2023 წლის 11-16 დეკემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეხსიერებისა და დეზინფორმაციის კვლევების მიმართულების ხელმძღვანელი, ანტონ ვაჭარაძე და ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიის წარმომადგენლები პოლონეთში გაცნობითი ხასიათის ვიზიტით იმყოფებოდნენ.
ვიზიტი მიზნად ისახავდა საუკეთესო პრაქტიკებისა და მუზეუმების გაცნობას, რომლებიც პოლონეთში კომუნისტური და ნაცისტური რეჟიმების მსხვერპლთა ხსოვნას ეძღვნება. ამ მხრივ, პოლონეთი მოწინავე ქვეყანაა და დიდ ყურადღებას აქცევს მუზეუმების შექმნას, რომლებიც გარდა ხსოვნისა საგანმანათლებლო და ინტერაქციულ მიზნებს ემსახურება.
ვიზიტის ფარგლებში, სტუმრებმა დაათვალიერეს შემდეგი მუზეუმები: სიბირის მემორიალური მუზეუმი (The Sybir Memorial Museum), კატინის მუზეუმი (The Katyń Museum) მარტიროლოგიისა და ისტორიული მეხსიერების მუზეუმი მიხნიოვში (The mausoleum of martyrology and historical museum in Michniów) და პალმირის მუზეუმი-მემორიალი (Museum-Memorial Palmiry). აგრეთვე, იმყოფებოდნენ დიზაინ სტუდია ნიზიოში (Nizio Design International), რომელიც ერთ-ერთი აქტიური სტუდიაა არა მხოლოდ პოლონეთში, არამედ მთელ ევროკავშირში და სპეციალიზებულია მუზეუმების, ისტორიული, მუდმივი და დროებითი გამოფენებისა და მემორიალების დიზაინში.
IDFI-დან და ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიიდან ვიზიტით მყოფი პირები მუზეუმების დირექტორებსა და ადგილობრივ წარმომადგენლებს შეხვდნენ. მათგან მოისმინეს მუზეუმებისა და ექსპოზიციების დაგეგმვის პრინციპები, გასათვალისწინებელი მნიშვნელოვანი მომენტები და თანამედროვე მიდგომები, რომლებიც მუზეუმებს ვიზიტორებისთვის მნიშვნელოვან ადგილად აქცევს. გასათვალისწინებელია მულტიმედიისა და ტრადიციული მიდგომების ბალანსის დაცვა, რათა ექსპოზიცია არ “დაძველდეს” და არ გახდეს უინტერესო. შეხვედრების ფარგლებში მიღებული რეკომენდაციები და რჩევები ღირებულ ნაბიჯად შეიძლება ჩაითვალოს, სამომავლოდ, ბათუმში აღმოჩენილ მასობრივი სამარხის ადგილზე მემორიალური პრაქტიკის დანერგვის კუთხითაც.
განსაკუთრებით აღსანიშნია სიბირის მემორიალური მუზეუმის დირექტორის, ვოიცეხ სლეჟინსკის და დიზაინ სტუდია ნიზიოს დამფუძნებლის, მიროსლავ ნიზიოს ჩართულობის მზაობა დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში. სიბირის მემორიალური მუზეუმი ევროპის საბჭომ 2024 წლის ევროპის საუკეთესო მუზეუმად დაასახელა. მუზეუმის დირექტორი მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ახორციელებს საკონსულტაციო საქმიანობას და ევროპის გარდა არგენტინის, ჩილეს, ავსტრალიისა და სხვა ქვეყნების მუზეუმების მრჩეველთა საბჭოს წევრია. იგი მზადაა ბათუმშიც განახორციელოს ანალოგიური საქმიანობა.
IDFI 2019 წლიდან აქტიურად ჩაერთო ბათუმში და აჭარაში რეპრესირებული პირების შესახებ საარქივო დოკუმენტების მოძიებაში. ორგანიზაციის მიერ შსს არქივში ჩატარებული კვლევით დადგინდა, რომ 1937-1938 წლებში სხვადასხვა სადამსჯელო ოპერაციის შედეგად აჭარაში სულ 1050 ადამიანი დახვრიტეს, რომელთა შორისაც 11 ქალი იყო, ასევე მართლმადიდებელი და მუსლიმი სასულიერო პირები.
2022 წლის გაზაფხულზე, პოლონეთის ეროვნული მეხსიერების ინსტიტუტის (IPN) და ვროცლავის სამედიცინო უნივერსიტეტის მეცნიერებმა სრულად დაამუშავეს რიგით მეექვსე სამარხი. პოლონელი არქეოლოგებისა და ანთროპოლოგების ჯგუფი სამუშაოებს საქართველოს სამოციქულო ავტოკეფალიური მართლმადიდებელი ეკლესიის ბათუმისა და ლაზეთის ეპარქიისა და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მოწვევით ახორციელებდნენ.
