2022 წლის 11 მაისს, მარნეულში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) მარნეულის ამერიკული კუთხის ორგანიზებით საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრა გამართა თემაზე - „საბჭოთა პროპაგანდა და ინფორმაციული ომი, როგორც მისი მემკვიდრეობა“.
აღნიშნულ შეხვედრას სკოლის მოსწავლეები და ორგანიზაციის წარმომადგენლები დაესწრნენ. საუბარი შეეხო რუსული პროპაგანდის ძირითად მარკერებსა და მიზნებს, საბჭოთა კავშირის განდიდებასა და მის როლს თანამედროვეობაში, ქართველებისადმი დამოკიდებულებას საბჭოთა კავშირსა და თანამედროვე რუსეთში. შეხვედრაზე ასევე განხილული იყო რუსული მასობრივი დეზინფორმაციისა და პროპაგანდისტული ტენდენციების მაგალითები, მათი გავრცელების მასშტაბი რუსეთ-უკრაინის ომთან მიმართებით.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა ანტონ ვაჭარაძემ მოსწავლეებს გააცნო თანამედროვე გამოწვევები რუსული პროპაგანდისა და ინფორმაციული ომის ფონზე. მან ხაზი გაუსვა, რომ გაყალბებული ისტორიული ნარატივების გამოყენება აქტიურად მიმდინარეობს საქართველოში არსებული მავნე აქტორების მიერაც. გავრცელების ფორმები და მეთოდები კი ძალიან ჰგავს რუსული პროპაგანდის „იდეოლოგიურ ღრუბელს“, რომელიც მიმართულია ისტორიის რეინტერპრეტაციისა და კრემლის რიტორიკის კვალდაკვალ. ანტონ ვაჭარაძემ ასევე ისაუბრა მოქალაქეებისა და მედიის პასუხისმგებლობაზე ფაქტების გადამოწმებასთან მიმართებით.
შეხვედრა წარიმართა კითხვა-პასუხის რეჟიმში. მოსწავლეებმა გამოხატეს თავიანთი მოსაზრებები და მათთვის საინტერესო კითხვები ღიად დააფიქსირეს. დისკუსია გაიმართა ფართო საინფორმაციო ჭრილში.
მარნეულის ამერიკულმა კუთხემ მზაობა გამოხატა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) სამომავლო თანამშრომლობაზე.

On May 11, 2022, the Marneuli Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) organized an informational meeting organized by the Marneuli American Corner on "Soviet Propaganda and the Information War as Its Legacy."
The meeting was attended by school students and representatives of the organization. The conversation focused on the main markers and goals of Russian propaganda, the glorification of the Soviet Union and its role in modernity, the attitude towards Georgians in the Soviet Union and modern Russia. The meeting also discussed examples of Russian mass disinformation and propaganda tendencies, the extent of their spread in relation to the Russia-Ukraine war.
Anton Vacharadze, Head of Memory and Disinformation Studies Department at the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), introduced the students to modern challenges in the context of Russian propaganda and information warfare. He stressed that the use of falsified historical narratives is also actively pursued by harmful actors in Georgia. The forms and methods of dissemination are very similar to the "ideological cloud" of Russian propaganda, which is aimed at reinterpreting history and following the Kremlin rhetoric. Anton Vacharadze also spoke about the responsibility of citizens and the media regarding the verification of facts.
The meeting was held in question-answer mode. Students expressed their opinions and openly asked questions of interest to them. The discussion was held in a broad informational context.
Marneuli American Corner expressed readiness for future cooperation with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI).