IDFI საქართველოს პრემიერ-მინისტრს 2021 წლის ბიუჯეტში რეპრესირებულთა სუბსიდიის ზრდის მოთხოვნით მიმართავს
საქართველოს მეათე მოწვევის პარლამენტი უახლოეს დღეებში კენჭს უყრის მთავრობის მიერ წარდგენილ 2021 წლის საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის კანონის პროექტს. სახელმწიფო ბიუჯეტი კვლავ არ ითვალისწინებს პოლიტიკური რეპრესიის მსხვერპლად აღიარებულ პირთათვის (შემდგომში: რეპრესირებულები)  7 ლარიანი საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის გაზრდას.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) და საქართველოში საბჭოური პერიოდის პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა ხსოვნისა და თანადგომის საზოგადოება „მემორიალი“ მიმდინარე წელს უკვე მესამედ მიმართავს საქართველოს პრემიერ მინისტრ გიორგი გახარიას რეპრესირებულთათვის საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის 7 ლარიდან 44 ლარამდე ზრდასთან დაკავშირებით. კერძოდ, IDFI-მ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს მსგავსი შინაარსის წერილებით მიმართა 2020 წლის 24 ივნისის და 27 ივლისის. მთავრობამ 24 ივნისით დათარიღებული ქვემდებარეობით გადაუგზავნა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს, ხოლო 27 ივლისის წერილზე პასუხი IDFI-ს დღემდე არ მიუღია მთავრობის ადმინისტრაციიდან. 24 ივნისით დათარიღებულ წერილზე, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის სამინისტროს ოფიციალური პოზიცია სუბსიდიების ზრდასთან დაკავშირებით იყო შემდეგი: მხოლოდ პოლიტიკური რეპრესიის მსხვერპლად აღიარებულ პირთათვის საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობის გაზრდა გამოიწვევს ზემოაღნიშნულ კატეგორიებს მიკუთვნებულ პირთა (ქ. თბილისში 9 აპრილს საქართველოს დამოუკიდებლობის მოთხოვნით გამართული მშვიდობიანი აქციის დარბევის დროს დაზარალებული პირები, სამხედრო ძალების ვეტერანები, ჩერნობილში ბირთვულ ობიექტებზე ავარიული სიტუაციების შედეგების ლიკვიდაციის შშმ პირები და სხვა - რედ.) სამართლიან უკმაყოფილებას ანალოგიური შეღავათით სარგებლობის მოთხოვნით.
IDFI-იმ დეტალურად შეისწავლა აღნიშნული საკითხი და 2020 წლის აპრილში ორი კვლევა გამოაქვეყნა - „პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა სამართლებრივი რეაბილიტაციის მექანიზმები საქართველოში და მათი შეფასება“ და „პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა სოციალური დახმარების სტატისტიკა". კვლევების შედეგად შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
- სახელმწიფოს მიერ სხვადასხვა სოციალური კატეგორიებისთვის დაწესებულ საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ოდენობებს შორის ყველაზე დაბალი, 7 ლარიანი, დახმარება (ჩერნობილის ბირთვული ობიექტის შემხებლობაში მყოფ პირებთან ერთად) ეძლევათ სწორედ რეპრესირებულებს;
- რეპრესირებულთა რიცხვი ყოველწლიურად ბუნებრივად იკლებს. მაგალითისთვის, 2010 წლის იანვრის მდგომარეობით, საყოფაცხოვრებო სუბსიდიით სარგებლობდა 20,775 პოლიტიკური რეპრესირებული, რომელთა რაოდენობა 2020 წლის იანვრის მდგომარეობით განახევრდა - 10,396 პირი, რასაც ძირითადად რეპრესირებულთა ასაკი განაპირობებს;
- რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის 44 ლარამდე გათანაბრების შემთხვევაში (რითაც სარგებლობენ მეორე მსოფლიო ომის მონაწილეები, 9 აპრილის დარბევის შედეგად შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები და სხვა) 2021 წლის საბიუჯეტო ხარჯის ზრდა იქნება დახლოებით 4,2 მილიონ ლარამდე.
