23-26 ოქტომბერს აჭარა (კვარიათი) მასპინძლობდა პირველ საერთაშორისო კონფერენციას „საქართველო მე-20 საუკუნეში: საქართველოს უშიშროების არქივების მიხედვით“. არქივების გახსნილობა, საბჭოური პერიოდის არქივები, იქ დაცული საარქივო დოკუმენტები და რაც მთავარია, ამ დოკუმენტებზე დაყრდნობით ჩატარებული სამეცნიერო კვლევები, საქართველოს მე-20 საუკუნის ისტორია, საბჭოთა კავშირის ისტორია, - ეს ის ძირითადი საკითხებია, რომლებიც განიხილებოდა კონფერენციაზე.
კონფერენცია გაიმართა ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებული ეროვნული უსაფრთხოების არქივის, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველოსა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის ორგანიზებით.
კონფერენციაზე მოწვეულნი იყვნენ ისტორიკოსები, არქივის მკვლევრები, არასამთავრობო სექტორში მომუშავე სპეციალისტები, სხვადასხვა ცნობილი სამეცნიერო და აკადემიური დაწესებულების წარმომადგენელი და არქივის სპეციალისტი, ასევე ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში მოღვაწე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები. კონფერენციაზე მონაწილეობა მიიღეს განთქმულმა სპეციალისტებმა, მკვლევრებმა და პროფესიონალმა ისტორიკოსებმა შეერთებული შტატებიდან, რუსეთის ფედერაციიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, ბულგარეთიდან, აზერბაიჯანიდან და საქართველოდან.
კონფერენცია გაიხსნა საქართველოს შსს-ის საარქივო სამმართველოს მიერ ორგანიზებული ფოტო-გამოფენით, რომელზეც წარმოდგენილი იყო ყოფილ უშიშროებისა და პარტიულ არქივებში დაცული ფოტოები.
კონფერენციაზე განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივებში (საქართველოს უშიშროების კომიტეტის ყოფილი არქივის და საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის ყოფილი არქივის) დაცულ დოკუმენტებზე და ამ მასალების გამოყენებით გამოქვეყნებულ ნაშრომებსა და სამეცნიერო კვლევებზე. ასევე, განიხილებოდა არქივებში მუშაობის პრაქტიკა და არქივების გახსნილობის თემა წარმოდგენილ ქვეყნებში. ინფორმაციის თავისუფლება და ხელმისაწვდომობა უმნიშვნელოვანესია არქივების გახსნილობისა და დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის უზრუნველსაყოფად, ამიტომ ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა განსაკუთრებული აქცენტი სწორედ ამ კუთხით გააკეთეს და ისაუბრეს თავიან მიმართულებით არსებული პრობლემებისა და მიღწევების შესახებ.
ყველა გამომსვლელმა აღნიშნა ის მნიშვნელოვანი მიღწევები, რომლითაც გამოირჩევა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივები. გახსნილობის, ხელმისაწვდომობის და მკვლევართათვის სამუშაო პირობების შექმნის საკითხში, საქართველოში მე-20 საუკუნის არქივები მართლაც რომ მისაბაძი და სამაგალითოა არა მხოლოდ პოსტ-საბჭოთა, არამედ ბევრი დასავლური ქვეყნის არქივისათვისაც.
საბჭოთა ისტორიის შესასწავლად საქართველოს არქივების მნიშვნელობა განსაკუთრებით დიდია. სწორედ საქართველოს შსს-ის საარქივო სამმართველოსთან ერთად და მის არქივებში დაცული მასალების გამოყენებით დაიგეგმა სამომავლო კვლევითი და საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელება კონფერენციის მონაწილეთა მიერ. ასევე, დოკუმენტებზე დაყრდნობით გამოიცემა ერთობლივი პუბლიკაციები სხვადასხვა საინტერესო თემაზე.
კონფერენციის ორგანიზატორები და მონაწილეები შეთანხმდნენ, რომ საერთაშორისო კონფერენცია, რომელიც მიძღვნილი იქნება საარქივო საქმის და საარქივო კვლევების განვითარებისადმი ყოველწლიურად ჩატარდება.

On October 23 – through 26 Adjara (Kvariati) was hosting the First International Conference “Georgia in the XX Century: In the Files of the Georgian Security Archive”.
Topics such as:openness of the archives, archives of the Soviet period, archival document stored there and more importantly, scientific research studies conducted based on these documents, Georgian history of the 20th century, and history of the Soviet Union - were among the key issues discussed at the conference.
Organizers of the Conference were the National Security Archive (George Washington University), the Archive Administration of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Institute for Development of Freedom of Information.
The invited guests of the conference were historians, archive researchers and specialists, representatives of various prominent educational and academic institutions, NGO representatives working in the field of freedom of information and other specialists employed in the non-governmental sector were invited to the conference.A number of acclaimed specialists, researchers and professional historians from the United States, Russian Federation, Great Britain, Bulgaria, Azerbaijan and Georgia took participation in the conference.
The Conference was opened by the photo exhibition organized by the Archive Administration of the MIA, at which photos stored in the former Security and Party archives were displayed.
At the conference particular attention was given to the material stored in the Archives of the Ministry of Internal Affairs (former Archive of the Central Committee and former Archive of KGB) and to the research publications and studies conducted using these documents. In addition, working practices of archives and the level of archive openness in represented countries was discussed. The issue of freedom of information is fundamental for facilitating openness and improved access to archives. Therefore representatives of NGOs working in the field of freedom of information placed a strong emphasis on this particularissue and spoke from their personal experience about existing problems and achievements.
All speakers have acknowledged the achievements of the Archives of the Ministry of Interior Affairs of Georgia. In respect to openness, accessibility and provided working conditions for researchers, the Archives of the 20th century Georgia is indeed estimable and exemplary for Archives of not only post-Soviet space but for many Western states as well.
The importance of the Georgian Archives in studying Soviet history is especially significant. It was together with the Archive Administration of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, (and by using documents stored at these archives) that future research and educational projects were planned by the participants of the conference. In addition, using archival records a number of joint publications are being issued.
Organizers and participants of the conference have agreed that the International Conference dedicated to the development of the Archives and Archive studies will be held annually.