დღეს საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას დაბადების დღეა, აგრეთვე 1991 წლის 31 მარტს ჩატარდა რეფერენდუმი სახელმწიფოებრივი დამოუკიდებლობის საკითხზე, სადაც საქართველოს მოსახლეობის აბსოლუტურმა უმრავლესობამ დამოუკიდებლობის აღდგენას დაუჭირა მხარი. ამ თარიღთან დაკავშირებით IDFI აგრძელებს გასაიდუმლოებული საარქივო დოკუმენტების გამოქვეყნებას და ამჯერად საზოგადოებას სთავაზობს 1991 წლის აპრილში მოსკოვში ამერიკის საელჩოს მიერ სახელმწიფო დეპარტამენტისთვის გაგზავნილ მოხსენებას.
1991 წლის 31 მარტი - 3 აპრილის პერიოდში, საქართველოს ეწვია რუსეთში ამერიკის საელჩოს წარმომადგენელი პოლოფი. ვიზიტის შედეგად, მომზადდა სამი ანგარიში. გამოქვეყნებული დოკუმენტი ეხება პოლოფის შეხვედრას საქართველოს პრეზიდენტ ზვიად გამსახურდიასთან.
10 აპრილი 1991
გამსახურდია აგრძელებს მოსკოვთან დაპირისპირებას
პოლოფი 31 მარტს გვიან საღამოს ჩამოვიდა საქართველოში, იმ დღეს, როდესაც საქართველოში დამოუკიდებლობის შესახებ რეფერენდუმი ტარდებოდა. მისი ვიზიტის დროს, ის რამდენჯერმე შეხვდა პრეზიდენტ გამსახურდიას. დისკუსია შეეხებოდა, როგორც დაპირისპირებას მოსკოვთან, ასევე დაძაბულ ვითარებას სამხრეთ ოსეთში. გამსახურდიას თქმით, 25 თებერვალს სატელეფონო საუბრისას, გორბაჩოვმა იგი გააფრთხილა, რომ თუ ის არ მოაწერდა ხელს სამოკავშირეო ხელშეკრულებას, საქართველო მეტ პოლიტიკურ დაძაბულობას მიიღებდა.
გამსახურდიამ ასევე ანახა პოლოფს სსრკ-ს შინაგან საქმეთა მინისტრის ბორის პუგოსა და გორბაჩოვის ტელეგრამები, სადაც ისინი მოუწოდებენ გამსახურდიას, დამორჩილებოდა სსრკ-ს კანონმდებლობას, ან პასუხი ეგო შედეგებზე. გამსახურდია მტკიცე პოზიციაზე იდგა, რომ საქართველო სამოკავშირეო ხელშეკრულების მოლაპარაკებების პროცესშიც კი არ მიიღებდა მონაწილეობას. გამსახურდიას თქმით, ცენტრი (მოსკოვი) აღვივებდა ოსურ პრობლემას და გორბაჩოვი უარს აცხადებდა ამ საკითხზე ნებისმიერი სახით დიალოგზე. გამსახურდიამ სსრკ-ის ეროვნებათა საბჭოს თავმჯდომარე რაფიკ ნიშანოვი დაადანაშაულა ოსეთის თემით მანიპულაციაში. მისი აზრით, კულუმბეგოვის (სამხრეთ ოსეთის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე) დაპატიმრება „ერთადერთი გზა იყო სისხლისღვრის შესაჩერებლად და სიტუაციის განსამუხტად“.
გამსახურდიას განცხადებით, მხოლოდ მას შემდეგ, რაც საქართველო მოიპოვებდა დამოუკიდებლობას, ქვეყანა მზაობას გამოთქვამდა, რომ ნება დაერთო ოსებისთვის ავტონომიის საკითხზე რეფერენდუმი ჩაეტარებინათ. ხოლო მანამდე, ის არ იყო დარწმუნებული, რომ ოსებს უნდოდათ პოლიტიკური ავტონომია და არ იყვნენ ამ საკითხში წაქეზებულნი ცენტრის მხრიდან. დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ წინა საუბრებში გამსახურდია ოსებს და მათ ლიდერებს მოიხსენიებდა, როგორც „კრიმინალებად“ და „ტერორისტებად“. მისი თქმით, მან გასცა ცხინვალის ბლოკადის მოხსნის ბრძანება, თუმცა „კრიმინალთა ბანდა“ ოსებს საბოტაჟს უწყობდა. პოლოფის კითხვაზე, რომ უდანაშაულო ოსები და ცხინვალის ბავშვები შეიძლება დაზარალებულიყვნენ, გამსახურდიამ მიუგო, რომ ავტონომიის მოთხოვნით, ოსებმა ეს პრობლემები თავის თავს უნდა დააბრალონ. მან ასევე განაცხადა, რომ „ოსი კრიმინალების ბანდები“ ერთმანეთს ებრძვიან, ფაქტი, რომელსაც ოსები უარყოფენ.
