2022 წლის 3-4 ივნისს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) და საქართველოს უნივერსიტეტმა, ასევე უნივერსიტეტის ბაზაზე შექმნილმა საგამოძიებო მედია ლაბმა გამართეს კონფერენცია თემაზე: „მსოფლიოს გამოფხიზლება: ჰიბრიდული ომი, დეზინფორმაცია და ისტორია ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში“.
ღონისძიების მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორმა, კონსტანტინე თოფურიამ.
„უკრაინაში ომითა და გლობალური პანდემიით განსაზღვრულმა ბოლო წლებმა, მსოფლიოს მასშტაბით, საზოგადოება ახალი გამოწვევების წინაშე დააყენა, სადაც დეზინფორმაცია დომინირებს, როგორც ეფექტური იარაღი. კრემლის დეზინფორმაციული პოლიტიკა დიდწილად ეფუძნება საბჭოთა ყოფილი რესპუბლიკების ფალსიფიცირებული ისტორიის ინსტრუმენტალიზაციას,“ - აღნიშნა გიორგი კლდიაშვილმა.
კონსტანტინე თოფურიამ ისაუბრა ჰიბრიდულ ომში რუსეთის წინააღმდეგ საქართველოს დამარცხებაზე. მისი თქმით, აკადემიის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საზოგადოების მცდელობები უმნიშვნელოვანესია, რათა სიტუაცია საქართველოს სასარგებლოდ შემობრუნდეს და ქვეყანა გაუმკლავდეს რუსეთისგან ამ ფორმით მომავალ აგრესიას.
ღონისძიებაზე მთავარი მომხსენებელი იყო, Atlantic Council-ის წამყვანი მკვლევარი, ნიკა ალექსეევა, რომელმაც კრემლის დეზინფორმაციასა და უკრაინაში ომამდე და ომის შემდეგ უცხოური ჩარევის ტექნიკაზე ისაუბრა. სტუდენტები და დამსწრეები გაეცნენ რუსეთის ჰიბრიდული ომის ბოლო ტენდენციებს, ასევე მცდარი ინფორმაციის გამოაშკარავების ინოვაციურ ტექნიკას.
კონფერენციაზე, მრგვალი მაგიდის ფორმატში, დეზინფორმაციასთან მიმართებით კვლევებსა და გამოწვევებზე დისკუსია გამართეს საქართველოში ამ მიმართულებით მომუშავე დარგის ექსპერტებმა: საქართველოს ინფორმაციული სანდოობის პროგრამის (GIIP) ხელმძღვანელმა, მიხეილ ბენიძემ; IDFI-ს ანალიტიკოსმა, ნინო გოზალიშვილმა; მედიისა და კომუნიკაციის საგანმანათლებლო და კვლევითი ცენტრის თავმჯდომარემ, მარიამ გერსამიამ; IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ და საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დეზინფორმაციის უფროსმა მკვლევარმა, ნიკა მამულაძემ. დისკუსიის მოდერატორი იყო საქართველოს უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის დირექტორი ნათია კალაძე.
დისკუსიის ფარგლებში მომხსენებლებმა რუსეთ-უკრაინის ომის პარალელურად არსებული დეზინფორმაციული ნარატივები განიხილეს. ასევე ისაუბრეს იმაზე, თუ როგორ არის რუსული ნარატივები გადმოტანილი საქართველოს საჯარო სივრცეში პრორუსული, რადიკალური მემარჯვენე ჯგუფების მიერ და რა ინფორმაცია ვრცელდება სოციალურ მედიაში.
IDFI-ის ანალიტიკოსმა ნინო გოზალიშვილმა ისაუბრა რუსული დეზინფორმაციის ტენდენციებზე უკრაინასთან მიმართებით და აღნიშნა, რომ რუსული დეზინფორმაციის მასშტაბები, ისევე როგორც რუსული დეზინფორმაციის ტონი, გაიზარდა და გაძლიერდა უკრაინის ტერიტორიაზე რუსეთის აგრესიული შეჭრის შემდეგ. მან ასევე ხაზი გაუსვა, რომ საჭიროა რეგიონის ისტორიოგრაფიის კრიტიკული პერსპექტივის უზრუნველყოფა ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულება გახდეს მომავალში, იმის გათვალისწინებით, რომ რუსეთის მთავრობა ქმნის თავისთვის ლეგიტიმურ ისტორიულ კონტექსტს, ფრაგმენტული და არასწორად ინტერპრეტირებული ისტორიული ნარატივით.
