საერთაშორისო კვლევითმა ინსტიტუტმა CEVRO, საქართველოს საბჭოთა ტოტალიტარული სისტემიდან დემოკრატიისკენ ტრანსფორმაციის შესახებ სტატიების კრებული გამოსცა, რომელშიც IDFI-ს სამი სტატიაა შესული
2018 წელს IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა და საარქივო და საბჭოთა კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ მონაწილეობა მიიღეს პოლიტიკური სწავლებების საერთაშორისო კვლევითი ინსტიტუტის, CEVRO-ს პროექტში, რომელიც ითვალისწინებდა საქართველოში საბჭოთა ავტორიტარული რეჟიმიდან დემოკრატიის დამყარებისკენ გადადგმული ნაბიჯების შესახებ სტატიების კრებულის (ჟურნალის) გამოქვეყნებას.
ინსტიტუტი CEVRO 1999 წელს დაარსდა პრაღაში, ჩეხეთში, როგორც საჯარო პოლიტიკის კვლევითი ცენტრი („თინქ-თენქი“) და დღემდე მრავალ პროექტს ახორციელებს განათლებისა და დემოკრატიის გაძლიერების სფეროში. ბოლო რამდენიმე წელია უნივერსიტეტს გააჩნია საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების აკრედიტაცია ადგილობრივი და საერთაშორისო სტუდენტებისთვის. ორგანიზაციის პროექტები, ძირითადად, მოიცავს გარდამავალი დემოკრატიის პროცესში მყოფ ქვეყნებს მსოფლიოს მასშტაბით.
რამდენიმე წლის წინ, ჩეხეთში, რუსეთში, ესტონეთში, პოლონეთში, გერმანიაში, ეგვიპტეში, და რუმინეთში CEVRO-მ დაიწყო ჟურნალის - „ერების მეხსიერება: დემოკრატიაზე გადასვლის სახელმძღვანელო“ (Memory of Nations: Democratic Transition Guide) პროექტი. პროექტის მიზანია წარმოაჩინოს ის პროცესები, რომლებიც ქვეყნებმა განვლეს ტოტალიტარული რეჟიმიდან დემოკრატიულ სისტემაზე გადასვლის გზაზე. ინსტიტუტმა შერჩეულ ქვეყნებზე გამოუშვა ჟურნალის ცალკე ნომერი, სადაც სფეროს ექსპერტებმა დაახლოებით 7-8 სტატიაში მიმოიხილეს არქივების ღიაობის, უშიშროების სამსახურების რეორგანიზების, ლუსტრაციის, კანონშემოქმედების, ძალოვანი აპარატის დაშლის ასპექტები, ცვლილებების გზაზე მიღწეული წარმატებები და გასათვალისწინებელი გაკვეთილები.
2018 წელს პროექტში სამი ახალი ქვეყანა: საქართველო, არგენტინა და კამბოჯა ჩაერთო. საქართველოს შესახებ სტატიების დასაწერად ინსტიტუტმა CEVRO სხვა ორგანიზაციებთან და კერძო ექსპერტებთან ერთად მიმართა IDFI-ისაც. ორ ინსტიტუტს შორის შედგა შეთანხმება და IDFI-ის თანამშრომლებმა დაწერეს სამი სტატია: ანტონ ვაჭარაძე, “სარეჟიმო არქივები”, გიორგი კლდიაშვილი, “ლუსტრაცია” და ლევან ავალიშვილი, “პოლიტიკურ მსხვერპლთა რეაბილიტაცია”. სამივე სტატია ურთიერთდამოკიდებულია და განიხილავს საბჭოთა არქივებს როგორც სამართლიანობის აღდგენის და ლუსტრაციის პროცესის მთავარ წყაროს, თავად ლუსტრაციის პროცესსა და მის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანეს შედეგს - პოლიტიკურ მსხვერპლთა რეაბილიტაციას. IDFI-ის თანამშრომლების გარდა კრებულისთვის სტატიები დაწერეს „საბჭოთა კავშირის კვლევის ლაბორატორიის“ მკვლევრებმა: ირაკლი ხვადაგიანმა და დავით ჯიშკარიანმა და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კავკასიის კვლევების სკოლის დირექტორმა, გია ნოდიამ.
