1937 წლის 22 ნოემბრის “სტალინური სია”
1937 წლის 22 ნოემბრის ე.წ. „სტალინური სია” გამორჩეული დოკუმენტია “დიდი ტერორის” ისტორიაში, რომელიც საქართველოს სსრ-ისთვის დამტკიცდა. განსასჯელთა რაოდენობით (439 ადამიანი), 22 ნოემბრის სია მხოლოდ 1937 წლის 10 აგვისტოს სიას ჩამოუვარდება, რომელშიც 555 ადამიანია შეყვანილი. სიაში აღმოჩნდნენ საზოგადო მოღვაწეები, მაღალი თანამდებობის პირები და უბრალო ხალხიც. წინამდებარე სტატია წარმოადგენს სიის რაოდენობრივ და შინაარსობრივ ანალიზს.
“დიდი ტერორის” ისტორიაში 1937 წლის 22 ნოემბრის საქართველოს სია პირველი დოკუმენტია, რომელზეც პოლიტბიურო დათანხმდა ლავრენტი ბერიას წინადადებას - მსჯავრდადებულთა საქმეები საქართველოში განეხილა ე.წ. “განსაკუთრებულ სამეულს” (სამეული/ Тройка) და არა სსრკ-ის უზენაესი სასამართლოს სამხედრო კოლეგიის გასვლითი სესიას, ვინაიდან დაკავების და გასამართლების ტემპები ერთმანეთს ჩამორჩებოდა. მთელი საბჭოთა კავშირის მასშტაბით საქართველო იყო ერთადერთი გამონაკლისი, სადაც “სტალინურ სიაში” მოხვედრილ ადამიანებს ასამართლებდა განსაკუთრებული სამეული.
დასკვნა:
1937 წლის 22 ნოემბრის სია წარმოადგენს ჰანა არენდტის მიერ დამკვიდრებული ტერმინის - „ბოროტების ბანალურობის“ ნათელ მაგალითს. სიაში მოხვედრილი ადამიანების მიმართ ბრალდებები გაჯერებულია „აგენტომანიით“, ყველა სფეროში ჯაშუშებისა და რეზიდენტების ძებნისა და გამოვლენის სურვილით, რაც ჩაკეტილი საზღვრებისა და ინფორმაციის გადაცემის შეზღუდული საშუალებების პირობებში არარეალური იყო განხორციელებულიყო საბჭოთა საქართველოში.
1937-1938 წლების “დიდი ტერორის” რეალურ მიზნებს შორის საკითხის სპეციალისტები გამოყოფენ ხელისუფლების კონსოლიდაციას, სავარაუდო პოლიტიკური ოპოზიციისა და ძველი ბოლშევიკების სრულ განეიტრალებას, ინდუსტრიალიზაციისა და კოლექტივიზაციის მოწინააღმდეგეების გაჩუმებას, იდეოლოგიური ერთფეროვნების დამკვიდრებას და მრავალ სხვა მიზეზს. უშუალოდ “სტალინური სიებით” გასამართლების მაგალითებით თუ ვიმსჯელებთ, ამ სიას შეგვიძლია დავამატოთ შიშის, ტერორის და საყოველთაო უნდობლობის დანერგვა, ავტორიტეტების მსხვრევა და “საბჭოთა ადამიანის” ფორმირების პროცესის საბოლოო გადაწყვეტა. სტალინმა მასობრივი რეპრესიებით ყველა ჩამოთვლილ მიზანს მიაღწია.
ინტენსიური რეპრესიების ეპოქის შემდეგაც, საბჭოთა საზოგადოებაში შიშისა და უნდობლობის მემკვიდრეობა შენარჩუნდა. რეპრესიით გამოწვეული ტრავმა გავლენას ახდენდა ინდივიდებსა და საზოგადოებაზე თაობების განმავლობაში. რეპრესიულმა პოლიტიკამ ჩამოაყალიბა საბჭოთა კავშირის პოლიტიკური კულტურა, ხელი შეუწყო „ავტორიტეტისადმი“ შესაბამისობისა და მორჩილების გარემოს, რამაც ხანგრძლივი გავლენა იქონია სამოქალაქო საზოგადოებისა და დემოკრატიული ღირებულებების განვითარებაზე პოსტსაბჭოთა ეპოქაში.
