IDFI-მ “სტალინური სიების“ განახლებული ვებგვერდის პრეზენტაცია გამართა
2023 წლის 21 ივლისს, მწერალთა სახლში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) “სტალინური სიების“ განახლებული ვებგვერდის პრეზენტაცია გამართა.
„სტალინური სიები" მოიცავს საქართველოში 1937-1938 წლების „დიდი ტერორის“ მსხვერპლთა შესახებ მონაცემებს, საარქივო მასალებსა და ფოტოსურათებს.
„სტალინური სიების“ ბაზა აერთიანებს ინფორმაციას იმ 3616 პირის შესახებ, რომლებიც უშუალოდ სტალინისა და პოლიტბიუროს სხვა წევრების გადაწყვეტილებით გასამართლდნენ. პლატფორმა დაინტერესებულ პირებს საშუალებას აძლევს მოიძიონ ინფორმაცია მათი წინაპრების შესახებ, რომლებიც 1937-1938 წლების რეპრესიების მსხვერპლნი გახდნენ.
„სტალინური სიების“ ბაზა IDFI-მ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში დაცულ საარქივო მასალებზე დაყრდნობით და მოძიებული ფოტო და დოკომუნეტური მასალის საფუძველზე შექმნა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართეს მწერალთა სახლის დირექტორმა ნატა ლომოურმა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, რომელმაც ისაუბრა „სტალინური სიების“ შექმნის ისტორიაზე, IDFI-ის მიერ გადადგმულ ნაბიჯებზე რეპრესიების საკითხისა და რეპრესირებულთა ადვოკატირების კუთხით. „ჩვენთვის უაღრესად მნიშვნელოვანია აქტიურად ვიმუშაოთ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების კუთხით. მიგვაჩნია, რომ ეს მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს სტალინის, როგორც „დადებითი ქართველი გმირის“ დამკვიდრებული სტერეოტიპის დამსხვრევას და პოსტსაბჭოთა საქართველოში ბოლშევიკური წარსულის გააზრებას“, - გიორგი კლდიაშვილი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ ღონისძიების მონაწილეებს “სტალინური სიების” განახლებული ვებგვერდი - www.stalin.historyproject.ge  წარუდგინა, გააცნო მისი შინაარსობრივი და ტექნიკური მხარე. აღნიშნა, რომ მნიშნელოვანია ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების კუთხით და აღნიშნული ვებგვერდის შექმნის ერთ-ერთი მიზანი სწორედ ეს არის.
ღონისძიებაზე მოხსენებით წარდგნენ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კულტურის კვლევების პროფესორი,  ნინო ჩიქოვანი  და ჩიკაგოს უნივერსიტეტის ემერიტუს პროფესორი, რონალდ გრიგორ სუნი. ნინო ჩიქოვანმა ისაუბრა საბჭოთა რეპრესიაზე, როგორც კულტურულ და სოციალურ ტრავმაზე; გრიგორ სუნმა ყურადღება გაამახვილა, რომ სტალინური რეპრესიები კლასიკური ტოტალიტარული რეჟიმებისათვის დამახასიათებელ მეთოდებს იმეორებს — მისი მიზანი პარტიისადმი უარყოფითად განწყობილი ინდივიდების გარდა, წინა ლიდერის ერთგული კადრების განადგურებაც იყო. შესაბამისად, სტალინური რეპრესიები საბჭოთა მმართველობის რეალურ სახეს აჩვენებს.
მომხსენებელთა შორის იყვნენ რეპრესირებულთა შთამომავლები - საზოგადოება “მემორიალის” თანადამფუძნებელი, გურამ სოსელია და დალი ჩიტაძე, რომლებმაც ისაუბრეს მათი რეპრესირებული მშობლების ბედსა და იმ ტრავმაზე, რომელიც დღემდე მათი ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია.
დამსწრე საზოგადოებას საშუალება გქონდა საკუთარი აზრი და გამოცდილება გაეზიარებინა რეპრესირებულთა საკითხის ირგვლივ და ღონისძიების დასასრულს, რეპრესირებული მწერლების მუზეუმის მოენახულებინა.

IDFI presented the updated website of Stalin's Lists
On July 21, 2023, at the Writers' House of Georgia, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) presented the updated website of "Stalin's Lists".  "Stalin's Lists" include data, archival materials and photographs about the victims of the "Great Terror" of 1937-1938 in Georgia.
The “Stalin's Lists” database combines information on 3616 persons who were tried directly by the decision of Stalin and other members of the Politburo. The platform allows interested people to find information about their ancestors who were victims of the repressions of 1937-1938.
The "Stalin's Lists" database was created by IDFI based on archival materials stored in the archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and on the basis of retrieved photographs and documentary material.
Natasha Lomouri, director of the Writers’ House of Georgia, and Giorgi Kldiashvili, executive director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), addressed the public at the event. Giorgi Kldiashvili spoke about the history of the creation of the website, the steps taken by IDFI in terms of the issue of repressions and advocacy of the repressed. "It is extremely important for us to actively work on raising public awareness. We believe that this will significantly contribute to shattering the established stereotype of Stalin as a "positive Georgian hero" and to the understanding of the Bolshevik past in post-Soviet Georgia", said Giorgi Kldiashvili.
Anton Vatcharadze, head of the Memory and Disinformation Studies Direction of the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), presented the updated website of "Stalin's Lists" —  www.stalin.historyproject.ge to the participants of the event, introduced its content and technical side. He emphasized that it is important to take effective steps in terms of raising public awareness, and this is one of the goals of creating the website.
The cultural studies professor of Tbilisi State University, Nino Chikovani, and the emeritus professor of Chicago University, Ronald Grigor Suny, spoke at the event. Nino Chikovani spoke about Soviet repression as a cultural and social trauma. Suny emphasized that Stalin's repressions repeated the methods characteristic of classical totalitarian regimes — its goal was to destroy the people loyal to the previous leader, in addition to the individuals who were against the ruling party. Therefore, Stalinist repressions show the real face of Soviet rule.
Among the speakers were the descendants of the repressed people — the co-founder of the "Memorial" society, Guram Soselia and Dali Chitadze, who spoke about the fate of their repressed parents and the trauma that is still an important part of their lives.
The attending public had the opportunity to share their opinion and experience about the issue of repressed people and at the end of the event, to visit the museum of repressed writers.
The website was created with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).