2023 წლის 25-28 იანვარს, საფრანგეთში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ინიციატივით, საქართველოს პირველი რესპუბლიკისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები გაიმართა.
ღონისძიებები წარიმართა საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკასა და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსთან თანამშრომლობით.
“საქართველოს პირველი რესპუბლიკის დღეების” ფარგლებში, პარიზის სოციალურ მეცნიერებათა უმაღლეს სკოლაში (EHESS) საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის, საფრანგეთში საქართველოს ელჩის, აკაკი ჩხენკელის მემორიალური ალბომის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც IDFI-ს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკისა და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ერთობლივი მუშაობის შედეგად გამოიცა. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საქართველოს პირველი რესპუბლიკის ემიგრანტთა საფრანგეთში მცხოვრები შთამომავლები.
შეხვედრები მოეწყო საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოშიც, სადაც საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საფრანგეთის რესპუბლიკაში, გოჩა ჯავახიშვილმა მიღება გამართა და სამომავლო თანამშრომლობის კუთხით მზაობა გამოხატა.
27 იანვარს შეხვედრა გაიმართა ინალკოში (INALCO), ენისა და ცივილიზაციათა საუნივერსიტეტო ბიბლიოთეკების ცენტრის დირექტორთან, მარი ლიზ ცაგურიასთან და დირექტორის მოადგილესთან ბენჟამენ გიშართან, რომლებთან მოლაპარაკებების ფარგლებშიც, სამომავლოდ, ინალკოში (INALCO) არსებული ქართული კუთხის გაფართოება დაიგეგმა. IDFI-ის მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელმა, ანტონ ვაჭარაძემ ბიბლიოთეკას საქართველოს პირველი რესპუბლიკის მოღვაწეების მემორიალური ალბომები გადასცა.
28 იანვარს გასვლითი შეხვედრა მოეწყო ლევილში, სადაც დელეგაციის წევრებმა ლევილის მერიის ოფიციალურ ღონისძიებაში მიიღეს მონაწილეობა და შეხვედრა გამართეს ლევილის მერთან. მოგვიანებით კი, ლევილის შატო, მამული და ლევილის ქართველ მამულიშვილთა სასაფლაო მოინახულეს.
ღონისძიება გაიმართა საფრანგეთში საქართველოს საელჩოსა და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მხარდაჭერით.

From January 25-28, 2023, events celebrating the First Republic of Georgia took place in France, initiated by the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) in partnership with the National Library of the Parliament of Georgia and the Embassy of Georgia in France.
During the "Days of the First Republic of Georgia," a presentation of the memorial album of Akaki Chkhenkeli, the Minister of Foreign Affairs and Ambassador of Georgia to France, was held at the Paris High School of Social Sciences (EHESS).
The album was a joint effort of IDFI, the National Library of the Parliament of Georgia and Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Descendants of First Republic of Georgia emigrants residing in France attended the event.
The Embassy of Georgia in France hosted meetings where Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador Gocha Javakhishvili held a reception and showed his commitment to future cooperation.
On January 27, a meeting took place at INALCO between the director of the Center for Language and Civilizations University Libraries, Marie Liz Tsaguria, and deputy director Benjamin Guishar to discuss expanding the Georgian corner in INALCO in the future. Anton Vacharadze, head of IDFI's memory and disinformation research department, presented the memorial albums of First Republic of Georgia figures to the library.
On January 28, an external meeting was held in Levil where the delegation participated in an official event at the Levil City Hall and met with the Mayor. Afterwards, they toured Levili's chateau, manor, and the cemetery of Levili's Georgian ancestors.
The event was supported by the Embassy of Georgia in France and the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).