IDFI-ის სტატიები
ანტონ ვაჭარაძის სტატია - “სარეჟიმო არქივები“ (Regime Archives) ეხება იმ პრობლემას, რომელიც საქართველოში გამოიწვია ყოფილი სახელმწიფო უშიშროების კომიტეტის (КГБ) არქივის მასალის განადგურებამ, რის შედეგადაც შეუძლებელი გახდა ლუსტრაციის პროცესის სრულყოფილად წარმართვა. ოფიციალური ცნობებით საქართველოს КГБ-ს არქივი „თბილისის ომის“ დროს გაჩენილი ხანძრისას განადგურდა და მოხერხდა დოკუმენტების მხოლოდ 20%-ის გადარჩენა. საარქივო მასალის არქონა აჩენს მრავალ თეორიასა თუ ლეგენდას ამა თუ იმ პიროვნების საიდუმლო სამსახურებთან შესაძლო კავშირზე, რისი უარყოფაც ან დადასტურებაც არსებული მონაცემებით შეუძლებელია. მასალის რეალურად განადგურების შესახებ ქართულ საზოგადოებაში განსხვავებული შეხედულებებია დამკვიდრებული. საკითხით დაინტერესებული პირები ფიქრობენ, რომ არქივები რეალურად არ განადგურებულა, რის მთავარ წყაროსაც თვითმხილველები და КГБ-ს ყოფილი თანამშრომლები წარმოადგენენ: მათი თქმით სინამდვილეში ძირითადი საარქივო დოკუმენტები იმდროინდელი საქართველოს სსრ სუკ-ის (КГБ) თანამშრომლებმა რუსეთში გაიტანეს, ხოლო კვალის წაშლის მიზნით ადგილზე ნაკლებად მნიშვნელოვანი მასალა და ცარიელი ქაღალდები დაწვეს. ამ თეორიას თუ გავითვალისწინებთ, დიდი ალბათობით აგენტურული აღრიცხვის მასალების რუსეთში, უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის (ФСБ) არქივში ინახება, რაც ამ ქვეყნის სპეცსამსახურებს ყოველთვის მისცემს საშუალებას, საქართველოში მოქმედი ყოფილი აგენტები ან მათი შთამომავლები აკონტროლონ და მათზე ზეგავლენა მოიპოვონ. 2003 წლიდან მოყოლებული, არაერთხელ წარმოიშვა საუბარი საარქივო დოკუმენტების (ან მათი ასლების) რუსეთიდან საქართველოში დაბრუნების შესახებ, თუმცა ეს ვერ განხორციელდა. 2008 წლიდან კი ქვეყნებმა დიპლომატიური ურთიერთობა გაწყვიტეს.
სტატიაში მიმოხილულია საქართველოს შსს არქივში დარჩენილი ფონდები, მათთან დაშვების რეჟიმი და საზოგადოებრივი მნიშვნელობა. IDFI-ის მიერ 2018 წელს განხორციელებულმა კვლევამ არქივების ღიაობის შესახებ აჩვენა, რომ საქართველოს შსს არქივი პოსტსაბჭოთა ქვეყნებს შორის ერთ-ერთი მოწინავეა ღიაობის კუთხით. ამავდროულად, კვლევამ გამოავლინა მთელი რიგი პრობლემებიც: მათ შორის უმნიშვნელოვანესი, შსს არქივის ტექნიკური ბაზის გაუმჯობესება და ქვეყანაში ისეთი კანონმდებლობის მიღება, რომელიც გავრცელდება საქართველოში მოქმედ ყველა საარქივო დაწესებულებაზე და ნაკლებ სივრცეს დაუტოვებს ცალკეული არქივის ხელმძღვანელობას ან მათ მაკონტროლებელ ზემდგომ სამინისტროებს მიიღონ მოქალაქეთა ინტერესების დამაზიანებელი რეგულაციები.
სტატიის ავტორის აზრით, ლუსტრაციის პროცესი ქვეყანაში აუცილებლად დასასრულებელია და საჭიროა შესაბამისი საკანონმდებლო ჩარჩოს არსებობა, რათა საარქივო მასალის გამჟღავნების და მათი ასლების საქართველოსთვის გადმოცემის, ან რუსეთის მიერ საჯაროდ გამოქვეყნების შემთხვევაში ქვეყანას კანონის სახით გააჩნდეს საჭირო ინსტრუმენტი შესაბამისი გადაწყვეტილების მისაღებად.
