The Sites of Conscience (შემდგომში „კოალიცია“) არის მეხსიერების კვლევის პლატფორმა, რომელიც 1999 წელს დაარსდა და აერთიანებს 275 ორგანიზაციას 65 ქვეყნიდან. კოალიციის მთავარი მიზანია, გაზარდოს აღნიშნული ინსტიტუტეციების შესაძლებლობები საგრანტო დაფინანსების, ურთიერთდაკავშირების და საერთო ქსელში ჩართვის, ტრენინგების, გარდამავალი სამართლიანობის მექანიზმების ამოქმედებისა და ადვოკატირების გზით. კოალიციის წევრები და პარტნიორები ახდენენ მრავალფეროვანი ისტორიების მემორიალიზაციას საკუთარ ქვეყნებში. ყველა მათგანს გააჩნია განსაკუთრებული, ინდივიდუალური წარსული - მათ შორის არიან ისევე როგორც დემოკრატიული ტრადიციების მატარებელი, ასევე ძალადობრივი წარსულის მქონე სახელმწიფოები და მიმდინარე კონფლიქტური რეგიონები, რომლებიც ახლა გადიან გარდამავალი სამართლიანობის ეტაპებს. კოალიციის წევრ ყველა ორგანიზაციას ააერთიანებს ერთი მიზანი - წარსულის მეხსიერებას დაუკავშირონ აწმყოს საერთო ვალდებულება.
კოალიციის საქმიანობის შედეგები სხვადასხვა ქვეყანაში:
- შრი-ლანკის სამოქალაქო ომის სხვადასხვა მხარეს მყოფი დედები (1983-2009) თავიანთ ისტორიებს აზიარებენ სათემო სემინარებში, რაშიც იყენებენ ინტერდისციპლინარულ მიდგომებს სიმართლის დასადგენად, სამართლიანობისა და შერიგების საკითხების მოსაგვარებლად;
- შეერთებული შტატების ყველა რეგიონიდან ახალგაზრდები ეცნობიან სამოქალაქო უფლებების მოძრაობის ისტორიას, რაც მათ ეხმარება საკუთარი ხმის ამაღლებისთვის ბრძოლაში. ისინი ქმნიან მრავალფეროვან საგანმანათლებლო რესურსს ამ ისტორიის გასავრცელებლად;
- ჩრდილოეთ ირლანდიის კონფლიქტის ორივე მხარის პოლიციელები ყვებიან თავიანთ ამბებს ზეპირი ისტორიების პროექტში, რომელიც მიზნად ისახავს ორ მხარეს შორის ნდობისა და ურთიერთგაგების ამაღლებას;
- სიერა ლეონეში მიმდინარე სამოქალაქო ომს (1991-2002) ათასობით სოფლის სკოლაში სწავლობენ მოძრავი გამოფენის წყარობით - ომი, რომელსაც 70 000 ადამიანის სიცოცხლე ემსხვერპლა, მაგრამ რომლის განხილვა ზრდასრულ ადამიანებს ძირითადად არ სურთ.
ყველა ზემოჩამოთვლილ და კიდევ ასობით პროექტს მთელ მსოფლიოში გააჩნია თავისი ფესვები წარსულში და შეხედულება მომავალზე. გააზრებული და ერთიანი ძალისხმევის მეშვეობით, კოალიცია ცდილობს დააკავშიროს წარსულს აწმყოსთან და თავისი წვლილი შეიტანოს ერების მეხსიერების შეცვლაში.
IDFI საარქივო, მეხსიერების და საბჭოთა კვლევების მიმართულებით 2009 წლიდან აქტიურად მუშაობს. ორგანიზაციის წარმატებულ პროექტებს შორისაა:
- სტალინური სიები საქართველოდან - საქართველოში პირველი ელექტრონული მონაცემთა ბაზა, რომელიც 1937-1938 წლების "დიდი ტერორის" მსხვერპლთა შესახებ 3.616 ადამიანის მოკლე ბიოგრაფიულ მონაცემებს შეიცავს და რომელმაც საშუალება მისცა ასობით ადამიანს ეპოვნა ინფორმაცია რეპრესირებული წინაპრის შესახებ;
- საქართველოს უახლესი ისტორიის შესახებ დოკუმენტების მოგროვება და გაანალიზება, რომელიც მოიცავს 1956 წლის 5-9 მარტის მოვლენებს, ასევე აშშ ინსტიტუტების საარქივო ფონდებში დაცულ საიდუმლო დოკუმენტებს, რომლებიც წარმოადგენს საქართველოს დამოუკიდებლობის საწყის ეტაპზე შეერთებული შტატების შესაბამისი სამსახურების მიერ მომზადებულ ანალიტიკურ ცნობებს 9 აპრილზე, ზვიად გამსახურდიაზე და სხვა მოვლენებსა თუ პიროვნებებზე;
- ციხის არქივების გადარჩენა - 2008 წელს ორთაჭალის ციხის დანგრევის შემდგომ, ციხის არქივი, ყველანაირი წესის დაცვის გარეშე, გადაიტანეს გლდანის №8 საპყრობილის ადმინისტრაციული შენობის სარდაფში. IDFI ადვოკატირების კამპანიით და სამინისტროს ძალისხმევით, მოხდა საარქივო მასალების აღდგენა და თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილ საცავში გადატანა;
- არქივების ღიაობის ადვოკატირების კამპანია საქართველოში, პოსტ-საბჭოთა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში - 2017-2020 წლებში განხორციელებული ორი პროექტი, რომლის შედეგადაც მომზადდა რეგიონის 18 ქვეყნის არქივების რეიტინგი, აგრეთვე მსოფლიოს წამყვანი სპეციალისტების მონაწილეობით ჩატარდა 2 დიდი კონფერენცია საარქივო და მეხსიერების კვლევებში;
- ათობით ანალიტიკური სტატია, კრებულის ქვეთავი, გამოფენა, საჯაროლექცია, შეხვედრა, ვიზუალიზაცია თუ მოკლე ვიდეო - საზოგადოების უკეთესი ინფორმირებისთვის.
