საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის და შვედეთის სამეფოს დიპლომატიური ურთიერთობები შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში დაცული დოკუმენტების მიხედვით
06 ივნისი 2020
საქართველოს პირველი რესპუბლიკის (1918-1921) მთავარ საზრუნავს წარმოადგენდა ევროპის ქვეყნების აღიარებისა და მხარდაჭერის მოპოვება, რაც არ იყო მარტივი  ამოცანა იმ პერიოდში პოლიტიკური რეალობისა და ევროპაში განვითარებული საერთაშორისო ვითარების გათვალისწინებით. ქვეყნის პოლიტიკური ელიტა ხვდებოდა, რომ ევროპული მხარდაჭერის გარეშე მომძლავრებულ რუსეთთან გამკლავება შეუძლებელი გახდებოდა. საქართველოს დიპლომატიურმა სამსახურმა ამ მიზნების მისაღწევად თავდაუზოგავად იშრომა და ხშირ შემთხვევაში, დასახული ამოცანები შეასრულა.
პირველი რესპუბლიკის პერიოდში, 1918-1921 წლებში, ორი სრულფასოვანი საელჩო, რომელიც საქართველოს დიპლომატებმა მოახერხეს, რომ გაეხსნათ, მოქმედებდა გერმანიის დედაქალაქ ბერლინში და შვედეთის დედაქალაქ სტოკჰოლმში. სხვა ევროპულ ქვეყნებში მოქმედმა წარმომადგენლობებმა სრულფასოვანი ფორმა - აღიარება მასპინძელი სახელმწიფოსგან, სამწუხაროდ, ვერ მიიღეს. მოგვიანებით, 1921 წელს, საელჩო დაარსდა პარიზშიც, თუმცა ახლადდანიშნულმა ელჩმა, აკაკი ჩხენკელმა საფრანგეთის პრეზიდენტ მილიერანს რწმუნებათა სიგელი გადასცა 1921 წლის 25 თებერვალს, სწორედ იმ დღეს, როდესაც თბილისს ბოლშევიკები იპყრობდნენ.
შესაბამისად, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დიპლომატიის ისტორიისთვის ძალზედ მნიშვნელოვანი ეპიზოდია საქართველოს და შვედეთის სამეფოს ურთიერთობები. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) წარმოგიდგენთ რამდენიმე დოკუმენტს, რომელიც შვედეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს არქივში ინახება და ძირითადად ასახავს ოფიციალურ მიმოწერას საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლების დანიშვნა-გათავისუფლებისა და გადაადგილების თაობაზე. ამ დოკუმენტებშიც ნათლად ჩანს ის დადებითი დამოკიდებულება, რომელიც სკანდინავიურ ქვეყნებს და, განსაკუთრებით, შვედეთს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის მიმართ ჰქონდა.
შვედეთში საქართველოს წარმომადგენლობა მნიშვნელოვან როლს თამაშობდა, რადგან ჯერ კიდევ 1900-იანი წლების დასაწყისში, შვედეთის დედაქალაქი და განსაკუთრებით იქ მდებარე გერმანიის საელჩო წარმოადგენდა რუსეთის იმპერიის წინააღმდეგ მიმართული საქმიანობის ერთ-ერთ ცენტრს ევროპაში. 1916 წლის დეკემბერში შედგენილი აგენტურული ცნობის თანახმად, ივანე ჯავახიშვილი ფარულად იმყოფებოდა სტოკჰოლმში და იქ მოლაპარაკებებს აწარმოებდა გერმანიის ელჩთან საქართველოს დამოუკიდებლობის საკითხზე.[1] იყო აქტიური კავშირი „საქართველოს გათავისუფლების კომიტეტთან“, რომელიც ამ პერიოდში ევროპაში მოქმედებდა.
