საერთაშორისო კონფერენცია - "სიმართლის გამოვლენა: დიდი ტერორის მასობრივი სამარხები (1937-1938) საქართველოში, ქ. ბათუმში“
2023 წლის 5-6 ოქტომბერს, ბათუმში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), პოლონეთის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრის (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) ფინანსური მხარდაჭერით, საერთაშორისო კონფერენცია "სიმართლის გამოვლენა: დიდი ტერორის მასობრივი სამარხები (1937-1938) საქართველოში, ქ. ბათუმში“ გამართა.
კონფერენციის მიზანი საქართველოს საბჭოთა წარსულის შესწავლა, კვლევა და ქვეყნის დეკომუნიზაციაში წვლილის შეტანა იყო.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ პოლონეთის ელჩი საქართველოში, მარიუშ მაშკიევიჩი, აკადემიური წრის წევრები და დარგის ექსპერტები.
ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თანადამფუძნებელმა და პროგრამების დირექტორმა, ლევან ავალიშვილმა; მიეროშევსკის ცენტრის დირექტორმა, ერნესტ ვიჩიშკევიჩმა და პოლონეთის ელჩმა საქართველოში, მარიუშ მაშკიევიჩმა.
ლევან ავალიშვილმა, პირველ რიგში, მადლობა გადაუხადა მხარდაჭერისთვის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრსა და პოლონეთის ელჩს საქართველოში, მარიუშ მაშკიევიჩს, რომელიც დიდ ყურადღებას უთმობს საქართველოსა და პოლონეთის საერთო მეხსიერების საკითხებს.
“ჩვენი პასუხისმგებლობაა წარსულის სირთულეებთან გამკლავება, მისი სრულად გააზრება და რეპრესირებულთა ხსოვნის უკვდავყოფა. აღნიშნული კონფერენცია კი არის დიალოგის, რეფლექსიისა და მოქმედების პლატფორმა, რომელმაც კვლევებისა და დისკუსიების მეშვეობით, ქმედითი ნაბიჯების გადადგმა უნდა განაპირობოს ბათუმში აღმოჩენილი მასობრივი სამარხების საკითხთან მიმართებით,”- ლევან ავალიშვილი.
მარიუშ მაშკიევიჩმა და ერნესტ ვიჩიშკევიჩმა საქართველოსა და პოლონეთის ინსტიტუტების ერთობლივი კოოპერაციის მნიშვნელობას გაუსვეს ხაზი. ვიჩიშკევიჩმა IDFI-ის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ ისტორიის დამახინჯებასთან ბრძოლა უკეთესი მომავლის შენების ქვაკუთხედია და ამისათვის საუკეთესო გზა ძალების გაერთიანებაა. მარიუშ მაშკიევიჩმა ისაუბრა პოლონელი და ქართველი ხალხის საერთო მეხსიერების საკითხებზე და თავისი მიმართვა დაასრულა სიტყვებით: “ერი მეხსიერების გარეშე - ეს არის ერი მომავლის გარეშე”.
კონფერენციაზე, 2022 წელს ნობელის მშვიდობის პრემიის ლაურეატი ორგანიზაციის, საერთაშორისო მემორიალის თავმჯდომარემ, იან რაჩინსკიმ წაიკითხა ლექცია თემაზე, “როგორ ვისაუბროთ საბჭოთა რეპრესიებზე”, სადაც ისაუბრა საერთაშორისო მემორიალის ისტორიაზე, დიდი ტერორის მიზეზებზე, კომუნიზმის ბოლშევიკურ აღქმასა და ახალი თაობებისათვის რეპრესიების მეხსიერების გადაცემის სირთულეებზე.
კონფერენცია ოთხი ფართო სადისკუსიო პანელისაგან შედგებოდა.
სადისკუსიო პანელს “კომუნისტური დანაშაულების ისტორია საქართველოში”, უძღვებოდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) თანადამფუძნებელი და პროგრამების დირექტორი ლევან ავალიშვილი. დისკუსიაში მონაწილეობდნენ კინორეჟისორი ნანა ჯანელიძე, საფრანგეთის სოციალურ მეცნიერებათა უმაღლესი კვლევების სკოლის ასოცირებული მკვლევარი, გიორგი მამულია და კალიფორნიის უნივერსიტეტის დოქტორანტი, ჰარისონ კინგი.