2 აპრილს პოლოფი და გამსახურდია საქართველოს უმაღლესი საბჭოს შენობაში გადაცემა „ვრემიას“ უყურებდნენ, სადაც ცხინვალში მიმდინარე ძალადობაზე საუბრობდნენ. გამსახურდიას თქმით, ცენტრი უკმაყოფილო იყო დამოუკიდებლობის რეფერენდუმის შედეგებით და ნიადაგს ამზადებდა ინტერვენციისთვის, რათა დაეკავებინათ სამხრეთ ოსეთი და შეიძლება, მთელი საქართველოც.
3 აპრილს გორბაჩოვმა დამატებითი საჯარისო ნაწილების გაგზავნა დაიწყო სამხრეთ ოსეთში. გამსახურდია სსრკ-ს უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარეს ლუკიანოვს ტელეფონით ესაუბრა და გააფრთხილა ის, რომ დამატებითი ჯარის შეყვანა რეგიონში მხოლოდ გაზრდიდა სისხლისღვრას და მთელი პასუხისმგებლობა ვითარებაზე გორბაჩოვს დაეკისრებოდა. გამსახურდიამ უთხრა პოლოფს, რომ ცენტრი საბჭოთა არმიის მეშვეობით იარაღს აწვდიდა ოსებს. მან დაათვალიერებინა პოლოფს ოსებისგან ჩამორთმეული საბჭოთა არმიის იარაღი, მათ შორის ჭურვი, რომელსაც გამსახურდიას თქმით, ავღანეთში იყენებდნენ და რომელმაც ცხინვალთან ახლოს სოფელში ხუთსულიანი ქართული ოჯახი შეიწირა. დოკუმენტის თანახმად, გამსახურდიამ ეს გამოფენა გამოიყენა იმის საჩვენებლად, რომ მხოლოდ ოსები არ ზარალდებოდნენ ამ კონფლიქტში.
საქართველოს მთავრობამ სასტუმრო ივერიის ფოიეში ცხინვალიდან დევნილი რამდენიმე ქართველი განათავსა მხოლოდ ინგლისურენოვანი ტრანსპარანტებით, რომელიც საქართველოს წინააღმდეგ ოსების ქმედებებს აპროტესტებდნენ. დოკუმენტი აღნიშნავს, რომ საქართველოს ხელისუფლების მსგავსად, ოპოზიციაც მიიჩნევდა, რომ ოსები „სუკ-ის იარაღი“ იყვნენ. გამსახურდიას მსგავსად, ეროვნული კონგრესიც თანახმა იყო ოსებს მინიჭებოდათ კულტურული, მაგრამ არა პოლიტიკური ავტონომია.
გამსახურდიას თქმით, საქართველო წარმატებულად უმკლავდებოდა ცენტრის ეკონომიკურ ზეწოლას, რესპუბლიკის რკინიგზისა და პორტების გადაკეტვის მუქარის მცდელობით. გამსახურდია აცხადებდა, რომ ის ვეღარ ენდობოდა რსფსრ-ს ლიდერს ბორის ელცინს, რადგან ის „ერთ დღეს ერთს ამბობდა, ხოლო მეორე დღეს საწინააღმდეგოს“. გამსახურდიას და ელცინის მიერ 23 მარტს ხელმოწერილი ოქმი, რომელიც ოსური კონფლიქტის მოგვარებაში რსფსრ - საქართველოს თანამშრომლობას ითვალისწინებდა, გამსახურდიას თქმით, ცენტრის ჩარევის გარეშე, ელცინმა უარყო საკუთარი პოლიტიკური მომავლის გადასარჩენად. დოკუმენტი აღნიშნავს, რომ გამსახურდიამ ელცინს „ლოთი და არასანდო“ პიროვნება უწოდა, თუმცა, რამდენიმე კვირით ადრე, იგივე გამსახურდია ელცინს მოიხსენიებდა საბჭოთა კავშირის ერთადერთ იმედად. გამსახურდიამ აგრეთვე გააკრიტიკა სსრკ-ს სახალხო დეპუტატი გალინა სტარავოიტოვა სამხრეთ ოსების მხარდაჭერისთვის.

