1923 წელს დახვრეტილი ქართველი სამხედროები
იქიდან გამომდინარე, რომ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას წარმოადგენს საქართველოს საბჭოთა ისტორიის შესწავლა-გაანალიზება, არქივების ღიაობა, კვლევითი-საგანმანათლებლო საქმიანობა, საარქივო დოკუმენტების შესწავლა, IDFI-იმ შინაგან საქმეთა სამინისტროდან და შინაგან საქმეთა სამინსიტროს არქივიდან გამოითხოვა „სამხედრო ცენტრის“ რეპრესირებულ პირთა საცხოვრებელი მისამართების ამსახველი მონაცემები. მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე, დადგინდა 1923 წლის მაისში რეპრესირებული „სამხედრო ცენტრის“ წევრთა საცხოვრებელი მისამართები.
IDFI-მ შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიღებული საარქივო დოკუმენტები, ისევე როგორც შეგროვებული ფოტომასალა გაუგზავნა ქალაქ თბილისის საკრებულოს იმისათვის, რომ „სამხედრო ცენტრის“ წევრთა გმირობის უკვდავსაყოფად ქ. თბილისში განთავსდეს მემორიალური დაფები მათი საცხოვრებელი მისამართების მიხედვით. აღნიშნული წერილი ქალაქ თბილისის საკრებულომ განსახილველად გაუგზავნა თბილისის მერიას.
1921 წლის თებერვალში, ბოლშევიკური რუსეთის წითელმა არმიამ გადმოლახა საქართველოს სახელმწიფო საზღვარი, რის შემდგომაც რამდენიმე მიმართულებით განავითარა შეტევა საქართველოს სრული ოკუპაციისა და თბილისის აღების მიზნით. მიუხედავად მძიმე და თავგანწირული ბრძოლებისა, სადაც ქართულმა სამხედრო შენაერთებმა, მათ შორის ახალგაზრდა იუნკერებმა გამორჩეულად ისახელეს თავი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობამ დატოვა ქვეყანა და ბათუმიდან ემიგრაციაში გაემგზავრა. ბოლშევიკურმა რუსეთმა 1921 წლის 25 თებერვალს მოახდინა დამოუკიდებელი საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის ოკუპაცია და შემდეგი 70 წლის განმავლობაში საქართველო საბჭოთა იმპერიის ნაწილად აქცია.
მიუხედავად საქართველოს მთავრობის ემიგრაციაში წასვლისა, როგორც ქვეყნის შიგნით დარჩენილი, ისევე საქართველოს საზღვრებს გარეთ მყოფი პატრიოტები არ წყვეტდნენ ბრძოლას საქართველოს დამოუკიდებლობისთვის. აჯანყებამ პირველად სვანეთში იფეთქა. განსაკუთრებით აქტიურობდნენ ქართველი პარტიზანები კახეთის რეგიონში. საყოველთაოდ ცნობილია სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის უწმიდესისა და უნეტარესის ამბროსი ხელაიას პირადი თავდადების მრავალი ფაქტი. გამორჩეულია საქართველოს ეროვნული გმირის ქაქუცა ჩოლოყაშვილის და მისი რაზმის ბრძოლა ბოლშევიკური ხელისუფლების წინააღმდეგ.
მეოცე საუკუნის 20-იან წლებში შექმნილი იყო სხვადასხვა წინააღმდეგობის ჯგუფები, რომელთა მიზანს საბჭოთა რუსეთისგან საქართველოს დამოუკიდებლობის მოპოვება წარმოადგენდა.
ამ მხრივ განსაკუთრებით მნიშვნელოვან ჯგუფს წარმოადგენდა დამოუკიდებლობის კომიტეტის „სამხედრო ცენტრი“, რომელიც ქართველი ოფიცრების მიერ იყო დაკომპლექტებული. 1923 წელს „სამხედრო ცენტრი“ აქტიურად მუშაობდა საქართველოს გათავისუფლების გეგმაზე, მათ შორის განიხილებოდა საერთო სახალხო აჯანყება. ასევე, ცენტრის წევრების მიერ შემუშავდა მთიულეთის აჯანყების გეგმა, რომლის ფარგლებშიც იგეგმებოდა წითელი არმიის ნაწილების მთიულეთში შეტყუება და მათი სრული განადგურება პოლკოვნიკი ქაიხოსრო ჩოლოყაშვილის მებრძოლების მიერ.
