IDFI-იმ კასპში მემორიალური დაფები განათავსა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივით და კასპის მუნიციპალიტეტთან თანამშრომლობით, ქალაქ კასპში, საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ეროვნული საბჭოსა და დამფუძნებელი კრების წევრების: გრიგოლ და ლეო ნათაძეების, ნიკოლოზ კაციაშვილის და რევაზ გაბაშვილის მემორიალური დაფები გაიხსნა.
დაფები განთავსდა კასპის ცენტრში, იმავე სკვერში სადაც იქამდე განთავსებული იყო პირველი რესპუბლიკის გმირი გენერლის, გიორგი მაზნიაშვილის ბიუსტი.
ღონისძიება გაიმართა 2019 წლის 26 მაისს და მას ესწრებოდნენ სკოლის მოსწავლეები, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები. ღონისძიებას დაესწრო ეროვნული მოძრაობის ერთ-ერთი ლიდერი, ნოდარ ნათაძე. საინტერესო ფაქტია, რომ საქართველოს დამოუკიდებლობის პირველ აქტს, 1918 წლის 26 მაისს ძმებმა: გრიგოლ და ლევან ნათაძეებმა მოაწერეს ხელს, ხოლო საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენის აქტს, რომელიც 1991 წლის 9 აპრილს იქნა მიღებული, გრიგოლ ნათაძის შვილიშვილები, ნოდარ და მაია ნათაძეები აწერენ ხელს.
ღონისძიების შემდგომ IDFI-ის საარქივო და საბჭოთა კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი/ისტორიკოსი ანტონ ვაჭარაძე სკოლის მოსწავლეებს და დამსწრე საზოგადოებას ესაუბრა საქართველოს დამოუკიდებლობის მნიშვნელობის და ამ პროცესში დამფუძნებელი კრების წევრების როლის შესახებ.
კანონმდებლები, ვისი ხსოვნაც მემორიალურ დაფებზე აისახა მნიშვნელოვან როლს ასრულებდნენ საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის ცხოვრებაში.
ღონისძიების ფოტოალბომი იხილეთ აქ
-----------------------
გრიგოლ ნათაძე
გრიგოლ (გიგო) ნათაძე დაიბადა 1878 წლის 16 იანვარს ტფილისის გუბერნიის გორის მაზრის სოფელ კასპში. სწავლობდა ტფილისის ქართულ სათავადაზნაურო და შემდგომში ვაჟთა მეორე გიმნაზიაში. უმაღლეს განათლებას იღებდა კიევის, ჟენევის და მოსკოვის უნივერსიტეტებში.
მუშაობდა პედაგოგად ტფილისის ქართულ სათავადაზნაურო გიმნაზიაში; შემდგომში ქუთაისის ქართულ სათავადაზნაურო გიმნაზიაში და პარალელურად კითხულობდა ლექციებს „სახალხო უნივერსიტეტში“.
მოღვაწეობდა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებასა და საქართველოს საისტორიო-საეთნოგრაფიო საზოგადოებაში, აქვეყნებდა სტატიებს ჟურნალ-გაზეთებში.
იყო სოციალისტ-რევოლუციონერთა პარტიის წევრი, 1917 წლის ნოემბერში აირჩიეს საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრად.
1918 წლის 26 მაისს ხელი მოაწერა საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამოუკიდებლობის გამოცხადების აქტს. 1919 წელს აირჩიეს საქართველოს რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების წევრად.
1919 წლიდან კითხულობდა ისტორიის კურსს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, 1926 წელს აირჩიეს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორად, 1936-იდან გარდაცვალებამდე იყო შუა საუკუნეების ისტორიის კათედრის გამგე.
გარდაიცვალა თბილისში, 1951 წლის 24 მაისს.
ლევან ნათაძე
ლევან (ლეო) ნათაძე 1880 წლის 16 ივნისს ტფილისის გუბერნიის გორის მაზრის სოფელ კასპში. სწავლობდა ტფილისის სათავადაზნაურო სკოლაში, შემდგომ თბილისის მესამე გიმნაზიაში. სწავლობდა მოსკოვის უნივერსიტეტში; სტუდენტობისას სამჯერ იყო დაპატიმრებული სტუდენტურ მოძრაობაში მონაწილეობისათვის; იმავე მიზეზით გარიცხეს უნივერსიტეტიდან.
1902 წლიდან იყო აქტიური პარტიული მუშაკი და ორგანიზატორი, წერდა და აქვეყნებდა სტატიებს; იყო საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის გაზეთების რედაქტორი.
1900-იან წლებში კიდევ სამჯერ იყო დაპატიმრებული და ორჯერ თბილისიდან გადასახლებული.
