ. თავდაპირველად, 2012 წელს, ეკლესიის ხელმძღვანელობამ სცადა შეეჩერებინა საქმისწარმოების კომისიის ანგარიშის გამოქვეყნება იმ მოტივით, რომ იგი წარმოადგენდა სახელმწიფოს არადემოკრატიულ ჩარევას საეკლესიო ცხოვრებაში. წინააღმდეგობის მიუხედავად, 2012 წლის იანვარში, კომისიამ გამოაქვეყნა ანგარიში კომუნისტური სახელმწიფო უშიშროების იმდროინდელი მოქმედი მიტროპოლიტების კავშირების შესახებ. მოგვიანებით, კომისიამ მკვლევრები დაუშვა კომუნისტური ხანის ყველა მიტროპოლიტის პირად საქმეებთან. ანგარიშმა გამოავლინა, რომ 15-დან 12 მიტროპოლიტი, როცა ისინი ახალგაზრდა მღვდლები ან ეპისკოპოსები იყვნენ, კომუნისტურ პერიოდში უშიშროების კომიტეტთან თანამშრომლობდა. ინფორმაცია უკიდურესად უსიამოვნო მოულოდნელობად იქცა. ერთადერთი კარგი ამბავი ის იყო, რომ ასაკოვანი პატრიარქი მაქსიმე არ ირიცხებოდა იმ პირთა შორის, რომლებიც სახელმწიფო უშიშროებასთან თანამშრომლობდნენ. ამავდროულად, ცხადი გახდა, რომ მათ შორის იყვნენ ეგრეთწოდებული "ალტერნატიული სინოდის" წამყვანი ფიგურები: ნევროკოპის მიტროპოლიტი და "ალტერნატიული პატრიარქი" პიმენი - ეს უკანასკნელი გახლდათ სახელმწიფო უშიშროების ერთადერთი აგენტი სინოდში 1950-იან წლებში, რომელსაც ჰქონდა კოდური სახელი "პატრიარქი"; სტარა ზაგორას მიტროპოლიტი პანკრატი, რომელიც ცნობილი იყო როგორც ეკლესიის "საგარეო საქმეთა მინისტრი", კოორდინირებას უწევდა ბულგარეთის ეკლესიის საგარეო საქმიანობას არა მხოლოდ ბულგარეთის სახელმწიფო უშიშროებასთან, არამედ ̶ საბჭოთა უშიშროებასთანაც (КГБ) კი; ხოლო ვრაცას მიტროპოლიტი კალინიკი იყო სინოდის ფარგლებში სახელმწიფოს ყველაზე მნიშვნელოვანი "გავლენის აგენტი".
განსაკუთრებული თვალსაჩინოებით დასავლეთ ევროპის მიტროპოლიტის, სიმეონის, 30-ტომიანი საქმე გამოირჩევა, რომელიც 1990-იან წლებში „კანონიკური სინოდის“ წევრი იყო. 1966 წელს სიმეონი გააგზავნეს ამერიკაში იმ იმედით, რომ იგი გახდებოდა ბულგარელი რიხარდ ზორგე. მღვდლის წოდებას ამოფარებული სიმეონი ამავე დროს იყო სახელმწიფო უშიშროების უაღრესად საიდუმლო ოპერატიული ოფიცერი და ბულგარეთის კომუნისტური პარტიის წევრი. ზემდგომთა თანხმობით, მან მიიღო ამერიკის მოქალაქეობა, რამაც მას საშუალება მისცა, უფრო ადვილად ემოგზაურა მსოფლიოში და, ამავდროულად, აღზევებულიყო ეკლესიის იერარქიაშიც. უფროსობის ნდობის დაკარგვის შემდეგ, 1978 წელს, იგი გაიწვიეს ბულგარეთში, პასპორტი გაუუქმეს და გააქრეს საზოგადოებრივი ცხოვრებიდან. თავისი ქვეყნის მოქალაქის ბედით შეშფოთებულმა აშშ-ს ელჩმა მოითხოვა ინფორმაცია ბულგარეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილისგან, რომლისგანაც მიიღო მოსალოდნელი პასუხი, რომ რადგან ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან და სიმეონის მომავალი ეკლესიის საქმეა.