პირველ პანელს, სახელწოდებით “ბათუმის მასობრივი სამარხები: არქეოლოგიური და ანთროპოლოგიური კვლევები”, უძღვებოდა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე. მოხსენებით წარდგნენ ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის პრესსპიკერი, მამა ილია ხინიკაძე; სასამართლო ანთროპოლოგი ვროცლავის სამედიცინო უნივერსიტეტიდან, ლუკაშ შლეშკოვსკი; არქეოლოგები ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტიდან (IPN), ანჟელიკა სლოდკა და ტომაშ ბორკოვსკი.
მეორე პანელს - “საბჭოთა ტერორის მსხვერპლები - დოკუმენტირების პრობლემები”, ხელმძღვანელობდა მიეროშევსკის დიალოგის ცენტრის დირექტორის მოადგილე, ლუკაშ ადამსკი. Პანელის მომხსენებლები იყვნენ 2022 წელს ნობელის მშვიდობის პრემიის ლაურეატი ორგანიზაციის საერთაშორისო მემორიალის წევრი, სერგეი პრუდოვსკი; მოლდოვის არქივების ეროვნული სააგენტოს დირექტორი, იგორ კაშუ; მიეროშევსკის ცენტრის კვლევების კოორდინატორი, მაცეი ვირვა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე.
მესამე პანელს “მუზეუმების როლი საბჭოთა პოლიტიკური რეპრესიების ხსოვნაში”, უძღვებოდა მედიასაშუალება “ბათუმელების” ჟურნალისტი, ირმა დიმიტრაძე. დამსწრე საზოგადოების წინაშე წარდგნენ ციმბირის მეხსიერების მუზეუმის დირექტორი, ვოიცეხ სლეჟინსკი; მოლდოვის ისტორიის ეროვნული მუზეუმის დირექტორი, ლუდმილა დ. კოჟოკარუ; საქართველოს ბუნებრივი და კულტურული მემკვიდრეობის კვლევისა და განვითარების ცენტრის დირექტორი, მიხეილ წერეთელი და დავით სარაჯიშვილის მემორიალური მუზეუმისა და რეპრესირებულ საბჭოთა მწერალთა მუზეუმის კონცეფციის ავტორი, ნატაშა ლომოური.
მეოთხე პანელს სახელწოდებით “როგორ წავახალისოთ ცოდნა და როგორ გავიგოთ მეტი საბჭოთა რეპრესიების შესახებ” უძღვებოდა რეპრესირებულ საბჭოთა მწერალთა მუზეუმის კონცეფციის ავტორი, ნატაშა ლომოური. ასოციაცია Gulag.cz-ის თავმჯდომარე, საერთაშორისო მემორიალის საბჭოს წევრი, შტეფან ჩერნოუშეკი; საერთაშორისო მემორიალის თანამშრომელი, ვირტუალური მუზეუმის Perm-36-ის პროექტის მონაწილე,  იულია ბალაბანოვა; ცენტრი KARTA-ს რედაქტორი და წარმომადგენელი,  იუსტინა ავჩი, ბელარუსის გაერთიანებული გარდამავალი კაბინეტის წარმომადგენელი, ალინა კოუშიკი  და ჰელმუტ შმიდტის უნივერსიტეტის აღმოსავლეთ ევროპისა და აღმოსავლეთ ცენტრალური ევროპის ისტორიის კათედრის ასისტენტი, მელანი ჰუსინგერი.
კონფერენციის მიმდინარეობისას, პანელებს შორის, გაიმართა დისკუსია კითხვა-პასუხის რეჟიმში.
ღონისძიების დასრულების შემდეგ, კონფერენციის სტუმრებმა რეპრესირებულთა შთამომავლებთან ერთად ბათუმში რეპრესიის მსხვერპლთა მასობრივი სამარხები მოინახულეს.
ღონისძიება განხორციელდა პოლონეთის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრის (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) ფინანსური მხარდაჭერით.

On October 5-6, 2023, in Batumi, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), held an international conference "Uncovering the Truth: Mass Graves of the Great Terror (1937-1938) in Batumi, Georgia".