მეხსიერების შენარჩუნებისა და XX საუკუნეში მოღვაწე მნიშვნელოვანი ფიგურების სახელების უკვდავყოფის მიზნით, IDFI-მ თბილისის მერიისა და ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ხელშეწყობით დაამონტაჟა მემორიალური დაფები დედაქალაქსა და რეგიონებში:
- 2016 წელს, ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული საარქივო კვლევის შემდეგ დადგინდა 1923 წელს, ბოლშევიკების მიერ დახვრეტილი 15 ქართველი ოფიცრის ზუსტი საცხოვრებელი მისამართი და მათ სახლებზე დამონტაჟდა მემორიალური დაფები;
- 2018 წლიდან, IDFI-მ საქართველოს პირველი რესპუბლიკის გამოჩენილი მოღვაწეების მემორიალური დაფები დაამონტაჟა ხონში, ჩოხატაურსა და კასპში - იმ მუნიციპალიტეტებში სადაც აღნიშნული პიროვნებები დაიბადნენ;
- 2019 წელს, IDFI-მ გამოსცა მემორიალური ალბომი „ნიკოლოზ (კარლო) ჩხეიძე (1864-1926)“ - რომელიც ასახავს XX საუკუნის პირველი მეოთხედის გამოჩენილი პოლიტიკური მოღვაწის, საქართველოს პირველი რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების თავმჯდომარის ცხოვრებასა და მოღვაწეობას. ალბომის პარალელურად, სახლზე სადაც კარლო ჩხეიძე და მთავრობის კიდევ ერთი წევრი, კონსტანტინე გვარჯალაძე ცხოვრობდნენ, თბილისის მერიამ IDFI-ს ინიციატივით დაამონტაჟა მემორიალური დაფები. 2020 წელს IDFI აპირებს ანალოგიური ალბომს გამოცემას რესპუბლიკის კიდევ ერთი გამორჩეული პოლიტიკური მოღვაწის, ბენიამინ ჩხიკვიშვილის შესახებ;
- IDFI აქტიურად ჩაერთო 2019 წელს ქალაქ ბათუმთან ახლოს აღმოჩენილი, 1937-1938 წლებში, „სტალინური ტერორის“ დროს დახვრეტილი პირების მასობრივი სამარხის მემორიალიზაციის საკითხში და უმოკლეს ვადაში მოახერხა რეპრესირებული პირების შესახებ საარქივო დოკუმენტების მოძიება. ორგანიზაციის მიერ შსს არქივში ჩატარებული კვლევით დადგინდა, რომ 1937-1938 წლებში სხვადასხვა სადამსჯელო ოპერაციის შედეგად აჭარაში სულ 1050 ადამიანი დახვრიტეს.
The Sites of Conscience კოალიციასთან მუშაობის პირველ ეტაპზე, 2020 წელს, IDFI აპირებს შესთავაზოს ორგანიზაციას პროექტი აჭარაში დახვრეტილი პირების ხსოვნის უკვდავყოფის მიზნით. მოხდება იდენტიფიცირებული 1050 რეპრესირებულის ოჯახის წევრების და შთამომავლების ზეპირი ისტორიების ჩაწერა, მათ ოჯახში დაცული ფოტო და საარქივო მასალის შეგროვება, მათი პოპულარიზაცია და განთავსება IDFI ვებ-გვერდზე და სოციალურ ქსელებში. პარალელურად, ორგანიზაცია გააგრძელებს ადვოკატირებას ადგილობრივ და ცენტრალურ ხელისუფლებასთან და სახელმწიფო ორგანოებთან, რათა მიღებულ იქნას შესაბამისი ზომები სამარხების შესწავლის და ნეშტებისთვის სათანადო პატივის მიგების უზრუნველსაყოფად.
