15-16 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) არქივების, საბჭოთა და მეხსიერების კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე და ანალიტიკოსი, მეგი ქარცივაძე დაესწრნენ ბუდაპეშტში ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის (CEU) მიერ ორგანიზებულ კონფერენციას “ნაციონალური ისტორიოგრაფია პოსტ კომუნისტურ სამხრეთ კავკასიაში“.
კონფერენციის ფარგლებში, IDFI-ის ინიციატივით, ჩატარდა მრგვალი მაგიდის დისკუსია თემაზე „არქივების ღიაობა და მეხსიერების პოლიტიკა პოსტსაბჭოთა და ყოფილი აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“. დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს ანტონ ვაჭარაძემ, მეგი ქარცივაძემ, თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის სამაგისტრო და სადოქტორო სკოლის დეკანმა, ნუცა ბათიაშვილმა, უნგრეთის მეცნიერებათა აკადემიის ჰუმანიტარული კვლევების ცენტრის თანამედროვე ისტორიის ხელმძღვანელმა და უფროსმა მკვლევარმა, შანდორ ჰორვატმა და ცენტრალური აზიის ისტორიის მკვლევარმა ოქსფორდის უნივერსიტეტიდან, ტომას უელსფორდმა.
ანტონ ვაჭარაძემ ისაუბრა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების არქივებში არსებულ პრობლემებზე და არქივების ღიაობის ადვოკატირების კამპანიაზე, რომელიც "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის" (OSI) დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში ხორციელდება. მან აუდიტორიას გააცნო IDFI-ის პროექტი „არქივების ღიაობა პოსტსაბჭოთა და ყოფილი აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ და არქივების ღიაობის საერთაშორისო რეიტინგის ბაზა http://open-archives.org/. ასევე, ისაუბრა IDFI-ის აქტივობებზე საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ - პროექტის მსვლელობისას გამოქვეყნებულ სტატიებზე, IDFI-ის მიერ ინიცირებულ საკანონმდებლო ინიციატივაზე არქივებისა და პირადი მონაცემების შესახებ კანონებში ცვლილების თაობაზე, ეროვნული არქივის წინააღმდეგ მოგებულ სასამართლო დავაზე, სტალინის სიებსა და სხვადასხვა აქტივობებზე.
შანდორ ჰორვატმა წარმოადგინა არქივების ღიაობის კუთხით საუკეთესო პრაქტიკების მაგალითები აღმოსავლეთ ევროპიდან. მან ისაუბრა საარქივო დოკუმენტების ონლაინ ხელმისაწვდომობის საკითხსა და საარქივო საქმიანობის მოქნილობის გაზრდის კუთხით არსებულ გამოწვევებზე. გარდა არქივების ღიაობის კუთხით საუკეთესო პრაქტიკებისა, მისი მოხსენება, ასევე, შეეხო ამ მხრივ აღმოსავლეთ ევროპაში არსებულ გამოწვევებს. შანდორ ჰორვატის მიერ წარმოდგენილი ინფორმაციის საფუძველზე, დისკუსია გაგრძელდა არქივების ღიაობის კუთხით სხვადასხვა რეგიონში არსებული სიტუაციების შედარებითი ანალიზის ფორმატში.
ტომას უელსფორდის მოხსენება ეხებოდა ცენტრალური აზიის არქივების დახურულობის საკითხს და იმ პრობლემებს, რასაც იქ მომუშავე მკვლევრები ყოველდღიურად აწყდებიან. მან აღნიშნა, რომ სამხრეთ კავკასიის არქივებში არსებული გამოწვევები მხოლოდ მინიმალურია ცენტრალური აზიის არქივებში არსებულ სიტუაციასთან შედარებით. მან განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ყირგიზეთისა და უზბეკეთის არქივებზე. ამის შემდეგ კი, ასევე, განიხილა არქივების როლი ცენტრალური აზიის ქვეყნების ნაციონალური ნარატივების ფორმირების პროცესში და აღნიშნა, რომ მეხსიერების არაეფექტური პოლიტიკა დიდწილად არქივების დახურულობითაა განპირობებული.
