არქივების გამჭვირვალობა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი საკითხია ყველა ქვეყანაში ისტორიის შესწავლის კუთხით, მაგრამ, კიდევ უფრო მეტად, ეს საკითხი წინ იწევს ისეთ ქვეყნებში, სადაც არქივებს ძალუძს სხვადასხვა პოლიტიკური რეჟიმის რეპრესიების მსხვერპლთა იდენტიფიცირება და მათი სამართლებრივი რეაბილიტაცია. რეგიონში, რომელიც ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროექტმა მოიცვა, სახელმწიფო არქივები ამ მხრივ უდიდეს როლს ასრულებენ.
2017 წელს, IDFI-მ საერთაშორისო მკვლევრებთან ერთად დაიწყო პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის შეფასება ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში“ განხორციელება.
2017-2018 წლების პროექტის ფარგლებში შეიქმნა სახელმწიფო არქივების ღიაობის შეფასების მეთოდოლოგია და შეფასდა 10 ყოფილი საბჭოთა ქვეყნის 20 არქივი. პროექტი გაგრძელდა მომდევნო წლებშიც (2019-2020) და რეიტინგს აღმოსავლეთი და ცენტრალური ევროპის 8 ახალი ქვეყანა დაემატა. პროექტის შედეგად თითოეულ ქვეყანაში შეფასდა 2 არქივი.
კვლევამ გამოავლინა შემდეგი ძირითადი მიგნებები:
- საარქივო კანონმდებლობის კუთხით პირველი 9 ქვეყნიდან 7 ქვეყნის კანონმდებლობა ჰარმონიზებულია ევროკავშირის კანონმდებლობასთან, მოლდოვისა და უკრაინის კანონმდებლობების გარდა;
- ღიაობის მაღალი სტანდარტისა და ზოგიერთი ნაკლებად გამჭვირვალე არქივის მიდგომა ყოფილი საიდუმლოების შემცველი დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის მიმართ ერთგვაროვანია: ისინი არ ანადგურებენ წარსულში კლასიფიცირებულ (გასაიდუმლოებულ) ფონდებსა და დოკუმენტებს, რომელთა გასაიდუმლოებაც სახელმწიფომ არსებობის გარკვეულ ეტაპზე მიზანშეწონილად ჩათვალა; ღია არქივებში დაუშვებელია გაგრძელდეს დოკუმენტების გასაიდუმლოების ვადა, დადგენილი ვადის გასვლის შემდეგ ასეთი დოკუმენტები ავტომატურად ხდება ხელმისაწვდომი; დაუშვებელია ხელახლა გასაიდუმლოვდეს ისეთი დოკუმენტი, რომელსაც აღნიშნული სტატუსი ერთხელ უკვე მოეხსნა;
- „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ კანონი არ ვრცელდება რეპრესიების განმახორციელებელი ყოფილი სახელმწიფო ინსტიტუტების არქივებსა და ფონდებზე, ანუ „სარეჟიმო არქივების“ დოკუმენტებზე. აღნიშნული პრინციპი არქივების ღიაობის საუკეთესო მაგალითის მქონე ქვეყნებს, ლატვიას და ლიეტუვას აქვთ დანერგილი. ასევე ამ პრინციპს საკანონმდებლო დონეზე იზიარებს ყაზახეთიც;
- ის არქივები, რომლებიც შედიან ყველაზე ღია ქვეყნების ჩამონათვალში საუკეთესო ონლაინ მომსახურებებს სთავაზობენ მკვლევრებს და პირიქით - ნაკლებად ღია არქივები ამ კუთხით უარეს შედეგებს აჩვენებენ, ზოგიერთ მათგანს კი საერთოდ არ აქვს ონლაინ რესურსები (ვებგვერდი);
- მკვლევრებზე ორიენტირებული არქივები დარბაზში და ონლაინ იძლევიან დოკუმენტების ელექტრონული ვერსიების გამოყენების საშუალებას; ასევე საუკეთესო ღიაობის მქონე 6-დან 5 არქივში - ჩეხეთში, პოლონეთში, ლატვიაში, ლიეტუვასა და უკრაინაში - მკვლევართა დარბაზებში დაშვებულია საკუთარი ფოტოაპარატის გამოყენება.
კვლევის შედეგად, საქართველომ დაიკავა მე-8 ადგილი 18 ქვეყანას შორის და საერთო რეიტინგი შეფასდა 70.99%-ით.
