2020 წლის 4 თებერვალს, ბელარუსის დოკუმენტური ცენტრის პრეს-ცენტრში გაიმართა ბრიფინგი და დისკუსია ჟურნალისტებისთვის, სადაც განიხილეს სახელმწიფო არქივების ღიაობის და რეპრესირებულების მონაცემების საჯაროობის პრობლემები. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა. ღონისძიების ინიციატორი და ორგანიზატორი იყო ბელარუსის დოკუმენტური ცენტრის მკვლევარი და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროექტის - „არქივების ღიაობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთის ბლოკის ქვეყნებში“ პარტნიორი, დიმიტრი დროზდი.
დისკუსიაზე მიწვეული იყვნენ ბელარუსის ეროვნული და ყოფილი უშიშროების (КГБ) არქივების წარმომადგენლები, რომლებიც შეხვედრას არ დაესწრნენ. ბელარუსის დოკუმენტური ცენტრის თქმით, მათგან ამ ქმედებას ელოდნენ და არ გაკვირვებიათ, რადგან ბელარუსი მაღალჩინოსნები არ გამოხატავენ მზაობას საარქივო მიმართულებით ცვლილებებისთვის.
შეხვედრის გახსნისას აღინიშნა, რომ 2020 წელს სრულდება 90 წელი მას შემდეგ, რაც საბჭოთა კავშირში დაიწყო „გაკულაკების“ პროცესი, ხოლო დასავლეთ ბელარუსიდან და უკრაინიდან ხალხთა მასობრივი დეპორტაციების შემდეგ 80 წელი გავიდა. დამსწრეებმა ისაუბრეს საზოგადოებრივ კამპანიაზე - „მოკლული, მაგრამ არდავიწყებული“, რომლის მიზანიცაა სხვადასხვა აქტივობების დაგეგმვა და ინიციატივების კოორდინაცია ქვეყნის იმ ძირითად ქალაქებში (მინსკი, ორშა, მოგილევი, ვიტებსკი, გომელი და ა.შ.), სადაც არის რეპრესიების მსხვერპლთა დახვრეტის ფაქტები და მასობრივი სამარხები. შეხვედრისას გაჟღერდა პრობლემები, რომელსაც ის ადამიანები აწყდებიან, ვისაც სურს ბელარუსის არქივებში წინაპრების ისტორიების შესწავლა. ორგანიზაციების თქმით, ბოლო წლებში სიტუაცია უარესობისკენ შეიცვალა - 80-იანი წლების ბოლოს და 90-იანების დასაწყისში ხელმისაწვდომი დოკუმენტები აღარ არის ღია.
საარქივო კვლევისას მთავარი ბარიერს ბელარუსი ისტორიკოსები აწყდებიან ნათესაობრივი კავშირების დამტკიცებისას, რაც ხანგრძლივი დროის გასვლის, ომების და დოკუმენტების განადგურების გამო, ხშირად შეუძლებელია. გარდაცვლილთან/რეპრესირებულთან ნათესაობრივი ან სხვა სახის კავშირის არარსებობის შემთხვევაში კი დოკუმენტები სხვა პირებზე არ გაიცემა. ბელორუსის ეროვნულმა არქივმა დახურა ერთ დროს ღია მონაცემთა ბაზა, რომელიც შეიცავდა რეპრესირებული მოქალაქეების მონაცემებს.
თუმცა იმ შემთხვევაშიც, თუ ადამიანი დაადასტურებს ნათესაურ კავშირს, მას ელის დაუსაბუთებელი შეზღუდვები: ასე მაგალითად ერთი მკვლევარი აღნიშნავდა, რომ იმის მაგივრად, რომ მისთვის წინაპრის საბრალდებო საქმის გაცნობის საშუალება მიეცათ, არქივის თანამშრომლებმა მას დოკუმენტები ხმამაღლა წაუკითხეს, რა დროსაც სპეციალურად ტოვებდნენ სხვა მოქალაქეების და სახალხო კომისართა საბჭოს (НКВД) თანამშრომლების გვარებს. ვიდეო და აუდიოგადაღება არქივებში დაუშვებელია. მიუხედავად იმისა, რომ ფორმალურად არქივების მოხმარება უფასოა, არქივი ითხოვს ნოტარიულად დამოწმებული სხვადასხვა ცნობას. ცნობების აღების საფასური და დახარჯული დრო არც თუ ისე მცირე რესურსებთანაა დაკავშირებული. გაცილებით რთულია უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მდგომარეობა, რომლებიც არქივს საკონსულოების და სხვა დიპლომატიური არხების საშუალებით მიმართავენ და ამისთვის კიდევ უფრო მეტ რესურსსა და დროს ხარჯავენ.