გარდა არქივების ღიაობისა, დისკუსია შეეხო აღნიშნულ რეგიონებში მეხსიერების პოლიტიკასა და არქივების როლს კოლექტიური მეხსიერების, ახალი ნაციონალური ნარატივების ფორმირებაში. ნუცა ბათიაშვილმა ისაუბრა საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საქართველოს მეხსიერების პოლიტიკაზე და იმ ინსტიტუციურ ტრანსფორმაციაზე, რამაც გავლენა იქონია ახალი ნაციონალური ნარატივის ფორმირების პროცესში. მან აღნიშნა, რომ დიდწილად ნაციონალური ისტორიოგრაფიის ტრანსფორმაცია დაკავშირებული იყო ადგილობრივ ე.წ. ინტელიგენციასა და პოლიტიკურ კლასს შორის ურთიერთობის დინამიკასთან, ხშირად კი - მათ შორის დაპირისპირებასთან. არქივების ღიაობა ამ პროცესში მნიშვნელოვან როლს ასრულებდა.
მეგი ქარცივაძის მოხსენება, საქართველოს გამოცდილების მაგალითზე, სწორედ მეხსიერების ეფექტური პოლიტიკის შემუშავების პროცესში არქივების როლს შეეხო. მან ხაზი გაუსვა არქივების მნიშვნელობას ლუსტრაციის, რეპრესიების მსხვერპლთა რეაბილიტაციისა და თანმიმდევრული ნაციონალური ნარატივის ფორმირების პროცესში. ასევე, მეგი ქარცივაძემ ისაუბრა მკვლევართათვის არქივების ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობაზე თანამედროვე პოლიტიკურ ვითარებაში, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოს სუვერენიტეტის წინააღმდეგ მიმართული პროპაგანდა შესამჩნევად აქტიურ ფაზაშია შესული.
გარდა აღნიშნული დისკუსიისა, მეგი ქარცივაძემ კონფერენციის ფარგლებში, ასევე, წარმოადგინა ინდივიდუალური მოხსენება „ქართული სტალინიზმი, ნაციონალიზმი და ისტორიოგრაფია: სტალინისტური და თანამედროვე ისტორიის სახელმძღვანელოების შედარებითი ანალიზი“. პრეზენტაცია ეხებოდა 1930-1940-იან წლებში ქართული ნაციონალური ნარატივის ცვლილებასა და საკვანძო ისტორიულ ფიგურებთან სტალინის კულტის გადაჯაჭვას. ამის შემდგომ, მეგი ქარცივაძემ განიხილა თუ რამდენადაა შენარჩუნებული სტალინისტური ისტორიული ნარატივი თანამედროვე ისტორიის სახელმძღვანელოებში.
კონფერენციის დასასრულს, CEU-ის ისტორიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ბალაშ ტრენშჩენმა ხაზი გაუსვა შედარებითი ანალიზის მნიშვნელობას ნაციონალური ისტორიოგრაფიის, მეხსიერების პოლიტიკის, არქივების ღიაობისა და სხვა მომიჯნავე საკითხების შესწავლის პროცესში. სამხრეთ კავკასიის, აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის გამოცდილებების შედარება საშუალებას იძლევა, რომ შეიქმნას ფართო პერსპექტივა არსებული გამოწვევებისა და მიღწეული პროგრესის შესახებ. ამისთვის IDFI აქტიურად განაგრძობს არქივების ღიაობის შეფასებას სხვადასხვა ქვეყანაში და მუშაობს იმაზე, რომ მომავალში მნიშვნელოვნად გაიზარდოს არქივების ღიაობის საერთაშორისო რეიტინგით დაფარული ქვეყნების რიცხვი.
აღნიშნული აქტივობა დააფინანსა "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდმა" (OSI), პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ ფარგლებში.

The Conference - Nationalist Historiography in Post-Communist South Caucasus
On 15-16 February 2020, the head of the Archives, Soviet and Memory Studies direction at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Anton Vacaharadze and an analyst, Megi Kartsivadze attended the conference „Nationalist Historiography in Post-Communist South Caucasus“ organized by the Central European University in Budapest.
