2021 წლის 11 ოქტომბრიდან 15 ოქტომბრის ჩათვლით, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) ბათუმში, წმინდა მატათა მოციქულის სახელობის გიმნაზია-პანსიონში International Coalition of Sites of Conscience მიერ დაფინანსებული პროექტის - „ინტერ-რელიგიური ურთიერთგაგება გრაფიკული ხელოვნების საშუალებით“ - ფარგლებში განახორციელა ძირითადი აქტივობები.
პროექტის მიზანი იყო, რეპრესიის მსხვერპლთა ისტორიების შესახებ კომიქსების შექმნითა და გავრცელებით ახალი ცოდნის გაჩენა წარსული რეჟიმისა და რეპრესირებული პიროვნებების შესახებ, რაც ასევე კიდევ უფრო გაზრდიდა თანაგრძნობას რელიგიური უმცირესობის მსხვერპლთა მიმართ. საბოლოო ჯამში, გიმნაზია-პანსიონის აღსაზრდელებმა აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შექმნეს 5 ორიგინალური კომიქსი საბჭოთა რეჟიმის პერიოდში რეპრესირებული ადამიანების შესახებ.
ახალგაზრდებთან შეხვედრები წარიმართა ხუთი დღის განმავლობაში:
11 ოქტომბერს IDFI-ს წარმომადგენლები ეწვივნენ გიმნაზია-პანსიონს და პანსიონატის ხელმძღვანელთან, დედა სიდონიასთან ერთად მოეწყო გაცნობითი ხასიათის შეხვედრა, სადაც აღსაზრდელებს მიაწოდეს ზოგადი ინფორმაცია რეპრესიების შესახებ, გაიგეს მათი შეხედულებები და დამოკიდებულება სალექციო თემასთან მიმართებით. მოისმინეს აზრი მათ მოლოდინებთან დაკაშვირებით.
12 ოქტომბერს, პროექტის პიარ-ასისტენტმა, ეკა კალანდაძემ წაიკითხა ლექცია „ისტორიის შექმნა გრაფიკული ხელოვნების საშუალებით“, რომელიც მომზადებული იყო International Coalition of Sites of Conscience-ის მიერ ჩატარებული მასტერკლასის საფუძველზე. ლექციის ფარგლებში განხილული იყო კომიქსების ხელოვნების განვითარების ეტაპები, კომიქსის ტიპები და მათი შექმნის ძირითადი და მეორეული ელემენტები. მოეწყო განხილვა და დისკუსია კომიქსების ისტორიის, ფორმატის, ინსტრუმენტებისა და მახასიათებლების შესახებ.
შეხვედრის მეორე ნაწილში, IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა ანტონ ვაჭარაძემ მიმოიხილა რეპრესიების პერიოდი და პანსიონის აღსაზრდელებს გააცნო იმ ადამიანების პერსონალური ისტორიები, რომლებიც ემსხვერპლნენ საბჭოთა რეჟიმს, ისაუბრა მათი ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ, საბჭოთა რეჟიმის სისასტიკისა და მასობრივი დახვრეტების სტატისტიკაზე. მათ შორის ბავშვებს მიეწოდა ინფორმაცია რეჯებ-ბეგ ნიჟარაძის (1873-1937), პირველი ქართველი იურისტისა და საზოგადო მოღვაწის, ქართველ მაჰმადიანთა ერთ-ერთი პოლიტიკური ლიდერის შესახებ, ვინც პირველი უნივერსიტეტის კურსდამთავრებული იყო „სამუსლიმანო საქართველოდან“.
13 ოქტომბერს, პროექტის ფარგლებში, პანსიონს ეწვია ლია დეკანაძე, ქართველი მუსლიმი, სოლიდარობის თემის თანადამფუძნებელი, რომელმაც ისაუბრა მათი თემის მიერ რეპრესიების აღქმაზე, ინტერ-რელიგიური ურთიერთგაგების საჭიროებებსა და აუცილებლობაზე, თუ როგორი მსგავსი გამოწვევები ჰქონდათ სხვადასხვა რელიგიურ წარმომადგენლებს საბჭოთა ტოტალიტარული მართვის პირობებში. ლექციის ბოლოს პანსიონის აღსაზრდელებმა IDFI-ის წარმომადგენლებთან ერთად გამართეს პირველი დისკუსია კომიქსების შინაარსსა და მონახაზზე.