კავკასიის სამოქალაქო საკითხებში საიმპერატორო უდიდებულესობის მეფისნაცვლისადმი წარდგენილი აგენტურული ცნობა, ივანე ჯავახიშვილის შესახებ, სადაც ნახსენებია მისი შვედეთში ფარული ვიზიტი: “ჯავახოვი, ვითომ და ინკოგნიტოდ იმყოფებოდა სტოკჰოლმში და იქ საქართველოს საკითხზე მოლაპარაკებები აწარმოა გერმანიის ელჩთან. ამ მოლაპარაკების შინაარსი დიდ საიდუმლოდ არის შენახული. ჯავახოვი-ისტორიკოსი, ავტონომიის და ფედერალიზმის მხურვალე მხარდამჭერი, თავის დასკვნებს ამყარებს ისტორიულ დოკუმენტებზე.” 15 დეკემბერი 1916 წელი. წყარო: საქართველოს ეროვნული არქივი.
შესაბამისად, რუსეთთან დაპირისპირებულ ძლიერ ევროპულ ქვეყანაში სრულფასოვანი საელჩოს ქონა, რომელიც ასევე დაფარავდა სხვა სკანდინავიურ ქვეყნებსაც, გადამწყვეტ მნიშვნელობას ატარებდა საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკისთვის, როგორც ახლად შექმნილი დამოუკიდებელი სახელმწიფოსთვის.
შვედეთი პირველ მსოფლიო ომში ნაკლებად დაზარალდა. შვედურ პოლიტიკაში პროგერმანული განწყობების მიუხედავად, ქვეყანამ თავიდანვე გამოაცხადა ნეიტრალიტეტი და ომის მსვლელობის პირველ წლებში განაგრძობდა ვაჭრობას როგორც მოკავშირეთა ქვეყნებთან, ასევე გერმანიასთანაც. ეს მდგომარეობა 1917 წლამდე გაგრძელდა, სანამ შვედეთის რკინის ექსპორტი შემცირდებოდა, რის შემდეგაც ქვეყანაში წარმოიშვა სასურსათო კრიზისი და დაიწყო არეულობები. შედეგად, კონსერვატორთა მთავრობა იძულებული გახდა გადამდგარიყო და მათ მაგივრად სათავეში სოციალ-დემოკრატები მოვიდნენ.[2]
ბუნებრივია,თავად შვედეთის ინტერესს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის მიმართ წარმოადგენდა ის ბუნებრივი რესურსები და პოლიტიკურად მნიშვნელოვანი გეოგრაფიული მდებარეობა, რომელიც ქვეყანას გააჩნდა. მანგანუმის საბადოები იმ პერიოდის სამხედრო ინდუსტრიაში მნიშვნელოვან როლს თამაშობდა მთელს მსოფლიოში, ზემო იმერეთის რეგიონები კი მდიდარი იყო ამ წიაღისეულით. ასევე მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენდა ბაქოს ნავთობის საბადოები, რომელიც მსოფლიოში სიდიდით მეორე იყო, ხოლო ტრანსპორტირების ერთადერთი გზა საქართველოს გავლით, ბათუმის პორტზე გადიოდა.[3] იდეოლოგიური თანხვედრა სოციალ-დემოკრატიულ მთავრობებს შორის დამატებით მნიშვნელოვან ფაქტორს წარმოადგენდა, ამ ყველაფერმა კი ხელი შეუწყო შვედეთსა და საქართველოს შორის მეგობრული ურთიერთობების დამყარებას.
1918 წელს საქართველოს მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება შვედეთისა და ნორვეგიის სამეფოებში დაეფუძნებინა საქართველოს დიპლომატიური წარმომადგენლობა და ამისათვის საქართველოს რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აკაკი ჩხენკელმა წერილობით მიმართა შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს იოჰანეს ჰელნორეს (Johannes Hellnor). ჩხენკელმა საქართველოს მთავრობის სახელით შვედეთის მთავრობას წარუდგინა შვედეთში საქართველოს წარმომადგენლის თანამდებობაზე მიხეილ (მიხაკო) წერეთლის კანდიდატურა და გამოხატა იმედი მხარდაჭერასთან დაკავშირებით.
