20 ნოემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტში (IDFI) ვიზიტით იმყოფებოდა მეხსიერებისა და სოლიდარობის ევროპული ქსელის (ENRS)დირექტორი, რაფალ როგულსკი და წარმომადგენლები უნგრეთიდან, გერმანიიდან და ბალტიისპირეთის ქვეყნებიდან.
IDFI-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა სტუმრებს გააცნო ორგანიზაციის საქმიანობა საარქივო, საბჭოთა და მეხსიერების კვლევების მიმართულებით. მან ისაუბრა პროექტებზე, რომლებსაც IDFI 2009 წლიდან ახორციელებს და მოიცავს საარქივო დოკუმენტებისა და ზეპირი ისტორიების შეგროვებას, ბაზების შექმნას, სტატიების წერასა და მათ გავრცელებას ინტერნეტისა და საერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალების მეშვეობით. ასევე ყურადღება გაამახვილა ახალგაზრდებს შორის გამოცემებს და ცოდნის გაზიარების მნიშვნელობაზე, არქივების ღიაობის საერთაშორისო რეიტინგების შექმნასა და საქართველოში არქივების ღიაობის ადვოკატირებაზე. გიორგი კლდიაშვილმა ხაზი გაუსვა სახელმწიფოს დაბალ ინტერესს აღნიშნული მიმართულებით და იმ პრობლემებს, რომლებსაც ორგანიზაცია თავის საქმიანობაში აწყდება.
ENRS–ის მიზანია ხელი შეუწყოს მე–20 საუკუნის ევროპული ისტორიის და მეხსიერების შესწავლას. ორგანიზაცია მხარს უჭერს აკადემიურ კვლევებს, საგანმანათლებლო პროექტებსა და პოპულარიზაციის ღონისძიებებს. ამას ორგანიზაცია ახორციელებს საერთაშორისო მეცნიერთა და ENRS პარტნიორი ინსტიტუტების ქსელის მეშვეობით, რომელიც დღესდღეობით მსოფლიოს 34 ქვეყანაში 363 პარტნიორ ორგანიზაციას მოიცავს.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეები შეთანხმდნენ სამომავლო თანამშრომლობაზე საბჭოთა ტოტალიტარული წარსულის და მეხსიერების კვლევების მიმართულებით.

On 20 November, the Director of the European Network Remembrance and Solidarity (ENRS), Rafal Rogulski and the representatives from Hungary, Germany and the Baltic countries visited the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).
The Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili presented the work of the organization in the archives, soviet and memory studies directly to the guests. During his presentation, he emphasized the projects implemented by IDFI since 2009, including the collection of documents and oral histories, creation of databases, articles and their promotion through internet as well as international scientific journals, publications, sharing knowledge with youngsters, development of the international ranking of the openness of archives and the advocacy of the archival openness in Georgia. Giorgi Kldiashvili underlined the lack of interest from the state toward these issues and the problems the organization faces within the frame of its work.
The purpose of the ENRS is to document and promote the study of European 20th-century history and how it is remembered. The organization supports academic research, educational projects, and promotional events, through a network of international scholars and ENRS partner institutions. Today network consists of 363 partner organizations in 34 countries.
During the meeting, the parties agreed on future collaboration in the direction of the studies of totalitarian past and memory politics.