აღნიშნული კონფერენცია გაიმართა IDFI-ისა და საქართველოს უნივერსიტეტის საერთო პროგრამის „დეზინფორმაციისა და პროპაგანდის კვლევა: ისტორია, თეორიები და გაბათილების საშუალებები“ გაზაფხულის სემესტრის ფარგლებში. პროგრამის მიზანია პროპაგანდასთან, მედიაწიგნიერებასთან, კიბერუსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ საკითხებთან მიმართებით დისკუსიის საუნივერსიტეტო სივრცეში დამკვიდრება. კონფერენციაზე აღნიშნული პროგრამის მონაწილეებმა და საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტებმა წარმოადგინეს კვლევითი ნამუშევრები. პანელებს მოდერატორობას უწევდნენ საგამოძიებო მედია ლაბის ხელმძღვანელი, სოფო გელავა; კიბერუსაფრთხოების საგანმანათლებლო კვლევითი ცენტრის დამფუძნებელი, ანდრო გოცირიძე და IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე.
ღონისძიების დასასრულს, კონფერენციის მონაწილეებს სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები გადაეცათ.
კონფერენცია ჩატარდა შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით.

On June 3-4, 2022, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the University of Georgia, as well as the University-based Investigative Media Lab, held a conference on “The World Finally Sees It”: Hybrid Warfare, Disinformation and History in CEE".
The opening remarks were made by the Executive Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili and the Rector of the University of Georgia, Konstantine Topuria.
"Recent years defined by the war and the global pandemic in Ukraine have imposed new challenges to society around the world, where disinformation dominates as an effective weapon. The Kremlin's disinformation policy is largely based on the instrumentalization of the falsified history of the former Soviet republics," said Giorgi Kldiashvili.
Konstantine Topuria spoke about the defeat of Georgia in a hybrid war against Russia. According to him, the efforts of the academy, non-governmental organizations and the public are crucial to turn the situation in favour of Georgia and the country to deal with future aggression from Russia.
The keynote speaker at the event was Nika Aleksejeva, a leading researcher at the Atlantic Council, who spoke on Kremlin disinformation and the techniques of foreign intervention in Ukraine before and after the war. Students and attendees learned about the latest trends in Russian hybrid warfare, as well as innovative techniques for exposing disinformation.
At the conference, in a roundtable, research of disinformation and challenges were discussed by experts working in this field in Georgia: Mikheil Benidze, Chief of Party, Georgia Information Integrity Program (GIIP); IDFI Researcher, Nino Gozalishvili; Mariam Gersamia, Chairwoman of Media and Communication Educational and Research Center; Anton Vatcharadze, Head of IDFI Memory and Disinformation Studies, and Nika Mamuladze, Senior Disinformation Researcher at the Georgian Reform Association (GRASS). The discussion was moderated by Natia Kaladze, Director of the School of Social Sciences of the University of Georgia.
During the discussion, the speakers discussed the disinformation narratives in Georgia that existed in parallel with the Russia-Ukraine war. They also analysed about how Russian narratives have been brought to the Georgian public space by pro-Russian, radical right-wing groups and what information is being spread on social media.
IDFI researcher Nino Gozalishvili spoke about Russian disinformation trends in Ukraine, noting that the scope of Russian disinformation, as well as the tone of Russian disinformation, has increased and intensified since the Russian invasion of Ukraine. She also noted that a critical perspective on the historiography of the region needs to become one of the strategic directions in the future, given that the Russian government is creating for itself a legitimate historical context, with a fragmented and misinterpreted historical narrative.
The conference was held within the framework of the spring semester the joint program by IDFI and the University of Georgia "Disinformation and Propaganda Studies: History, Theories and Means of Debunking". The aim of the program is to create a space for discussion in the university on issues related to propaganda, media literacy and cyber security. The participants of the mentioned program and the students of the University of Georgia presented their researches at the conference. The panels were moderated by Sopho Gelava, Head of the Investigative Media Lab; Andro Gotsiridze, Founder of the Cyber Security studies and Education Centre, and Anton Vacharadze, Head of IDFI Memory and Disinformation Studies.