დიმიტრი დროზდმა დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა IDFI-ს მიერ შემუშავებული რეიტინგი, სადაც 2018 წელს ბელარუსმა ბოლოდან მეორე ადგილი დაიკავა. მან ისაუბრა, არქივების ღიაობის პროექტის ფარგლებში ჩატარებული კონფერენციის შედეგებზე და შეფასების მეთოდოლოგიაზე. აქვე მან აღნიშნა, რომ თუ ბელორუსის ეროვნულ არქივს შედარებით ნორმალური, 56%-იანი რეიტინგი ჰქონდა, უშიშროების არქივი ერთ-ერთი ყველაზე დახურული იყო პოსტ-საბჭოთა სივრცეში და მისი რეიტინგი 22%-ს შეადგენდა. 2019 წელს საერთაშორისო რეიტინგს დაემატა ახალი ქვეყნები ძირითადად აღმოსავლეთ ევროპიდან, რომელთა შეფასებაც ჯერ არ დასრულებულა. დიმიტრი დროზდი ვარაუდობს, რომ ბელარუსი შედეგებით მეცხრედან მეჩვიდმეტე ან მეთვრამეტე ადგილზე დაეშვება.
"იდეაში ჩვენი არქივი არ მუშაობს როგორც არქივი. ის არის საწყობი, რომელშიც დოკუმენტები ინახება. ამავდროულად დაწესებულება ყველანაირად ცდილობს, რომ გაართულოს საარქივო საქმეებთან დაშვების პროცედურა." - აღნიშნა დიმიტრი დროზდმა
მკვლევრებმა ყურადღება გაამახვილეს მათ მეზობელ ქვეყნებზე: რუსეთზე, სადაც რეიტინგის და პრაქტიკის თანახმად, სიტუაცია გაცილებით უკეთესია და უკრაინაზე, სადაც 2015 წლიდან მოყოლებული საარქივო სფეროში რევოლუციური ცვლილებები მოხდა. უკრაინის უშიშროების არქივმა სრულად გახსნა საბჭოთა პერიოდის მასალა და ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია თავისუფლად გაეცნოს არა მხოლოდ რეპრესირებულების, არამედ აგენტების და უშიშროების ორგანოების თანამშრომლების საქმეებსაც. ისტორიკოსების თქმით, ამისათვის უკრაინაში ჩასვლაც აღარაა საჭირო და მკვლევარს საქმეების ციფრული ასლების მიღება ელექტრონულადაც შეუძლია. ზოგიერთი ექსპერტის შიში იმის თაობაზე, რომ ეს გამოიწვევდა უკრაინაში შთამომავლებს შორის დაძაბულობას და შურისძიებას არ გამართლდა, მსგავსი არაფერი მომხდარა.
დიმიტრი დროზდმა ისაუბრა 2019 წლის წინასწარი რეიტინგის ლიდერის, ლიტვის არქივებზე რომელში მუშაობის გამოცდილებაც მას პირადად გააჩნია:
- მე ჩავდივარ ლიტვაში, ვიღებ ნებისმიერი რაოდენობის ნებისმიერ საქმეს. ვუღებ ფოტოებს და 5-6 საათში ვასწრებ იმდენივეს, რამდენსაც ბელარუსში რამდენიმე თვის მანძილზე გავაკეთებდი - სადაც ყველაფერი ან კომპიუტერში უნდა აკრიფო, ან ფასიანი ასლები მოითხოვო. ამას გარდა, არავინ მეკითხება, რაში მჭირდება ეს მასალა. ბელარუსში მომთხოვდნენ რამდენიმე განცხადებას და შემეკითხებოდნენ - რა თემაზე ვმუშაობ და რად მინდა ეს მასალა. საარქივო საქმე, რომელშიც შეიძლება 1 ფურცელი იყოს 75 წელზე ადრე შექმნილი, შეიძლება დახურულად გამოაცხადონ, იმ შემთხვევაშიც კი თუ იქ პირადი ცხოვრების ამსახველი მონაცემები არაა. აბსურდი იქამდეც მიდის, რომ ბელარუსში დახურული უამრავი საარქივო საქმე რუსეთის არქივებში თავისუფალ დაშვებაშია.
