ბოლო დღეებია, მედიის ყურადღების ცენტრში მოექცა რუსეთის პრეზიდენტის, ვლადიმირ პუტინის 2024 წლის 8 თებერვლის ინტერვიუ ამერიკელ ჟურნალისტ ტაკერ კარლსონთან. ინტერვიუში პუტინმა უდიდესი დრო დაუთმო უკრაინის ისტორიულ ექსკურსს ადრეული შუა საუკუნეებიდან დღემდე, რითაც შეეცადა 2022 წლის თებერვალში დაწყებული ფართომასშტაბიანი აგრესიის გამართლებას. ამ კუთხით, მრავალი ინტერნეტ მიმის თუ ხუმრობის ინსპირაციადაც იქცა.
მსგავსი მიდგომა ახალი არაა – 2019 წელს, ე.წ. “გავრილოვის ღამის” შემდეგ მიცემულ ინტერვიუში, პუტინმა საქართველოს ისტორიის შესახებ პოლიტიკურად მოტივირებული, გაყალბებული ფაქტები წლების სიზუსტით აღწერა, რათა ნათქვამისთვის მეტი დამაჯერებლობა მიეცა. თუმცა, 2019 წლის ინტერვიუ არ იყო პირველი, როდესაც პუტინი განსაკუთრებული ფოკუსით საუბრობდა საქართველოსა და მის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე…
2008 წლის 28 აგვისტოს CNN-ის ჟურნალისტმა, მეთიუ ჩენსმა ვლადიმირ პუტინთან ვრცელი ინტერვიუ ჩაწერა. რა თქმა უნდა, დასავლური მედია-საშუალებები კარგად ხვდებოდნენ, ვინ იდგა საქართველოში საომარი მოქმედებების დაწყების ბრძანების უკან აგვისტოს დასაწყისში, შესაბამისად, დე ფაქტო პრეზიდენტის, დიმიტრი მედვედევის ნაცვლად მათ კითხვები პუტინს დაუსვეს. ინტერვიუს პირველ ნაწილში პუტინი უარყოფდა ამ მოცემულობას და ამტკიცებდა, რომ მთავარსარდალი მედვედევია და ა.შ., თუმცა ეს მხოლოდ პუბლიკისთვის თვალის ახვევის მცდელობებს წარმოადგენდა: “როგორც იცით, იმ დროს მე ნამდვილად ვიყავი პეკინში, ოლიმპიური თამაშების გახსნაზე. თუნდაც ამის გათვალისწინებით, შეუძლებელი იყო ამ გადაწყვეტილების მომზადებაში მონაწილეობა, თუმცა, რა თქმა უნდა, პრეზიდენტმა მედვედევმა იცოდა ჩემი აზრი ამ საკითხთან დაკავშირებით. გულწრფელად ვიქნები თქვენთან და, რეალურად, საიდუმლო ამაში არაფერია, ჩვენ, რასაკვირველია, განხილული გვქონდა მოვლენების ყველა შესაძლო სცენარი, მათ შორის საქართველოს ხელისუფლების პირდაპირი აგრესია”.
რა თქმა უნდა, CNN-ის ჟურნალისტს ნაკლებად აინტერესებდა ისტორიული ექსკურსი და სურდა ომის მიზეზებზე მეტი ესაუბრათ, თუმცა პუტინმა ჩვეულ სტილში, ისევე როგორც ტაკერ კარლსონთან, მეთიუ ჩენსსაც გააწყვეტინა და ისტორიაზე საუბარს შეუდგა:
“ვფიქრობ, როგორც თქვენ, ასევე თქვენი მაყურებელი დღეს დაინტერესებული იქნებით, შეიტყოთ ცოტა მეტი ამ რეგიონებში ხალხებსა და ეთნიკურ ჯგუფებს შორის ურთიერთობის ისტორიის შესახებ. ამის დაკავშირებით მხოლოდ ცოტა ცნობილი ან არაფერი. თუ ფიქრობთ, რომ ეს უმნიშვნელოა, შეგიძლიათ ამოჭრათ. არ მოგერიდოთ, წინააღმდეგი არ ვიქნები.