1979 წლის დასაწყისში სახელმწიფო უშიშროების ოფიცრებმა მოულოდნელად შეიტყვეს, რომ ეპისკოპოსი სიმეონი ამერიკაში დაბრუნდა. გაირკვა, რომ სოფიაში აშშ-ს კონსულმა შეძლო მისი მოძებნა და დაეხმარა მას ბულგარეთის უკანონოდ დატოვებასა და ამერიკაში დაბრუნებაში. სახელმწიფო უშიშროება ყველაზე დიდი საზოგადოებრივი წარუმატებლობის წინაშე აღმოჩნდა. უფრო მეტიც, ეს მოვლენები დაემთხვა 1978 წლის სექტემბერში, ლონდონში, ბულგარელი მწერლის, გიორგი მარკოვის, ეგრეთ წოდებული "ბულგარული ქოლგით“ მკვლელობას. გაურკვეველი დარჩა რა სახის და რაოდენობის ინფორმაცია გაანდო სიმეონმა ამერიკელებს, მაგრამ, ამის-და მიუხედავად, სოფიიდან მას მაინც შესთავაზეს დასავლეთ ევროპის ეპისკოპოსობა. გარიგება დაიდო შვედეთში, ქალაქ უფსალაში გამართულ შეხვედრაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ მიტროპოლიტი პანკრატი, მიტროპოლიტი სიმეონი და ოფიცერი დაზვერვის დეპარტამენტიდან - ჰრისტო მარინჩევი. შეხვედრის შემდეგ ანგარიშს თან ახლდა სამი ადამიანის ფოტოსურათი და ჩანაწერი, რომ ორი მიტროპოლიტი მოგზაურობდა "სამოქალაქო ტანსაცმლით, რათა ადგილობრივების ყურადღება არ მიეპყროთ".
მარცხნიდან მარჯვნივ:მიტროპოლიტი სიმეონი, ხრისტო მარინჩევი, მიტროპოლიტი პანკრატი. უფსალა, 1979. წყარო: ბულგარეთის საქმისწარმოების კომისია (ზემოთ: შესაბამისი ბეჭდით)
ახლად გახსნილმა სახელმწიფო უშიშროების არქივმა გამოავლინა მრავალი მნიშვნელოვანი ფაქტი და დეტალი სასულიერო პირების შესახებ, რომლებიც მუდმივი თვალთვალის ქვეშ იმყოფებოდნენ სახელმწიფო უშიშროების მიერ, მათ შორის აღმოჩნდნენ საბჭოთა კავშირის პერიოდის ეკლესიის ორი ხელმძღვანელი. არქივების დეტალურად გარჩევამ დაამტკიცა, რომ კომუნისტური პერიოდის სინოდის წევრთა უმრავლესობას რეალურად აკონტროლებდა სახელმწიფო უშიშროება, ხოლო სასულიერო პირებს შორის სახელმწიფო უშიშროებასთან თანამშრომლების (აგენტების) რიცხვი გაიზარდა 1970-იანი წლების შუა ხანებში. ამ მხრივ, არქივების გახსნა მნიშვნელოვანი და გამოსადეგი ნაბიჯი აღმოჩნდა.
