IDFI-ის მიმდინარე პროექტის ფარგლებში “ ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის”, ვებ-გვერდი შეიქმნა: www.gorimaps.ge
07 აგვისტო 2022
IDFI-ს მიმდინარე პროექტის ფარგლებში “ ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის”, ვებ-გვერდი შეიქმნა: www.gorimaps.ge
საგანმანათლებლო, ტურისტული და განახლებადი ვებ-გვერდის პრეზენტაცია ქალაქ გორში, სიმბოლურად 7 აგვისტოს გამართული კონფერენციის ფარგლებში გაიმართა.
საუკუნეთა განმავლობაში გორი იყო ერთ-ერთი ყველაზე საკვანძო ქალაქი საქართველოს ისტორიაში, თუმცა მრავალი რამ ქალაქის შესახებ ფართო საზოგადოებაში არ არის ცნობილი:1920-ის მიწისძვრის მასშტაბი, გორის მნიშვნელობა ვაჟა-ფშაველას ცხოვრებაში, ქალაქის დემოკრატიული და კულტურული ტრადიცია და სხვა მრავალი ამბავი.
აქ თქვენ შეგიძლიათ გაეცნოთ ისტორიულ და თანამედროვე მოვლენებს, ფოტომასალებს, საარქივო დოკუმენტებსა და ვიდეოებს გორის ისტორიის, კულტურისა და ყოველდღიურობის შესახებ.
ვებ-გვერდის პირველადი ვერსია განვითარების ეტაპზეა. მის დასრულებულ ვერსიაში დაინტერესებულ ადამიანებს ექნებათ საშუალება რუკაზე მონიშნული პინების საშუალებით მოინახულონ ქალაქის აქამდე ნაკლებად ცნობილი ადგილები, მოისმინონ ალტერნატიული ისტორიები და მეტი გაიგონ ქალაქის ისტორიული წარსულისა და იდენტობის შესახებ. პროექტის მომდევნო ეტაპზე, საიტზე განთავსებული პინების კვლადაკვალ, ქალაქ გორში გამოჩნდება ბანერები, რომელზეც დატანილი იქნება საკვანძო ინფორმაცია და QR კოდი, რომლის საშუალებითაც დაინტერესებული მაცხოვრებლები ან ქალაქის სტუმრები შეძლებენ ამა თუ იმ თემაზე მეტი ინფორმაციის მიღებას.

Within the framework of IDFI's ongoing project "New identity for the city of Gori", a website was created: www.gorimaps.ge
The presentation of the educational, touristic and updating website was held in the city of Gori, symbolically within the framework of the conference held on August 7.
For centuries, Gori has been one of the most important cities in the history of Georgia, although many things about the city are not known to the general public: the magnitude of the 1920 earthquake, the importance of Gori in the life of Vazha-Pshavela, the city's democratic and cultural tradition, and many other stories.
Here you can learn about historical and contemporary events, photographs, archival documents and videos about the history, culture and everyday life of Gori.
The first version of the website is under development. In its finished version, interested people will have the opportunity to visit hitherto little-known places of the city, listen to alternative stories and learn more about the historical past and identity of the city through pins marked on the map.At the next stage of the project, banners will appear in the city of Gori following the pins placed on the site, with key information and a QR code, through which interested residents or visitors to the city will be able to get more information on any topic.