ქალაქ გორში, კონკურსის “ომის მეხსიერება ქალაქში” გამარჯვებულების დაჯილდოება და მიურალის გახსნა შედგა
07 აგვისტო 2022
2008 წლის ომთან დაკავშირებით, შიდა ქართლში, ზოგადი ცნობიერების ამაღლების მიზნით, 2022 წლის ივლისში გამოცხადდა კონკურსი “ომის მეხსიერება ქალაქში”. IDFI-სა და ZINC Network-ის მიერ გამოცხადებული კონკურსის მთავარი მიზანი სწორედ ახალგაზრდა თაობის მეხსიერებისა და ემოციების გაზიარების საშუალებით, ქალაქ გორის გარშემო ფიზიკურ სივრცეში ახალგაზრდების შექმნილი ნამუშევრის დატანით, ომის მეხსიერების თემაზე ჯანსაღი და ინფორმირებული დისკუსიის წახალისება იყო.
კონკურსს სამი გამარჯვებული ჰყავს, პირველ ადგილზე გასული კი 17 წლის გიორგი ტეტუნაშვილია. მისი ჩანახატი იტევს გამძლეობის, შეუპოვრობისა და მომავლის იმედის სიმბოლურ მნიშვნელობას. ესკიზი ასახავს ომის სისასტიკის შედეგების ფონზე, ადამიანს, რომელიც ცდილობს ნერგი თავიდან გაახაროს, სიცოცხლე გააგრძელოს და მავთულხლართებთან ასეთი სიახლოვის მიუხედავად, შეუპოვრად განაგრძოს თავისი საქმე.
ესკიზის ავტორის ინტერპრეტაციით: “მიუხედავად იმისა, თუ როგორ გაგანადგურეს, მთავარია იმედი აღორძინებისა”. სწორედ ეს ციტატა ახლავს თან მიურალს, რომელიც ქალაქ გორში, კირიონ II-ს ქუჩაზე არის განთავსებული.
მიურალის გახსნა ქალაქ გორში სიმბოლურად, 2022 წლის 7 აგვისტოს გაიმართა.
კონკურსის მეორე და მესამე ადგილები დაიკავეს  გიორგი ცაბაძემ და ქეთევან ბერაშვილმა. გიორგის ნამუშევარი გადმოსცემს ერთი ქართული ოჯახის ტრაგედიას, მისივე სიტყვებით: “მამა გრძნობს რომ უძლურია მტრის მრავალრიცხოვანი არმიის წინააღმდეგ და გზაზე გამოსული ცდილობს გადაარჩინოს დაბომბვისგან თავის ცოლშვილი, თუმცა მისი პატარა ვაჟი სათამაშო წყლის პისტოლეტით მზად არის წინააღმდეგობა გაუწიოს მომხდურთა ტანკებს თავისი ოჯახისა და სამშობლოს დასაცავად, რითიც გამოვხატე ის უკვდავი საბრძოლო სული, რომელიც გენეტიკურად დევს თითოეულ ქართველში.”
ქეთევანის  ნამუშევარი მისივე ინტერპრეტაციით - “მეხსიერებაში ჩაკირული აგვისტოს ტყვიები” გადმოსცემს იმ განცდებსა და ემოციებს, რომელიც დატოვა ომმა ქალაქის მეხსიერებაში: “გმირულად დაღვრილი სისხლი; დედები, რომლებიც შვილების გადარჩენას ცდილობენ; ბავშვები, რომლებსაც ომის მოგონებებისგან გაქცევა სურთ; დაცხრილული კედელი, რომელზეც ყაყაჩო ამოსულა.”
კონკურსი IDFI-ის პროექტის “ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის” ფარგლებში ჩატარდა.  კონკურსის სამივე გამარჯვებულს 7 აგვისტოს, გრაფიტის გახსნასთან ერთად, გადაეცათ ფულადი პრიზები და სერთიფიკატები. Პროექტის სხვა მასალების სანახავად ეწვიეთ ვებ-გვერდს: www.gorimaps.ge

In connection with the 2008 war, in Shida Kartli, in order to raise general awareness, in July 2022, the "Memory of the War in the City" competition was announced.The main goal of the competition announced by IDFI and ZINC Network was to encourage a healthy and informed discussion on the memory of the war by sharing the memories and emotions of the young generation, by placing the work created by young people in the physical space around the city of Gori.
The contest has three winners, and the first place winner is 17-year-old Giorgi Tetunashvili. His sketch contains the symbolic meaning of endurance, perseverance and hope for the future. Against the background of the consequences of brutality of the war, the sketch shows a man trying to grow a sapling, to continue his life and, despite being so close to the barbed wire, relentlessly continue his work.
According to the interpretation of the author of the sketch: "Regardless of how damaged you are, the main thing is the hope of building back up". This quote accompanies the mural, which is located on Kirion II Street in the city of Gori. The opening of the mural was symbolically held on August 7, 2022 in the city of Gori.
The second and third places of the competition were taken by Giorgi Tsabadze and Ketevan Berashvili. Giorgi's work conveys the tragedy of one Georgian family, in his own words:"The father feels that he is powerless against the numerous army of the enemy and tries to save his wife and daughter from the bombardment. However, his young son is ready to fight off the intruders’  tanks with toy water pistol to protect his family and homeland, by which I depicted an immortal fighting spirit, which lies genetically in every Georgian.
Ketevan's work in his own interpretation - "Bullets of August stuck in the memory" conveys the feelings and emotions that the war left in the memory of the city: "Heroically spilled blood; mothers trying to save their children; children who want to escape from the memories of war; a fractured wall with a poppy growing on it.
The competition was held within the IDFI project "New identity for the city of Gori". On August 7, together with the opening of the graffiti, all three winners of the competition were awarded cash prizes and certificates. See more materials of the project at the website: www.gorimaps.ge