ჯერ კიდევ XVIII საუკუნის შუა ხანებში, 1745-1747 წლებში, ოსეთი პირველი შევიდა რუსეთის იმპერიის შემადგენლობაში. იმ დროს ის გაერთიანებული იყო - ჩრდილოეთ და სამხრეთ ოსეთი ერთი სახელმწიფო იყო.
1801 წელს, თუ მეხსიერება არ მღალატობს, თავად საქართველო, რომელიც გარკვეული წნეხის ქვეშ იმყოფებოდა ოსმალეთის იმპერიის მხრიდან, ნებაყოფლობით შევიდა რუსეთის იმპერიის შემადგენლობაში. მხოლოდ 12 წლის შემდეგ, 1812 წელს, აფხაზეთი რუსეთის იმპერიის ნაწილი გახდა. ამ დრომდე იგი დარჩა დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ, დამოუკიდებელ სამთავროდ.
მხოლოდ მე-19 საუკუნის შუა ხანებში მიიღეს გადაწყვეტილება სამხრეთ ოსეთის ტფილისის გუბერნიაში გაერთიანების შესახებ. საერთო სახელმწიფოს პირობებში ეს საკითხი არც თუ ისე მნიშვნელოვანი იყო. მაგრამ შემიძლია დაგარწმუნოთ, რომ შემდგომმა წლებმა აჩვენა, რომ ოსებს ეს დიდად არ მოეწონათ - ისინი მეფის ცენტრალურმა ხელისუფლებამ დღევანდელი საქართველოს იურისდიქციაში დე ფაქტო მოაქცია.
როდესაც პირველი მსოფლიო ომის შემდეგ რუსეთის იმპერია დაიშალა, საქართველომ გამოაცხადა დამოუკიდებელი სახელმწიფო, ხოლო ოსეთმა აირჩია დარჩენა რუსეთის შემადგენლობაში; ეს მოხდა 1917 წლის მოვლენების შემდეგ. 1918 წელს, ამის გამო საქართველომ იქ საკმაოდ სასტიკი სადამსჯელო ოპერაცია ჩაატარა, 1921 წელს კი იგივე გაიმეორა.
როდესაც საბჭოთა კავშირი შეიქმნა, ეს ტერიტორიები, სტალინის გადაწყვეტილებით, საბოლოოდ გადაეცა საქართველოს. მოგეხსენებათ, სტალინი ეთნიკურად ქართველი იყო. მაშასადამე, ისინი, ვინც ამტკიცებენ, რომ ეს ტერიტორიები კვლავაც საქართველოს კუთვნილება უნდა იყოს, სტალინისტები არიან: ისინი იცავენ იოსებ ბესარიონოვიჩ სტალინის გადაწყვეტილებას.”
პუტინმა ამ ნარატივით კიდევ ერთხელ გააყალბა ისტორია, რეალურად გაერთიანებული ოსეთი არც XVIII საუკუნეში და არც ადრე პერიოდში არ არსებობდა, ისევე როგორც ცალკე ტერიტორიული ერთეული სამხრეთ ოსეთი არ არსებობდა XIX საუკუნეში. იდენტური განცხადება რუსეთის პრეზიდენტმა 2019 წლის 9 ივლისს, თბილისში გავრილოვის ვიზიტის შემდეგ განვითარებული მოვლენების პასუხად გააკეთა.
ორივე შემთხვევაში კრემლის პროპაგანდისტული ნარატივი აქტიურად ავითარებს ე.წ. “გენოციდის” თემასაც, რამაც სხვადასხვა დროს რუსეთის დუმაში წარსადგენი კანონის პროექტის სახეც კი მიიღო და, ძირითადად, გამოიყენება საქართველოს წინააღმდეგ ჰიბრიდული ბრძოლის იარაღად.