1917 წელის აირჩიეს საქართველოს ეროვნული საბჭოს წევრად. 1919 წელს აირჩიეს საქართველოს რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების წევრად საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის სიით; იყო განათლების კომისიის თავმჯდომარე.
1921 წელს საბჭოთა რუსეთის მიერ საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ოკუპირების შემდეგ დარჩა საქართველოში და აქტიურად ჩაება წინააღმდეგობის მოძრაობაში. გარდაიცვალა 1922 წლის 3 თებერვალს, ტიფის ეპიდემიის გამო; ლეო ნათაძის დაკრძალვა დიდ ანტისაბჭოთა დემონსტრაციად იქცა.
ნიკოლოზ კაციაშვილი
ნიკოლოზ (კოლა) კაციაშვილი დაიბადა 1875 წელს ტფილისის გუბერნიის გორის მაზრის სოფელ ქვემო გომში. სწავლობდა ტფილისის სათავადაზნაურო ქართულ გიმნაზიაში.
1899 წლიდან იყო რუსეთის სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის წევრი. 1905 წლიდან მუშაობდა რუსეთის სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის „მენშევიკების ფრაქციაში“, ამავდროულად ცხოვრობდა მშობლიურ სოფელში და ეწეოდა მეურნეობას.
აქტიურად მონაწილეობდა 1905 წლის რევოლუციურ მოძრაობაში გორის მაზრაში. რამდენჯერმე დააპატიმრეს პოლიტიკური საბაბით.
1907 წელს იყო სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის ლონდონის ყრილობის დელეგატი.
1907 წლის 3 ივნისს, მეორე სახელმწიფო სათათბირო დაშალეს და სოციალ-დემოკრატიული ფრაქციის დეპუტატები პასუხისგებაში მისცეს ტერორისტული აქტის მოწყობის მცდელობის ბრალდებით. ნიკოლოზ კაციაშვილი ჩასვეს პეტერბურგის ციხეში, სადაც ჯანმრთელობა ძლიერ შეერყა.
1919 წელს აირჩიეს საქართველოს რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების წევრად საქართველოს სოციალ-დემოკრატიული მუშათა პარტიის სიით.
გარდაიცვალა 1919 წლის თებერვალში, დამფუძნებელი კრების პირველი სხდომის გახსნამდე.
რევაზ გაბაშვილი
რევაზ გაბაშვილი დაიბადა 1882 წლის 6 ნოემბერს, ცნობილი მწერლის, ეკატერინე გაბაშვილის და ადვოკატის, ნიკოლოზ გაბაშვილის ოჯახში. 1902 წელს დაამთავრა ტფილისის სათავადაზნაურო გიმნაზია. სწავლობდა ბელგიის ქალაქ ლიეჟის ელექტროტექნიკურ ინსტიტუტში, სამშობლოში სწავლის დასრულებამდე დაბრუნდა. 1907 წელს სწავლა განაგრძო პეტერბურგის უნივერსიტეტის ფიზიკა–მათემატიკის ფაკულტეტზე.
მონაწილეობდა 1905–1907 წლების რევოლუციაში, საქართველოს განმათავისუფლებელ მოძრაობაში. ამავე წლებში თანამშრომლობდა ქართველ სოციალისტ–ფედერალისტებთან.
1912 წელს დააარსა ეროვნულ–დემოკრატიული მიმართულების ჟურნალი „კლდე“. იყო მისი რედაქტორ–გამომცემელი.
1917 წლის თებერვლის რევოლუციის შემდეგ მონაწილეობდა საქართველოს ეროვნული ყრილობის მუშაობაში, იყო ქართული ეროვნული საბჭოს – საქართველოს პარლამენტის წევრი.
1921 წლის საომარ მოქმედებებში ბოლშევიკური რუსეთის წინააღმდეგ პირადად იბრძოდა.
1921 წელს წავიდა ემიგრაციაში. საზღვარგარეთ ჩართული იყო ეროვნულ-განმათავისუფლებელ მოძრაობაში როგორც პუბლიცისტი; გამოსცემდა გაზეთს „საქართველოს დამოუკიდებლობა“ და თანამშრომლობდა ემიგრანტულ პრესასთან. გარდაიცვალა 1969 წლის 14 მარტს, ქალაქ პარიზში.

IDFI in cooperation with the Kaspi Municipality opened memorial plates in honor of theMembers of the National Councils and the Constituent Assembly of the First Democratic Republic of Georgia: Leo and Grigol Natadze, Nikoloz Katsiashvili and Revaz Gabashvili in the central square of KaspiMunicipality.