გიორგი კლდიაშვილის სტატია - “ლუსტრაცია” (Lustration) ეხება საქართველოში დაწყებულ და ნაწილობრივ განხორციელებულ ლუსტრაციას. სტატიაში განხილულია ლუსტრაციის ძირითადი მიზნები და მნიშვნელობა თანამედროვე საზოგადოებისთვის, ასევე იმ ქვეყნების გამოცდილება, სადაც ლუსტრაციის პროცესი წარმატებით განხორციელდა. სტატია მიმოიხილავს საქართველოში ლუსტრაციის შესახებ საჯარო განხილვებს და სხვადასხვა პერიოდში განხორციელებულ მოქმედებებს: ეროვნული მოძრაობისა და ზვიად გამსახურდიას პრეზიდენტობის დროინდელ საზოგადოებრივ გარემოს, როდესაც ადამიანების დადანაშაულება, ძირითადად, „სუკის აგენტობის“ ბრალდებით ხდებოდა; თბილისის ომსა და არქივის განადგურებას, რამაც, ფაქტობრივად, შეუძლებლად აქცია ლუსტრაციის პროცესის დასრულება; 2003 წლის ხელისუფლების ცვლილებას ხავერდოვანი რევოლუციის გზით და ლუსტრაციის საკითხის ხელახლა წამოწევას; უახლოეს წარსულს, როდესაც თემა დროდადრო აქტუალობას კარგავს, ან კვლავ საჯარო დისკუსიის საგნად იქცევა ხოლმე.
გიორგი კლდიაშვილის სტატიაში ვრცლადაა განხილული 2011 წლის 31 მაისს მიღებული საქართველოს კანონი - „თავისუფლების ქარტია“. კანონის მთავარი მიზანია სახელმწიფოს წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულის, ტერორიზმისა და ქვეყნის უშიშროების საფუძვლების ხელყოფის აღკვეთა, ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცება, ასევე კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური იდეოლოგიების საფუძვლების გაღვივების წინააღმდეგ პრევენციული ღონისძიებების განხორციელება, კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური სიმბოლიკის, საკულტო ნაგებობების, ძეგლების, მონუმენტების, ბარელიეფების, წარწერების, ქუჩების, მოედნების, სოფლებისა და დაბების სახელწოდებების აღმოფხვრა, აგრეთვე კომუნისტური ტოტალიტარული და ფაშისტური იდეოლოგიების მატარებელი და პროპაგანდის სხვა საშუალებების აკრძალვა. კანონის ამოქმედების შემდეგ, იმის მაგივრად, რომ ლუსტრაციის პროცესში ქმედითი ნაბიჯები გადადგმულიყო, საქართველოში, პირველ რიგში, დაიწყო სიმბოლიკის აღმოფხვრა, მათ შორის ქალაქ გორის ცენტრიდან აიღეს სტალინის ძეგლი. პროცესი ფართო საზოგადოებრივი დისკუსიის გარეშე წარიმართა, არ განხილულა ისტორიკოსების, კულტურის მკვლევრების, ხელოვნებათმცოდნეების, არქიტექტორებისა და სხვა დარგების სპეციალისტების მოსაზრებები, ძეგლების ამგვარ მასობრივ განადგურებას კი საზოგადოების დიდი ნაწილის უკმაყოფილება მოჰყვა. სახელმწიფომ არ შეიმუშავა პოლიტიკა იმის თაობაზე თუ როგორ უნდა მოქცეეოდნენ აღნიშნულ სიმბოლიკას და ისინი ქაოტურად მოიშორა, მაშინ, როცა არსებობდა ევროპული გამოცდილება იგივე საკითხში, როცა პოსტსაბჭოთა სივრცის ქვეყნებმა საბჭოთა კულტურის ობიექტებს ტურისტული დატვირთვა მისცეს.
კანონის მოქმედება შეეხო ცალკეულ პიროვნებებსაც. რამდენიმე პიროვნებას, ვისაც სურდა საჯარო თანამდებობის კონკურსის წესით დაკავება, უარი ეთქვათ თავისუფლების ქარტიის მეცხრე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით. აღნიშნულთან დაკავშირებით, სტატიაში განხილულია საქართველოს მოქალაქის ნოდარ მუმლაურის საკონსტიტუციო სარჩელი.