რთულია, 1937 წლის 22 ნოემბრის სიაში მოხვედრილი ზოგიერთი პიროვნების საქმიანობის სფეროსა და ბრალდებას შორის ურთიერთკავშირის მოძებნა: მაგალითად, სამკურნალო-სანიტარული სამმართველოს იურისტ-კონსულტანტი, დიმიტრი ესტატეს ძე ღამბაშიძე, რომელსაც ბრალად დასდეს ამერიკული და ინგლისური სადაზვერვო სამსახურების აგენტობა. ბუღალტერი ხარაზოვი - რომელიც ამერიკის დაზვერვის აგენტობაში დასდეს ბრალი, მაკარონის ფაბრიკის პარტკომის მდივანი და სასადილოს გამგე თომა ცერცვაძე - რომელიც ბრალდების თანახმად გესტაპოს აგენტი და ფაშიზმის აგიტატორი “აღმოჩნდა”, ასევე გესტაპოს აგენტობაში დასდეს ბრალი, ლუდის მხარშავ ქრისტოფორ ქრისტოფორის ძე ფორერს. რამდენიმე ათეული ადამიანი გასამართლდა სტალინისა და ბერიას მიმართ ტერორისტული აქტის მომზადების ბრალდებით.
…და, კიდევ რამდენიმე სტატისტიკური ინფორმაცია: 439-დან 62 ადამიანის ბრალდების ერთ-ერთ დასაბუთებას ვინმეს მიერ ჩვენებით „მხილება“ წარმოადგენს. 46 მათგანი ამზადებდა ტერაქტს ლავრენტი ბერიას, ხოლო 2 -  ვასილ გიორგის ძე ჟუჟუნავა და ივანე ვოლკოვსკი (ფომიჩევი) გიორგის ძე - თავად ბელადის, სტალინის წინააღმდეგ. 3 რეპრესირებული ჯაშუშობდა იაპონიის სასარგებლოდ…

The "Stalin List" of November 22, 1937, is a unique document in the history of the "Great Terror", which was approved for the Georgian SSR. In terms of the number of convicts (439 people), the list of November 22 is only shorter than the list of August 10, 1937, in which 555 people were included. The list includes public figures, high officials, and ordinary people. This article presents a quantitative and content analysis of the list.
In the history of the "Great Terror", the list of Georgia dated November 22, 1937, is the first document on which the Politburo agreed to Lavrentiy Beria's proposal - the cases of convicts in Georgia should be judged by the People's Commissariat of Internal Affairs’ (NKVD) so-called “Special Troika” (Тройка) where the three members were judge and jury and not by an external session of the Military Collegium of the Supreme Court of the USSR, since the arrest and the trial rates were lagging behind each other. Throughout the entire Soviet Union, Georgia was the only exception, where people included in the "Stalin’s list" were tried by the Special Troika.
The list of November 22, 1937, serves as a clear example of the term coined by Hannah Arendt — “the banality of evil”. The accusations against the individuals on the list are infused with “agentomania”, the fervent desire to search for and expose spies and collaborators in all sectors. This pursuit was unrealistic in Soviet Georgia due to closed borders and limited means of information transmission.
Among the real goals of the “Great Terror” of 1937-1938, experts single out the consolidation of the government, the complete neutralization of the alleged political opposition and old Bolsheviks, the silencing of opponents of industrialization and collectivization, and the establishment of ideological uniformity, among other reasons. If we judge directly by the examples of “Stalin lists”, we can add to this list the introduction of fear, terror, and general mistrust, the breaking of authorities, and the final solution to the process of the formation of the “Soviet man”. Stalin achieved all these goals through mass repressions.
Even after an era of intense repression, a legacy of fear and mistrust persisted in Soviet society. The trauma caused by repression has affected individuals and society for generations. Repressive policies shaped the political culture of the Soviet Union, fostering an environment of conformity and obedience to “authority” that had a lasting impact on the development of civil society and democratic values in the post-Soviet era.
Finding a correlation between the professions and accusations of some individuals included in the list of November 22, 1937, is challenging. For example, Dimitri Ghambashidze, a legal consultant of the medical and sanitary department, was accused of being an agent of the American and English intelligence services. The accountant Kharazov faced accusations of being a member of the American intelligence agency. Toma Tsertsvadze, the secretary of the party committee of the pasta factory and the manager of the canteen, was accused of being a Gestapo agent and an agitator of fascism. Even the brewer, Christopher Forer, was accused of being a Gestapo agent. Dozens of people were convicted of preparing a terrorist act against Stalin and Beria.
...and some additional statistical information: Out of the 439 people, 62 were charged based on someone else's testimony. Among them, 46 were accused of preparing a terrorist attack against Lavrentiy Beria, and two, Vasil Zhuzhunava and Ivan Volkovsky (Fomichev), were accused of plotting against the leader himself, Stalin. Three individuals were repressed for spying for Japan…