2023 წლის 5-6 ოქტომბერს, ბათუმში, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), პოლონეთის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრის (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) ფინანსური მხარდაჭერით, საერთაშორისო კონფერენცია "სიმართლის გამოვლენა: დიდი ტერორის მასობრივი სამარხები (1937-1938) საქართველოში, ქ. ბათუმში“ გამართა.
IDFI გამოყოფს მუზეუმსა და მემორიალურ ძმათა სასაფლაოს საუკეთესო პრაქტიკებს და შეიმუშავებს რეკომენდაციებს, რომლებსაც წარუდგენს აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში აღმოჩენილ სამაროვნებთან დაკავშირებით შექმნილ კომისიას. IDFI თვლის, რომ დახვრეტების ადგილას ძმათა სასაფლაოსა და მუზეუმის მოწყობა უმნიშვნელოვანესია მსხვერპლთათვის პატივის მიგების, მათი ოჯახებისა და შთამომავლებისთვის ხსოვნის ადგილის შექმნისა და ახალი საგანმანათლებლო სივრცის გაჩენის კუთხით. აღნიშნული ნაბიჯი მნიშვნელოვან წვლილს შეიტანს საბჭოთა წარსულის გააზრებისა და დეკომუნიზაციის პროცესში.
IDFI საერთაშორისო პარტნიორების დახმარებით მზადაა ითანამშრომლოს მხარეებთან, რათა აღნიშნული მიზნები დროულად და წარმატებით განხორციელდეს.
ვიზიტი განხორციელდა პოლონეთის იულიუშ მიეროშევსკის სახელობის დიალოგის ცენტრის (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) და შვედეთის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) ფინანსური მხარდაჭერით.

Study visit of the representatives of the IDFI and the Batumi and Lazeti Eparchy in Poland
On December 11-16, 2023, Anton Vatcharadze, head of the memory and disinformation studies direction of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), and representatives of the Eparchy of Batumi and Lazeti were on an introductory visit to Poland.
The purpose of the visit was to acquaint with exemplary approaches and museums dedicated to commemorating the victims of both the communist and Nazi regimes in Poland. In this regard, Poland is an advanced country that pays a lot of attention to the creation of museums, which, in addition to preserving memory, serve educational and interactive purposes.
During the visit, the guests toured the following museums: The Sybir Memorial Museum, The Katyń Museum, The Mausoleum of Martyrology and Historical Museum in Michniów, and the Museum-Memorial Palmiry. They also visited the design studio Nizio (Nizio Design International), which is one of the active studios not only in Poland but also in the entire European Union and specializes in the design of museums, historical exhibitions, permanent and temporary exhibitions, and memorials.
Representatives of IDFI and Batumi and Lazeti Eparchy met with museum directors and local representatives. They learned about the principles of museum and exhibition planning, important considerations, and modern approaches that make museums significant places for visitors. A balance between multimedia and traditional approaches should be maintained to prevent the exposition from becoming "old" and uninteresting. The recommendations and advice received during the meetings can be considered a valuable step in the future for introducing memorial practices at the site of the mass graves discovered in Batumi.
The willingness of the Sybir Memorial Museum director, Wojciech Śleszyński, and the founder of Design Studio Nizio, Miroslav Nizio, to be involved in the planning and implementation process is particularly noteworthy. The Sybir Memorial Museum was named the best museum in Europe in 2024 by the Council of Europe. The director of the museum engages in consulting activities worldwide and is a member of the advisory board of museums in Argentina, Chile, Australia, and other countries in addition to Europe. He is ready to undertake similar activities in Batumi.
IDFI has been actively involved in the search for archival documents about the people repressed in Batumi and Adjara since the beginning. Through the archival research carried out by the organization, it has been established that between 1937 and 1938, through the various means of punishments total of 1050 were executed in Adjara, out of whom there were 11 women as well as Orthodox and Muslim religious figures.
In spring 2022, scientists from the Polish Institute of National Remembrance (IPN) and the Wroclaw Medical University completed the process of examination of the mass grave №6. A group of Polish archeologists and anthropologists were invited by the Eparchy of Batumi and Lazeti and the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI).
On October 5-6, 2023, in Batumi, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), held an international conference "Uncovering the Truth: Mass Graves of the Great Terror (1937-1938) in Batumi, Georgia". The purpose of the conference in which the leading experts on the issue participated, was to study the Soviet past of Georgia and to contribute to the decommunization of the country.
IDFI will identify the best practices of the museum and the memorial cemetery and develop recommendations, which will be presented to the commission established regarding the tombs discovered in the Autonomous Republic of Adjara. IDFI believes that establishing a cemetery and a museum at the site of the shootings is of the utmost importance in terms of honoring the victims, creating a place of remembrance for their families and descendants, and establishing a new educational space. This step will make a significant contribution to the understanding of the Soviet past and the process of decommunization.
IDFI, with the help of international partners, is ready to cooperate with the parties in order to achieve the mentioned goals in a timely and successful manner.
The visit was organized with the financial support of the Juliusz Mieroszewski Centre for Dialogue (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego), Poland, and the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).