კანონი „თავისუფლების ქარტია“ ლუსტრაციის რეალურად განხორციელებისთვის ითვალისწინებდა კომისიის შექმნას, რომელიც ამ საკითხებზე იმუშავებდა. კომისია შეიქმნა და სულ რამდენიმე სხდომა გამართა, ხოლო 2012 წელს ხელისუფლების ცვლილების შემდეგ ახალი კომისია აღარ შექმნილა. ბოლო წლების განმავლობაში კანონით გათვალისწინებული სახელმწიფო კომისია, ფაქტობრივად, აღარ ფუნქციონირებს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახური, ასევე საქართველოს პარლამენტი (როგორც ზემოთ აღინიშნა, საქართველოს კანონი „თავისუფლების ქარტია“ ითვალისწინებს კომისიაში პარლამენტის წევრების მონაწილეობას), ვერ უზრუნველყოფს „თავისუფლების ქარტიის“ პრაქტიკაში განხორციელებას, ხოლო ლუსტრაციის პროცესი საქართველოში შეჩერებულია.
ლევან ავალიშვილის სტატია - “პოლიტიკურ მსხვერპლთა რეაბილიტაცია” (Rehabilitation of Victims) ეხება საბჭოთა ტოტალიტარული რეჟიმის პერიოდში პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის პროცესს. სტატია დაიწყო საქართველოს ტერიტორიაზე სხვადასხვა დროს მომხდარი რეპრესიული მოვლენების განხილვით. დასავლური საზოგადოებისთვის, ძირითადად, ცნობილია 1937-1938 წლებში ე.წ. „სტალინური ტერორის“ მსხვერპლთა შესახებ (რომელშიც სხვადასხვა მონაცემებით 30.000-მდე ქართველიც აღმოჩნდა რეპრესირებული), თუმცა მათთვის ნაკლებად იყო ცნობილი საქართველოში განხორციელებული სხვა მასობრივი რეპრესიების შესახებ. ლევან ავალიშვილმა სტატიაში ეს პროცესები მიმოიხილა. საქართველო იყო ერთ-ერთი ქვეყანა, სადაც მასობრივი ბოლშევიკური ტერორი საბჭოთა რეჟიმის დამყარებისთანავე დაიწყო: 1923 წელს დახვრიტეს საქართველოს პირველი რესპუბლიკის გამორჩეული პოლიტიკური და სამხედრო მოღვაწეები და მათი მოკავშირეები; 1924 წელს, წარუმატებელი აჯანყების შემდგომ, სხვადასხვა მონაცემით, სასიკვდილო განაჩენი გამოუტანეს 800-მდე პიროვნებას, ამ ყველაფერს კი წინ უსწრებდა აჯანყებულთა მასობრივი დახვრეტები გასამართლების გარეშე. რეპრესიებმა მასობრივი ხასიათი მიიღო 1936-1938 წლებში, როდესაც საქართველოში რამდენიმე სადამსჯელო ოპერაცია ჩატარდა. ამავე წლებში მოხდა რეპრესირებულთა ოჯახის წევრების დაპატიმრება და შრომა-გასწორებით ბანაკებში მოთავსება. 1941-1951 წლებში რეპრესიები გაგრძელდა ეროვნული ნიშნით, ქვეყნიდან გაასახლეს ეთნიკური ჯგუფები. დეპორტაციის პირველი ტალღა შეეხო საქართველოში მცხოვრებ გერმანელებს, ქვეყნიდან გაასახლეს დაახლოებით 24 ათასი გერმანელი. განსაკუთრებით მასობრივი გამოდგა ე.წ. „თურქი მესხების“ გასახლების ოპერაცია, როდესაც საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან შუა აზიის რესპუბლიკებში სპეცდასახლებებში გადაასახლეს 20 ათასამდე ოჯახი, გადასახლებულთა ნაწილი კი მოგზაურობისას დაიღუპა. საქართველოდან ასევე გადაასახლეს ეთნიკურად ბერძენი მოქალაქეები. საბჭოთა ხელისუფლება 1956 წლის 9 მარტის და 1989 წლის 9 აპრილის თბილისის ცენტრში სასტიკად გაუსწორდა მშვიდობიან დემონსტრანტებს, რასაც მოჰყვა ათეულობით მსხვერპლი. ზემოხსენებული მოვლენების გარდა, პოლიტიკური რეპრესიები, ისევე როგორც მთელს საბჭოთა კავშირში, საქართველოშიც გამოიხატებოდა მეორე მსოფლიო ომიდან დაბრუნებული სამხედროების ნაწილის შრომა-გასწორებით ბანაკებში გადასახლებით, ადამიანების ფსიქიატრიულ საავადმყოფოებში იძულებითი მკურნალობით. ფიზიკური განადგურებისა და პატიმრობასთან ერთად, მრავალ ადამიანს ჩამოართვეს კერძო საკუთრება, გაასახლეს საკუთარი სახლებიდან და მათ ამ ფორმითაც გამოსცადეს საბჭოთა რეპრესიები.