The event washeld on May 26, 2019 attended by the students, representatives of the local municipality and other interested members.The event was attended by one of the leaders of the National-Liberation Movement in the late period of the Soviet Union - Nodar Natadze. An interesting fact is thatbrothers Grigol and Levan Natadze signed the Act of Independence of Georgia, on May 26, 1918 and the Act of Restoring of Independence of Georgia was signed byNodar and Maia Natadze, grandchildren of Grigol Natadzeon April9, 1991.
After the event, Anton Vacharadze, historian / Head of the Archive and Soviet Study Direction at IDFI spoke about the values of independence and the role of the Members of the Constituent Assembly in this regard.
The lawmakers whose memory was reflected on the memorial boards played an important role in the First Democratic Republic of Georgia.
See the event photo album here
-------------
Grigol Natadze was born on January 16, 1878, in the village of Kaspi, Gori district of Tiflis governorship. He studied Tiflis Noble and afterwards at the Tiflis Second Gymnasium. He attended university classes at Kiev, Geneva and Moscow universities.
Has worked as a teacher at the Tiflis Georgian Noble Gymnasium; Later he worked in at the Gymnasium in Kutaisi and at the same time he lectured at Public University.
Grigol Natadze was a member of the Society for the Spreading Literary and the member of the Society of Literature. At the same time he was publishing articles in various newspapers.
Grigol Natadze was a member of the Socialist-Revolutionary Party, elected in November 1917 as a member of the National Council of Georgia.
On May 26, 1918, Grigol Natadze signed the Act of Declaration of Independence of the Democratic Republic of Georgia. In 1919 he was elected as the member of the Constituent Assembly of Georgia.
From 1919 he led the history course at Tbilisi State University, in 1926 he was appointed as a professor of Tbilisi State University, from 1936 till the death he headed the department of medieval history.
He died in Tbilisi on May 24, 1951.
Levan Natadze was born on June 16, 1880, in the village of Kaspi of the Gori district of Tiflis governorship. He studied in the Tiflis Georgian Noble Gymnasium, later- at the Tbilisi Third Gymnasium. He studied at Moscow University; During this period he was arrested three times because forparticipation in student’s revolutionary movement; for the same reason was excluded from the university.
From 1902 he was an active party worker and organizer, writing and publishing articles; He was the editor of the newspaper of the Georgian Social-Democratic Labor Party.
In the 1900s, he was detained three times and resettled twice from Tbilisi.
In 1917 he was elected as a member of the Georgian National Council. In 1919 he was elected as a member of the Constituent Assembly of the Republic of Georgia from the Social-Democrats Party; He was the chairman of the Education Commission.
After the occupation of Georgia by Soviet Russia in 1921, Levan Natadze remained in the resistance movement.
Died on February 3, 1922, due to the Typhus epidemic; Funeral of Leo Natadze became a big anti-Soviet demonstration.
Nikoloz (Kola) Katsiashvili was born in 1875 in the village of Kvemo Gomi in the Gori district of th Tiflis governorship. He studied at the Tiflis Georgian Noble Gymnasium.
From 1899 he was a member of the Russian Social-Democratic Workers Party. Since 1905 he had been working in the Mensheviks faction of the Social Democratic Workers' Party in Georgia, while he lived in his native village.
He actively participated in the 1905 revolutionary movement in Gori. He was arrested several times for political reasons.
In 1907 he was a delegate of the London Congress from the Social-Democratic Workers Party. On June 3, 1907, the Second State Council was dissolved and the Social-Democratic Faction MPs were charged with an attempt of terrorism.
Nikoloz Katsiashvili was sent to St. Petersburg Prison where his health seriously damaged.
In 1919 he was elected as a member of the Constituent Assembly of Georgia. He died in February 1919 before the opening session of the Assembly.
Revaz Gabashvili was born on November 6, 1882 in the family of famous writer Ekaterine Gabashvili and lawyer Nikoloz Gabashvili. In 1902 he graduated from the Tiflis Georgian Noble Gymnasium. He studied at the Liege Electrotechnical Institute in Belgium, but before graduation he returned to homeland. In 1907 he continued study at the Faculty of Physics and Mathematics at the St. Petersburg University.
He participated in the revolution of 1905-1907 in the liberation movement of Georgia. In those years he worked with the Georgian Socialist-Federalists. In 1912, he founded a National-Democratic journal Klde. He was an editor and publisher.
After the February Revolution in 1917 he participated in the sessions of the Georgian National Congress, was a member of the Georgian National Council – the Parliament of Georgia. In the war of 1921 between Bolshevik Russia and Georgia, Revaz Gabashvili personally took part in the battles.
In 1921, he went to emigration . In Abroad, he was involved as a publicist in the national-liberation movement He was publishing the newspaper Georgia's Independence and collaborated with the immigrant press. He died on March 14, 1969, in Paris.