შეხვედრა Erasmus+ პროგრამის მონაწილეებთან
2022 წლის 10 ოქტომბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) erasmus + -ის ფარგლებში დაფინანსებული სასწავლო ვიზიტის მონაწილეებს IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების საქმიანობა და მიღწეული შედეგები გააცნო. აღნიშნული ღონისძიების ორგანიზატორი იყო არასამთავრობო ორგანიზაცია „გერგარტი“.
Erasmus+ -ის ფარგლებში დაფინანსებულ სასწავლო ვიზიტის მონაწილეები სხვადასხვა ქვეყნის წარმომადგენლები იყვნენ: ბალტიის ქვეყნები, გერმანია, სომხეთი და საქართველო - სულ 22 ადამიანი.
სასწავლო ვიზიტის ფარგლებში, მონაწილეები შეხვდნენ იმ ორგანიზაციებსა და მკვლევრებს, რომლებიც საბჭოთა წარსულის გადააზრებაზე მუშაობენ. შეხვედრების ფარგლებში, გაეცნენ მათ საქმიანობას და სურვილი აქვთ, მიღებული ცოდნა/გამოცდილება შემდგომ საქმიანობაში გადაიტანონ.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ, შეხვედრის ფარგლებში, ისაუბრა IDFI-ის საქმიანობაზე საბჭოთა წარსულის კვლევის კუთხით და დამსწრე საზოგადოებას გააცნო განხორციელებული პროექტები, შედეგები და სამომავლო გეგმები.
საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა IDFI-ის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პროექტზე - „ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკებში სახელმწიფო არქივების ღიაობის ხელშეწყობა“, განიხილა არქივების ღიაობის კუთხით გადადგმულ ნაბიჯები, კვლევის ფარგლებში გამოკვეთილი თავისებურებები და პრობლემები სხვადასხვა ქვეყნის საარქივო დაწესებულებებთან მიმართებით და აღნიშნა, რომ საარქივო ღიაობის კუთხით ყველა ქვეყანა, მათ შორის საქართველო, საჭიროებს საკანონმდებლო დონეზე ცვლილებებს მეტი ღიაობის უზრუნველსაყოფად. ხაზი გაუსვა, რომ არქივების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა მნიშვნელოვანი გამოწვევაა პოსტტოტალიტარულ სახელმწიფოებში, მათ შორის იმ ქვეყნებში, რომლებსაც კომუნისტური რეჟიმის პირობებში მოუწიათ ცხოვრება.
Erasmus+ -ის ფარგლებში დაფინანსებული სასწავლო ვიზიტის მონაწილეებს ანტონ ვაჭარაძემ ასევე გააცნო ბათუმში, კერძოდ კი, ხელვაჩაურში აღმოჩენილი სამარხების შესასწავლად გადადგმული ნაბიჯების სპეციფიკა და პოლონეთის მეხსიერების ინსტიტუტის (IPN) ჩართულობის მნიშვნელობა. ყურადღება გაამახვილა საბჭოთა ხელწერაზე და აღნიშნულ სამარხში აღმოჩენილ ნეშტთა მიმართ შესაბამისი ღონისძიებების განხორციელების აუცილებლობაზე.
შეხვედრისას, საუბარი ასევე შეეხო საბჭოთა ოკუპაციისა და გორში, სტალინის მუზეუმებს. მონაწილეებმა ისაუბრეს იმ უარყოფით ასპექტებზე, რასაც საბჭოთა თემატიკისა თუ დამოკიდებულების კუთხით დღემდე არსებული ნოსტალგია იწვევს. აღნიშნულთან მიმართებით, ანტონ ვაჭარაძემ მონაწილეებს გააცნო IDFI-ის მიმდინარე პროექტის „გორის ახალი იდენტობის“ მიზნები და ამოცანები, რაც პირდაპირ კავშირშია სტალინის მიმართ არსებული ნოსტალგიის დაძლევასთან.
დასასრულს, მონაწილეებმა, კითხვა-პასუხის რეჟიმში, მათთვის საინტერესო საკითხები განიხილეს და დაინტერესება გამოთქვეს უფრო ღრმად გაეცნონ IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების საქმიანობას, რაც შესაძლებლობას მისცემთ, საკუთარ საქმიანობაში გამოიყენონ სხვა ქვეყნის გამოცდილება მათთვის საინტერესო საკითხებთან მიმართებით.

Meeting with Erasmus+ program participants
On October 10, 2022, The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) acquainted Erasmus+ financed study visit participants with the work and achievements of the Memory and Disinformation Studies Direction. The organizer of this event was a non-governmental organization “Gergarti”.
Erasmus+ financed study visit participants represented different countries: Baltic countries, Germany, Armenia, and Georgia — 22 people in total.
During the study visit, participants met with those organizations and individuals who work on reevaluating the Soviet past. They got acquainted with their research and expressed a wish to apply new knowledge and experience to their future work.
At the meeting, Memory and Disinformation Studies Direction Head, Anton Vatcharadze talked about IDFI and their research of the Soviet past and presented to the audience implemented projects, results, and future plans.
During the presentation, particular attention was paid to one of the most important projects of the IDFI —  “Enhancing the Openness of State Archives in the Former Soviet Republics”; He also discussed developments in terms of the openness of archives, distinctive features of the research and challenges of various countries’ archives. Anton Vatcharadze noted that  in order to ensure more openness, archives of all countries, including Georgia, need legislative reforms. He pointed out that accessibility to archives is a major challenge in many post-totalitarian countries, including those which have experience with the communist regime.
Anton Vatcharadze also acquainted Erasmus+ financed study visit participants with the specificity of measures taken while studying tombs in Khelvachauri, Batumi and underlined the importance of the Polish Memory Institute's (IPN) involvement in this research. Attention was paid to the features of the Soviet regime and the need to study remains found in these tombs.
During the study visit, participants also talked about the Occupation museum and the distinctions of the Stalin museum in Gori. They discussed those negative aspects that are caused by nostalgia for the Soviet past. In that regard Anton Vatcharadze presented to the participants the new project of the IDFI — “New identity of Gori”, its aims and activities. This project is directly connected with overcoming nostalgia for Stalin.
In the end, in the Q/A participants discussed questions and expressed interest to know more about the work of the Memory and Disinformation Studies Direction. That will enable them to apply experiences of other countries to their research interests.