როგორი იყო საზოგადოებისა და ეკლესიის რეაქცია ინფორმაციის გავრცელებაზე? გარკვეული პერიოდის შემდეგ, საზოგადოების გაკვირვება შეცვალა შეთქმულების თეორიებმა, რომელთა ავტორებიც დაუყოვნებლივ ცდილობდნენ აეხსნათ წინააღმდეგობა "ალტერნატიული სინოდის", ერთი შეხედვით, ანტიკომუნისტური ძალის, საქმიანობისა და არქივში გამოვლენილ ინფორმაციას შორის. ამ თეორიებიდან ორი განსაკუთრებით პოპულარული გახდა: 1. რომ 2012 წელს ჩამოყალიბებულმა კომისიამ დამალა მოქმედი პატრიარქის, მაქსიმის, საქმე. ეს თეორია ემყარებოდა ცალკეულ საარქივო ინფორმაციას, რომელშიც სახელმწიფო უშიშროების ოფიცერი აცხადებდა, რომ მაქსიმიც თანამშრომლობდა მათთან. თუმცა, კომისიამ ჩაატარა ყველა შესაძლო შემოწმება, მაგრამ ვერ იპოვა მტკიცებულება. 2. ეკლესიაში სქიზმა (განხეთქილება) წამოიწყო ყოფილმა სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტმა, სასულიერო პირების და მთლიანად ეკლესიის ავტორიტეტის შელახვის მიზნით.
მაცდური ახსნა, რომელიც ეწინააღმდეგება ფაქტებს: სახელმწიფო უშიშროების თანამშრომლები თანაბრად იყვნენ გადანაწილებული „ალტერნატიულ“ და კანონიკურ სინოდს შორის. ამრიგად, ყველაზე სარწმუნო, თუმცა, ნაკლებად მიმზიდველი განმარტება განხეთქილების შესახებ, არის ის, რომ ეკლესიის ხელმძღვანელობამ, განსაკუთრებით კი სახელმწიფო უშიშროების ყველაზე აქტიურმა თანამშრომლებმა, წამოიწყეს განხეთქილება ახალი პოლიტიკური რეჟიმის პირობებში საკუთარი ბიოგრაფიების გასათეთრებლად.
როგორ უპასუხა ამ ყველაფერს ეკლესიამ? გასაკვირი არ არის რომ ̶ დუმილით. სინოდის რამდენიმე წევრის ინიციატივა საჯარო ბოდიშის მოხდაზე არ განხორციელდა, რადგან უმრავლესობამ არ გაიზიარა მათი შეთავაზება. ეკლესიის ხელმძღვანელობის დუმილმა ისეთ მგრძნობიარე საკითხზე იგი გააუცხოვა საზოგადოების იმ ნაწილთან, რომელიც წლების განმავლობაში დაჟინებით მოითხოვდა არქივების გახსნას. ამ წრეების მხარდაჭერის დაკარგვის შემდეგ, ეკლესიის ხელმძღვანელობა უფრო მეტად ცდილობდა სხვა საზოგადოებრივი წრეების მიმხრობას და ხმაურიანად განაცხადა ახალი, მოდური "იდენტობის პოლიტიკის" წამოწყების თაობაზე.
შეთქმულების თეორიები „იდენტობის პოლიტიკასთან“ ერთად: ეს არის სრულყოფილი გარემო პოპულისტური ელიტების წარმოშობისათვის, რომლებიც დღეს უფრო და უფრო ძლიერდება ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში. არქივების გახსნა არის საზოგადოების დემოკრატიზაციის მნიშვნელოვანი ელემენტი და ეს პროცესი უნდა გაგრძელდეს, რადგან პოპულიზმი ვერ გაძლიერდება არქივების გახსნის შედეგად. თუმცა, ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შემთხვევა იმის დასტურია, რომ მხოლოდ არქივების გახსნა არ არის საკმარისი „სიმართლის“ გამოსავლენად და საზოგადოებაში სამართლიანობის დასამკვიდრებლად. ეს არის დემოკრატიზაციის პროცესის მხოლოდ ერთი, თუმცა, მნიშვნელოვანი ნაწილი, რომელიც უნდა შეავსოს კანონის უზენაესობამ და ძლიერი და დამოუკიდებელი მედიის არსებობამ. როდესაც პროცესს ერთ-ერთი ეს ელემენტი აკლია, არქივების ღიაობაც კი შეიძლება ბოროტად გამოიყენონ არც ისე პატიოსანი და დემოკრატიული ზრახვებით.

