რეპრესირებულთა ხსოვნის დღე, 22 ივლისი საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულებით, 2002 წლიდან გამოცხადდა. 1937 წელს, სწორედ ამ დღეს, დიდმა ქართველმა პოეტმა, პაოლო იაშვილმა მწერალთა კავშირის შენობაში თავი მოიკლა.
მკვდარი პოეტი არ დაინდეს და შეადგინეს სპეციალური ოქმი, რომელშიც ჩაიწერა:
"1. გამოაშკარავებული ჯაშუშის და სახელმწიფოს მტრის, პ. იაშვილის თვითმკვლელობა, პარტიისა და საბჭოთა ხელისუფლების წინააღმდეგ მიმართული პროვოკაციული გამოხტომაა, შესაბამისად, იგი უნდა დაიკრძალოს როგორც ხალხის მტერი.
2. ლავრენტი ბერიას დაევალოს საქართველოს საბჭოთა მწერალთა კავშირის პრეზიდიუმს მიაწოდოს ინფორმაცია პ.იაშვილის კონტრრევოლუციური, ჯაშუშური და მავნებლური საქმიანობის შესახებ".
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) დაარსების დღიდან მუშაობს საბჭოთა რეპრესიების საკითხზე და ამ მხრივ გამოქვეყნებული აქვს არაერთი კვლევა და ნაშრომი, განხორციელებული აქვს სხვადასხვა აქტივობა და თანამშრომლობს საერთაშორისო ცნობილ უნივერსიტეტებთან, კვლევით ინსტიტუტებთან და ცენტრებთან. ერთ-ერთი საკითხი, რომელსაც ამ მხრივ განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა, არის ბოლშევიკური, ე.წ. „სტალინური რეპრესიების“ შესწავლა საქართველოში, რეპრესიების მსხვერპლთა რეაბილიტაციის საკითხი და მათი ფინანსური და სამართლებრივი დახმარება.
რეპრესირებულთა ხსოვნის დღესთან დაკავშირებით, IDFI-მ რამდენიმე აქტივობა დაგეგმა და განახორციელა:
IDFI-ს მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე და საზოგადოება „მემორიალის“ თავმჯდომარე, თავადაც პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლი, ბატონი გურამ სოსელია იმყოფებოდნენ სოფელ ზემო ალვანში, სადაც „თუშების სათემო საბჭოს“ დახმარებით ჩაატარეს ღია ლექცია რეპრესირების შესახებ. ლექცია გაიმართა ზემო ალვანში მოქმედ ტურისტულ ობიექტში - „ლაგაზი“, რომლის მფლობელის, შოთა ლაგაზიძის ოჯახი ასევე იყო რეპრესიების მსხვერპლი, მისი დიდი პაპა „გააკულაკეს“.
ზემო ალვანში ლექციის ჩატარებაზე არჩევანი გაკეთდა იმის გათვალისწინებით, რომ სოფლის ცენტრში დღემდე აღმართულია იოსებ სტალინის ძეგლი. ეს იმ ფონზე, როდესაც ალვანელებს შორის კომუნისტურ ეპოქაში გამოირჩეოდნენ თავისუფლებისთვის მებრძოლები: პირველი რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების წევრი, გაბრიელ (გაბო) ცისკარიშვილი, რომელიც 1924 წლის აჯანყებაში მონაწილეობისთვის დახვრიტეს. ასევე 1940-იან წლებში დაარსებული ორგანიზაცია „სამანი“, რომლის წევრების მიზანიც იყო თუშეთის ტერიტორიაზე მომხრეების შემოკრება და მთიანეთში მოქმედ ანტი-საბჭოთა მეამბოხეებთან კავშირის დამყარება. „სამანის“ მეთაურები, მათ შორის პოეტი ადამ ბობღიაშვილი სადამსჯელო რაზმმა შეტაკებისას მოკლა.
IDFI თვლის, რომ მსგავსი შეხვედრები, განსაკუთრებით ისეთ ადგილებში სადაც ადგილობრივ მოსახლეობაში ჯერ კიდევ მძლავრობს სტალინის კულტი, ხელს შეუწყობს მომავალ თაობებში ისტორიის გააზრებას და მათი მეხსიერების ფორმირებაში მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი იქნება. შეხვედრის დამსწრეებმა ისაუბრეს საკუთარ შეხედულებებზე რეპრესიების, საქართველოს გათავისუფლებისთვის მებრძოლი ისტორიული პირების და მათ სოფელში მდგომი სტალინის ძეგლის შესახებ.