აღნიშნული აქტივობა დააფინანსა "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდმა" (OSI), პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ ფარგლებში.

Founded in 1999, the International Coalition of Sites of Conscience (“the Coalition”) is the only worldwide network of Sites of Conscience. With over 275 members in 65 countries. The coalition builds the capacity of these vital institutions through grants, networking, training, transitional justice mechanisms and advocacy. These members and partners remember a variety of histories and come from a wide range of settings – including long-standing democracies, countries struggling with legacies of violence, as well as post-conflict regions just beginning to address their transitional justice needs – but they are all united by their common commitment to connect past to present, memory to action.
Activities of the Sites of Conscience in various countries:
- Mothers from different sides of the civil war in Sri Lanka (1983-2009) are sharing their stories in community workshops that employ holistic, integrated, and multidisciplinary approaches to address issues of truth, justice and reconciliation;
- Youth from every region of the United States are using the history of the civil rights movement to amplify their voices in the fight to make educational opportunities more equitable;
- Police officers from both sides of the conflict in Northern Ireland are telling their stories in an oral history project designed to foster trust and understanding among the two factions;
- And thousands of rural school children are being educated through a traveling exhibit about the civil war in Sierra Leone (1991-2002) – a war that took the lives of 70,000 people, but which many adults are hesitant to discuss because they fear opening old wounds.
Every one of these activities – and hundreds more underway around the globe – has its roots in the past and its sights on the future. Through these conscious and united efforts, the International Coalition of Sites of Conscience connects past to present, changing the world one memory at a time.
IDFI has been actively working in the direction of archives, Soviet and memory studies since 2009. The successful projects of the organization include:
- Stalin’s Lists of Georgia – the first electronic database including the short biographies of 3,616 victims of 1937-1938 Great Terror, which enabled many people to find the information about their repressed ancestors;
- The collection and analysis of the documents about the recent history of Georgia, including the events of 5-9 March 1956, the secret documents preserved at the funds of the USA institutions that encompass the analytical reports about 9 April, Zviad Gamsakhurdia and the other events and personalities prepared by the relevant offices in the US at the early stage of Georgia’s independence;
- The relocation of Ortachala Prison Archives – In 2008, after demolishing the Ortachala Prison, the prison archives was transferred to the cellar of the administration building of N8 prison in violation of any law. Through IDFI’s advocacy campaign and the effort of the ministry, the archival materials were restored and moved to the well-equipped depository in compliance with contemporary standards;
- The openness of State Archives in Georgia, Post-Soviet and Eastern Bloc Countries – the project carried out in 2017-2020 as a result of which the rating of the 18 archives of the region was prepared, 2 international conferences on Archival and Memory Studies was held, in which the leading experts from around the world participated;
- Dozens on analytical articles, chapters, exhibitions,public lectures, meetings, visualizations and short videos for better informing the public.
For preserving the memory and commemorating important public figures of XX century, in collaboration with the Tbilisi City Hall and local municipalities, IDFI installed memorial plaques in the capital and regions:
- In 2016, through the archival research carried out by the organization, the exact addresses of 15 Georgian officers executed by the Bolsheviks was established and the memorial plaques were installed at their houses;
- Since 2018, IDFI has installed the memorials of the famous figures of the First Republic of Georgia in Khoni, Chokhatauri and Kaspi – the municipalities where these people were born;
- In 2019, IDFI published the memorial album “Nikoloz (Karlo) Chkhaiedze (1854-1926)” which concerns the life and work of one of the greatest political leaders of the first quarter of XX century, the head of the Constituent Assembly of the First Republic of Georgia. Additionally, on IDFI’s initiative, the Tbilisi City Hall installed the memorial plaques at the house where Karlo Chekhdzine and another member of the government, Konstantine Gvarjaladze lived. In 2020, IDFI is planning to publish a similar memorial album ahkhikvishvili;
- In 2019, IDFI became actively involved in the issue of the memorialization of the mass graves of the people executed during Stalin’s Terror in 1937-1938 near Batumi. In the shortest period of time, IDFI managed to collect the materials about the repressed individuals. Based on the research carried out by the organization, it was established that in 1937-138 1050 were shot during the oppressive operations in Adjara.
At the first stage of working with the Sites of Conscience, in 2020, IDFI plans to propose a project about the commemoration of the individuals shot in Adjara. The oral stories of family members and descendants of identified 1050 people will be recorded, the photo and archival materials preserved at their families will be collected, and they will be promoted and uploaded on IDFI-s website and social media. Additionally, IDFI will continue the advocacy campaign to the central government and state organs to take relevant measures for studying and commemorating the graves.
This activity was financed by the Open Society Institute Budapest Foundation (OSI) within the frame of the project - Enhancing Openness of State Archives in Former Soviet Republics and Eastern Bloc Countries.