Author: Momchil Metodiev, Bulgaria
Understandably, the expectations from opening of the communist secret services archives are high. Society hopes that the archives will provide long awaited answers on the communist regime and its collapse, and that this step will lead to greater transparency of institutions, it will restore the justice, and pave the way for meritocratic development of the new elites. All those hopes are understandable and reasonable. At the same time, opening of the archives brings number of unforeseen challenges. The main challenge is the possible discrepancy between the information, revealed in the archives, and the public convictions, already established during the early years of the transition. How do the public and institutions react when the revelations from the archives not only do not confirm but even contradict the already established perceptions?
A good case study in this regard concerns the Bulgarian Orthodox Church. After the collapse of communism in 1989, in Bulgaria, the problem of opening of the State Security archives remained important but for quite a long time unresolved issue. Immediately after 1989, the former State Security officers destroyed about 40% of personal files, which gave them ground afterwards to insist that opening would have been useless and the truth would never be revealed. Nevertheless, after several unsuccessful attempts, in late 2006 the Bulgarian Parliament adopted a Law for the access to the former State Security archives. Accordingly, in 2007 was established the so-called “Dossier Commission” with three main tasks: first, to create and supervise centralized archive of all communist era secret services; second, to provide access to this archive for victims and researchers; and third, to verify different categories of the post-communist state and public elite for affiliation with the State Security. Surprisingly for many (including myself), during the following years the Commission started to fulfill its statutory tasks, and gained public trust. After series of reports for different groups of the political and economic post-communist elite, in the beginning of 2012, the Commission announced that its next report would be on the leadership of the Bulgarian Orthodox Church.
The Church had just overcome deep crisis. Perceived as pillar of the national identity, at the beginning of the transition, the Church was viewed as a victim of the communist regime, and the large section of society expected that it would support democratic transition and decommunization. Instead, in the early 1990s, the Church leadership became involved in bitter internal disputes. In 1992, part of the Church's leadership demanded the resignation of Patriarch Maxim on the grounds that he had become Patriarch with the support of the Communist Party, evidence of which was found in the archives. That was the beginning of a large-scale and lasting internal “Schism” within the Church. The conflict was accompanied by the occupation of buildings and churches, mutual accusations and even clashes between supporters of the two groups. The public became persuaded that the group of Patriarch Maxim (so-called "Canonical synod") was close to the former communists, while the other group, the so-called "Alternative Synod," demanded decommunization of the Church and church life. This group was led by three metropolitans: Metropolitan of Nevrokop Pimen (elected as "Alternative Patriarch"), Metropolitan of Stara Zagora Pankraty and Metropolitan of Vratsa Kalinik. The crisis, which became famous as the “the Church schism” was resolved as late as 2004 when the unity was restored with the support of the Ecumenical Patriarch Bartholomew and the state.
The truth was revealed 10 years later. In 2012, the Church leadership tried to suspend the Dossier Commission report on the ground that it represented undemocratic interference of the state in the church life. Despite the opposition, in January 2012, the Dossier Commission published its report on the affiliation of incumbent Metropolitans at that time with the communist State Security. Later on, the Commission also provided the researchers with the access to the personal files of all Metropolitans from the communist period. The 2012 report revealed that 12 out of the 15 incumbent Metropolitans were recruited in the communist period as State Security collaborators, either as young monks or bishops. The information was accepted as an extremely unpleasant surprise. The only good news was that ageing Patriarch Maxim was not among the State Security collaborators. At the same time, it became clear that among them were all leading figures of the so-called "Alternative Synod": the Metropolitan of Nevrokop and “Alternative Patriarch” Pimen was the only State Security agent in the Synod in the 1950s with a codename “Patriarch”; Metropolitan of Stara Zagora Pankraty, known as the “foreign minister” of the Church, coordinated the foreign activities of the Bulgarian Church not only with the Bulgarian State Security but also even with the Soviet KGB; and Metropolitan of Vratsa Kalinik was among the most important “agents of influence” of the state within the Synod.