ჩამოთვლილმა მოვლენებმა საქართველოში გააჩინა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა სოციალური კლასი. დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ, საჭირო გახდა ამ ადამიანების სამართლებრივი უფლებების აღდგენა. პირველი კანონი აღნიშნული საკითხების მოსაწესრიგებლად საქართველომ მიიღო 1997 წლის 11 დეკემბერს - „საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ“. ამ კანონის მოქმედება გავრცელდა საქართველოს მოქალაქეებზე, რომლებმაც პოლიტიკური რეპრესია განიცადეს ყოფილი სსრკ-ის ტერიტორიაზე 1921 წლის თებერვლიდან 1990 წლის 28 ოქტომბრამდე და შემდგომ დამოუკიდებელი საქართველოს ტერიტორიაზე. კანონის რეალურად ამოქმედებას ამ პერიოდში ძირითადად საზოგადოება „მემორიალი“ ითხოვდა და ამ კუთხით გარკვეულ შედეგებს მიაღწია კიდეც. კანონის ამოქმედებიდან 9 წლის თავზე იყო კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მოვლენა: 2006 წლის 22 თებერვალს, ევროპის ადამიანის უფლებათა უმაღლეს სასამართლოს მიმართეს ძმებმა, კლაუს და იური კილაძეებმა და მოითხოვეს მათთვის რეპრესირებული სტატუსის მინიჭებასთან ერთად ფინანსური კომპენსაციის გადახდა, რადგან მშობლების რეპრესიების შემდეგ ძმები ბავშვთა თავშესაფარში მოხვდნენ, გაიარეს მძიმე პერიოდი, რითაც მიიღეს მორალური და მატერიალური ზიანი. სასამართლომ აღნიშნულ საქმეზე გადაწყვეტილება 2010 წელს გამოიტანა, ძმების სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და საქართველოს მათთვის ფულადი კომპენსაციის გადახდა დააკისრა. აღნიშნული სარჩელი პრეცედენტული აღმოჩნდა, რის შემდეგაც საქართველომ დააჩქარა მოქალაქეების რეპრესიების მსხვერპლად აღიარების პროცესი. 2014 წლის 31 ოქტომბერს კანონში შევიდა ცვლილებები, რომელმაც განსაზღვრა მსხვერპლთა რეაბილიტაციის სტატუსი, ხოლო მათთვის და მათი მემკვიდრეების გადასახდელი კომპენსაციის თანხის ოდენობა განისაზღვრა 1.000-დან 2.000 ლარამდე. 2011-2017 წლებში საქართველოს საერთო სასამართლოებს რეპრესირებულის სტატუსის მოსაპოვებლად სულ 17.000-მდე პიროვნებამ მიმართა, რომელთაგან უმეტესობა, 16.500-მდე განცხადება დაკმაყოფილდა და დაზარალებულებმა მიიღეს ფულადი კომპენსაცია.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი განსაზღვრულია „საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ“ კანონის მე-8 მუხლის მესამე პუნქტში, რომელიც წარმოადგენს ჩანაწერს რეპრესირებულთა ქონებრივი უფლებების შესახებ და რეაბილიტირებული პირის ქონებრივი უფლებების აღდგენის წესს განსაზღვრავს ცალკე კანონით. დღემდე საქართველოს პარლამენტს აღნიშნული „ცალკე კანონი“ პროექტის დონეზეც არ განუხილავს. ეს სავარაუდოდ თანამდევი პრობლემების თავიდან აცილებას ისახავს მიზნად, რადგან რეპრესირებულ და შემდგომში რეაბილიტირებულ პირთა ქონებრივი უფლებების აღდგენა დიდ ფინანსურ დანახარჯებთანაა დაკავშირებული.