მიხეილ (მიხაკო) წერეთელი
მიხაკო წერეთლის ელჩად დანიშვნის თაობაზე, 1918 წლის 14 ოქტომბერს, საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი აკაკი ჩხენკელი შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს ბერლინიდან წერდა:
„საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობას სურს, შვედეთის სამეფო უდიდებულესობის მთავრობასთან ურთიერთობებში შევიდეს და ამ მიზნით დანიშნოს წარმომადგენელი შვედეთის სამეფო მთავრობასთან, რესპუბლიკის მოქალაქე, ბატონი მიხეილ წერეთელი.
რესპუბლიკის მთავრობა იმედოვნებს, რომ ჩვენი რესპუბლიკის მოქალაქე, ბატონი მიხეილ წერეთელი, სამეფო ხელისუფლებასთან მოიპოვებს ნდობას, რაც ხელს შეუწყობს მას მისიის შესრულებაში. გთხოვთ, თქვენი უდიდებულესობის მთავრობას მიხეილ წერეთელმა წარუდგინოს რესპუბლიკის მთავრობის სახელით რწმუნებათა სიგელი.“
აკაკი ჩხენკელის წერილი ბერლინიდან მიხაკო წერეთლის ელჩად წარგზავნის თაობაზე. 1918 წლის 14 ოქტომბერი. წყარო: შვედეთის საგარეო სამინისტროს არქივი.
შვედეთის მთავრობის მხრიდან აგრემანის მიღების შედეგად 1918 წლის 19 ოქტომბრისათვის მიხაკო წერეთელი ოფიციალურად ჩავიდა სტოკჰოლმში რწმუნებათა სიგელების გადასაცემად შვედეთის მეფე გუსტავ V (Gustaf V) და შეუდგა  დიპლომატიურ საქმიანობას. საელჩო დროებით ფუნქციონირებდა სასტუმრო „რეგინა“-ში (Hotel Regina), ხოლო მოგვიანებით კი (1919 წლის 16 იანვრისათვის) საქართველოს საელჩო განთავსდა ქალაქ სტოკჰოლმის ცენტრში, ტეგნერლუნდენის ქუჩის №3-ში მდებარე შენობაში. შვედეთში საელჩოს გახსნის მთავარი მიზანი ორი იყო: საქართველოს დამოუკიდებლობის მხარდაჭერა და სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების გაღრმავება და განვითარება.
მიხაკო წერეთლის წერილი, რომლითაც ის ატყობინებდა შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს, რომ იმყოფება სტოკჰოლმში და მზად არის შესახვედრად, 19 ოქტომბერი, 1918 წელი. წყარო: შვედეთის საგარეო სამინისტროს არქივი.
შენობა სტოკჰოლმში, ტეგნერლუნდენის ქ. №3, სადაც მდებარეობდა საქართველოს საელჩო. თანამედროვე ფოტო. წყარო: google maps.
1918 წლის 26 ნოემბერს, მიხაკო წერეთლის სხვა თანამდებობაზე გადასვლასთან დაკავშირებით (ის საქართველოში დაბრუნდა და თბილისის ახლადგახსნილ უნივერსიტეტში დაიწყო მოღვაწეობა), შვედეთში ელჩად დაინიშნა არისტოტელე (არისტო) ჭუმბაძე. აღსანიშნავია ისიც, რომ საელჩოს გადაბარების საკითხი და ჭუმბაძის როტაცია გაჭიანურდა, ხოლო შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰელნერმა, მიხაკო წერეთელს შვედეთში დარჩენის უფლება მისცა და მას პასპორტი შესაბამისი ვადით გაუგრძელა.
არისტო ჭუმბაძე
შვედეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის, ჰელნერის წერილი მიხაკო წერეთლისადმი სტოკჰოლმში დარჩენის შესაძლებლობის თაობაზე. 21 იანვარი, 1919 წელი. წყარო: შვედეთის საგარეო სამინისტროს არქივი.