ბელარუსის ჰელსინკის კომიტეტის იურისტმა ისაუბრა არქივების დახურული ბუნების იურიდიულ ასპექტებზე და კანონმდებლობის ხარვეზებზე. მისი თქმით, ბელარუსში ბევრი კანონი ინერციით, საბჭოთა ეპოქიდანაა შემორჩენილი, საარქივო დაწესებულებებს კი ინსტიტუციური მეხსიერება არ შეცვლიათ და შესაბამისად აგრძელებენ მუშაობას.
ინფორმაციის მიღების უფლება ბელარუსის მოქალაქეებს გარანტირებული აქვთ როგორც კონსტიტუციით, ასევე საერთაშორისო სამართლის ნორმებით და კანონებით. მაგრამ, არადემოკრატიულ სახელმწიფოს არ სურს მოქალაქეებს მისცეს იმ სიკეთეებით სარგებლობის უფლება, რაც კონსტიტუციითა გარანტირებული. ბელარუსის ჰელსინკის ცენტრმა შეიმუშავა დოკუმენტი, რომლითაც დაინტერესებულ პირებს ასწავლიან, როგორ უნდა დაწერონ იურიდიულად გამართული განცხადებები. ისინი იმედოვნებენ, რომ მიღებული ცოდნის მიღების შემდეგ დაწერილი განცხადება სახელმწიფო სტრუქტურებს არ დაუტოვებს შესაძლებლობას, თავიდან აიცილონ სამართლებრივი ვალდებულებები. საბოლოო ჯამში ისინი დაუსაბუთებელ უარს ვეღარ ეტყვიან მოქალაქეებს, რომლებიც ითხოვენ საარქივო დოკუმენტებთან დაშვებას.
საქართველოს შემთხვევაში სიტუაცია შედარებით უკეთესია, თუმცა აქაც თავს იჩენს რიგი პრობლემები. IDFI წლების მანძილზე ცდილობს სახელმწიფომ კანონმდებლობის დონეზე გამოასწოროს ის პრობლემები, რომელიც საქართველოს არქივებში მკვლევრებს ხვდებათ. ორგანიზაციის აქტიური ადვოკატირების კამპანიის შედეგად, სახელმწიფო არქივებმა გადადგეს ნაბიჯები: ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში გაუქმდა საარქივო დოკუმენტების გაცნობისთვის დაწესებული საფასური, გარდა ამისა შსს არქივს დაევალა რეპრესირებულთა შესახებ ინფორმაციის და კატალოგების პროაქტიული გამოქვეყნება.
საქართველოში საარქივო სფეროში კვლავ აქტუალურია ბელარუსის არქივების მსგავსი რამდენიმე ფუნდამენტური პრობლემა. პრობლემები, რომლებიც ლიტვაში, უკრაინაში, პოლონეთში, უნგრეთსა და სხვა ღია არქივების მქონე ქვეყნებში წლების მანძილზე მოხსნილია:
პირველ რიგში ეს ეხება მასალის ასლების საკუთარი ფოტოაპარატით გადაღებას, რაც მკვლევრების დროს და რესურსს საგრძნობლად ზოგავს, საქართველოს სახელმწიფო არქივებს კი ამით მხოლოდ რამდენიმე ათასი ლარის შემოსავალი დააკლდება.
მეორე ძირითადი პრობლემაა „პერსონალური მონაცემთა“ კანონის გავრცელება საარქივო დოკუმენტებზე და ამ მიზეზით 75 წელზე ადრე შექმნილი დოკუმენტების ან სრულად დაბლოკვა, ან დაშტრიხული ფორმით მიწოდება. აღნიშნული საკითხიც მრავალ ქვეყანაში მოხსნილია და არქივში გადაცემულ მასალაზე პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ კანონი არ ვრცელდება.
პრობლემას წარმოადგენს მკვლევართა დარბაზებში დაშვების გაჭიანურებული დრო.
არქივში დამკვიდრებულია პრაქტიკა, რომელიც ითვალისწინებს დოკუმენტებთან დაშვებაზე უარის თქმის საფუძვლის არ აღრიცხვას. ამის შესახებ IDFI-ს სარჩელი ეროვნული არქივის წინააღმდეგ ორი ინსტანციის სასამართლომ დააკმაყოფილა.
IDFI-ს მიერ კიდევ ერთი იდენტიფიცირებული პრობლემაა არქივმა დაზიანებული და დაკარგული საქმეების სიის პროაქტიული გამოქვეყნება.