ბუნებრივია, რომ ჩეკას (კონტრ-რევოლუციასთან ბრძოლის საგანგებო კომისიის) ერთ-ერთი პირველი სამიზნე სწორედ „სამხედრო ცენტრი“ გახდებოდა. ქართველი სამხედროები დააპატიმრეს, გაასამართლეს ანტი-საბჭოთა აჯანყების მოწყობის მცდელობისთვის და სასჯელის უმაღლესი ზომა - დახვრეტა მიუსაჯეს. სხვადასხვა წყაროს თანახმად, განაჩენი სისრულეში მოიყვანეს 1923 წლის 20 მაისს, თბილისში, ვაკის პარკის ტერიტორიაზე. ქვევით წარმოდგენილია იმ ადამიანთა სია, ვინც დახვრეტილი იქნა „სამხედრო ცენტრში“ მონაწილეობის ბრალდებით
1. გენერალი ალექსანდრე სიმონის ძე ანდრონიკაშვილი
2. გენერალ-მაიორი ვარდენ გრიგოლის ძე წულუკიძე
3. პოლკოვნიკი გიორგი ნიკოლოზის ძე ხიმშიაშვილი
4. პოლკოვნიკი როსტომ ილიას ძე მუსხელიშვილი
5. გენერალი კონსტანტინე ნიკოლოზის ძე აფხაზი
6. უმცროსი ოფიცერი ნიკოლოზ მიხეილის ძე ზანდუკელი
7. როტმისტერი სიმონ ლევანის ძე ბაგრატიონ-მუხრანელი
8. როტმისტერი ფარნაოზ ლევანის ძე ყარალაშვილი
9. იასონ მათეს ძე კერესელიძე
10. ოფიცერი ივანე გრიგოლის ძე ქუთათელაძე
11. სიმონ იაგორის ძე ჭიაბრიშვილი
12. პოლკოვნიკი ალექსანდრე მიხეილის ძე მაჭავარიანი
13. პოლკოვნიკი ელიზბარ ზაქარიას ძე გულისაშვილი
14. ლევან ირაკლის ძე კლიმიაშვილი
15. დიმიტრი ნიკოლოზის ძე ჩრდილელი
„ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) გამოთქვამს იმედს, რომ ქალაქ თბილისის მერია გაითვალისწინებს ჩვენ წინადადებას და მემორიალური დაფების განთავსებით სათანადო პატივს მიაგებს ქვეყნის თავგანწირულ გმირებს, ბოლშევიკური რუსეთის მიერ დახვრეტილ „საქართველოს სამხედრო ცენტრის“ წევრთა ხსოვნას.

Transparent archives, think tank and awareness rising activities, study/analysis of Georgia’s Soviet history and archive documents are one of the main activities of IDFI. Organization requested information about the members of executed Military Center from the Interior Ministry of Georgia. According to the received information, IDFI determined the exact addresses of the people, repressed in May 1923.
IDFI sent received documents and photo materials to Tbilisi City Assembly and requested to make memorial boards according to the addresses to immortalize members of the Military Center. The City Assembly sent the letter of IDFI to Tbilisi City Hall.
In February 1921, the Red Army of Bolshevik Russia crossed Georgia’s border and attacked it from several directions for total occupation of Georgia and its capital city Tbilisi.
Besides strong resistance and devotion of Georgian military units, especially of young Junkers, the government of Democratic Republic of Georgia left the country and emigrated from Batumi. Bolshevik Russia occupied the democratic Republic of Georgia on February 25th , 1921 and made it part of Soviet Empire for next 70 years.
Though the government of Georgia emigrated, patriots living abroad and in Georgia kept fighting for the independence of their homeland.
Rebellion started in Svaneti. Georgian partisans were especially active in Kakheti region. Strong dedication and commitment of the Catholic Patriarch of Georgia, Ambrosi Khelaia and fearless confrontation of the national hero Kakutsa Cholokashvili and his squad against the Bolshevik Russia is worth mentioning.
In 20th century various resistance groups have been created that aimed to free Georgia from soviet Russia. One of the most relevant resistance groups was Military Center of independence committee that was composed of Georgian officers. Center actively worked on Georgia’s independence plan in 1923 that included a civic rebellion. Members of the centers developed the plan of Mtiuleti uprising, which envisaged luring the Red Army into Mtiuleti and their total destruction by soldiers of Colonel Kaikhosro Cholokashvili.
It is not surprising, that one of the first targets of Cheka (Extraordinary Commission for Combating Counter-Revolution) was the Military Center. Georgian soldiers were arrested and sentenced to death. According to various sources, they were executed on May 20, 1923 in Tbilisi, nearby Vake Park territory.
The list of people executed for being members of Military Center is shown below:
1. Gen. Aleksandre Andronikashvili
2. Major Gen. Varden Tsulukidze
3. Col. Giorgi Khimshiashvili
4. Col. Rostom Muskhelishvili
5. Gen. Konstantine Abkhazi
6. Junior Officer Nikoloz Zandukeli
7. Rotmister Simon Bagration-Mukhraneli
8. Rotmister Farnaoz Karalashvili
9. Iason Kereselidze
10. Officer Ivane Kutateladze
11. Simon Chiabrishvili
12. Col. Aleksandre Matchavariani
13. Col. Elizbar Gulisashvili
14. Levan Klimiashvili
15. Dimitri Chrdileli
(2).jpg)
.jpg)
IDFI hopes that Tbilisi City Hall will consider organization’s suggestion and honor the heroes executed by Bolshevik Russia for being the members of Military Center of Georgia with memorial boards.