ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივით და საქართველოს შსს არქივის ხელშეწყობით, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის საბჭოთა ოკუპაციის ამსახველ ექსპოზიციაში ორგანიზაცია „გორგასლიანის“ სტენდი.
„გორგასლიანი“ იყო არალეგალური პატრიოტული ორგანიზაცია, რომელიც 1953 წლის მაისში შეიქმნა. ჯგუფი შედგებოდა 9 წევრისგან: ზვიად გამსახურდია, მერაბ კოსტავა, ანატოლი მიქაძე, ვლადიმერ სიხარულიძე, თეიმურაზ (ჯონდო) მეტრეველი, თეიმურაზ ცერცვაძე, თამაზ გუნჯუა, გურამ დოჩანაშვილი და გურამ სხირტლაძე.
1956 წლის 1 დეკემბერს „გორგასლიანის“ წევრებმა დაბეჭდეს ანტისაბჭოთა შინაარსის პროკლამაციები და თბილისში გაავრცელეს. რამდენიმე დღეში ჯგუფის წევრები დააპატიმრეს. 1957 წლის აპრილში გამართულ საჯარო სასამართლოზე, ორგანიზაციის წევრები ანტისაბჭოთა საქმიანობაში დამნაშავედ ცნეს და 3-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯეს. სასამართლო კოლეგიამ მხედველობაში მიიღო შემამსუბუქებელი გარემოებები და მსჯავრდებულებს პირობითი სასჯელი შეუფარდა.
საქართველოს ეროვნულ მუზეუში საბჭოთა ოკუპაციის ამსახველი გამოფენა 2006 წლის 26 მაისს გაიხსნა. მუზეუმის მუდმივ ექსპოზიციაში წარმოდგენილია ბოლშევიკური რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციის (1921 წ.), საქართველოს ეროვნულ-განმათავისუფლებელი, ანტისაოკუპაციო მოძრაობის 70-წლიანი ისტორიის (1921-1991 წწ.), საბჭოთა პოლიტიკური რეპრესიების ამსახველი 3.000-ზე მეტი ექსპონატი.
მუზეუმში არსებულ სტენდზე სრულყოფილად არ იყო წარმოდგენილი ინფორმაცია „გორგასლიანის“ ყველა წევრის შესახებ. IDFI-მ მოიძია საქართველოს შსს არქივში დაცული ორგანიზაციის წევრების სისხლის სამართლის საქმეები, საიდანაც 7 წევრის ანკეტას თან ახლდა ფოტოსურათიც, რასაც დაუმატა გურამ დოჩანაშვილის და თეიმურაზ სხირტლაძის ფოტოები მათი საოჯახო არქივებიდან. საბოლოო ჯამში დამზადდა სტენდი, რომელზეც ასახულია დაზუსტებული ინფორმაცია ორგანიზაცია „გორგასლიანის“ შესახებ, ასევე წარმოდგენილია ყველა წევრის ფოტოსურათი.
IDFI და ეროვნული მუზეუმი გააგრძელებენ თანამშრომლობას, რათა საბჭოთა ოკუპაციის ამსახველი გამოფენა უფრო სრულყოფილი გახდეს, ექსპოზიცია შეივსოს ახლადაღმოჩენილი საარქივო წყაროებით და დაზუსტდეს სტენდებზე დაფიქსირებული მონაცემები.
საგამოფენო სტენდის შეცვლა დააფინანსა "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდმა" (OSI), პროექტის - „სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებსა და აღმოსავლეთ ბლოკის ქვეყნებში“ ფარგლებში. ამ დოკუმენტში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს" (IDFI) და არ ასახავს "ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდის" (OSI) პოზიციებს. OSI არ არის პასუხისმგებელი მასალის შინაარსზე.

With the initiative of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and support of the Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Gorgasliani stand at the exhibit on Soviet occupation at the Georgian National Museum was renewed.
Gorgasliani was an illegal patriotic organization created in May, 1953. The group consisted of 9 members: Zviad Gamsakhurdia, Merab Kostava, Anatoli Mikadze, Vladimer Sikharulidze, Teimuraz (Jondo) Metreveli, Teimuraz Tsertsvadze, Tamaz Gunjua, Guram Dochanashvili and Guram Skhirtladze.
On December 1, 1956, members of the Gorgasliani printed anti-Soviet proclamations and disseminated them in Tbilisi. In a few days the group members were arrested. At public hearings held in April 1957, the members of the organization were found guilty of anti-Soviet activities and sentenced to imprisonment from 3 to 5 years. The court collegium took into consideration the mitigating circumstances and sentenced the convicts a conditional sentence.
The exhibition of Soviet Occupation was opened on May 26, 2006. The Soviet Occupation exhibition represents seven decades of Soviet rule in Georgia (1921-1991). It is also dedicated to the history of anti-occupation, national-liberation movement of Georgia and to the victims of Soviet political repression throughout this period, with up to 3,000 exhibits.
The Gorgasliani stand was not complete in its depiction of all members. IDFI searched the criminal cases of members of this organization at the Ministry of Internal Affairs of Georgia, and found criminal records of 7 members with photographs. Photos of Guram Dochanashvili and Teimuraz Skhirtladze were added from their family archives as well. In the end, the updated stand contains adjusted information about Gorgasliani, as well as the photos of all of its members.
IDFI and the National Museum will cooperate in the future in order to make the exhibition reflecting the Soviet occupation more complete, exposing the newly discovered archive sources and updating the information presented on the stands.