სამწუხაროდ, საქართველოში ჯერ კიდევ არ არსებობს სახელმწიფოს ნება იმის თაობაზე, რომ საარქივო კანონმდებლობამ სრულად უზრუნველყოს ღიაობის უმაღლესი სტანდარტები: საქართველოს პარლამენტმა, 2019 წლის 30 აგვისტოს, იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის სხდომაზე განიხილა IDFI-ს მიერ წარდგენილი საკანონმდებლო წინადადება - „ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ“ და „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონებში ცვლილების და დამატებების შეტანის თაობაზე (N1-7153/19; 10.04.2019). მიუხედავად პრინციპებზე თანხმობისა, პარლამენტმა არ დააკმაყოფილა საკანონმდებლო წინადადება და აღნიშნა, რომ წარდგენილი პროექტი იყო რისკების მატარებელი.
IDFI მიიჩნევს, რომ ღიაობა და ანგარიშვალდებულება დემოკრატიული პრინციპებია, რომლის გარეშეც წარმოუდგენელია თავისუფალი საზოგადოების განვითარება. საბჭოთა კავშირის რღვევის შემდგომ, ინფორმაციაზე წვდომა, არქივების ღიაობა და საარქივო დოკუმენტების გასაჯაროება რიგი ქვეყნების უმნიშვნელოვანესი მონაპოვარია, რაც საშუალებას აძლევს საზოგადოებას გაეცნოს და გაიაზროს ისტორია და ტოტალიტარული წარსული.
პარლამენტის მიერ IDFI-ს მიერ ინიცირებული ცვლილებების მიღების შემთხვევაში, მკვლევრებს ექნებათ შესაძლებლობა მარტივად და დაბრკოლებების გარეშე გაეცნონ საარქივო დოკუმენტებს. საბოლოო ჯამში, აღნიშნული ცვლილებები შედეგად მოიტანს სამეცნიერო საქმიანობის გაფართოვებას, საქართველოში უფრო მეტი მკვლევრის ვიზიტს და ქვეყნის ახალი და უახლესი ისტორიის იმ მნიშვნელოვანი დეტალების გამოაშკარავებას, რომელიც ჯერ კიდევ უცნობია ფართო საზოგადოებისთვის. საერთაშორისო მასშტაბით, ღიაობის და გამჭვირვალობის მაღალი სტანდარტით საქართველო დაიკავებს სათანადო ადგილს იმ განვითარებულ ქვეყნებს შორის, რომლებიც თავისი არქივების ხელმისაწვდომობით მაქსიმალურად უწყობენ ხელს მეცნიერების განვითარებას და ტოტალიტარული წარსულის გააზრებას.

On February 4, 2019, a briefingand discussion for journalists was held at the Belarusian Documentation Centre at which the openness of state archives and the publicity of data about repressed people were discussed. Representatives of the civil society participated in the meeting while the initiator and organizer of the event was the researcher of the Belarusian Documentation Centre and the partner of the project “Enhancing Openness of State Archives in the Former Soviet and Eastern Bloc Countries” by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Dmitry Drozd.
The representatives of the National Archives and the Former KGB Archives of Belarus had also been invited but they did not attend the meeting. According to the Belarusian Documentation Centre, this was more of a typical than strange behavior on their part because Belarus is not ready for the changes in the archival direction.
At the beginning of the meeting, it was noted that in 2020 Belarus marks 90 years after the start of the dekulakization and 80 years after the mass deportations from Western Belarus and Ukraine. The attendants talked about the mass campaign “Killed but not Forgotten” which aims at organizing activities and coordinating initiatives in the major cities of the country (Minsk, Orsha, Mogilev, Vitebsk, Gomel, etc.) where the places of mass shootings and mass graves are located. They voiced the problems of those people who want to study the story of their ancestors in the archives. According to them, recently, the situation has changed for the worse – the documents that were accessible in the end of the 80s and the beginning of the 90s, are not open anymore. The most challenging obstacle on the way of archival research is the assertion of kinship ties which is almost impossible after passing so much time, wars and the destruction of documents. In the absence of a kinship or other relationship with the deceased / repressed, no documents will be issued to other persons.The National Archives of Belarus has closed the database which contained the data about the repressed persons. However, even if a person proves his kinship ties, unreasonable regulations await him. For instance, one scholar mentioned that instead of giving him opportunity to see the bill of indictment of his ancestor, the employees of the archives gave him a seat and read the bill out loud during which they skipped the surnames of the other people and the employees of NKVD. Video and audio recording is strictly prohibited at the archives. Even though, formally the service of the archives is free, the cost of forms approved by the notary that are required by the archives is high. The situation of foreign researchers is even worse as they address the archives through the councils and the other diplomatic channels and for this, they spend a lot of money.