IDFI თავისი წინა გამოცდილებისა და საერთაშორისო მაგალითების განხილვით სრულად შეეცადა მიმოეხილა სამი მნიშვნელოვანი თემა, რომელიც საზოგადოებაში ჯერ კიდევ ბევრ კითხვას აჩენს. ავტორებმა დააფიქსირეს ყველა ის პროგრესული გადაწყვეტილება, რომელიც საქართველოს დამოუკიდებლობის პერიოდში არქივების ღიაობის, ლუსტრაციისა და პოლიტიკურ მსხვერპლთა რეაბილიტაციის საქმეში სახელმწიფომ მიიღო და აგრეთვე ხაზი გაუსვეს იმ გამოწვევებს, რომელიც ჯერაც გადაუჭრელია.
სტატიების კრებული სარეკომენდაციო ხასიათის იქნება საქართველოსთვის და სხვა ქვეყნებისთვისაც და კიდევ ერთხელ შეგვახსენებს პრობლემის არსებობის შესახებ. CEVRO  ინსტიტუტის პარტნიორების მიერ შემუშავებული სხვა ქვეყნის მაგალითები ცხადყოფს, თუ რაოდენ დიდი გზა აქვს საქართველოს გასავლელი პროცესების ბოლომდე მისაყვანად. კრებული „ერების მეხსიერება: დემოკრატიაზე გადასვლის სახელმძღვანელო, საქართველოს გამოცდილება“ (Memory of Nations: Democratic Transition Guide, Georgian Experience) მნიშვნელოვან წყაროს წარმოადგენს საკითხით დაინტერესებული სტუდენტებისთვის, მკვლევრებისთვის და ფართო საზოგადოებისთვის. სტატიები ინგლისურენოვანია და რედაქტირებულია საერთაშორისო ექსპერტთა ჯგუფის მიერ.

In 2018, Executive Director of IDFI Giorgi Kldiashvili, Programs Director Levan Avalishvili and Archives and Soviet Studies Direction Head Anton Vatcharadze participated in an international project of the Policy Studies Institute CEVRO which included the publishing of a collection of articles on the steps taken to establish a democracy from the Soviet authoritarian regime in Georgia.
The CEVRO institute was founded in Prague in 1999 as a public policy initiative think-thank and is implementing a variety of projects in education. The institute has accredited undergraduate and master programs for local and international students as well. CEVRO is involved in strengthening democracy not only in the Czech Republic but in other countries of the transitional democracy.
The publishing project of the magazine - Memory of Nations: Democratic Transition Guide was originally launched in several countries of the post-Soviet space including Czech Republic, Russia, Estonia, Poland, Germany, Egypt and Romania. The institute has published a separate number of journals in which the experts reviewed the opening of archives, the reorganization of security services, the lustration, the lawmaking aspects, and other similar processes for democratization after the collapse of the Soviet Union.
Georgia was involved in 2018 in the second stage of the project with Cambodia and Argentina. In order to write articles, CEVRO together with other organizations and private experts addressed IDFI. Finally, the two institutions agreed on 3 articles: Anton Vacharadze - “Regime Archives”, Giorgi Kldiashvili - “Lustration” and Levan Avalishvili - “Rehabilitation of Political Victims”. All three articles are interdependent and review the Soviet archives as the main source of restoration of justice and lustration, the lustration process itself and one of its most important outcomes - rehabilitation of political victims. In addition to the members of IDFI, researchers from the Soviet Past Research Laboratory: Irakli Khvadagiani and David Jishkariani and the Director of the International School of Caucasus Studies at the Ilia State University, Gia Nodia have written articles for the Journal.