CNN-ის ჟურნალისტის კითხვას, რომელიც სეპარატისტების შეიარაღებასა და დე ფაქტო ინსტიტუტების მხარდაჭერას ეხებოდა და, შესაბამისად, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის კონფლიქტების პროვოცირებაში რუსეთს ადანაშაულებდა, პუტინმა 1990-იანი წლების ისტორიის გაყალბებით უპასუხა:
“ამ კითხვას მარტივად შემიძლია ვუპასუხო. ეს კონფლიქტები უახლოესი ისტორიაა და ისინი დაიწყო ქართული მხარის იმ გადაწყვეტილების გამო, რომელმაც აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს ავტონომიურობის უფლება ჩამოართვა. 1990 და 1991 წლებში, საქართველოს ხელისუფლებამ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთს ავტონომიის უფლებები შეუზღუდა - ის უფლებები, რომლებითაც საბჭოთა კავშირის, საბჭოთა საქართველოს ტერიტორიის ფარგლებში სარგებლობდნენ. როგორც კი ეს გადაწყვეტილება იქნა მიღებული, ეთნიკური შუღლი გაღვივდა და შეიარაღებული დაპირისპირება დაიწყო. ამ პერიოდში რუსეთმა ხელი მოაწერა არაერთ საერთაშორისო შეთანხმებას და ყველა მათგანი შეასრულა. ჩვენ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე გვყავდა სამშვიდობო ძალების მხოლოდ ის რაოდენობა, რომელიც ხსენებულ შეთანხმებებში იყო განსაზღვრული და კვოტისათვის არასდროს გადაგვიჭარბებია”.
ამ შემთხვევაშიც, პუტინი ახორციელებს ისტორიის ინტერპრეტაციას კრემლისთვის სასიკეთო ნარატივის მიხედვით. უფლებების შეზღუდვა ზვიად გამსახურდიას პერიოდში შეეხო რუსეთის მიერ მხარდაჭერილ და სეპარატისტულ მოქმედებებში ჩართულ პოლიტიკურ დაჯგუფებებს. ასევე დამტკიცებული ფაქტია რუსეთის სადაზვერვო სამსახურის (ГРУ) მიერ მომზადებული ჩრდილოკავკასიელი ბოევიკების და მთელი დაჯგუფებების აქტიური მონაწილეობა კონფლიქტებში. გარდა ამისა, დადასტურებულია სეპარატისტების შეიარაღებით მომარაგება და საქართველოს ტერიტორიების ოკუპაციის, როგორც “ეთნონაციონალისტური” კონფლიქტისა და მცირე ერების “თვითგამორკვევისთვის” ბრძოლის წარმოჩენა.
ისტორიული რევიზიონიზმი კრემლის მრავალმხრივი სტრატეგიაა, რომელიც მიზნად ისახავს არა მხოლოდ რუსეთის, არამედ მისი სამეზობლოს ისტორიის ირგვლივ საზოგადოების აღქმის ჩამოყალიბებასაც, რათა ეს რეჟიმის პოლიტიკური მიზნებისა და ძალაუფლების გაძლიერებას მოემსახუროს.
ისტორიის რევიზიონიზმის რამდენიმე ძირითადი მეთოდი მოიცავს:
1. ისტორიული მოვლენების შერჩევით ინტერპრეტაციას: პუტინი და მისი ადმინისტრაცია ხშირად შერჩევით ინტერპრეტაციას უკეთებენ ისტორიულ მოვლენებს, რათა შეამცირონ რუსეთის წარსული დანაშაული ან ხაზი გაუსვან მის მიღწევებს. ეს შეიძლება მოიცავდეს რუსეთის ისტორიის პოზიტიური ასპექტების ხაზგასმას, ხოლო ისეთი უარყოფითი მოვლენების უმნიშვნელობის ხაზგასმას ან სრულად უარყოფას, როგორებიცაა ადამიანის უფლებების მასობრივი დარღვევა ან აგრესია სხვა ერების მიმართ;
2. ნაციონალისტური ნარატივების პოპულარიზაციას: პუტინის რეჟიმი ხელს უწყობს ნაციონალისტურ ნარატივებს, რომლებიც განადიდებს რუსეთის, როგორც ძლიერი და სამართლიანი ერის ისტორიულ როლს. კრემლი რუსეთს ტრადიციული ფასეულობების დამცველად, გარე აგრესიის მსხვერპლად და მსოფლიოში სტაბილურობისა და წესრიგის ძალად წარმოაჩენს;
3. ალტერნატიული ისტორიული თეორიების პოპულარიზაციას: კრემლი აქტიურად ახორციელებს ალტერნატიული ისტორიული და შეთქმულების თეორიების კულტივაციასა და პოპულარიზაციას. ეს თეორიები ეწინააღმდეგება დასავლურ ისტორიოგრაფიაში დამკვიდრებულ ნარატივებს. ისინი ხშირად ცდილობენ, შეარყიონ ისტორიული მოვლენების დასავლური ინტერპრეტაციები და წარმოაჩინონ რუსეთი, როგორც დასავლური შეთქმულების მსხვერპლი;
4. ისტორიული მეცნიერებისა და მედიის კონტროლს არა მხოლოდ შიდა, არამედ გარე აუდიტორიისთვისაც.