The purpose of the conference was to study the Soviet past of Georgia and to contribute to the decommunization of the country.
The Ambassador of Poland to Georgia, Mariusz Maszkiewicz, members of the academic circle and experts in the field participated in the conference.
The event was opened with a welcome speech by the co-founder and program director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Levan Avalishvili; The director of the Mieroszewski Center, Ernest Wyciszkiewicz, and the Ambassador of Poland to Georgia, Mariusz Maszkiewicz.
Levan Avalishvili, first of all, thanked the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue for its support. Also, to the Polish ambassador in Georgia, who pays a lot of attention to the issues of common memory of Georgia and Poland.
"Our responsibility is to deal with the difficulties of the past, to fully understand it and to immortalize the memory of the repressed. The said conference is a platform for dialogue, reflection and action, which through studies and discussions should lead to taking effective steps regarding the issue of mass graves found in Batumi," - Levan Avalishvili.
Mariusz Maszkiewicz and Ernest Wyciszkiewicz emphasized the importance of joint cooperation between Georgian and Polish institutions. Wyciszkiewicz thanked IDFI and noted that the fight against the distortion of history is the cornerstone of building a better future, and the best way to do this is to join forces. Mariusz Maszkiewicz spoke about the common memory of the Polish and Georgian people and ended his address with the words: "A nation without memory is a nation without a future."
At the conference, the chairman of the International Memorial, a Nobel Peace Prize laureate organization in 2022, Yan Rachinsky, gave a lecture on the topic "How to talk about Soviet repressions", where he spoke about the history of the International Memorial, the causes of the Great Terror, the Bolshevik perception of communism and the difficulties of transmitting the memory of repression to new generations.
The conference consisted of four discussion panels.
The discussion panel "History of communist crimes in Georgia" was chaired by the co-founder and program director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Levan Avalishvili. Film director Nana Janelidze, Giorgi Mamulia, an associate researcher at the School for Advanced Studies in the Social Sciences, and Harrison King, a doctoral student at the University of California, participated in the discussion. The first panel, entitled "Batumi mass graves: archaeological and anthropological studies", was chaired by Anton Vatcharadze, head of the Memory and Disinformation Studies Direction of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The press speaker of Batumi and Lazeti Diocese, Father Ilia Khinikadze presented the report; Forensic anthropologist from Medical University of Wroclaw, Łukasz Szleszkowski; Archaeologists from the Institute of National Remembrance (IPN), Angelika Slodka and Tomasz Borkowski.
The second panel - "Victims of Soviet terror - problems of documentation" was led by the deputy director of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue, Lukasz Adamski. The speakers of the panel were Sergei Prudovsky, a member of the International Memorial; Director of the National Archives Agency of Moldova, Igor Casu; Mieroszewski Centre Research Coordinator, Maciej Wyrwa and Head of the Memory and Disinformation Studies Direction of the IDFI, Anton Vatcharadze.
The third panel, "The role of museums in commemorating Soviet political repressions", was chaired by Irma Dimitradze, journalist of "Batumelebi" media outlet. Speakers of this panel were the director of Sybir Memorial Museum, Wojciech Śleszyński; Director of the National History Museum of Moldova, Ludmila D. Cojocaru; Director of the Center for Research and Development of Natural and Cultural Heritage of Georgia, Mikheil Tsereteli and the author of the concept of Davit Sarajishvili Memorial Museum and Museum of Repressed Soviet Writers, Natasha Lomouri.
The fourth panel titled "How to popularise knowledge and how to learn about Soviet repressions" was chaired by Natasha Lomouri. The speakers were the chairman of the association Gulag.cz, member of the international memorial board, Stepan Cernousek; Yulia Balabanova, participant of the Perm-36 virtual museum project; Center KARTA editor and representative, Justina Avci, representative of the United Transitional Cabinet of Belarus, Alina Koushyk, and Assistant Professor of the History of East Europe and East Central Europe, Helmut Schmidt University, Melanie Hussinger.
After the event, the guests of the conference together with the descendants of the repressed visited the mass graves of the victims of repression in Batumi.
The event was organized with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Poland.