ინფორმაცია 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ
2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომიდან 7 წლისთავთან დაკავშირებით გვსურს წარმოგიდგინოთ რუსეთის აგრესიის შედეგად დაღუპული და დაჭრილი სამხედრო და სამოქალაქო პირების, მათი ოჯახებისათვის სახელმწიფოს მიერ გაწეული დახმარებისა და საქართველოსთვის მიყენებული ზარალის შესწავლასთან დაკავშირებით განხორციელებული საქმიანობის შესახებ მოპოვებული მონაცემები.
აღნიშნული მონაცემები IDFI-ის მიერ წარმოდგენილია, საქართველოს სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებიდან (თავდაცვის სამინისტრო, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, იუსტიციის სამინისტრო) მოწოდებული დოკუმენტაციასა და პროაქტიულად ოფიციალურად განთავსებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
• 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული და დაჭრილი სამხედრო და სამოქალაქო პირები
2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომში დაღუპულია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 170 მოსამსახურე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს 14 თანამშრომელი და 224 სამოქალაქო პირი.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მონაცემებით, 2008 წელს რუსეთ-საქართველოს კონფლიქტის ზონებში განხორციელებული აგრესიის შედეგად დაჭრილ/დაშავებულ სამოქალაქო და სამხედრო პირთა რაოდენობა სულ შეადგენს 2 232-ს. მათ შორის, როგორც თავდაცვის სამინისტროდან მიღებული დოკუმენტაციით ირკვევა 1045 პირი წარმოადგენს სამხედრო მოსამსახურეს. აგვისტოს ომში ყველაზე მეტი (271 პირი) დაიჭრა/დაშავადა IV მექანიზირებული ბრიგადის შემადგენლობიდან. II ქვეით ბრიგადაში დაშავდა 251 სამხედრო მოსამსახურე.
2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომში დაჭრილი/დაშავებული 1045 სამხედრო მოსამსახურიდან, დღეის მდგომარეობით, საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში აღარ მსახურობს 526 პირი. აქედან 61 სამხედრო მოსამსახურე დათხოვნილია ავადმყოფობის მიზეზით.
რაც შეეხება სამოქალაქო პირებს, როგორც ირკვევა აგვისტოს ომში მიღებული ჭრილობების შედეგად შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსი მიენიჭა ორ პირს, რომლებზეც გაიცემა სახელმწიფო გასაცემელი.
• 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპულთა და დაჭრილთა ოჯახებზე გაწეული დახმარება
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მონაცემებით, 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული სამხედრო მოსამსახურეების ოჯახებისათვის გაწეულმა ფინანსურმა დახმარებამ 2008-2015 წლებში სულ შეადგინა 3 914 537 ლარი, ხოლო დაჭრილი სამხედრო მოსამსახურეების - 988 567 ლარი.
ამასთან, საქართველოს პრეზიდენტის 2009 წლის 9 დეკემბრის N882 განკარგულების საფუძველზე, აგვისტოს ომში დაღუპული სამხედრო მოსამსახურეების ოჯახებს თბილისში, აბაშვილის ქუჩაზე გადაეცათ ბინები. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მიერ ომში დაღუპული და დაჭრილი სამხედრო მოსამსახურეების ოჯახებისათვის 2010-2014 წლებში დამატებით სხვადასხვა საჩუქრისა და ღონისძიებისათვის გაწეულია 303 868 ლარის ოდენობის ხარჯი.
რაც შეეხება 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპულ სამოქალაქო პირების ოჯახებისათვის გაწეულ მატერიალურ დახმარებებს, როგორც ირკვევა საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 25 აგვისტოს N547 განკარგულებით, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს დაევალა გამოეყოთ ერთჯერადი ფულადი დახმარება, თითოეული ოჯახისათვის 10 000 ლარის ოდენობით.
• 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად დამდგარი ზარალის შესწავლა
როგორც დასაწყისში აღვნიშნეთ, ზემოთ წარმოდგენილი მონაცემების გარდა IDFI შეეცადა გამოერკვია 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად საქართველოსთვის დამდგარი მატერიალური ზარალის ოდენობა. ინსტიტუტმა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას მიმართა აღნიშნული ზარალის შესწავლასთან დაკავშირებით განხორციელებული საქმიანობის ამსახველი დოკუმენტაციის მოთხოვნით (სხდომის ოქმები, ანგარიშები და სხვა). აღნიშნული მოთხოვნა მთავრობის ადმინისტრაციის მხრიდან გადამისამართდა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროში, რომელმაც, თავის მხრივ, ინსტიტუტს აცნობა, რომ აგვისტოს ომის შედეგად დამდგარი ზარალის შემსწავლელი დოკუმენტაცია სამინისტროში არ ინახებოდა.