Gamsakhurdia Continues to Challenge Moscow
Today is the birthday of the first President of Georgia Zviad Gamsakhurdia. Furthermore, on March 31, 1991 the referendum was held on the issue of Georgian statehood. The overwhelming majority of Georgians supported the restoration of the independence of Georgia. In connection to this date, IDFI continues to publish declassified archival documents. This time, the report sent from US Embassy in Moscow to US Department of State is released.
During 31 March – 3 April 1991, US Embassy representative Poloff visited Georgia. Following the visit, three reports were prepared. The published document deals with Poloff’s meeting with President Gamsakhurdia.
April 10, 1991
Gamsakhurdia continues to challenge Moscow
Late on March 31, Poloff arrived in Georgia. The same day Georgia was holding referendum on independence. During the visit, Poloff met several times with Gamsakhurdia. They discussed not only tense relations with Moscow, but critical situation in South Ossetia. According to Gamsakhurdia, during the phone conversation on February 25, Gorbachev warned him that if Georgia does not sign the union treaty, Georgia should expect more political turbulence.
Gamsakhurdia showed to Poloff telegrams from Gorbachev and USSR Interior Minister Boris Pugo, demanding to follow Center’s (Moscow) decrees or face the consequences. Gamsakhurdia firmly states that Georgia will not even participate in the process of the union treaty negotiation. In his opinion, the Center stimulates the Ossetian problem, and Gorbachev refuses to have dialogue with him on this issue. Gamsakhurdia blamed chairman of USSR Soviet on Nationalities Rafik Nishanov for manipulation in Ossetia. He asserted that the arrest of Kulumbegov (Chairman of the South Ossetian Supreme Council) was “the only way to stop bloodshed and defuse the situation”.
Only after Georgia becomes independent, is Gamsakhurdia willing to allow Ossetians to hold referendum on the issue of autonomy. Currently, he is not sure that Ossetians truly want autonomy, and are not driven by the Center. The document notes that Gamsakhurdia refers to Ossetians and their leaders as “criminals” and “terrorists”. He asserted that he ordered to stop Tskhinvali blockade but “bands of criminals continued to sabotage the Ossetians”. To Poloff’s question that this might bring suffering on innocent Ossetian’s and Tskhinvali children, Gamsakhurdia answered that by demanding autonomy Ossetians brought troubles on themselves. He also declared that “bands of Ossetian criminals” are fighting each other, which Ossetians deny.
On April 2, Poloff and Gamsakhurdia watched news program “Vremya” in the building of Supreme Soviet of Georgia. The program broadcasted violence in Tskhinvali. According to Gamsakhurdia, the Center is dissatisfied with independence referendum results and plans to intervene militarily in South Ossetia, or even take over whole of Georgia.
On April 3, Gorbachev started to send additional troops in South Ossetia. During a phone conversation with Chairman of USSR Supreme Soviet Lukyanov, Gamsakhurdia warned that additional military deployment would only increase bloodshed and the whole responsibility is placed on Gorbachev. Gamsakhurdia told Poloff that the Center was delivering weapons to Ossetians through the Soviet army. He showed Poloff the Soviet army weapons confiscated from Ossetians, including rockets that were used in Afghanistan, and now claimed the life of a Georgian family of five, in a village near Tskhinvali. The document stresses that Gamsakhurdia used this exhibition to exemplify that not only Ossetians are suffering in this conflict.
The Georgian government had Georgian refugees from Tskhinvali in the lobby of Hotel “Iveria” to display signs in English protesting Ossetian actions. The cable notes that like Georgian government, the opposition regards Ossetians as “tools of the KGB”. Similar to Gamsakhurdia, the National Congress thinks that Ossetians should be given cultural, but not political autonomy.
Gamsakhurdia told Poloff that Georgia successfully resists attempts of economic pressure by threatening to block railway and ports. Gamsakhurdia said that he could not trust Yeltsin, leader of RSFSR, “because one day he says one thing and the next day he says the opposite”. The protocol signed on March 23 between Gamakhurdia and Yeltsin stipulated Georgian – RSFSR cooperation in solving Ossetian conflict without Center’s supervision. According to Gamsakhurdia, Yeltsin renounced this agreement to save his political future. The document notes that Gamsakhurdia called Yeltsin “drunkard and obviously untrustworthy”; however, few weeks ago Gamsakhurdia believed that Yeltsin was the Soviet Union’s only hope. Gamsakhurdia also criticized people’s deputy Galina Starovoytova for supporting South Ossetians.