Dimitry Drozhd presented IDFI’s rating, in which Belarus holds the second place from the bottom, to the auditorium. He talked about the results of the conference held within the frame of the project on open archives and methodology. He also mentioned that while the National Archives of Belarus has relatively normal ranking of 56%, the KGB archives was one of the most closed archives in the post-Soviet space with 22%. In 2019, new countries, mainly from Eastern Europe, were added to the rating the assessment of which has not been completed yet. However, Dmitry Drozhd supposes that Belarus will move from the 9th place to the 17th or 18th.
Our archive does not work as archive. It is a storage in which the documents are kept. Meanwhile, the institution does its best to complicate the procedure of admission to the archives.
The scholars emphasized the situation in the neighboring countries – Russia where, according to the rating, the situation is much better and Ukraine where the changes in archival space since 2015 turned out to be revolutionary. The KGB Archives of Ukraine fully opened the materials of the Soviet period and any person can see not only the cases of repressed persons but of the agents and the collaborators with KGB. According to historians, researchers do not even need to go to Ukraine as they can receive the digitized materials online. The fear of some experts that this would cause tension and revenge between generations turned out to be futile, as nothing similar has happened.
Dmitry Drozd talked about the archives of Lithuania, predicted leader of the rating, in which he has worked:
I go to Lithuania, take any number of any cases, take photos in a few hours and do the same amount of job that I would have done in Belarus in several months where you have to type everything in computer or request chargeable copies. Besides, nobody asks what for I need these materials. In Belarus, I would have been required to fill several applications, describing the topic I work on and the purpose of using the materials. Lots of archival cases in which only one paper is created less than 75 years ago can be declared closed, even if the material does not contain personal data. This absurdity goes so far that many archival cases closed in Belarus are in open access in Russia.
The lawyer of the Helsinki Committee of Belarus talked about the legal aspects and flaws of everything above-mentioned. According to him, many laws are preserved inertially from the Soviet period while the archival institutions have not changed their institutional memory and they continue their work relevantly.
Belarusian citizens’ right of receiving information is guaranted by the Constitution as well as the norms of the international law. However, the nondemocratic state does not want its citizens to benefit from the rights guaranted by the Constitution. The Helsinki Center of Belarus elaborated a document through which interested individuals can learn how to write legally coherent applications that do not leave space for the state structures to avoid legal responsibilities and, as a result, they ensure the access to archival materials.
In the case of Georgia, situation is different but there are still some problems. IDFI has been enduring for years for the state to improve those legal challenges that the researchers working in the Georgian archives face.  As a result of the active advocacy campaign of the organization and the steps taken by the government with the frame of the Open Government Partnership (OGP), the fees for accessing the documents have been abolished. Besides, the Ministry of Internal Affairs was ordered to proactively publish the information and catalogues about the repressed individuals.
The Georgian archives still face several fundamental problems that the Belarusian archives also experience and that were solved years ago in Lithuania, Ukraine, Poland, Hungary and the other countries with open archives:
This, first of all, concerns the copying of the materials with personal camera, which saves researcher’s time and recourses while the archives only lose several thousands of their income;
The second fundamental problem is the fact that the law on personal data also concerns the archival documents and for this, the documents created less than 75 years ago are being blocked or provided in the classified form. This issue is resolved in many countries and the law on personal data does not encompass the materials transferred to the archives;
There are problems related to the procrastinated time for admitting the researchers to the reading halls;
Creating no registry of why the researchers where refused admission (two judiciary levels have approved IDFI’s complaints on this matter);
One more identified problem by the IDFI is proactive publication of the list of damaged and lost materials.
Unfortunately, there is still no political will in the country the legislature to fully satisfy the highest standards of the openness: on 30 August 2019, at the committee of the legal issues, the Parliament of Georgia discussed the legislative proposal on the amendments in the laws “on the National Archival Fund and National Archives” and “on the Protection of Personal Data” (N1-7153/19; 10.04.2019) submitted by IDFI.  Regardless of the agreement on the main principles, the Parliament did not accept the legislative proposal and mentioned that the represented project contained some risks.
IDFI considers that the openness and accountability are democratic principles without which the development of the free society is impossible. After the fall of the Soviet Union, the access to information, openness of archives and the publication of archival documents are one of the most important achievements of a number of countries that enable the society to get known to and rethink the totalitarian past.
In case the Parliament adopts the amendments initiated by IDFI, the society will be able to get access to the documents easily, without any difficulties. As a result, these changes will facilitate the broadening of scientific work, increase in scientific visits to Georgia and the revelation of many important details that are still unknown to the wider public. With the high standard of openness and transparency, Georgia will hold the relevant position on international level among those developed countries that facilitate the development of research and the rethinking of totalitarian past through providing the access to archives.