დღესდღეობით ისტორიული ნარატივებით მანიპულაცია, ძირითადად, მიმართულია უკრაინის, პოლონეთისა და აღმოსავლეთ ევროპის მიმართ და ემსახურება უკრაინაში წამოწყებულ ფართომასშტაბიან ომს. თუმცა, პერიოდულად აღნიშნულის სამიზნე ცენტრალური აზიის ქვეყნები, საქართველო და სომხეთიც ხდებიან. ხშირად, პუტინის ისტორიული რევიზიონიზმი ინტერნეტ-მიმებისა და ხუმრობების ინსპირაცია ხდება, თუმცა კრემლის მიზნებში ამ ცნებას ძალიან მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს და იმაზე ბევრად მავნებლურ შინაარსს ატარებს, ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს. პირველ რიგში, ისტორიული რევიზიონიზმი კრემლის გეოპოლიტიკურ ინტერესების - აგრესიული საგარეო პოლიტიკისა და პოპულისტური ნაციონალიზმის კატალიზატორია. სხვადასხვა ისტორიულ მონაკვეთში რუსეთის დანაშაულების მინიმიზება, დამსახურების გაზვიადება და ფაქტობრივი მოცემულობების უტიფრად გაყალბება სხვას არაფერს ემსახურება, თუ არა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ისე საერთაშორისო ასპარეზზე ადამიანების შეცდომაში შეყვანას. სამწუხაროდ, დასავლური აკადემია და მეინსტრიმ მედია არ არის ამ საკითხების კვლევითა და გავრცელებით საკმარისად დაინტერესებული. შესაბამისად, დასავლური საზოგადოების დიდი ნაწილი რუსეთის პრეზიდენტის ტყუილებს გადაუმოწმებლად, პირველადი სახით იღებს, რაც საერთო სენტიმენტზე, საბოლოო განწყობაზე უარყოფითად მოქმედებს.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიების შემთხვევაში, როცა პუტინი ამბობს, რომ სამხრეთ ოსეთი და ჩრდილოეთ ოსეთი ერთ სახელმწიფოში ერთიანდებოდნენ, რომელიც რუსეთის შემადგენლობაში მე-18 შევიდა, ის გვერდს უვლის ფაქტს, რომ ისტორიული სამაჩაბლოსა და ჩრდილოეთ ოსეთის ერთიანობის საკითხი მწვავედ მხოლოდ როკის გვირაბის გახსნის შემდეგ, 1980-იან წლებში დადგა და ამ ტერიტორიას იქამდე ჩრდილოეთ ოსეთთან არავითარი პოლიტიკური ან ლოგისტიკური კავშირი არ ჰქონია. ეს საყოველთაოდ ცნობილი ფაქტია და ამაში როკის გვირაბის არარსებობის პირობებში რუკაზე დახედვითაც შეიძლება დარწმუნება, თუმცა, ინტერვიუს დასავლელი მსმენელების დიდი ნაწილი ამ ინფორმაციის დამოუკიდებლად გადამოწმებას არ ეცდება, რაც არის კიდეც ისტორიის რევიზიონიზმის მთავარი ძალა.
ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, საქართველოს მიზანი უნდა იყოს აკადემიური თავისუფლება, რაც შეიძლება მეტი ქართველი და უცხოელი მეცნიერის ჩართულობა საარქივო წყაროებსა და რეალურ ფაქტებზე დაფუძნებული ისტორიის კვლევასა და პოპულარიზაციაში, რათა სამომავლოდ კრემლის ჰიბრიდული ომის ამ უმნიშვნელოვანესი მიმართულების წინააღმდეგ საბრძოლველი მყარი ბაზა შეიქმნას.

Putin's revisionism of Georgian history after the 2008 war
In recent days, media attention has been focused on the interview of the President of Russia, Vladimir Putin, on February 8, 2024, with the American journalist Tucker Carlson. In the interview, Putin spent a lot of time on a historical tour of Ukraine from the early Middle Ages to the present day, attempting to justify the large-scale aggression that began in February 2022. As a result, this has become the inspiration for many internet memes and jokes.
Such an approach is not new. In 2019, during an interview given after the so-called "Gavrilov Night," Putin described politically motivated, falsified facts about the history of Georgia with precise accuracy regarding years, aiming to lend more credibility to his statements. However, the 2019 interview was not the first time Putin spoke with a special focus on Georgia and its occupied territories.
On August 28, 2008, CNN journalist Matthew Chance conducted an extensive interview with Vladimir Putin. Given the Western media's awareness of the instigator behind the hostilities in Georgia in early August, they directed their questions to Putin instead of the de facto president, Dmitry Medvedev. In the initial segment of the interview, Putin denied any involvement and emphasized Medvedev's role as the commander-in-chief. However, this was an attempt to mislead the public. Putin stated, "As you know, at that time I was indeed in Beijing, attending the opening of the Olympic Games. Even considering this, I couldn't have been involved in the decision-making process. However, President Medvedev was aware of my stance on the matter. To be frank with you, and there's no secrecy about it, we did discuss all potential scenarios, including the possibility of direct aggression from the Georgian government".
Of course, the CNN journalist was less interested in the historical excursion and more focused on discussing the causes of the war. However, Putin, in his typical style, interrupted Matthew Chance, as he did with Tucker Carlson, and began delving into historical narratives.
"I think both you and your audience today will be interested in learning a little more about the history of relationships between peoples and ethnic groups in these regions of the world. Little or nothing is known about it. If you think it is insignificant, you can cut it. Don't hesitate, I won't mind.
Back in the middle of the 18th century, in 1745-1747, Ossetia was the first to become part of the Russian Empire. At that time it was united - North and South Ossetia were one state.
In 1801, if memory serves me correctly, Georgia itself, which was under some pressure from the Ottoman Empire, voluntarily joined the Russian Empire.
Only 12 years later, in 1812, Abkhazia became part of the Russian Empire. Until that time, it remained an independent state, an independent principality.
It was only in the middle of the 19th century that a decision was made to unify South Ossetia into the Tiflis Governorate. In the context of a unified state, this issue may not have seemed significant. However, subsequent years revealed that the Ossetians were displeased with this arrangement. They were effectively brought under the jurisdiction of what is now Georgia by the central government of the king.
When the Russian Empire collapsed after World War I, Georgia declared itself an independent state, while Ossetia chose to remain part of Russia. This occurred following the events of 1917. In 1918, due to this decision, Georgia carried out a rather brutal punitive operation in the region, and in 1921, it repeated the same action.
When the Soviet Union was created, these territories, by Stalin's decision, were finally transferred to Georgia. As you know, Stalin was ethnically Georgian. Therefore, those who claim that these territories should continue to belong to Georgia are Stalinists: they defend the decision of Joseph Vissarionovich Stalin”.
Putin's narrative once again falsifies history. In reality, a united Ossetia did not exist in the 18th century or earlier, nor did a separate territorial unit named South Ossetia exist in the 19th century. The Russian President made an identical statement on July 9, 2019, in response to the events that unfolded after Gavrilov's visit to Tbilisi.
