ა/წ 20-22 სექტემბერს საქართველოს ეროვნულ არქივში გაიმართა საერთაშორისო კონფერენცია - „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა - ტენდენციები და გამოწვევები“.
მსგავსი ტიპის ღონისძიება საქართველოს ეროვნული არქივის მიერ ზედიზედ მესამე წელია იმართება და მასში ქართველი არქივმცოდნეების და ისტორიკოსების გარდა მონაწილეობენ საერთაშორისო მონაწილეებიც.
კონფერენციის მთავარი მიზანია სამეცნიერო სიახლეების თავმოყრა, ქართველ და უცხოელ მეცნიერებს შორის მჭიდრო სამეცნიერო კავშირების სტიმულირება, ინტერდისციპლინური და ინტერკულტურული კვლევების ხელშეწყობა, კულტურული მემკვიდრეობის მენეჯმენტის თანამედროვე მოთხოვნებთან ადაპტაციის გზების ძიება, ციფრული ჰუმანიტარიის სფეროს სიახლეების გაზიარება.
სწორედ ზემოაღნიშნულ მიზნებს ეხმაურება ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) პროექტი, ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა. პროექტის პირველი ეტაპი მოიცავს 10 ქვეყანას და 20-მდე არქივს, მათ შეფასებას პროექტის ფარგლებში შექმნილი უნივერსალური მეთოდოლოგიით და შემდგომ ადვოკატირებას იმ არქივებთან, რომლებშიც საკანონმდებლო დონეზე და პრაქტიკაში ღიაობა არ არის უზრუნველყოფილი.
პროექტის მენეჯერის, ლევან ავალიშვილის და კოორდინატორის, ანტონ ვაჭარაძის ერთობლივი თემა კონფერენციაზე წარადგინა ანტონ ვაჭარაძემ და ისაუბრა როგორც პროექტის განვლილ ეტაპებზე, ასევე დამსწრეებს აჩვენა ახალი ვებსაიტის პროტოტიპი, რომელიც 2018 წლის ოქტომბრის დასაწყისში იქნება ხელმისაწვდომი ფართო საზოგადოებისთვის.
პანელს დაესწრო საქართველოს ეროვნული არქივის გენერალური დირექტორი, თეონა იაშვილი, რომელიც დაინტერესდა პროექტით და განსაკუთრებით საქართველოს არქივების მიერ დაგროვილი ქულებით. პრეზენტაციის შემდეგ თეონა იაშვილმა და ანტონ ვაჭარაძემ დეტალურად განიხილეს მეთოდოლოგიის ის პუნქტები, რომლებშიც საქართველოს ეროვნულმა არქივმა არადამაკმაყოფილებელი შედეგი აჩვენა.
პრეზენტაციის შემდეგ გაიმართა დისკუსია, სადაც კონფერენციის მონაწილეებმა ერთხმად აღნიშნეს, რომ პროექტის დროულად იყო დაგეგმილი და განხორციელებული, ხოლო სახელმწიფო არქივებს მართლაც მოეთხოვებათ მეტი ღიაობა. აქვე აღინიშნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივში შემავალი ყოფილი სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუკ) არქივის თაობაზე, რომლის განადგურებაც თბილისის სამოქალაქო ომის დროს, 1990-იან წლებში დღემდე ურთულეს მოვლენად რჩება თანამედროვე ქართული სახელმწიფოებრიობისთვის. ამ მოვლენის შემდეგ ბევრი კითხვა კვლავ ღიადაა დარჩენილი და ზოგადად ეს სიტუაცია არაერთი სპეკულაციის მიზეზი გამხდარა.
პროექტის საიტის გაშვების შემდეგ დეტალური ანგარიში ხელმისაწვდომი იქნება არამარტო საქართველოს, არამედ კიდევ ცხრა ქვეყნის სახელმწიფო არქივების ხელმძღვანელებისთვის. IDFI-ს პარტნიორები სხვადასხვა ქვეყანაში არქივებს გაუწევენ რეკომენდაციას, თუ რომელ კომპონენტებში უნდა გამოასწორონ თავიანთი მუშაობა და ვიმედოვნებთ, რომ ისინი გაითვალისწინებენ და გამოასწორებენ აღნიშნულ ხარვეზებს.

On September 20-22 international conference - Archival Studies, Source Studies – Trends and Challenges was held at the National Archives of Georgia.
The goal of the conference: to collect scientific innovations, to bring together Georgian and foreign scientists to broaden communication, to promote interdisciplinary and intercultural researches, to seek for ways of adaptation to fit the modern needs of Cultural Heritage Management, to share the novelties of digital humanitarian sphere.
The aim of the project is to promote the Openness of State Archives in the former Soviet Republics. The first stage of the project includes 10 countries and up to 20 archives, evaluating them with the universal methodology created within the framework of the project and then advocating changes in those archives where openness on legislative level and in practice is not provided.
Project coordinator, Anton Vacharadze presented the joint theme with the project manager Levan Avalishvili at the conference - Archival Studies, Source Studies – Trends and Challenges, as well as on the previous stages of the project and presented the website prototype, which will be available to the wider public at the beginning of October 2018.
The General Director of the National Archives of Georgia, Teona Iashvili, attended the panel and was interested in the project, especially paid interest to points received by the archives of Georgia. After the presentation, Teona Iashvili and Anton Vacharadze discussed the points of methodology in which the National Archives of Georgia received unsatisfactory scores.
After the presentation, the discussion was held where the participants expressed their views and unanimously stated that the project was planned and implemented on time, and the state archives need more openness. The participants also deliberated on the archives of the former State Security Service (KGB) of Soviet Georgia in the archives of the Ministry of Internal Affairs, which was destroyed in the 1990s during the Civil War in Tbilisi. Many questions still remain open on the incident and this situation has caused a lot of speculations for the modern Georgian statehood.
After the presentation of the project website, detailed report will be available not only to Georgia’s but for the heads of state archives of nine countries. IDFI’s partners in these countries will recommend the archives to find out which components should be replaced by their work and we hope that they will take into consideration and correct these gaps.