IDFI’s articles
Anton Vatcharadze - Regime Archives. The article reviews the destruction of the archive of the former State Security Committee (KGB) in Georgia, which made it impossible to conclude the lustration process in Georgia. According to the official version from the MIA, about 80% of the entire collection of the KGB archive was destroyed by a fire during the Tbilisi War. In general, this archive is subject to theories and speculations about the links of different persons with the secret services and denial or confirmation of the information is impossible. There are different opinions in Georgian society about the real destruction of the material: According to the alleged witnesses and participants of the process: some of the important documents from the archive were transferred to a special KGB depository in Smolensk, Russia. Considering this theory, the intelligence records are kept in the archives of the Federal Security Service (FSB) in Russia, which will allow the special services of this country to have an influence former agents or their descendants who are still active in Georgia. Unfortunately, Georgia couldn’t avoid the tragic turnover of the situation during the period of transition and the majority of the archives were destroyed. Allegedly copies of the documents fell into the hands of the successor of the USSR, the Russian Federation. Since 2003, there have been frequent talks about the return of archival documents (or their copies) from Russia to Georgia, but this never happened. Since 2008 countries broke diplomatic relations and according to today’s political conjuncture, documents couldn’t be transferred to Georgia in near future.
The article reviews the documents of the MIA archive of Georgia, access to them and their public importance. The research carried out by IDFI in 2018 showed that the archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is one of the leading similar institutions among post-Soviet countries in terms of openness. But also the study revealed a number of problems: including the improvement of the technical base of the MIA archive and the adoption of legislation in the country that will cover all archival institutions in Georgia and leave less space for the management of individual archives or their supervisor ministries to introduce regulations that will violate citizen’s rights and the free access to information.
By the author’s opinion, the process of lustrationin Georgia should be finished and the relevant legislative framework is necessary. If the Russian Federation will disclose the archival materials or transmit their copies to Georgia, the law will be instrument for a relevant decision.
Giorgi Kldiashvili – Lustration. Refers to the lustration process that has started and partially implemented in Georgia. The article focuses on the main goals and importance of lustration for the modern society as well as the experience of the countries where the lustration process was successful. The article highlights public discussions about lustration in Georgia and the actions taken in different periods: the public opinion during the national movement and the presidency of Zviad Gamsakhurdia; The Tbilisi war and destruction of the archive, which in fact made impossible to end the lustration process; The change of power in 2003 through the velvet revolution and reinstatement of lustration issue; The near past, when the theme loses its actuality from time to time, or again becomes a subject of public discourse.
In his article, Giorgi Kldiashvili discusses the Law of Georgia “Freedom Charter” adopted on 31st May, 2011. The Freedom Charter has three main tenets: strengthening national security, prohibiting Soviet and Fascist ideologies and removing any associated symbols, and creating a special commission to maintain a black-list for anyone suspected of collusion with foreign special forces. The law prohibits persons who were employed within the KGB of the USSR or were at the senior management level in the Communist Party of the Soviet Union from holding key positions in the state. The commission on lustration, established in accordance with this law, dealt with the issues of the eradication of communist symbols in Georgia, including the names of streets and squares, as well as the elimination of monuments, symbolizing the totalitarian past. After enactment of the law, instead of making effective steps in the process of lustration, in Georgia primarily began to eradicate the symbols and memorial sites, including removing Stalin's monument from the Gori city center. The process was conducted without a broader public discussion, and the opinions of historians, culture researchers, artists, architects and other specialists were not considered, and such massive destruction of monuments followed the dissatisfaction of a large part of Georgian society. The state did not elaborate policy on how to behave with the monuments, despite European experience in the same issue when the post-Soviet countries used Soviet culture objects for tourism goals.
The law also affected individuals. Several persons who wanted to hold public position were refused, according to the Article 9 of the Charter of Freedom: Constitutional suit, Nodar Mumlauri vs. Georgia is also highlighted in the article.
The Freedom Charter provides for setting up of a Commission inside the State Security Service of Georgia, which also includes members nominated by parliamentary factions. Essentially, the charter implements its regulations through this commission. The lustration process in Georgia generally failed and there are objective and subjective reasons: the lack of relevant documents, the delay in time, and the lack of a strong political will. Despite this, the law on lustration is still a very important step forward and a statement the country made in favor of eradicating totalitarian values and the recognition of the Soviet Union as a criminal regime. All of this is clearly necessary to re-evaluate modern history and the recent past.