ამ პერიოდიდან მოყოლებული, შვედეთის სამეფოში საქართველოს საელჩოს მთავარ ამოცანას წარმოადგენდა ოფიციალურ სტოკჰოლმთან და ოსლოსთან აქტიური მუშაობა ვერსალის საზავო კონფერენციაზე ამ ქვეყნების წარმომადგენლების მხარდაჭერასთან დაკავშირებით. ეს ყველაფერი საბოლოო ჯამში გამოიხატა იმაში, რომ 1920 წელს ერთა ლიგაში შეიქმნა საქართველოს გაწევრიანების საკითხზე სამდივნო, რომლის აქტიური წევრიც იყო შვედი დეპუტატი თეოდორ ადელსვორდი (Theodor Adelsward, ყოფილი ფინანსთა მინისტრი 1911-1917 წლებში) და ცნობილი ნორვეგიელი პოლიტიკური მოღვაწე, საქართველოს საკითხზე მომხსენებელი და მთავარი მხარდამჭერი ფრიტიოფ ნანსენი (Fritiof Nansen, 1922 წელს მიიღო ნობელის მშვიდობის პრიზი). სწორედ მათი და აგრეთვე სხვა ქვეყნების დელეგაციების აქტიური მუშაობით მოხდა 1921 წლის თებერვალში საქართველოს დე იურედ აღიარება.
თეოდორ ადელსვორდი
ფრიტიოფ ნანსენი
საქართველოს საელჩომ, ფინანსური სიდუხჭირის გამო,შვედეთის სამეფოში დიდხანს ვერ იფუნქციონირა და 1920 წლის ივნისში ელჩი, არისტო ჭუმბაძე,იძულებული გახდა დაეხურა საელჩო. მისი მოვალეობების შესრულება კი ბერლინში საქართველოს წარმომადგენელს, ვლადიმერ ახმეტელს დაეკისრა.[4]
გამოსამშვიდობებელ წერილში, 1920 წლის 14 ივნისს,არისტო ჭუმბაძე საგარეო საქმეთა მინისტრს წერდა: „თქვენი მძლავრი მხარდაჭერით, ქართველი ხალხის ინტერესების წარმომადგენელი ვიყავი. ქართველმა ხალხმა არასოდეს უნდა დაივიწყოს ის მორალური მხარდაჭერა, რომელიც შვედეთმა აჩვენა რთულ პერიოდში, რაც გამოიხატა ახალგაზრდა დემოკრატიული რესპუბლიკის ფაქტობრივი აღიარებით. ორივე ხალხის ინტერესი კულტურული და ეკონომიკური თვალსაზრისით კიდევ უფრო აქტიურ მიდგომას მოითხოვს, ამიტომ მე მივდივარ იმ იმედით, რომ თქვენი აღმატებულება მომავალში კვლავ აღმოგვიჩენს თავის გავლენიან მხარდაჭერას ამ მნიშვნელოვანი ამოცანის განხორციელების გზაზე.“
არისტო ჭუმბაძის გამოსამშვიდობებელი წერილი, 14 ივნისი, 1920 წელი. წყარო: შვედეთის საგარეო სამინისტროს არქივი.
