ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და Post Bellum-მა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმეს.
Post Bellum 2001 წელს, ჟურნალისტებისა და ისტორიკოსების მიერ ჩეხეთში დაფუძნებული არასამთავრობო არაკომერციული ორგანიზაციაა, რომელიც დოკუმენტურად ასახავს მე-20 საუკუნის მნიშვნელოვანი ისტორიული მოვლენების მოწმეების მოგონებებს და ცდილობს ამ ამბების ფართო საზოგადოებაში გავრცელებას. ორგანიზაცია თვლის, რომ მოწმეებს უნდა ჰქონდეთ თავიანთი ამბების მოყოლის შესაძლებლობა და რომ ეს ისტორიები ყველასათვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს - სწორედ ამ ხედვით შეიქმნა Post Bellum.
Post Bellum–ის მთავარი პროექტი არის „ერების მეხსიერება“ (Memory of Nations), იმ ადამიანების მოგონებათა კრებული, ვინც მე–20 საუკუნის ტოტალიტარული ეპოქა გამოიარა, ასევე ფოტოები, გაზეთები და სხვადასხვა ისტორიული ჩანაწერი. კრებული 12,000-მდე ისტორიისაგან შედგება და საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომია ონლაინ, მონაცემთა ბაზის საშუალებით.
დღესდღეობით გარდა მთავარი პროექტისა, Post Bellum მსოფლიოს მასშტაბით ახორციელებს 23 საერთაშორისო პროექტს.
IDFI აქტიურად მუშაობს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევებზე. IDFI იზიარებს Post Bellum-ის მისიასა და ხედვებს ზემოაღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, ორგანიზაციები თანხმდებიან რომ Post Bellum საკუთარ ცოდნას გაუზიარებს IDFI-ის და სამომავლოდ IDFI-ისთან ერთად დაგეგმავს საერთო პროექტებს აღნიშნული მიმართულებით.

IDFI signs a Memorandum of Cooperation with Post Bellum
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) signs a Memorandum of Cooperation with Post Bellum.
Post Bellum is a non-governmental nonprofit organization which documents the memories of witnesses of the important historical phenomenon of the 20th century and tries to pass these stories on to the broader public. It was founded in 2001.The organization was founded by a group of journalists and historians. The organization believes that witnesses should have the opportunity to tell their stories and that these stories should be accessible to everyone. From this vision, Post Bellum was created.
Post Bellum’s core project is the Memory of Nations, a collection of memories from people who experienced the totalitarian eras of the 20th century as well as photographs, newspapers, and various historical records. The collection is comprised of about 12 thousands of witness stories and is accessible to the public through an online database.
Nowadays, in addition to the main project, Post Bellum implements 23 international projects worldwide.
IDFI is actively working on memory and disinformation studies. IDFI shares Post Bellum's mission and visions on the above-mentioned issues, especially the importance of telling the stories of victims of totalitarianism. Based on this, the organizations agree on sharing knowledge with each other and working on or developing new projects together in these directions.