Levan Avalishvili – Rehabilitation of Victims. Refers to the rehabilitation process of victims of political repressions during the Soviet totalitarian regime. There were several stages of Soviet repressions in Georgia: In February–March of 1921, Bolshevik Russia invaded the country, overthrew the democratically elected government and took control over whole territory. The members of the government and the parliament of the Democratic Republic of Georgia (1918–21) immediately became victims of repression. Only some members of the government have emigrated to Europe and survived. After the occupation of Georgia, the most extensive attempt to restore independence was the August Uprising of 1924. Members of the Committee for the Independence of Georgia, which was established in Europe, initiated the uprising, but the operation didn’t succeed. This failure caused the imprisonment and mass executions of members of the uprising. Estimates of the numbers of deaths, of both rebels and their opponents (including executions) range from 630 to 4,000. Some members of the Georgian government in exile were among the repressed that had emigrated to Europe in 1921, but had later returned to Georgia to took part in the uprising. The years 1937 and 1938, the period of the Great Terror, was the time of the largest repressions in the Soviet Union, and Georgian SSR was not an exception. In Georgia more than 29,000 people were convicted and almost half were executed by the so-called “Troikas”. Among them, 3,621 people were convicted by direct order by Joseph Stalin (so called “Stalin’s Lists”). Repressions continued in the later stages, from 1941 to 1951. In this period representatives of various national, ethnic and religious minorities also became subjects to the mass repressions. Two separate events, which have deeply affected the Georgian memory, and still leave scars for Georgian society are the events of the 9th of March 1956, and the 9th of April 1989. On both occasions, Soviet authorities rapidly dispersed peaceful demonstrators in the center of the capital city, Tbilisi.
The mentioned events have created social class of victims of political repressions in Georgia. After independence, it was necessary to restore the legal rights of these people. Georgia adopted first relevant law on December 11, 1997 – “On the Acknowledgment of Citizens of Georgia as Victims of Political Repression and Social Protection of Repressed Persons”. According to the law, the victims of political repressions are people, who have suffered political repression on the territory of the former USSR from February 1921 until 28 October 1990, from the intervention of the Soviet Red Army until the first free and multi-party elections in the Soviet Socialist Republic of Georgia and later on the territory of independent Georgia. A court case about the recognition of two Georgian nationals, Klaus and Yuri Kiladzes who became victims of Soviet repressions, to receive the compensation they were entitled to, became a precedent for the other similar cases in Georgia. The case began when the appeal wasn’t satisfied by the Georgian Court system, and the case was sent to the European Court of Human Rights on 22nd February, 2006. After about 4 years of examination, the ECHR declared by six votes to one, that there has been a violation of the Article 1 of the Protocol no. 1 and obliged Georgia to pay a compensation. This suit was found to be a precedent, after which Georgia accelerated the process of recognition as a victims of political repression. According to the changes in the Law made in 2014, victims of repression were granted with an indemnity: no less than GEL 1,000 and no more than GEL 2,000 (approximately 600–1,200$ with regard to the official exchange rates in Georgia). From January 2011 to May 2017, Tbilisi City Court received 13,525 appeals in total, reviewed 11,539, affirmed 11,511 and declined only 28 appeals. Kutaisi City Court from January 2015 to May 2017 received 5,517 appeals and affirmed 4,957 of them.
One more important issue is defined by the article 8 of the Law “On the Acknowledgment of Citizens of Georgia as Victims of Political Repression and Social Protection of Repressed Persons”.  Although the article mentions a separate law that determines the procedures for the revival of property rights of the rehabilitated person, this law has not been enacted until now. This is likely to avoid problems, because the restoration of property rights of repressed and subsequent rehabilitated persons is associated with big financial expenses.
IDFI has reviewed all previous experiences and international examples to answer the three important questions still unsolved for Georgian society. The authors have observed all the progressive decisions that Georgian State has received in openness of archives, lustration and rehabilitation of political victims during the independence period and underlined the challenges that the country still faces.
The collection of articles is recommendatory in nature and once again reminds us about the existence of the problem. Examples of other countries developed by the CEVRO Institute's partners show how much Georgia has to undertake. Memory of Nations: Democratic Transition Guide, Georgian Experience is important source for interested students, researchers and the general public. Articles in English are edited by the International Expert Group.