2020 წლის 1 ივლისს, პეტიციების პორტალზე ichange.gov.ge, IDFI-იმ, რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის ზრდის მოთხოვნით პეტიცია დაარეგისტრირა. ერთი თვის მანძილზე 10,000 ელექტრონული ხელმოწერის მოგროვების შემთხვევაში, საქართველოს მთავრობა ვალდებული იყო განეხილა პეტიციაში აღწერილი საკითხი. მიუხედავად სურვილისა, ხანდაზმულ რეპრესირებულთათვის, რომლებიც ნაკლებად სარგებლობენ თანამედროვე ტექნოლოგიებით, დაუძლეველი აღმოჩნდა პეტიციის ხელმოწერისთვის გასავლელი ელექტრონული ლაბირინთი: პეტიციის პორტალზე რეგისტრაციისთვის საჭიროა ელექტრონული ფოსტის ფლობა, რომელიც რეპრესირებულთა უმეტესობას საერთოდ არ გააჩნია, ახლის შექმნა კი მათთვის სირთულეს წარმოადგენს. ხელმომწერი პირი პირადი ელექტრონული ფოსტით რეგისტრირდება პეტიციების ონლაინ პორტალზე, შემდგომ კი მეილზე გამოგზავნილი სპეციალური ბმულით ადასტურებს ანგარიშის შექმნას. მხოლოდ აღნიშნული პროცედურების გავლის შემდეგ ხდება შესაძლებელი პეტიციაზე ხელმოწერა. გასაკვირი არ არის ის ფაქტი, რომ IDFI-ის მიერ დარეგისტრირებულმა პეტიციამ საჭირო 10,000 ხმა ვერ მოაგროვა.
2020 წლის 11 დეკემბრის წერილით, IDFI კიდევ ერთხელ მიმართავს საქართველოს პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას, რათა საქართველოს მთავრობამ 2021 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტით უზრუნველჰყოს რეპრესირებულთა საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის 7-დან 44 ლარამდე გაზრდა. აღნიშნული გადაწყვეტილება მცირედით, თუმცა, მაინც შეამსუბუქებს ასაკობრივ რისკ ჯგუფში მყოფ რეპრესირებულთა ოჯახის წევრების მძიმე ეკონომიკურ ვითარებას, განსაკუთრებით კი პანდემიის ფონზე, რომელიც კვლავ მუდმივ დინამიკაშია.
მოცემული მასალის მომზადება დაფინანსებულია შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტო Sida-ს მიერ. შინაარსზე პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება მის შემქმნელს. Sida შესაძლოა არ იზიარებდეს გამოთქმულ ხედვებსა და ინტერპრეტაციებს.

IDFI Calls for the Prime Minister of Georgia to Increase the Subsidy for the Repressed Individuals in the 2021 State Budget
In the nearest future, the 10th Parliament of Georgia will vote for the Legislative Proposal on the 2021 Budget of Georgia. The increase of the 7 GEL living subsidy for the persons recognized as the victims of political repressions (hereafter: repressed individuals) still is not included in the budget.
It is the third time this year when the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the society for commemorating the victims of the Soviet Union and solidarity “Memorial” address to the Prime Minister regarding the increase of the living subsidy for the repressed individuals from 7 GEL to 44 GEL. The letters sent to the Prime Minister on 24 June and 27 July were redirected to the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia. In a response to the letter sent on 24 June, the official position of the Ministry was that “the increase of living subsidy only for the victims of repressions would cause a fair dissatisfaction among the individuals belonging to the other social categories receiving living subsidies (Second World War veterans, people with disabilities due to crashing the 9 April demonstrations, the persons with disabilities who were at the Chernobyl Nuclear Power Plant, etc. – ed.)”.
IDFI studied the above-mentioned issue in details in April 2020, published two articles - “Victims of Soviet Repressions in Georgia – Legal Remedies and Their Assessment” and “The Statistics of Social Assistance for the Victims of Political Repressions”. The results revealed the following tendencies:
- Among the living subsidies established for the different social categories, the amount for the victims of political repressions (together with the persons who were at the Chernobyl Nuclear Power Plant) – 7 GEL is the smallest.
- The number of repressed individuals declines each year. For instance, in 2010, 20,775 received the living subsidy while their number in 2020 was 10,396, which is mainly caused by the age of the repressed.
- In the case of increasing the subsidy to 44 GEL (which is the amount for Second World War veterans, people with disabilities due to crashing the 9 April demonstrations, etc.) there would be 4,2 million GEL increase in the 2021 budget.
On 1 July 2020, IDFI published a petition on ichange.gov.ge, demanding the increase of the living subsidy for the repressed individuals. If the petition managed to receive 10,000 signatures in 30 days, the Government of Georgia would be obliged to discuss the issue described in the petition. Despite their willingness, for the elderly repressed individuals, who are less familiar with the modern technologies, the electronic procedures for signing the petition turned out to be difficult to understand. For registering on the petition portal, an indication of email is required while the majority of the repressed does not have an email at all and the creation of a new one is too difficult for them. A signatory registers on the online petition portal via email and confirms the creation of an account through the special link sent to his/her email. Only after going through these procedures, a person can sign a petition. So, it is not surprising that IDFI’s petition did not manage to get 10,000 signatures.
On 11 December, IDFI once again addresses to the Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia and calls for the Government of Georgia to ensure the increase of the living subsidy for the repressed individuals from 7 to 44 GEL. Although insignificantly, this decision will still improve the difficult economic conditions of the family members of the repressed individuals, who are in a risk-group by age, especially during the progressing pandemic.