სამწუხაროდ, საქართველოს საელჩოს მუშაობა შვედეთში ძალზედ ხანმოკლე აღმოჩნდა, თუმცა აქვე აღსანიშნავია, რომ საელჩოს დაფუძნების დროს დასახული მიზნების ნაწილი, მაინც მიღწეული იქნა. იმას, თუ რატომ ვეღარ გაგრძელდა და განვითარდა ორ ქვეყანას შორის ურთიერთობა, კარგად ასახავს მოკლე ამონარიდი 1920 წლის გაზეთიდან - „საქართველოს რესპუბლიკა“, რომელიც იტყობინებოდა:
„სკანდინავიაში მყოფი საქართველოს სრულუფლებიანი წარმომადგენელი არისტო ჭუმბაძე საქართველოში დაბრუნდა. მან აღნიშნა, რომ შვეცია, ნორვეგია, დანია ის ქვეყნები არიან, ვინც პირველად აღიარა აქართველოს დამოუკიდებლობაო. მისივეთქმით, ადგილობრივმა პრესამ დიდი ინტერესი გამოიჩინა საქართველოს მიმართ. სავაჭრო წრეები ძლიერ დაინტერესებულან, თუმცა პრაქტიკული ნაბიჯების გადადგმას ერიდებიანო“.[5]
კერძო და თუნდაც სამთავრობო კომპანიებისთვის ძალიან სარისკო ნაბიჯი იყო იმ რეგიონში შესვლა, რომელსაც გამუდმებით ემუქრებოდა ბოლშევიკური რუსეთისგან მომდინარე საფრთხე. რუსეთის სათავეში მოსვლისთვის მებრძოლი ანტიბოლშევიკურ რევოლუციურ ძალებს, ე.წ. „თეთრ მოძრაობას“  რუსეთის სამოქალაქო ომის დროს ევროპის მთელი რიგი სახელმწიფოები უჭერდნენ მხარს. „თეთრებმა“ პოზიციები ნელ-ნელა დათმეს და 1920 წლისთვის უკვე ჩრდილო კავკასია საბოლოოდ დაკარგეს, რამაც დიდი ზეგავლენა მოახდინა ევროპის ქვეყნების პოლიტიკაზე სამხრეთ კავკასიასთან მიმართებაშიც. ბოლშევიკები გაბატონდნენ ნავთობით მდიდარ აზერბაიჯანში, მალევე „გააწითლეს“ სომხეთიც და უკვე რთული მისახვედრი არ იყო, რომ რიგში იდგა საქართველოს ოკუპაციის საკითხი. მცირე ხანში, დიდი რესურსების ფლობის გამო და გეოპოლიტიკური ინტერესების გათვალისწინებით, ბოლშევიკებთან საერთო ენის გამონახვა დაიწყეს ჯერ ბრიტანეთმა და შემდეგ ევროპის ზოგიერთმა სხვა ქვეყანამაც, რამაც შვედეთის დარ, მეგობარ ევროპულ სახელმწიფოებს საქართველოს დახმარების შანსები აღარ დაუტოვა...
[1] https://idfi.ge/ge/ivane_javakhishvili_and_georgias_independence
[2] Siney, Marion C. (1975). "Swedish neutrality and economic warfare in World War I". Conspectus of History.
[3] იხ.: Ghambashidze, David (1918), The Caucasian petroleum industry and its importance for Eastern Europe and Asia, Londra, The Anglo-Georgian Society.
[4] http://sweden.mfa.gov.ge/
[5] საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921) ენციკლოპედია-ლექსიკონი, „ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამომცემლობა“, თბილისი, 2018 გვ.529.

The main concern of the First Republic of Georgia (1918-1921) was to gain the recognition and support of the European countries, which was not an easy task, considering the political reality of that period and the international developments in Europe. The political elite of the country realized that, without the support of Europe, it would be impossible to counter empowered Russia. The foreign service of Georgia worked hard to achieve these goals and, in most cases, succeeded.
During the period of the First republic of Georgia, in 1918-1921, two plenipotentiary embassies, that the Georgia managed to open, functioned in Berlin, Germany and Stockholm, Sweden. Unfortunately, the diplomatic representatives in the other countries did not manage to get a plenipotentiary form – recognition from the host state. Later, in 1921, the new embassy was established in Paris. However, the newly-appointed ambassador, Akaki Chkhenkeli, presented a letter of credence to the President of France, Millerand on 25 February 1921, the day on which the Bolsheviks occupied Tbilisi.
Based on the above-said, the diplomatic relations between Georgia and the Kingdom of Sweden were very important for the diplomatic history of the Democratic Republic of Georgia. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) presents several documents that are preserved at the Archives of the Ministry of Foreign Affairs of Sweden. These documents mainly depict the official correspondence about the appointment, dismissal and relocation of the diplomatic representatives of Georgia. These documents clearly show the positive attitude the Scandinavian countries and especially Sweden had toward the First Republic of Georgia.
