IDFI-მ საერთაშორისო ინსტიტუტ CEVRO-ს ჟურნალისთვის სამი სტატია დაწერა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა და საარქივო და საბჭოთა კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ მონაწილეობა მიიღეს პოლიტიკური სწავლებების ინსტიტუტ CEVRO-ს პროექტში, რომელიც ითვალისწინებს სხვადასხვა ქვეყანაში ავტორიტარული რეჟიმებიდან დემოკრატიის დამყარებისკენ გადადგმული ნაბიჯების შესახებ ჟურნალების გამოქვეყნებას. ინსტიტუტი CEVRO 1999 წელს დაარსდა პრაღაში როგორც საჯარო პოლიტიკის თინქ-თენქი და დღემდე მრავალ სხვადასხვა პროექტს ახორციელებს განათლების სფეროში. ბოლო რამდენიმე წელია უნივერსიტეტს გააჩნია საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების აკრედიტაცია ადგილობრივი და საერთაშორისო სტუდენტებისთვის. ორგანიზაცია ჩართულია დემოკრატიის გაძლიერებაში არა მხოლოდ ჩეხეთში, არამედ გარდამავალი დემოკრატიის პროცესში მყოფ სხვა ქვეყნებშიც.
ჟურნალის გამოქვეყნების პროექტი, თავდაპირველად, პოსტსაბჭოთა სივრცის რამდენიმე ქვეყანაში დაიწყო. ინსტიტუტმა თითოეულ მათგანზე გამოუშვა ჟურნალის ცალკე ნომერი, სადაც სფეროს ექსპერტებმა დაახლოებით 7-8 სტატიაში განიხილეს არქივების ღიაობის, უშიშროების სამსახურების რეორგანიზების, ლუსტრაციის, კანონშემოქმედების ასპექტებისა და საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ დემოკრატიზაციისკენ მიმართული სხვა მსგავსი პროცესები.
პროექტის მეორე ეტაპზე საქართველოც ჩაერთო. სტატიების დასაწერად ინსტიტუტმა CEVRO სხვა ორგანიზაციებთან და კერძო ექსპერტებთან ერთად მიმართა IDFI-ისაც. საბოლოოდ, ორ ინსტიტუტს შორის შედგა შეთანხმება და IDFI-ს თანამშრომლებმა დაწერეს სამი სტატია: ანტონ ვაჭარაძე, “სარეჟიმო არქივები”, გიორგი კლდიაშვილი, “ლუსტრაცია” და ლევან ავალიშვილი, “პოლიტიკურ მსხვერპლთა რეაბილიტაცია”. სტატიები დაარედაქტირა საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფმა და CEVRO-ს შემდგომ გამოშვებაში, რომელიც საქართველოს მიეძღვნება სამივე მათგანი იქნება გამოქვეყნებული. ჟურნალი დაიბეჭდება და ხელმისაწვდომი იქნება ელექტრონულ ფორმატშიც.
პროექტის შემაჯამებელ ეტაპზე, ა/წ 19 ოქტომბერს გიორგი კლდიაშვილი და ანტონ ვაჭარაძე გაემგზავრებიან პრაღაში, სადაც მონაწილეობას მიიღებენ ერთდღიან ვორქ-შოპში და სხვა ქვეყნების მკვლევრებთან ერთად განიხილავენ თითოეულ სტატიას, ასევე ინსტიტუტთან სამომავლო თანამშრომლობის გეგმებს.

Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Giorgi Kldiashvili, Programs Director Levan Avalishvili and Archives and Soviet Studies Direction Head, Anton Vatcharadze participated in the project of the Policy Studies Institute CEVRO. The project foresees publishing journals on the steps taken to establish democracy from authoritarian regimes in different countries. The CEVRO institute was founded in Prague in 1999 as a public policy initiative think-thank and is still carrying out a variety of projects in education. For the last few years the university has accredited undergraduate and master programs for local and international students. The organization is involved in strengthening democracy not only in the Czech Republic but in other countries of the transitional democracy.
The magazine publishing project was originally launched in several countries of the post-Soviet space. The institute has published a separate number of journals in which the experts reviewed the opening of archives, the reorganization of security services, the lustration, the lawmaking aspects, and other similar processes for democratization after the collapse of the Soviet Union in 7-8 articles.
Georgia was involved in the second stage of the project. In order to write articles, CEVRO together with other organizations and private experts have reached out to IDFI. Finally, the two institutions agreed on 3 articles: Anton Vacharadze, "Regime Archives", Giorgi Kldiashvili, "Lustration" and Levan Avalishvili, "Rehabilitation of Political Victims". The articles were edited by the group of international experts and in the subsequent release of CEVRO, three of them will be published. The magazine will be printed and also available in electronic format.
On October 19th 2018, Giorgi Kldiashvili and Anton Vacharadze will participate in a one-day workshop in Prague where among with researchers from other countries, every article will be discussed.