2022 წლის 11 თებერვალს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), პროექტის „სტალინის გარშემო არსებული დეზინფორმაციისა და ნოსტალგიის დაძლევა: ახალი იდენტობა ქალაქ გორისთვის“ გამართა საინფორმაციო შეხვედრა გორის მერთან, ვლადიმერ ხინჩეგაშვილთან.
პროექტი 12 იანვრიდან მიმდინარეობს და იგი მიზნად ისახავს გორის/შიდა ქართლის ალტერნატიული ისტორიის შესახებ ცნობიერების ზრდასა და სტალინის ფიგურის ჩანაცვლებაში წვლილის შეტანას, რეგიონის/ქალაქის ისტორიასთან დაკავშირებული საარქივო მასალების მოძიებას, ანალიზს, ინტერპრეტაციასა და ვიზუალიზაციას, ქალაქის ისტორიაზე დაფუძნებული “იდენტობის რუკის“ შექმნას, რომელიც გარკვეულწილად ჩაანაცვლებს სტალინის ფიგურას, როგორც ქალაქის სიამაყის ყველაზე მნიშვნელოვან წყაროს.
დეზინფორმაციული ნარატივები, რომლებიც შიდა ქართლში სტალინის მიმართ სენტიმენტებსა და ნოსტალგიას ეფუძნება, თაობიდან თაობას გადაეცემა და კვლავაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს რეგიონის იდენტობის ჩამოყალიბებაში. სტალინის კულტის მუდმივი ინსტრუმენტალიზაციის გამო, რეგიონი კვლავ საზრდოობს სტალინის გარშემო არსებული მითებით.
პროექტში აქტიურად ჩაერთვებიან ადგილობრივი ორგანიზაციები: IDFI-ს პარტნიორები პროექტში არიან „გორის საინფორმაციო ცენტრისა“ და „ფოტოგრაფთა კლუბის“ წარმომადგენლები. პროექტი ხორციელდება კრეატიულ სააგენტო ლივინგსტონსა და “საბჭოთა წარსულის კვლევის ლაბორატორიასთან”(Sovlab) თანამშრომლობით. პროექტის განხორციელების ეტაპებზე კი მნიშვნელოვანი იქნება გორში მცხოვრები ახალგაზრდების მონაწილეობა.
ქალაქის მერმა მხარდაჭერა აღუთქვა პროექტს და მის ავტორებს. კომუნიკაცია გორის მერიასთან და სხვადასხვა საკითხის უმოკლეს ვადებში გადაჭრა პროექტის განხორციელებისთვის უმთავრესია. ვლადიმერ ხინჩეგაშვილმა სურვილი გამოთქვა პროექტში განსაკუთრებით ახალგაზრდობის ჩართულობაზე, რაც აქტივობების ეტაპებზე გათვალისწინებულია.

On February 11, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) held an information meeting with Gori Mayor Vladimer Khinchegashvili on the project "Overcoming Disinformation and Nostalgia around Stalin: A New Identity for the City of Gori".
The project has been running since January 12, 2022 and aims to raise awareness of the alternative history of Gori / Shida Kartli and replacing the figure of Stalin as an element of pride; In doing so it aims at identifying, analyzing, interpreting, and visualizing historical and archival materials concerning the history of the region/city; The project will create a new (online and physical) “identity map” based on the city’s history, superseding the figure of Stalin as the most important source of pride;
Disinformation narratives that are primarily based on the sentiments and nostalgia towards Stalin in Shida Kartli have been passed down from generation to generation and continue to play a key role in the region's identity and self-identification. Due to the constant instrumentalization of Stalin's legacy, the region is still nurtured by the myths surrounding Stalin.
Local organizations will be actively involved in the project: IDFI’s partners in the project are representatives of the Gori Information Center and the Photographers' Club. The project is implemented in collaboration with the creative agency Leavingstone and the Soviet Past Research Laboratory (SovLab). The participation of young people living in Gori will be essential for the aims of this project.
The city mayor promised his support for the project and to its authors. Healthy communication with the local authorities- City Hall and solving various issues in the shortest possible time is the key to the implementation of the project. Vladimer Khinchegashvili expressed his desire to involve young people in the project, which will be expanded in the project.
The project is supported by the United States Agency for International Development (USAID) and Zinc Newtork.