14 ოქტომბერს პროექტის მონაწილე სამმა ჯგუფმა დაიწყო კომიქსების შინაარსობრივი მხარის შედგენა, რის შემდეგაც, მთელი დღის მანძილზე წარიმართა კომიქსების ხატვის აქტიური პროცესი, ხოლო 15 ოქტომბერს თითოეულმა ჯგუფმა წარადგინა თავისი შექმნილი კომიქსი, გამართა პრეზენტაცია და ისაუბრა, თუ რა ცოდნა და უნარ-ჩვევები შესძინა მიმდინარე პროექტმა.
შეხვედრები წარიმართა კითხვა-პასუხის რეჟიმში. პანსიონის აღსაზრდელებს საშუალება ჰქონდათ, მათთვის საინტერესო კითხვები თუ მოსაზრებები ღიად დაეფიქსირებინათ და გაემართათ დისკუსია.
აღსანიშნავია, წმინდა მატათა მოციქულის სახელობის გიმნაზია-პანსიონის აღსაზრდელების აქტიური ჩართულობა და დაინტერესება საკუთარი ქვეყნის ისტორიის მიმართ. ახალგაზრდა თაობის მზარდი ინტერესი რეპრესირებულთა საკითხთან დაკავშირებით და მათი ჩართვა შესაბამის დისკუსიებში მნიშვნელოვანია საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად. მსგავსი პროექტებით, საზოგადოება, მთავრობა და გადაწყვეტილების მიმღები პირები კიდევ ერთხელ დაინახავენ ქართული საზოგადოებისთვის მსხვერპლთა ხსოვნის საკითხის მნიშვნელობას.
საგანმანათველო კვირეული ჩატარდა ორგანიზაციის "International Coalition of Sites of Conscience" ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის "ინტერ-რელიგიური ურთიერთგაგება გრაფიკული ხელოვნების საშუალებით" ფარგლებში.

From October 11 to October 15, 2021, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) carried out the major activities at the St. Mathias Apostle Gymnasium-Boarding School in Batumi as part of a project funded by the International Coalition of Sites of Conscience.
The aim of the project was to create and disseminate new knowledge about the past totalitarian regime and the repressed people via creating comics about the stories of victims of repression, which would also further increase empathy towards and among the victims of religious minorities. As a result, the children of the gymnasium-boarding school created 5 original comics about the repressed people during the Soviet regime.
Meetings with the young people were held for the duration of five days:
On October 11, IDFI representatives visited the boarding school and together with the head of the boarding house - Mother Sidonia- held an introductory meeting. On this day the youth was provided with general information about the repression and they were given a chance to express their views and attitudes towards the topic of the lecture. IDFI representatives listened to the participants’ expectations.
On October 12, Eka Kalandadze, PR Assistant for the project, delivered a lecture on "Creating History through Graphic Arts" based on a workshop conducted by the International Coalition of Sites of Conscience. The lecture discussed the stages of development of the art of comics, the types of comics, and the main and secondary elements of their creation. The discussion about the history, format, tools, and features of the comics was held with the participants.
In the second part of the meeting, Anton Vacharadze, Head of IDFI Memory and Disinformation Studies, reviewed the period of the repressions and introduced the personal stories of the people who fell victim to the Soviet regime. Anton spoke about the personal stories of the victims, their achievements, and the brutality of the regime towards them. Among the victims’ stories, the children were informed about the Rejeb-Beg Nizharadze (1873-1937), the first Georgian lawyer and public figure, one of the political leaders of the Georgian Muslim society, who was also the first graduate of the university.
On October 13, Lia Dekanadze, a Georgian Muslim and a co-founder of the Solidarity Community visited the boarding house to talk about their community's perception of the past repressions, the need for an inter-religious understanding, and the similar challenges that the various religious leaders faced under the Soviet totalitarian rule. At the end of the lecture, the boarding school students held the first discussion with IDFI representatives on the content and outline of the comics.
On October 14, the three groups participating in the project started creating the content of the comics, after which the active process of drawing comics took place throughout the day. On the following day, October 15, each group presented their created comics, held a presentation, and talked about the knowledge and skills they acquired through the project.
The meetings were held in question-answer mode. The children of the boarding house had an opportunity to openly ask engaging questions or express opinions receive answers in the discussion.
It is noteworthy that the children of St. Mathias Apostle Gymnasium-Boarding School are actively involved and interested in the history of their country. The growing interest of the younger generation in the issue of the repressed and their involvement in relevant discussions is crucial for raising public awareness. Thanks to such projects, the society, government, and decision-makers will once again recognize the importance of remembering victims for Georgian society.
An educational week was held with the financial support of the International Coalition of Sites of Conscience, within the framework of the project: “Inter-religious dialogue through graphic art”.