2008 წლის აგვისტოს ომში საქართველოს სამოქალაქო სექტორისთვის მიყენებული ზარალის შესწავლასთან არსებულ პრობლემებზე საუბრობს აგრეთვე საქართველოს სახალხო დამცველი, რომელიც აღნიშნავს რომ, 2008 წლის სექტემბერში შექმნილმა კომისიამ, რომელსაც უნდა შეესწავლა რუსეთი აგრესიის შედეგად სამოქალაქო სექტორისათვის მიყენებული ზარალი, 2010 წლის აპრილის თვეში ისე შეწყვიტა მუშაობა, რომ მისი საქმიანობის შედეგები დღემდე უცნობია საზოგადოებისათვის.
IDFI-იმ საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროებს მიმართა აგრეთვე 2008 წლის აგვისტოს რუსეთ-საქართველოს ომში მათ ბალანსზე არსებული ქონების განადგურების/მიტაცების შედეგად დამდგარი ზარალის ოდენობის შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ინსტიტუტს ინფორმაცია ჯერ-ჯერობით არცერთი ხსენებული სამინისტროდან არ მიუღია.

Regarding the 7th anniversary of Russian-Georgian war, IDFI presents information on deceased and wounded soldiers and civilians, financial and other type of assistance provided to their families, as well as the analysis of the damages caused by the war.
This information is prepared by IDFI based on the data and documentations provided by various public institutions (Ministry of Defense, Ministry of Labour, Health and Social Affairs, Ministry of Justice) or proactively published on their websites.
• Soldiers and Civilians Deceased or Wounded During the 2008 August War Between Russia and Georgia
170 servants of the Ministry of Defense, 14 employees of the Ministry of Internal Affairs and 224 civilians were killed in 2008.
According to the information provided by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs the total number of wounded and injured civilians and servicemen equals to 2232. The documents provided by the Ministry of Defense indicates that out of 1045 wounded servicemen, the largest number – 271 were wounded in IV Mechanized Brigade, whereas 251 servicemen were wounded in II Infantry Brigade.
Out of the 1045 servicemen, 526 retired from the armed forces, while 61 were unable to serve armed forces due to bad health condition.
Two civilians were given the status of a person with disabilities. To date they receive state financial assistance.
• Financial Assistance Allocated to the Families of Soldiers Wounded or Deceased During the 2008 August War Between Russia and Georgia
According to the Statistical Data of the Ministry of Defense financial assistance allocated to the families of deceased soldiers during 2008-2015 equaled to Gel 3 914 537. As for the families of wounded soldiers the assistance amounted to Gel 988 567. In addition Decree #882 of the President of Georgia from December 9th, 2009 stipulates that families of the deceased soldiers will be allocated apartments in the building situated in Tbilisi, Abashvili Street. Additional Gel 303 868 was spent on the presents and events for the families of wounded and deceased soldiers during 2010-2014.
As for the financial assistance provided to the families of civilians deceased during the August war of 2008, the Decree of the Government of Georgia from August 25th, 2008 directed the Ministry of Finance to allocate financial assistance amounting to Gel 10 000 to each of the families.
• Assessing the Damages of the 2008 August War Between Russia and Georgia
As it has already been mentioned above, IDFI also attempted to ascertain damages caused to the country as a result of the August War. Hence IDFI referred to the Government Administration and requested all documentation on the activities undertaken by the government with the goal of assessing the damages of the war (minutes of the meetings, reports etc.). The FOI request was forwarded to the Ministry of Justice. The latter informed us that no such documents were kept at the entity.
The Ombudsman of Georgia also referred to the problem of studying the damages caused to the civilian sector during the August war in 2008 and highlighted that a special commission which was created with the aim of calculating the damages caused to civilians as a result of the Russian aggression has terminated its activities in April 2010. Till to date wider public has not been informed on the results of the work conducted by the commission.
IDFI also referred to the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defense with the request to provide us with the information on the damages caused as a result of damaging or expropriating property in their ownership. Unfortunately, none of the ministries have provided us with the information.