Within the frame of the conference, on IDFI’s initiative, a roundtable discussion was held on the “Openness of State Archives and Memory Politics in the Former Soviet and Eastern Bloc Countries”. Anton Vacharadze, Megi Kartsivadze, the Dean of the Graduate School at the Free University of Tbilisi, Nutsa Batiashvili, Head of the Department for ContemporaryHistory and Senior Research Fellow at the Institute of History at the Research Centre for theHumanities of the Hungarian Academy of Sciences, Sándor Horváth and a researcher of the Central Asian history, Thomas Welsford participated in the discussion.
Anton Vacaharadze talked about the existing problems in the archives of the South Caucasian states and the advocacy campaigns carried out within the frame of the IDFI’s project. He provided the information about the IDFI’s project “Openness of State Archives in the former Soviet and Eastern Bloc Countries” and the database of the international rating of the openness of state archives http://open-archives.org/. Also, he talked about IDFI’s activities in Georgia and beyond – articles published within the frame of the project, IDFI’s legislative proposal on the amendments in the laws on National Archives and Personal Data Protection, the granted court case against the National Archives of Georgia, Stalin’s lists and the other activities.
Sándor Horváth presented the examples of the best practices of archival openness in Eastern Europe. He talked about the online access to the archival documents and the flexibility of archival work. Besides the best practices of the openness of archives, his talk covered the challenges existing in Eastern Europe. Based on the information provided by Sándor Horváth, discussion continued within the frame of the comparative analysis of the openness of archives in the different regions.
Thomas Welsford’s presentation covered the inaccessibility of the Central Asian archives and the problems researchers working there face on a daily basis. He mentioned that the challenges of the South Caucasian archives are minor compared to the situation in the Central Asian archives. He emphasized the situation in the archives of Kyrgyzstan and Uzbekistan. After that, he also discussed the role of archives in the formation of the national narratives of the Central Asian countries and mentioned that the existing ineffective memory politics is mostly the result of the inaccessibility of the archives.
Apart from the openness of archives, the discussion concerned the memory politics of the mentioned regions and the role of archives in the formation of collective memory, new national narratives. Nutsa Batiashvili talked about the memory politics in Georgia after the fall of the Soviet Union and the institutional transformation, which has influenced the process of the formation of the new national narrative. She mentioned that, basically, the transformation of national historiography was related to the dynamics of the relations, mostly the clash between the local so-called intelligentsia and political class. The openness of state archives usually played an important role in this process.
Megi Kartsivadze’s talk, based on the Georgian experience, covered the role of archives in the elaboration of the effective memory politics. She emphasized the importance of archives in lustration, rehabilitation of the victims of repressions and the formation of the comprehensive national narrative. In addition, Megi Karstivadze discussed the significance of the accessibility of archives in the current political environment, especially when the Russian propaganda aimed against the sovereignty of Georgia is in a noticeably active phase.
Besides the mentioned discussion, within the frame of the conference, Megi Kartsivadze made an individual presentation “Georgian Stalinism, Nationalism and Historiography: The Comparative Analysis of the Stalinist and Contemporary History Textbooks of Georgia”. The presentation covered the change of the Georgian national narrative in the 1930-1940s and the intertwinement of Stalin’s cult with the key historical figures. After that, Megi Kartsivadze discussed to what extent the Stalinist narrative is preserved in the contemporary history textbooks.
By the end of the conference, the head of the CEU History Department, Balasz Trencsenyemphasized the importance of the comparative analysis for the study of national historiographies, memory politics, openness of archives and the related issues. The comparative analysis of the South Caucasus, Eastern Europe and Central Asia enable us to create a broader perspective of the existing challenges and achieved progress. For this, IDFI actively continues the evaluation of the openness of archives in the different countries and works to increase the number of the countries covered by the international rating of the openness of state archives in the future.
__
This activity was financed by the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI) within the frame of the project - Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics and Eastern Bloc Countries.