Spectacular, however, was the case of the Metropolitan for Western Europe Simeon, who remained loyal to the "canonical synod" in the 1990s, whose file consisted of 30 volumes. It became clear that in 1966, he was sent to America with the hope of becoming Bulgarian Richard Zorge. Working undercover as a priest, he was at the same time the State Security highly secret operative officer and member of the Bulgarian Communist Party. In America, with the consent of his superiors, he obtained American citizenship, which enabled him to travel easier in the world, ascending at the same time the Church hierarchy. After losing the trust of his superiors, he was recalled to Bulgaria in 1978, his passport was revoked, and he disappeared from the public life. Worried about the fate of the citizen of his country, the US ambassador requested information from the Bulgarian deputy foreign minister, and unsurprisingly, he received the answer that Church is separated from the state and Simeon’s future is Church affair.
Early in 1979, the State Security officers learned with astonishment that Bishop Simeon had returned to America. It became clear that the US consul in Sofia succeeded to find him and helped him leave Bulgaria illegally and return to America. State security was facing its biggest public failure. Moreover, those events coincided with the killing of the Bulgarian writer Georgi Markov with the so-called "Bulgarian umbrella"in London, in September 1978. It remained unclear what and how much information Simeon revealed to the Americans, but finally his superiors in Sofia offered him to become a bishop for Western Europe. The deal was struck at the meeting in Uppsala, Sweden, attended by Metropolitan Pankraty, Metropolitan Simeon and their case officer from the Intelligence department Hristo Marinchev. His report after the meeting is accompanied with photographs of the three and with a note that the two metropolitans traveled "in civilian clothes to avoid the attention of the locals".
From left to right. Metropolitan Simeon, Hristo Marinchev, Metroplitan Pankraty. Uppsala, 1979. Source: Bulgarian Dossier Commission (stamp on the top)
The newly opened State Security archives revealed many other important facts and details, including information on clerics, who were repressed and monitored by the State Security, among them also two of the heads of the Church during the communism. The careful reading of the archives proved that the vast majority of members of the Synod during the communist period were actually monitored by the State Security, and the number of the State Security collaborators started to increase as late as the mid-1970s. The opening of the archives proved to be important and revealing step.
How did the society and the Church reacted to the revelations? After a while, the public astonishment gave way to conspiracy theories that immediately sought to explain the contradiction between the public perception for the “Alternative Synod” as anti-communist force and the information revealed in the archives. Two of those theories have become particularly popular. First was that the Commission (meaning the state) has hidden the file of the incumbent Patriarch Maxim. This theory was based on an isolated information from the archive, in which a State Security officer claimed that Maxim was also a collaborator. As a result, the Commission made all possible checks on this claim but never found evidence for it. The second conspiratorial explanation that became popular was that the whole Schism was initiated by the former State Security with a view to undermine the authority of the Church. A tempting explanation, which contradicts the facts: the State Security collaborators were evenly distributed between the Alternative and the Canonical Synod. Therefore, the most plausible, though less appealing, explanation for the "schism" is that part of the Church's leadership, especially the most active State Security collaborators, initiated the schism in an attempt to whitewash their biographies under the new political regime.
How did the Church respond? Not surprisingly, with silence. Attempts by the Synod minority to initiate some sort of public apology have failed, since the majority did not accept their proposal. The silence of the Church leadership on such a sensitive issue alienated it from that part of the public that over the years insisted on the opening of the archives. When it lost the support of these circles, the Church leadership started to depend more and more on the support of the public and noisily promoted the newly fashionable "identity politics".
Conspiracy theories combined with identity politics: this is the perfect environment for the emergence of the populist elites, who are becoming more and more powerful in Central and Eastern Europe today. The opening of the archives is an important element of the democratization of society and this process must continue. The new populism is not the result of the opening of the archives. However, the case of the Bulgarian Orthodox Church is a proof that opening of the archives alone is not enough to reveal the "truth" and establish justice in the society. It is only one, albeit important part of the process of democratization, which should be complemented with establishment of the rule of law and the existence of strong and independent media. When one of these elements is missing, the opening of the archives can be misused by the people with not so honest democratic intentions.