In both cases, the propaganda narrative of the Kremlin actively develops the topic of the so-called "genocide", which at different times even took the form of a draft law to be submitted to the Russian Duma, and is mainly used as a weapon of a hybrid warfare against Georgia.
To a CNN journalist's question about arming the separatists and supporting de facto institutions, thus accusing Russia of provoking the conflicts in Abkhazia and South Ossetia, Putin responded by falsifying the history of the 1990s:
"I can answer this question easily. These conflicts are recent history, and they started because of the decision of the Georgian side, which deprived Abkhazia and South Ossetia of their right to autonomy. In 1990 and 1991, the Georgian government restricted Abkhazia and South Ossetia's autonomy rights - the rights they enjoyed within the territory of the Soviet Union, Soviet Georgia. As soon as this decision was made, ethnic strife flared up and armed conflict began. During this period, Russia signed a number of international agreements and fulfilled all of them. We had only the number of peacekeeping forces on the territory of Abkhazia and South Ossetia, which was specified in the mentioned agreements, and we never exceeded the quota".
In this case, Putin once again interprets history through a narrative favorable to the Kremlin. The restriction of rights during the period of Zviad Gamsakhurdia affected political groups supported by Russia and involved in separatist actions. It is a proven fact that there was active participation of North Caucasian militants and entire groups trained by the Russian Intelligence Service (GRU) in the conflicts. Additionally, the provision of arms to the separatists and the framing of the occupation of Georgian territories as an "ethno-nationalist" conflict and a struggle for the "self-determination" of small nations have been confirmed.
Historical revisionism is indeed a multi-pronged strategy of the Kremlin aimed at shaping public perception of the history not only of Russia but also its neighbors. This tactic is employed to further the regime's political goals and consolidate power. By manipulating historical narratives, the Kremlin seeks to justify its actions, assert control over neighboring territories, and maintain influence in the region.
Some of the main methods of historical revisionism include:
1. Selective interpretation of historical events: Putin and his administration often selectively interpret historical events to minimize Russia's past crimes or highlight its achievements. This may include emphasizing the positive aspects of Russia's history while downplaying or completely denying negative events such as mass human rights violations or aggression against other nations;
2. Promoting Nationalist Narratives: The Putin regime promotes nationalist narratives that glorify Russia's historical role as a strong and just nation. The Kremlin presents Russia as a defender of traditional values, a victim of external aggression and a force of stability and order in the world;
3. Promotion of alternative historical theories: The Kremlin actively cultivates and promotes alternative historical and conspiracy theories. These theories contradict established narratives in Western historiography. They often try to undermine Western interpretations of historical events and portray Russia as a victim of Western conspiracies;
4. Historical research and media control not only for internal but also for external audiences.
Today, the manipulation of historical narratives is primarily directed towards Ukraine, Poland, and Eastern Europe, serving the larger context of the war launched in Ukraine. However, Central Asian countries, Georgia, and Armenia are also periodically targeted. Putin's historical revisionism often becomes fodder for internet memes and jokes, but its implications are far more insidious than may initially appear. Firstly, historical revisionism serves as a catalyst for the Kremlin's geopolitical interests, including aggressive foreign policy and populist nationalism. By downplaying Russia's historical wrongdoings, exaggerating its achievements, and grossly falsifying facts, the Kremlin aims to mislead both domestic and international audiences. Unfortunately, Western academia and mainstream media often fail to adequately research and disseminate these issues. As a result, a significant portion of Western society may uncritically accept the lies propagated by the Russian president, which can have a detrimental effect on overall sentiment and public discourse.
In the case of the occupied territories of Georgia, when Putin asserts that South Ossetia and North Ossetia were united in one state, which became part of Russia in the 18th century, he conveniently overlooks the fact that the issue of historical independence and the unity of North Ossetia only became prominent after the opening of the Roki Tunnel in the 1980s. Prior to that, this territory had no political or logistical connection with North Ossetia. This fact is widely known and can be confirmed simply by examining a map. However, a significant portion of Western listeners of such interviews may not independently verify this information, which underscores the potency of historical revisionism.