The Georgian diplomatic representatives in Sweden played an important role, because already in the beginning of the 1990s, the capital of Sweden and especially the Embassy of Germany were the center of activities aimed against the Russian Empire. According to the intelligence note created in December 1916, Ivane Javakhishvili secretly visited Stockholm and held negotiations concerning the independence of Georgia with the Ambassador of Germany. [1] There was an active communication with the “Liberation Committee of Georgia”, which functioned in Europe in that period.
An intelligence note about Ivane Javakhishvili’s secret visit to Sweden, sent to the vicegerent of the Emperor on the public issues in the Caucasus: “Javakhov had allegedly incognito visit to Stockholm where he held talks about Georgia with the Ambassador of Germany. The content of these talks are being kept secret. Javakhov – a historian, ardent supporter of autonomy and federalism, basis his conclusions on historical documents”. 15 December 1916. Source: National Archives of Georgia.
Therefore, the establishment of the plenipotentiary embassy in a powerful European country, which opposed Russia and would also cover the other Scandinavian countries, was of paramount importance for the Democratic Republic of Georgia as a newly-established independent country.
Sweden was less damaged in the First World War. Regardless of the pro-German attitudes in politics, the country declared neutrality from the very beginning and, during the first years of the war, continued trade with the allied countries as well as Germany. This situation lasted until 1917, when the iron export of the country declines and the supply crisis and internal unrests began. As a result, the Conservative Government had to resign and the Social-Democrats came to power. [2]
Not surprisingly, Sweden’s interest toward the First Republic of Georgia was facilitated by its natural recourses and the geopolitical location. The deposits of manganese played an important role in the militaristic industry of that period and the regions of Upper Imereti were rich in this mineral. Also, Baku oil industry, second largest in the world, was an important factor as long as the only way for transporting it was through Batumi port. [3] Ideological unity between the social-democratic governments was another important factor. All of these facilitated the establishment of friendly relations between Sweden and Georgia.
In 1918, the Government of Georgia decided to establish diplomatic representation of Georgia in the Kingdoms of Sweden and Norway. For this, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Akaki Chkhenkeli addressed to the Minister of Foreign Affairs of Sweden, Johannes Hellnor. Chkhenkeli presented Mikheil (Mikhako) Tsereteli, as a candidate on the post of the representative of Georgia in Sweden, and expressed his hope that the Swedish government would support him.
Mikheil (Mikhako) Tsereteli
On the issue of appointing Mikhako Tsereteli as an Ambassador of Georgia, the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Akaki Chkhenkeli wrote to the Minister of Foreign Affairs of Sweden from Berlin on 14 October 1918:
“The Government of the Republic of Georgia desires to have relations with the Kingdom of Sweden and, for this purpose, appoint a representative to the Swedish Government, a citizen of the Republic, Mr. Mikheil Tsereteli.
The Government of the Republic hopes that the citizen of our Republic, Mr. Mikheil Tsereteli will gain trust of the Government of the Kingdom, which will help him accomplish his mission. We ask that Mikheil Tsereteli, on behalf of the Government of the Republic, present a letter of credence to the government of your majesty”.
Akaki Chkhenkeli’s letter from Berlin on appointing Mikhako Tsereteli as an Ambassador. 14 October 1918. Source: Archives of the Ministry of Foreign Affairs of Sweden.
After receiving agrément from the Swedish government, by 19 October 1918, Mikhako Tsereteli officially arrived to Stockholm for presenting the letter of credence to the King of Sweden, Gustaf V and started his diplomatic work. The Embassy was temporarily based in Hotel Regina and later (by 16 January 1919) it was moved to the city center, 3, Tegnérlunden Street. The opening of Embassy in Sweden had two objectives: support of Georgia’s independence and the enhancement of trade and economic ties.
Mikhako Tsereteli’s letter, in which he notifies the Minister of Foreign Affairs of Sweden that he is in Stockholm and is ready to meet him. October 19, 1918. Source: Archives of the Ministry of Foreign Affairs of Sweden.