ცალკეული არქივების მიხედვით კი, საქართველოს ეროვნულმა არქივმა 2019 წელს მიიღო 68.85%, ხოლო საქართველოს შსს არქივმა - 73.13%. ამ მხრივ აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეროვნულმა არქივმა დაახლოებით 5%-ით გაიუმჯობესა საერთო შედეგი 2018 წელთან შედარებით, რაც განპირობებული იყო იმით, რომ არქივმა გადადგა პრაქტიკული ნაბიჯები რათა გაზრდილიყო ვებგვერდზე განთავსებულ დოკუმენტთა აღწერების, დასკანერებული მასალებისა და სხვა მონაცემების რაოდენობა. ასევე დაინერგა ვებგვერდის ადაპტირებული ვერსია უსინათლო და მხედველობაშეზღუდული პირებისთვის.
კვლევის მეთოდოლოგიას, პარტნიორების შესახებ ინფორმაციას, ქვეყნებისა და ცალკეული სახელმწიფო არქივების რეიტინგს და კვლევის ფარგლებში შექმნილ სხვა მასალას შეგიძლიათ გაეცნოთ პორტალზე - http://open-archives.org/.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ საქართველოს პარლამენტმა არ გაითვალისწინა IDFI-ის მიერ წარდგენილი საკანონმდებლო წინადადება, რომელიც ითვალისწინებდა საკანონმდებლო ცვლილებებს. წინადადების მხარდაჭერის შემთხვევაში, საქართველოს არქივების საერთაშორისო რეიტინგი გაცილებით მაღალი იქნებოდა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გააგრძელებს საქართველოს პარლამენტთან და ყველა დაინტერსებულ უწყებასთან მუშაობას არქივების მარეგულირებელი კანონმდებლობის და არქივების გამჭვირვალობის გაუმჯობესებაზე და ამისთვის აქტიურად გამოიყენებს 2019 წლის პროექტის - „ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთის ბლოკის ქვეყნებში სახელმწიფო არქივების ღიაობა“ კვლევის შედეგებს და საერთაშორისო რეკომენდაციებს.

The openness of archives is very important for studying history in different countries. However, this issue is more critical in the countries where archives can be used for the identification and rehabilitation of the victims of repressions. In the region covered by IDFI’s project, the archives play an important role in this direction.
In 2017, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), together with the international network of archive experts, started carrying out the project “Enhancing Openness of State Archives in the Former Soviet Republics”.
Within the frame of the 2017-2018 project, a methodology for evaluating the openness of state archives was created and 20 state archives in 10 post-Soviet countries were evaluated.The project continued during the next years (2019-2020) and 8 new countries from eastern and central Europe were added to the rating. As a result of the project, 2 archives were evaluated in each country.
The main findings of the study include:
- The legislature of the first 7 countries out of 9 are synchronized with the legislature of the European Union. The legislature of Moldova and Ukraine are autonomous;
- Open and some of the closed archives have a common approach to the classified documents: they do not destroy formerly classified fonds, files, or records – the documents that at some point were made secret by the state. At the open archives, the extension of secrecy period is not allowed. After the set date, such documents become publicly available. The documents that had been secret can not be re-classified;
- The laws on the protection of personal data do not extend to archives or fonds of repressive state institutions, documents of regime archives. This is a principle of the countries with examples of the best archival openness, including Latvia and Ukraine. Also, Kazakhstan shares this principle on a legislative basis;
- The archives that are among the most open countries offer the best online services to researchers and vice versa – archives with less openness have worse results in this direction while some of them do not have online recourses at all;
- The archives oriented st researchers enable the researchers to use electronic versions of documents online. Also, photocopying in reading halls is allowed at 5 out of 6 archives with the highest score of the openness: Czech Republic, Poland, Latvia, Lithuania, Ukraine.
According to the research, Georgia holds 8th place among 18 countries and, in total, it has scored 70.99%.
According to the individual archives, the National Archives of Georgia got 68.85% and the MIA Archives of Georgia – 73.13% in 2019. In this regard, it is notable that the National Archives of Georgia improved its results by approximately 5% compared to 2018, which was facilitated by the fact that the archive has taken practical steps for increasing the number of finding aid documents, scanned documents and other materials on the website. Also, they have introduced an adapted version of the website for the people with the visual impairment or vision disability.
You can find the research methodology, information about partners, rating of particular countries and state archives and various materials created within the frame of the project on this portal - http://open-archives.org/.
It should also be mentioned that the Parliament of Georgia rejected IDFI’s legislative proposal, which included the legislative amendments. If the proposal had been supported, the ranking of the Georgian archives would have been much higher.
IDFI will continue working with the Parliament and all stakeholders to improve archive legislation and transparency, in order to enhance the openness of state archives and will actively use the results of the 2019 research on the Openness of State Archives in the Former Soviet Republics and Eastern Bloc Countries and international recommendations for this.
Publication of this article was financed by the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI) within the frame of the project - Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics and Eastern Bloc Countries. The opinions expressed in this document belong to the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and do not reflect the positions of Open Society Institute Budapest Foundation (OSI). Therefore, OSI is not responsible for the content