აქტივობების ფარგლებში, ჩაიწერა და გამოქვეყნდა ინტერვიუ პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთან, ბატონ რევაზ კვერენჩხილაძესთან. რევაზ კვერენჩხილაძის მამა, კასიანე კვერენჩხილაძე 1937 წლის 20 სექტემბერს დახვრიტეს, იმავე წლის ნოემბერში კი დედა, მარგალიტა მიქავა ჩეკისტებმა წაიყვანეს და რვა წლით გადაასახლეს. მოგვიანებით რევაზ კვერენჩხილაძე მწერალთა კავშირის წევრი გახდა, მანვე შეიტანა დიდი წვლილი პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლთა ხსოვნისა და თანადგომის საზოგადოება „მემორიალის“ დაარსებაში და დღემდე მისი გამგეობის წევრია. ბატონი რევაზის მდიდარი შემოქმედების უდიდესი ნაწილი ეძღვნება რეპრესირებულთა ხსოვნას.
IDFI აგრძელებს კამპანიას, რომლის ფარგლებში პირველი აქტივობა რეპრესირებულთათვის განკუთვნილი საყოფაცხოვრებო სუბსიდიის გაზრდის მოთხოვნაა, რომლის ფარგლებშიც ორგანიზაციამ ღია წერილით მიმართა საქართველოს პრემიერ-მინისტრს. გარდა ამისა, ინიცირება გაუკეთა პეტიციას ამავე თემაზე და მთავრობისგან ელოდება ქმედით ნაბიჯებს.

22 July is the Commemoration Day of the Victims of Repressions
The Commemoration Day of the Victims of Repressions, 22 July was established by the decree of the President of Georgia in 2002. On the same day in 1937, a great Georgian poet, Paolo Iashvili committed suicide in the building of the Writers’ Alliance.
They had no mercy on the dead poet and created a special report, which said:
„1. The suicide of a revealed agent and the enemy of the state, P. Iashvili is a provocative action against the Party and the Soviet Government. So, he should be buried as an enemy of the people.
2. Lavrenti Beria is ordered to provide the Presidium of the Writers’ Alliance with the information about P. Iashvili’s counterrevolutionary, intelligence and harmful activities”.
Since the day of its establishment, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been working on the issue of the Soviet repressions, has published numerous studies and articles, has carried out various activities and has been cooperating with the internationally well-known universities, research institutes and centers. One of the most important issues is the study of the Bolshevik, so-called Stalinist repressions in Georgia, rehabilitations of victims and their financial and legal support.
For to the Commemoration Day of the Victims of Repressions, IDFI has planned and carried out various activities:
The Head of IDFI’s Memory and Disinformation Studies Direction, Anton Vacharadze and the Head of Society “Memorial”, a victim of political repressions himself, Guram Soselia went to Upper Alvani, where, with the help of the Council of Tushetian Community, an open lecture was held about the repressions. The lecture took place at a tourism location in Upper Alvani – “Lagazi”. Its owner, Shota Lagazidze’s family members were also the victims of repressions. His grandfather was sent to gulag.
Upper Alvani was chosen due to the fact that in the center of the village, a statue of Joseph Stalin is standing until now. This is when, among the locals of Alvani, many were distinguished fighters for freedom during the Communist times: a member of the Constituent Assembly of the First Republic, Gabriel (Gabo) Tsiskarishvili, who was sentenced to death for participating in the rebellion of 1924. Also, the organization “Samani”, founded in the 1940s, the members of which aimed to attract supporters in Tusheti and establish contact with the anti-Soviet rebels in mountainous Georgia. The leaders of “Samani”, including the poet, Adam Bobghiashvili, were killed by the punitive army during the clashes.
IDFI considers that such meeting, especially in the places where Stalin’s cult is still respected among the local population, facilitates the rethinking of the history among the future generation and plays an important role in the formation of their memory. The attendants of the meeting discussed their views about the repressions, individuals fighting for Georgia’s independence and Stalin’s statue in their village.
Within the frame of the activities, the interview with the victim of political repressions, Revaz Kverenchkhiladze, was recorded and published. Revaz Kverenchkhiladze’s father, Kasiane Kverenchkhiladze was shot dead on 20 September 1937. In November of the same year, his mother was taken by the Chekists and resettled for 8 years. Later, Revaz Kverenchkhiladze became a member of the Writers’ Alliance and significantly contributed to the establishment of the Society for Commemorating and Supporting the Victims of Political Repressions, “Memorial” and nowadays he is a member of its board.
IDFI continues its campaign. The first activity is the demand to increase the living subsidy for the victims of repressions. For this, the organization has addressed to the Prime Minister, created a petition and expects effective measures from the government.