IDFI-ს ორგანიზებით გაიმართა საჯარო ლექცია თემაზე მასობრივი დახვრეტის და დამარხვის ადგილების აღმოჩენა და ნეშტების ექსჰუმაცია
2014 წლის 25 აპრილს საქართველოში პოლონეთის საელჩოს მხარდაჭერით, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში ჩატარდა საჯარო ლექცია თემაზე - მასობრივი დახვრეტის და დამარხვის ადგილების აღმოჩენა და ნეშტების ექსჰუმაცია.
ღონისძიება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI), საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივისა და 'ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტი - პოლონელი ერის წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულის ეროვნული მეხსიერების კომისიის' (IPN) თანამშრომლობითი პროექტის ფარგლებში გაიმართა.
მოხსენებები გააკეთეს ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის ექსჰუმაციის პროექტის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა კრჟიშტოფ შვაგრჟიკიმ და ექსჰუმაციისა და დნმ-ის ანალიზის ჩატარებაზე პასუხისმგებელმა პირმა, ლუკაშ შლეშკოვსკიმ.
public, lecture, remains
მომხსენებლებმა დამსწრეებს გააცნეს პოლონეთის გამოცდილება საბჭოთა რეჟიმის მსხვერპლთა სამარხების აღმოჩენისა და ნეშტების ექსჰუმაციის კუთხით.
ეს გამოცდილება განსაკუთრებით საინტერესოა საქართველოსთვის, რადგან ჯერ კიდევ არ არის აღმოჩენილი და შესწავლილი 1937-39 წლებში დახვრეტილი ადამიანების სამარხები და ნეშტები.
შეხვედრას დაესწრნენ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტები და საკითხით დაინტერესებული სხვა პირები.
ლექციის შემდგომ, IDFI-ის და შსს-ის არქივის თანამშრომლებმა პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის წარმომადგენლებს დაათვალიერებინეს სოფ. სართიჭალაში 1924 წელს „აგვისტოს აჯანყების“მონაწილეთა დახვრეტის სავარაუდო ადგილები.
სამომავლოდ დაიგეგმა პარტნიორული ურთიერთობის გაღრმავება როგორც სამეცნიერო-კვლევით, ისე პრაქტიკულ საქმიანობაში, რაც მოიცავს საქართველოში საბჭოურ პერიოდში რეპრესირებულთა დამარხვის ადგილების აღმოჩენას.

IDFI Organized Public Lecture on Discovering Mass Execution Sites and Exhuming the Remains
On April 25, 2014, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), in partnership with the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Institute of National Remembrance – Commission for the Prosecution of Crimes against the Polish Nation (IPN) and the support of the Polish Embassy in Georgia, conducted the public lecture at Ilia State university on the topic of discovering mass execution sites and exhuming the remains.
Professor Krzysztof Szwagrzyk – Chief of Exhumation Project and Łukasz Szleszkowski – Responsible Person for Exhumations and DNA Testing held the presentations. They made the attendants familiar with the experience of Poland in terms of discovering mass execution sites and exhuming the remains. Their experience is especially interesting for Georgia, since the graves and remains of the victims of 1937-39 purge are not yet discovered and studied.
The meeting was attended by the students of Ilia State University and other persons, interested in these issues.
After the lecture, the representatives of IDFI, Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, together with the representatives of IPN, visited the village Sartichala, where presumably the mass execution of the participants of ‘August Revolt’ took place in 1924.
As a result of the visit, involved organizations planned further partnership both in research and practical activities, including partnership in discovering the graves of the victims of the Soviet Regime.