Building in Stockholm. 3, Tegnérlunden Street where the Embassy of Georgia was located. Contemporary photo. Source: Google Maps.
On November 26, 1918, after Mikhako Tsreteli’s moving to another position (he returned to Georgia and started working at the newly-opened university in Tbilisi), Aristotele (Aristo) Chumbadze was appointed as an Ambassador of Georgia in Sweden. It should be noted that the process of handing over the Embassy and Chumbadze’s rotation was procrastinated and the Minister of Foreign Affairs of Sweden, Hellnor allowed Tsereteli to stay in Sweden and extended his passport.
Aristo Chumbadze
Minister of Foreign Affairs of Sweden, Johannes Hellnor’s letter to Mikhako Tsereteli on the opportunity to stay in Sweden. January 21, 1919. Source: Archives of the Ministry of Foreign Affairs of Sweden.
Since then, the main objective of the Embassy of Georgia in Sweden has become an active work for official Stockholm and Oslo to support Georgia at the Versailles Peace Conference. As a result, finally, in 1920, the secretariat on the issue of Georgia’s membership was created in the League of Nations. Swedish MP, Theodor Adelsward (former Minister of Finances in 1911-1917) and famous Norwegian politician, reporter on Georgian issues and active supporter, Fridtjof Nansen (in 1922 he received the Nobel Peace Prize) were the member of the secretariat. Through their active work, in which the delegations of the other countries were also involved, in 1921, Georgia was recognized de jure.
Theodor Adelsward
Fridtjof Nansen
The Embassy of Georgia, due to financial difficulties, could not function in Sweden for too long and in June 1920, Aristo Chumbadze had to close the Embassy. The representative of Georgia in Berlin, Vladimir Akhmeteli was ordered to perform his obligations. [4]
In his farewell letter, on 14 June 1920, Aristo Chumbudze wrote to the Minister of Foreign Affairs: “Through your active support, I’ve been a representative of the interests of the Georgian people. The Georgian people should never forget the moral Sweden has shown in the difficult period, which resulted in the official recognition of the young Democratic Republic. The interests of both of our people in terms of culture and economy require more active approach. Therefore, I am leaving with the hope that, in the future, your majesty will still support us on our way of the implementation of this important task”.
Aristo Chumbadze’s farewell letter. 14 June 1920. Source: Archives of the Ministry of Foreign Affairs of Sweden.
Unfortunately, the functioning of the Embassy of Georgia in Sweden was very short-lived. However, it should be mentioned that the part of the objectives, set while establishing the Embassy, had not been achieved. The short excerpt from the 1920 newspaper “Sakartvelos respublika” well explains the reasons why the relations between the two countries have not continued and developed:
“Plenipotentiary representative of Georgia in Scandinavia, Aristo Chumbadze returned to Georgia. He said that Sweden, Norway and Denmark are the first countries that recognized the independence of Georgia. According to him, the local press expressed a great interest toward Georgia. He said that the business circles are very interested but they avoid taking practical steps”. [5]
It was very risky for private or even state companies to enter the region which was constantly threatened by Bolshevik Russia. The anti-Bolshevik revolutionary powers, so-called White Movement was widely supported by a number of European countries during the Civil War in Russia. The Whites gradually ceded their positions and by 1920 they had already lost the North Caucasus, which has affected the policy of European countries toward the South Caucasus. The Bolsheviks dominated oil-rich Azerbaijan, then they turned Armenia into red and it was not hard to guess that Georgia was next. Shortly, due to the great recourses and geopolitical interests, first Britain and then some other European countries started finding common language with the Bolsheviks. This did not leave Sweden and the other friendly European countries a chance to help Georgia…
[1] https://idfi.ge/ge/ivane_javakhishvili_and_georgias_independence
[2] Siney, Marion C. (1975). "Swedish neutrality and economic warfare in World War I". Conspectus of History.
[3] Ghambashidze, David (1918), The Caucasian petroleum industry and its importance for Eastern Europe and Asia, Londra, The Anglo-Georgian Society.